Şimdi Ara

Windows işletim sistemlerinin popülerlik oranları belli oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
675
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Windows işletim sistemlerinin popülerlik oranları belli oldu

StatCounter araştırma şirketi, Windows işletim sistemlerinin kullanım oranlarını ortaya koyan yeni bir rapor yayınladı. Araştırma sonuçları en popüler işletim sisteminin Windows 10 olduğunu gösteriyor. Bu sürümü çalıştıran toplam cihaz sayısı yüzde 75.96 seviyesinde.

Ayrıca Bkz.Windows 10, bilgisayarınızda en çok yer kaplayan klasörleri gösterebilecek

Listenin ikinci sırasında yüzde 17.68 pazar payı ile Windows 7 var. Bildiğiniz üzere bu işletim sisteminin destek süresi beş yıl önce sona ermişti. Windows 7'nin Windows 8, Vista ve XP'nin toplamından daha popüler olması araştırmanın en şaşırtıcı sonuçları arasında yer alıyor.

Windows işletim sistemlerinin popülerlik oranları belli oldu

Son sırada Windows Vista var

Windows 8.1 sürümü cihazların yüzde 3.98'inde yüklü. Windows 8'in payı ise yüzde 1.09 seviyesinde. Teknolji tarihinin en sevilen işletim sistemlerinden biri olan Windows XP'nin kullanım oranı ise yüzde 0.79 olarak tabloya yansıyor.

StatCounter uzmanlarına göre Windows Vista yüzde 0.46 gibi oldukça düşük bir pazar payına sahip. Yapılan araştırma 2020'nin Kasım ayı itibarıyla ortaya çıkan verileri kapsıyor. Bu detayı da belirtmeden geçmeyelim.

Kaynak:https://www.windowslatest.com/2020/12/31/users-still-run-windows-7-one-year-after-microsoft-ended-support/

• olaya öyle bakmamak lazım, windows xp basit windows 2000 in makyajlı , cicili bicili hali olarak çıktı ama vista tam bir görsel şölendi , aero teması, widgetler vs..

o zamanlar pentium 4 işlemci , fx5200 kart ve 512mb ram olunca normaldi insanların bu yavaş çalışıyor çığlıkları :)

windows 7 ise şanslıydı, insanlar vistaya gücü yetmeyen pclerini güncelledikleri için daha rahat bir ortamda çalışmaya başlamış oldu..

core2duo ve 4gb ramli hp laptıpum çok iyi çalışıyordu vista business ile

6 senelik masaüstüm göbek atmaya başlayınca pederin yeni Windows Vista'lı Casper'ına el koymuştum. O da aynı cihazın Win7 işletim sistemlisini aldı. İki yıl sonra tamamen Linux'a geçinceye kadar Vista kullandım. İki cihaz da hâla çalışıyor ve ikisi de Linux eklenmesi hariç hiç format yemedi. Aralarında biri çok mükemmel biri berbat denecek bir fark görmedim hiç. Ha artık destek kesildiği için sapıtmaya başlayan şeyler oluyor ama evdekilerin işlerini görüyor rahat.

• vista nasıl bir garabetmiş ki ne çıktığı dönemde ne sonrasında hiçbir zaman dişe dokunur başarı gösteremedi :D

millet ya önceki sistem xp de kaldı, ya da sonraki win 7 yi bekledi. sdasfsfa

• quote:

Orijinalden alıntı: dodofran

vista nasıl bir garabetmiş ki ne çıktığı dönemde ne sonrasında hiçbir zaman dişe dokunur başarı gösteremedi :D

millet ya önceki sistem xp de kaldı, ya da sonraki win 7 yi bekledi. sdasfsfa

olaya öyle bakmamak lazım, windows xp basit windows 2000 in makyajlı , cicili bicili hali olarak çıktı ama vista tam bir görsel şölendi , aero teması, widgetler vs..

o zamanlar pentium 4 işlemci , fx5200 kart ve 512mb ram olunca normaldi insanların bu yavaş çalışıyor çığlıkları :)

windows 7 ise şanslıydı, insanlar vistaya gücü yetmeyen pclerini güncelledikleri için daha rahat bir ortamda çalışmaya başlamış oldu..

core2duo ve 4gb ramli hp laptıpum çok iyi çalışıyordu vista business ile

• En güzel sürüm Windows 10 Home 64 bit

• tahmnime göre, ms 2021'i %85 kullanım oranı ile kapatacak windows 10 için.

• driver, chipset vs desteği olsa çoğunluğun windows 7 ye döneceğini düşünüyorum..

