Şimdi Ara

Türkiye’de bilgisayar satışları yüzde 80 artış gösterdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
2.606
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye’de bilgisayar satışları yüzde 80 artış gösterdi

Pandemi döneminde uzaktan eğitim ve çalışma şartları bilgisayar pazarına adeta can suyu oldu. Ocak-Eylül 2020 dönemini kapsayan araştırmalara göre ülkemizde yüzde 100’lere varan artış yaşandı.

Satışlarda patlama oldu

Anadolu Ajansı tarafından araştırmaya göre Ocak-Eylül 2020 tarihleri arasında 952 bin adet dizüstü ve masa üstü bilgisayar satışı gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönemde bu rakam 524 bin olarak gerçekleşmişti.

Ayrıca Bkz.Haluk Bilginer'in başrolünde olduğu Exxen dizisi Şeref Bey'den fragman yayınlandı

Bilgisayar, yazıcı, tarayıcı gibi ürünleri kapsayan bilgisayar teknolojileri satışlarında yüzde 107 civarında bir büyüme gerçekleşti. Uzaktan etkileşimde önemli bir yer tutan kartuş, kağıt gibi ofis malzemelerinin satışı ise yüzde 36.7 artış gösterdi. Yine aynı dönemde 1 milyon adet tablet satışı gerçekleştiği ifade ediliyor.

Dünya genelinde ise aynı dönemde dizüstü ve masa üstü bilgisayar pazarı 51 milyar dolarlık satışa ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde bu rakam 45 milyar dolar civarındaydı. Büyüme yüzde 20 civarında oldu. İstatistiğe girmeyen dönemde de pandemi devam ettiği için bu rakamlar tüm yıl için daha da yüksek çıkacaktır.

• Benim isyan edip de kendi kendimi yediğim husus şu ;

Diyelim ki A markası tavsiye edilen satış fiyatı olarak 500 $ belirliyor ,

Söz konusu laptop amazonda 500$ dan satılıyor ,

Aynı ürün TR de mağazada 900$ dan başlıyor ,

Serbest piyasa diyenin ağzına kürekle vurasım var , haydut piyasası bu .

Edit: kelime hatası "sağtop>>>laptop"
  • Her yıl bilgisayar satışları düşüyor diye haber yapılırdı, fakat böylesi ilk defa yaşanıyor.

Bu virüs illeti gerçekten de herşeyi değiştirdi.

• millet mecburiyetten alacak diye kurun artış oranının çok üstünde fiyatları dayattılar 2020'de. Kur %20 artıyor ama bir bakıyorsun pc nin fiyatı %30 artmış. Geçen sene gerçekten pc alan kişilerin cebi yanmıştır.

%10 luk fark yazdığıma bakmayın bu en iyimser olan senaryo.yoksa çoğunluğu %20-30 farkı dayadı millete.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okayynn -- 5 Ocak 2021; 7:34:10 >
  • Varını yoğunu dershanelere gömen ebeveynler, elbette uzaktan eğitim için zam şampiyonu bilgisayara kesenin ağzını açar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scientia -- 5 Ocak 2021; 3:54:55 >
  • Benim isyan edip de kendi kendimi yediğim husus şu ;

Diyelim ki A markası tavsiye edilen satış fiyatı olarak 500 $ belirliyor ,

Söz konusu laptop amazonda 500$ dan satılıyor ,

Aynı ürün TR de mağazada 900$ dan başlıyor ,

Serbest piyasa diyenin ağzına kürekle vurasım var , haydut piyasası bu .

Edit: kelime hatası "sağtop>>>laptop"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sendemail -- 5 Ocak 2021; 11:36:6 >
  • Çok değil birkaç ay içinde 6/8+ Çekirdekli işlemcilere, ray tracing destekli kartlara konsollarda olduğu gibi ek vergi getirilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elsa -- 5 Ocak 2021; 5:3:50 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • sendemail kullanıcısına yanıt

Bunun serbest piyasa ile alakası yok ki. O kadar pahalı olmasının sebebi vergiler. Resmen devlete de bir tane alıyoruz. O kadar vergi olmasa neredeyse aynı fiyata alırdık.

• scientia kullanıcısına yanıt
    Doğrusun ama kısmen. Ülkemiz de okumuşundan cahiline kadar kafa ne yazık ki aynı işliyor. Nedir bu ? El cevap: FIRSATÇILIK. Örneğin devlet hastanelerinde diş tedavisi yok denecek kadar az şu anda. Özelde pandemiden önce diş tedavisi; bu diş çekiminden, kanal tedavisine fiyatlara bir bakın bir de şimdi bakın yada ben söyleyeyim, neredeyse iki buçuk katı. Bu pandemi döneminde ihtiyaç olan her sektörde böyle. Allah insanlara biraz vicdan versin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yuhaser -- 5 Ocak 2021; 5:46:25 >
  • yuhaser Y kullanıcısına yanıt

Ona fırsatçılık denir mi emin değilim ama. Benzer şeyi berberler de yaptı. Onlara sorarsan pandemi süresince müşteri sayısı radikal bir şekilde azaldı ama kira, maaş ödemeye devam ettiler. Mecbur onu kompanse etmek için fiyatları artırdılar. Tabii yüksek kar için yapanları ayrı tutuyorum.

Berber konusu elzem değil ki. İcap ederse beklenebilir. Ama mecbur alınması yada ihtiyacının görülmesi gereken şeylerden bahsediyorum. Uzaktan eğitim başladığı zaman insanlar mecbur aldılar. Diş konusuda da aynı, özeller hiç kapalı kalmadı ki. Dişinizin tedaviye ihtiyacı varsa mecbur gideceksiniz. O ağrının dayanılmaz olduğu aşikar ve bunu kullanıyorlar. Aynısı pc içinde geçerli, çocuğunuz için için bakarken insanlar borçlanarak bir şekilde temin ettiler. Bunun gibi ihtiyaç duyulan bir sürü sektör var ve bunlar kanımızı emdiler.
    Bilgisayardan extra vergi alınıyor mu?

• okayynn kullanıcısına yanıt
    Covid ve kur artışı öncesi 2000 liralara güncel ryzen laptoplar varken şuan 4 binden aşağı laptop yok
  • PC ve pc parçalarını ucuza satmamaları için o kadar çok neden var ki, bekleyenlere geçmiş olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu fiyatlarla nasıl alıyor millet hayret valla. En dandik pc 4000 e yakın

• Buzdolabı satışlarını geçememiş. Bu piki saymıyorum

• Demek ki ben Türkiye'de yaşamıyorum, çevremdeki tüm gamer arkadaşlar bilgisayar alınmaz diyor ve bende dahilim bu listeye.

• Bu listeye kesinlikle girmiyorum. Yaklaşık sekiz yıldır aynı bilgisayarı kullanıyorum. Daha üç dört yıl daha götürür ondan sonrasında bilgisayarın durumuna göre karar veririm

• TheNewAtilla kullanıcısına yanıt

Şuan dört bine celeron satmıyorlar mı? Rysensa fena değildir.

• insanlar mecburiyetten alıyor. napsın.
    ben 2020 şubatta 3800'e işi görecek bir laptop aldım. şimdi 7 bin lira.
    celeron işlemcili laptoplar olmuş 4-5 bin lira.

• Bende diyorum fiyatlar neden düşmüyor.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.