Şimdi Ara

Kamu bankalarından yeni Ortak ATM kararı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
425
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kamu bankalarından yeni Ortak ATM kararı

Kamu bankaları ATM’lerini birleştirme kararı aldı. Bu ay içerisinde Ortak ATM Protokolü imzalanacak ve 15 bin noktaya ortak ATM yerleştirilecek.

Daha önce kamu bankaları komisyon ücretini kaldırmıştı. Kamu bankası müşterileri, tüm kamu bankası ATM’lerinden ücretsiz olarak bakiye sorgulama, para çekme, şifre değiştirme gibi işlemlerin yapabiliyor.

ATM üzerinde yeterli bilgilendirme yapılmadığı için ortak ATM özelliğini pek kullanan olmuyordu. Ayrıca ATM’lerin yazılım özellikleri de bankadan bankaya değiştiği için çoğu işlem gerçekleştirilemiyordu. Alınan yeni karara göre Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, Halkbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Emlak Katılım ve PTTBank müşterileri için ortak ATM tasarlanacak ve ilk etapta 15 bin noktaya yerleştirilecek. Bu ATM’lerde müşteriler kendi ATM’sinde hangi işlemi yapabiliyorsa ortak ATM’de de bu işlemleri yapabilecek. Tüm işlemler komisyonsuz olacak.

Ayrıca Bkz.Steam, Yılın Oyunu'nu açıkladı: İşte 2020'nin kazananları

Tüm işlemlerin yapılmasına olanak sağlayan ortak ATM özelliği sayesinde ATM’lerin kira, temizlik, enerji, yazılım, bakım gibi giderlerinden tasarruf sağlanacak. Kamu bankası müşterileri için ATM’ye erişim kolaylaşacak. Şu an hangi noktalara ortak ATM konulacağı ve ortak ATM ile normal ATM arasındaki farkların ne olacağı belli değil. Ocak ayı içerisinde imzalanacak protokolünün ardından konu hakkındaki detaylar netleşecek.

Kaynak:https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/kamu-bankalarindan-ortak-karar-atm-devrimi-41705232

• Aslında bütün bankaların ATM’sinin tek olması lazım. Hepsinde kullanılıyor ama komisyonları var. Üstünde marka yazmayan ATM’ler olursa internetinden elektriğine, bakım masraflarına, cihaz alımına kadar çoğu şeyden tasarruf edilir.

Bu arada bir kere PTT’nin ATM’sine işim düşmüştü, ne marka bilmiyorum ama çok güzeldi, hayran kalmıştım. Sanırım o sene yeni nesil ATM almışlardı çünkü eskilerini geçerken görüyordum kötüydü.
  • 3 farklı bankanın atm si olan yere diğerlerini kaldırıp sadece 1 tane koymazlar umarım

• Türkiye ATM'lerde çok güzel israf uyguluyor. Güçlüler zayıfları çok güzel eziyor.

• Aslında bütün bankaların ATM’sinin tek olması lazım. Hepsinde kullanılıyor ama komisyonları var. Üstünde marka yazmayan ATM’ler olursa internetinden elektriğine, bakım masraflarına, cihaz alımına kadar çoğu şeyden tasarruf edilir.

Bu arada bir kere PTT’nin ATM’sine işim düşmüştü, ne marka bilmiyorum ama çok güzeldi, hayran kalmıştım. Sanırım o sene yeni nesil ATM almışlardı çünkü eskilerini geçerken görüyordum kötüydü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maximus8282 -- 4 Ocak 2021; 15:9:48 >
  • Bence çok güzel bir karar israf olmaktan çıkar atmler farklı yerlere konulursa çok güzel olur atm arama derdimiz kalmaz

• Yerli atm olayina el atmalilar. Artik yerellesme icin yeterli teknik imkanlar mevcuttur diye dusunuyorum.
  • Ziraatte belirli günlerde uzun kuyruklar oluştuğu için Vakıf ve Halk ATM'lerini kullandım pek çok kez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yazılımsal sıkıntıları çözmeden bu iş problem. Ziraat kartını halk atmsinden kullanmak istedim.Şifreyi yanlış girdiğim halde beni iç menulere soktu. tam parayı çekicem hata veriyor. 1-2-3 derken kart bloke yedi. Şifreyi yanlış girdiğimi hiç uyarmadı.

• İnşallah böyle bir şey yapmazlar. Yoksa bayağı sıra olur ATM'lerde. 😁
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.