Şimdi Ara

Bakan Varank'tan Volkswagen açıklaması: 'Biz değil, onlar kaybeder'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
0
Favori
1.526
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bakan Varank'tan Volkswagen açıklaması: 'Biz değil, onlar kaybeder'

Manisa'daki fabrika yatırımına yönelik şirket bile kuran Volkswagen, geçtiğimiz dönemde pandemiyi gerekçe göstererek Türkiye dahil tüm yeni fabrika yatırımlarını iptal ettiklerini duyurmuştu. Kısa süre önce de Alman markanın Türkiye'de kurduğu şirketi tasfiye ettiği ortaya çıkmıştı.

Yaşanan gelişmelerin ardından Türkiye'den ilk açıklama geldi. Volkswagen CEO'su Herbert Diess'in konuyla ilgili kendisine mektup yazdığını dile getiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, söz konusu mektupta yazanları şöyle özetledi:

"Biz Türkiye'yi çok önemli bir ülke olarak görüyoruz. Türkiye'de yatırım yapanın kazanacağını biliyoruz. Ben kişisel olarak Türkiye'yi çok önemli bir pazar, üretici olarak görüyorum, yatırım yapmanın doğru olduğunu biliyorum ama pandemi sürecinde otomobil endüstrisinde büyük oynaklık oldu. Biz ve yönetim kurulumuz yeni yatırım yapma isteklerinden vazgeçtik. Bütün çözümlerini mevcut fabrikalarında güncellemeye giderek çözmek istiyorlar. Çünkü sektörün ne olacağını bilmiyoruz."

Bakan Varank'tan Volkswagen açıklaması: 'Biz değil, onlar kaybeder'

Diess'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için 2 kez Türkiye'ye geldiğini aktaran Varank, "Bizim talebimiz değil, kendisi geldi, ne yapmak istediklerini anlattı. Bize resmi açıklaması bu ama şunu da biliyorum, bu şirketler global şirketler ama yönetim kurullarına baktığınızda yerel yönetimlerin yani eyaletlerin burada etkisi var, sendikaların ortaklığı var, yabancı ortaklar var. Tüm bu dengeleri tutarak yatırım kararları alıyorlar. Tabii ki burada siyaseten bu işi istemeyenlerin olduğunu biliyorduk. Zaten basına yaptığı açıklamalarda Diess bunu da söyledi." şeklinde konuştu.

Ayrıca Bkz.Tesla, 2020'de yarım milyon araç üretti: Pandemiye rağmen kendi rekorunu kırdı

Global markaların siyasi karar vermemesi gerektiğini belirten Varank, "Eğer bu şirket halka açıksa siz aslında yatırımcınızı kandırıyorsunuz, karlı olana değil, size yapılan siyasi baskılara göre karar veriyorsunuz demektir. Bunu da kendilerinin basına beyan etmiş olmaları üzücü ve altı çizilmesi gereken bir husus. İlk toplantıda kendilerine şu cümleyi kurduğumu hatırlıyorum, 'Bakın, biz Türkiye olarak önemli bir ekonomiyiz, global yatırımcıyı çok önemsiyoruz ama bu işi yapacaksak lütfen ekonomik karar verin, siyasi karar vermeyin. Siyasi karar verecekseniz bu işe başlayıp enerjimizi harcamayalım.' O gün bize söyledikleri, 'Asla siyasi karar vermeyeceğiz.' idi." dedi.

Varank, global firmaların kendileriyle görüştüğüne işaret ederek, "Bu işte de biz değil, Volkswagen kaybeder. Çünkü yatırımcısını ekonomik değil, siyasi kararlarla aldattığını kendileri itiraf etmiş oldu. Biz kendi otomobil projemize güveniyoruz. Bizim yatırımcıya kapımız açık. Türkiye, önümüzdeki dönemde dünyanın üretimde parlayan yıldızı olacak. Türkiye'ye yatırım yapan kazanacak." diye konuştu.