• Çok doğru bir tespit

• çok saçma bir bakış açısı olmuş özellik şu kısmı:

''windows 7 ise şanslıydı, insanlar vistaya gücü yetmeyen pclerini güncelledikleri için daha rahat bir ortamda çalışmaya başlamış oldu..''

bunu bize verecek net bi veri var mı? yani nasıl ulaşabilriz ki bu sonuca? insanların sistemlerini ne zaman güncellediğini bilemeyiz. hatta tam tersi win 7 vistaya göre fazla güç sömürmüyordu diye de yorumlayabiliriz bunu tamamen bakış açınıza bağlı.

ona karşın vistadan sonra 7 nin çıkması çok kısa sürdü. yani sadece 3 sene sonra 7 çıktı. bu da vista'nın kabullenilmeyişinin windows tarafından bile itirafıydı çünkü benim bildiğim başka bir windows sürümü bu kadar hızlı değişmemişti.

xp 2001 vista 2006 kasım win7 2009

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dodofran -- 3 Ocak 2021; 19:29:49 >
  • şuan beleş verseler win 7 geçmem artık. yeter da kaç sene kullanacaz. daha önce de dediğim gibi kullanmasını bilirsen win 10 da gayet güzel ve stabil (3 yıl önce aldım 1 sene önce format attım o da m.2 güncellemesinden dolayı )

windows 7 neden iyi ve güzel desem çoğu kişi açıklama bile yapamaz.

• Tambır core2 duo fanatıgı olarak kurdugum e7400 lu 4gb 800 mhz ramlı ekrankartlı ssdlı sıstemımde wındows 10 pro 64 bıt ıle takılıyorum kullanması cok keyıf verıyor cana var gıbı eskı oyunları oynuyorum smart tv bılgı sayarı yaptım htpc mısalı bulabılırsem core2quad extreme lı bır sıstem toplayacam bır sonrakıne :D

• 6 senelik masaüstüm göbek atmaya başlayınca pederin yeni Windows Vista'lı Casper'ına el koymuştum. O da aynı cihazın Win7 işletim sistemlisini aldı. İki yıl sonra tamamen Linux'a geçinceye kadar Vista kullandım. İki cihaz da hâla çalışıyor ve ikisi de Linux eklenmesi hariç hiç format yemedi. Aralarında biri çok mükemmel biri berbat denecek bir fark görmedim hiç. Ha artık destek kesildiği için sapıtmaya başlayan şeyler oluyor ama evdekilerin işlerini görüyor rahat.

• quote:

Orijinalden alıntı: dodofran

çok saçma bir bakış açısı olmuş özellik şu kısmı:

''windows 7 ise şanslıydı, insanlar vistaya gücü yetmeyen pclerini güncelledikleri için daha rahat bir ortamda çalışmaya başlamış oldu..''

bunu bize verecek net bi veri var mı? yani nasıl ulaşabilriz ki bu sonuca? insanların sistemlerini ne zaman güncellediğini bilemeyiz. hatta tam tersi win 7 vistaya göre fazla güç sömürmüyordu diye de yorumlayabiliriz bunu tamamen bakış açınıza bağlı.

ona karşın vistadan sonra 7 nin çıkması çok kısa sürdü. yani sadece 3 sene sonra 7 çıktı. bu da vista'nın kabullenilmeyişinin windows tarafından bile itirafıydı çünkü benim bildiğim başka bir windows sürümü bu kadar hızlı değişmemişti.

xp 2001 vista 2006 kasım win7 2009

Adı çıktığı için canı çıktı olarak bakabiliriz olaya... millet eski donanimda yavaş deneyim tecrübe edince soğumuş oldu vista kelimesinden.. hatta kendiniz demişsiniz kısa sürede çıktı diye çünkü vista nın teması değişmiş hali gibi zaten, ek olarak yenilenen teknoloji dünyasına ayak da uydurdu elbet, ssd trim desteği , dahili lte driverlarıni vs entegre ederek..

Diretseydi sayet microsoft vista konusunu, insanlara satmakta zorlanir, xp populerligini daha gec kaybederdi..

Yeni sistem algisiyla ilgi cektiler.. o zaman da insanlar ramleri 2gb ekran kartlarini nvidia 7600 seviyesine cikartmis, core 2 duo / quad serisiyle coklu cekirdege sahip guclu islemcilere kavusmus oldular.. su an vistanin ilk kuruldugu pc lere windows 7 yükleyin ne kadar yavas agir ve cekilmez oldugunu sizde gorursunuz.. zaten hatirlarsaniz windows 7 de bir svchost belasi vardi rami surekli mesgul eden , o bile basli basina deli eder adami 512mb ya da 1gb li sistemlerde :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Zorunlu güncelleştirmelerle güzel Windows 10'a geçirdiler milleti.
    Windows 10'un sistem özellikleri konusunda oburluğu, optimizasyonu, içinde bulundurduğu bugları ve Windows 8.1'den daha hantal oluşundan kaynaklı hâlâ eski işletim sistemlerini kullanan insanlar var. Bu durum en fazla 2 yıl daha devam eder ama artık Microsoft'un ciddi bir şekilde Windows 10'a çekidüzen vermesi lazım.

---------
    Dipnot:https://www.donanimhaber.com/efsane-tarih-oluyor-windows-xp-kullanim-orani-yuzde-1-in-altina-dustu--128479
    aynı haberin farklı varyantını yapmak çok zekice olmalı.