Kaynak:https://www.haberturk.com/bakan-varank-volkswagen-in-manisa-ya-yatirim-karariyla-ilgili-ilk-kez-konustu-2924954-ekonomi

• Normalde bu partinin savunucusu değilimdir, ama bu konuda kendilerini savunuyorum. Kimse Türkiye'yi hafife almasın, belki son 10-15 senede iyi zamanlar geçirmiyoruz, fakat bu devran dönecek, bu hükümet gidecek ve Volkswagen kaybedecek. Çocuk oyuncağına çevirdiler işi, bir şirket ne kadar büyük olursa olsun bir devlet değildir, bir ülke değildir. Defolup gitsinler. Ha ama bu hükümet Türkiye'yi böyle küçük düşürücü bir davranışa rağmen Volkswagen'e herhangi bir yaptırım uygulamazsa bence bu da hükümetin rezaleti olur (muhtemelen hiç bir şey yapmayacaklar). Kimse Türkiye ile alay edemez.

alman halkı ve hükümetinden sonra endüstri devi vw de bizi kıskanıyormuş anlaşılan. henüz üretemediğimiz %40 yerli otomotivimiz onlara dert olmuş.

te allahım yaaa...

bir defa olsun sorumluluk almak, hesap vermek, hatasini, kaybini kabullenmek yok.

onlar kaybeder dediğiniz biziz sayın bakan. biz türk halkı. ekonomi bitiyor, işsizlik artıyor , tl giderek daha da değersiz hale geliyor.

bizi etkilemez dediğiniz de sizsiniz sayın bakan. ballı maaşlar tabii, limitsiz devlet imkanlari, en ufak eleştiride hukuk sopası

doğru sizi etkilemez. biraz da sizi değil de bizi düşünün . sayenizde insanlar aç, yoksul, umutsuz.

volkswagen o fabrikayi buraya açmazsa gider başka yere açar, peki sorarım size, sizin planınız nedir?

hep karşıdaki kötü, hep karşıdaki hatalı. bir dakika bile acaba neden demeyin...

afeerrrin aynen bu kafayla devam.

rte'nin 18 yıl içinde kurduğu en ennnnnn ennn başarısız kabinesi bu.

İsterse MIT'den mezun olsun... sen zihniyete bak.. badem bıyık yakıştırmam ondan.. 20 yıldır hala anlayamazdınız badem bıyıkların zihniyetini hala atıp tutuyorsun ? ben mi malım körü körüne tapan sizler mi ?

Eminim VW pkk için vazgeçmiştir yatırım yapmaktan, yoksa ülkenin ekonomi, adalet ve siyasi alanlarındaki belirsiz ve istikrarsızlıkla alakası yokturdur.

Yıllardır yerli araç haberleri ile bir tarafı işen sizler sağ olsun, iki kişi çalışmamıza rağmen alamıyoruz o sesi "tok çıkan" arabayı. Ama ne idigü belirsiz yandaş ve yandaşların evlatları milyonluk araçla fink atıyor...

Milli gururmuş, ülkenin bütün değerleri peşkeş çekilirken neredeydi milli gururun ?

Yazıp yazıp siliyorum.. Havanda su dövmek bu zihniyete laf anlatmak !

• Dünyadaki en ucuz iş gücünden birini geri çevirdiler anlamına da gelir. Düşünmek lazım acaba neden ?

• Volkswagen yatırımının yaratacağı katma değerin %1'i kadar faydası olmayan adamlar "VW kaybeder" diyor, şaka gibi!!

elde olanı satmaktan başka ne biliyorlarsa sanki!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Normalde bu partinin savunucusu değilimdir, ama bu konuda kendilerini savunuyorum. Kimse Türkiye'yi hafife almasın, belki son 10-15 senede iyi zamanlar geçirmiyoruz, fakat bu devran dönecek, bu hükümet gidecek ve Volkswagen kaybedecek. Çocuk oyuncağına çevirdiler işi, bir şirket ne kadar büyük olursa olsun bir devlet değildir, bir ülke değildir. Defolup gitsinler. Ha ama bu hükümet Türkiye'yi böyle küçük düşürücü bir davranışa rağmen Volkswagen'e herhangi bir yaptırım uygulamazsa bence bu da hükümetin rezaleti olur (muhtemelen hiç bir şey yapmayacaklar). Kimse Türkiye ile alay edemez.