• Kusura bakmayın ama XP basit makyajlı bir ME ya da 2000 güncelleştirmesi değildi. Bildiğin en kötürüm sürümü adam etti ve en başarılı sürümlerden biri haline geldi bu sayede.

2000/ME bugüne kadar çıkmış en problemli Windows sürümleri idi. XP Vista bile onların yanında iyi kalabilir. Haliyle 2000/ME > XP geçişi eşit değildir Vista > 7 geçişi.

2000' in ME' ye göre şanslı olmasının tek sebebi ise kurumsal sürüm olduğundan müşteri firmalardan aldığı sağlam tepkilerden dolayı çok hızlı yamanmış olması. Son kullanıcı sürümü ME bu durumdan pay alamadı maalesef...

• BekirHan kullanıcısına yanıt

İlk bilgisayarım XP ile gelmişti ama XP' de kasıyordu. Bende o zamanlar 2000 kurmuştum ve cihaz resmen şaha kalkmıştı. 2000 bence gayet performanslı bir sürümdü ama XP daha derli topluydu.

• quote:

Orijinalden alıntı: BekirHan

Kusura bakmayın ama XP basit makyajlı bir ME ya da 2000 güncelleştirmesi değildi. Bildiğin en kötürüm sürümü adam etti ve en başarılı sürümlerden biri haline geldi bu sayede.

2000/ME bugüne kadar çıkmış en problemli Windows sürümleri idi. XP Vista bile onların yanında iyi kalabilir. Haliyle 2000/ME > XP geçişi eşit değildir Vista > 7 geçişi.

2000' in ME' ye göre şanslı olmasının tek sebebi ise kurumsal sürüm olduğundan müşteri firmalardan aldığı sağlam tepkilerden dolayı çok hızlı yamanmış olması. Son kullanıcı sürümü ME bu durumdan pay alamadı maalesef...

Hocam 2000 problemli miydi ?

Ciddi misiniz şaka mı yaptınız anlamadım ama en stabil sürümlerden biriydi bence.. guncel driver ve yazılım desteği olsa 1 saniye durmam windows 10 da.. o basit, minimalist, sorunsuz ve fresh isletim sistemini özledim valla Windows işletim sistemlerinin popülerlik oranları belli oldu 

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 2000 ile ME aynı yılın farklı iki ürünü oldu için öyle dedim. Yoksa 2000 iş amaçlı bir sistem olduğu için seve seve daha iyiydi açıkçası. Ama XP' ye basit bir makyaj demenin hala daha büyük bir haksızlık olduğu görüşündeyim.

Keza 3.1 sürümünden beri Windows kullanıcısıyım (takriben 95 ten beri) ve Vistalı laptopu aldığımda yaşadığım bu ne yav hissini başka bir sürümde bu kadar fazla yaşamamışımdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BekirHan -- 3 Ocak 2021; 22:34:27 >
  • BekirHan kullanıcısına yanıt
    Windows 2000 problemli bir sürüm değildir. ME ile karıştırmayın 2000’i. Windows 2000 kaya gibi sağlam NT çekirdeğine dayalıyken, ME artık ölmek üzere olan DOS çekirdeği üzerine dayalı olduğundan kötüydü. Ayrıca XP gayet basit, makyajlı bir sürümdür.

Windows 2000’in DirectX’i NT tabanına başarılı şekilde taşıması üzerine geliştirilmeye başlanmış, ev kullanıcılarını hedef alan küçük bir sürümdü. ME özellikleri ile 2000’nin sağlam çekirdeğini birleştirip üstüne kullanışlı bir arayüz sunuyordu o kadar. Ki XP sandığınız gibi güzel de değildi başlarda. XP RTM ve SP1 sürümleri tam bir çöplüktü. SP2 ile adam olmuştu ancak.

Ayrıca XP yerine Server 2003 kullansaydım keşke o zamanlar diyorum. Server 2003, XP’yi gömer üstüne fatiha okurdu. XP’nin saçma sapan hatalarını düzelttiği için sağlam bir sürümdü. Ama sunuculara hitap ediyordu işte.

Windows 2000 ve NT 4.0 gelmiş geçmiş en sağlam Windows sürümleridir tartışmasız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MikeFinger -- 3 Ocak 2021; 22:53:39 >

• Tamam dostum.

• aslında kendiniz söylemişsiniz: ''Diretseydi sayet microsoft vista konusunu, insanlara satmakta zorlanir, xp populerligini daha gec kaybederdi..'' diye. hiçbir şeyin adı durduk yere çıkmaz. zamanının teknolojisine göre çıkmalıydı madem çok fazla iyiydi ve çok fazla iyi sistem istiyordu. bu da kendi içinde başarı değil başarısızlıktır elbet. 7'nin erken çıkışı zaten windowsun da kullancııların bu geri dönüşüne yanıt verdiğini gösteriyor. vista'yı savunan da çok kişi yoktur tahminimce. haberdeki oranlardan da belli zaten ne kadar iyi olduğu. :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.