• alman halkı ve hükümetinden sonra endüstri devi vw de bizi kıskanıyormuş anlaşılan. henüz üretemediğimiz %40 yerli otomotivimiz onlara dert olmuş.

te allahım yaaa...

bir defa olsun sorumluluk almak, hesap vermek, hatasini, kaybini kabullenmek yok.

onlar kaybeder dediğiniz biziz sayın bakan. biz türk halkı. ekonomi bitiyor, işsizlik artıyor , tl giderek daha da değersiz hale geliyor.

bizi etkilemez dediğiniz de sizsiniz sayın bakan. ballı maaşlar tabii, limitsiz devlet imkanlari, en ufak eleştiride hukuk sopası

doğru sizi etkilemez. biraz da sizi değil de bizi düşünün . sayenizde insanlar aç, yoksul, umutsuz.

volkswagen o fabrikayi buraya açmazsa gider başka yere açar, peki sorarım size, sizin planınız nedir?

hep karşıdaki kötü, hep karşıdaki hatalı. bir dakika bile acaba neden demeyin...

afeerrrin aynen bu kafayla devam.

rte'nin 18 yıl içinde kurduğu en ennnnnn ennn başarısız kabinesi bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackLead -- 4 Ocak 2021; 13:27:14 >

• Yatırımcı çekememe sebebi bu ve bunun gibi takunyacılar işte, gidip vw ye atar yapıyor bir de kendisi kaybedermiş. Nah kendisi kaybeder, ülkeden bir yatırımcı daha kaçırdınız kırpık bıyıklılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chillout -- 4 Ocak 2021; 13:5:34 >
  • kuzgun_ kullanıcısına yanıt
    ortada fabrikanın direği yok ki araba gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi th9 -- 4 Ocak 2021; 13:9:47 >
  • Guhong01 kullanıcısına yanıt
    gücün yoksa herkes istediğini yapar.ilk önce adam akıllı ekonomi yapsınlar sonra atar gidere zaman ayırsınlar.altı boş laflarla hiçbirşey olmaz.
    umarım bakana hakaretten yargılanıp ceza alırsın

• Yorumcuların çoğu ipad ile büyüyen nesil aferin yavrum ülkenizi kötülemeye devam edin yorumda olsa aynen devam ohh hep birlikte kaybederiz en fazla

• quote:

Orijinalden alıntı: Wabbajack

Yorumcuların çoğu ipad ile büyüyen nesil aferin yavrum ülkenizi kötülemeye devam edin yorumda olsa aynen devam ohh hep birlikte kaybederiz en fazla

sen ne düşünüyorsun bu konuda? gerçekten vw nin kaybettiğine inanıyor musun?

• quote:

Orijinalden alıntı: th9

gücün yoksa herkes istediğini yapar.ilk önce adam akıllı ekonomi yapsınlar sonra atar gidere zaman ayırsınlar.altı boş laflarla hiçbirşey olmaz.

Yönetim zaten çürük balıktan farksız, fakat VW'nin bu tutumu Türkiye'ye hakarettir. Daimler, Oppo Türkiye'ye güzel yatırımlar yapacak, bir de onların tutumuna bakmak lazım... He tabi Oppo Çin varken neden Türkiye'ye fabrika kuruyor bu da yoruma pek açık bir durum değil...

• texjrwillerjr T kullanıcısına yanıt
    Biz herzaman kaybederiz üstad balık hafızalıyız çünkü

• Wabbajack kullanıcısına yanıt

katılıyorum.

İnsanları giysileri ve tipleri ile yargılamamayı ne zaman öğreneceksiniz??

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Wabbajack kullanıcısına yanıt
    Sen herhalde casper ile ya da vestel ile mi büyüdün ? Ya da Türkiye de çok iyi teknoloji üreten firma vardı da bizim mi haberimiz yoktu? Ayrıca Ülkeyi kötüleyen yok ülkeyi yönettiklerini zanneden şu tiplere bakarsan kimi kötülediğimizi anlarsın.

• th9 T kullanıcısına yanıt
    Bende senin gibi düşünüyorum bu konunun parti ile alakası yok çoğu kişi partilerin birbirine tuttuğu kin yüzünden ülkesine yapılanları bile göremez oldu

• Kisaca zaten biz kaybetmeye alistik kazanirsak sıkıntı olur demis
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.