Şimdi Ara

SolarWinds korsanları, Microsoft kaynak koduna erişim sağladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
416
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • SolarWinds korsanları, Microsoft kaynak koduna erişim sağladı

Microsoft daha önce, sistemlerinde kötü niyetli SolarWinds yazılımı bulduğunu açıklamıştı. Şirket olayı araştırmaya devam etti ve Microsoft yaptığı son açıklama ile bilgisayar korsanlarının, dahili ağına erişimi artırmayı ve Microsoft kaynak kodu depolarına erişmek için kullandıkları az sayıda dahili hesaba erişim sağlamayı başardığını söyledi.

Ayrıca Bkz.2 yılda Microsoft'tan 10 milyon dolar kripto para çalan eski çalışana 9 yıl hapis

'Kaynak kodlar yalnızca görüntülendi'

Microsoft, bilgisayar korsanlarının kaynak kodunu bir dizi kaynak kodu havuzunda görüntüleyebildiğini ancak bu tür bir erişim sağlayan saldırıya uğramış hesabın herhangi bir kodu veya sistemi değiştirme izni olmadığını söylüyor. Yani ele geçirilen hesaplar yalnızca kodu görüntüleme iznine sahipti.

Microsoft'tan yapılan açıklamada: "Araştırmamız, çevremizde yalnızca kötü amaçlı SolarWinds kodunun varlığının ötesinde faaliyetlere teşebbüs edildiğini ortaya çıkardı. Bu faaliyet, hizmetlerimizin veya herhangi bir müşteri verisinin güvenliğini riske atmadı. Az sayıda dahili hesapta olağandışı etkinlik tespit ettik ve incelemenin ardından, bir hesabın kaynak kodu havuzunda bir dizi kaynak kodunu görüntülemek için kullanıldığını keşfettik. Hesabın herhangi bir kodu veya mühendislik sistemini değiştirme izni yoktu ve araştırmamız ayrıca herhangi bir değişiklik yapılmadığını doğruladı. Bu hesaplar araştırıldı ve düzeltildi." ifadeleri yer aldı.

Microsoft, suçlu olarak çok sofistike bir ulus-devlet aktörünü işaret ederken, ABD hükümeti ve siber güvenlik yetkilileri, Rusya'yı genel SolarWinds saldırısının baş mimarları olarak suçladı. Şirket, araştırmalarına devam ediyor.

Kaynak:https://www.engadget.com/solarwinds-hackers-microsoft-source-code-201443864.html

• Main blok kısmından (programın en temelde çalıştığı yer) şöyle özetlenebilir:

-Eğer ilk yükleme ise şunu kontrol et diyerek ram miktarı ve işlemci hızını kontrol ediyor. O kontrol ise eğer ram 2GB'dan az ise veya işlemci hızı 4GHz'den az ise şeklinde. Bu şartlardan biri sağlanıyorsa "Donanım uyumsuzluğu hatası" diye bir mesaj kutusu çıkar, tuş girişini al. BSOD (mavi ekran) bloğuna gidip işlemini gerçekleştir. Eğer bunlarda sıkıntı yoksa 10GB'lık swap dosyası oluştur, firefox'u falan uçurmaya yönelik yazıldığı düşünülebilecek bir kod bloğunu çalıştır(Oradaki isimleri bir giriş bilgisi yani argüman olarak alıyor) ondan sonra rastgele bir sürücü ekleyecek muhtemel kod bloğunu çalıştır diyor. Bunun ardından "Sürücü uyumu hatası" diye bir mesaj kutusu çıkar. Tuş girdisi al. Mavi ekran verdireceğini düşüneceğimiz kod bloğunu çalıştır.

Eğer ilk yükleme değil ise "Vistaya hoşgeldiniz diye bir mesaj yazdır ve hala crash yoksa lisansı kontrol et, çiifte kontrol, 3 kez kontrol vs diye devam ediyor. Sonrasında şaşalı grafik göster hdd ışığını yak ve WindowsXP'ye yönelik kod bloğunu çalıştır diyor. Uygulamaya yönelik dönüş verisi de Çok daha fazla para şeklinde bitirilmiş.

Tüm bunları yaptıktan sonra da crash durumunu kontrol ediyor ve ona dair bir döngü olarak tutuyor.
    ----
    Normalde sözde kod ile (pseudo code) açıklamak ideal olurdu tabii ama biraz daha cümleye dökeyim dedim. Zorlayıcı oldu. Kod bloklarının da içeriğine bakmak lazım. Zira SearchAndDestroy(string args) kısmında belgelerimi silmeye dair bir kod parçası olacağını düşünüyorum bir windows güncellemesinin yaşattığı durumu anımsayarak.
  • Windows 7'nin yakın bir zamanda kaynak kodları sızmasın sonra. xd

• Ne zaman bu tür haberler çıksa hep aklıma gelir ve her seferinde çok gülerim

SolarWinds korsanları, Microsoft kaynak koduna erişim sağladı

• Geçen de zararlı aktivite olmadan temizlendi deniyordu. marttan beri sunucudaymış kodlar bunu yapan/lar işini görmüştür çoktan

• Amd64x2 kullanıcısına yanıt
    Hocam bu ne anlama geliyor. Merak ettim de.
    bu ne la efsane komediymiş :D

• hvl00 kullanıcısına yanıt
    Main blok kısmından (programın en temelde çalıştığı yer) şöyle özetlenebilir:

-Eğer ilk yükleme ise şunu kontrol et diyerek ram miktarı ve işlemci hızını kontrol ediyor. O kontrol ise eğer ram 2GB'dan az ise veya işlemci hızı 4GHz'den az ise şeklinde. Bu şartlardan biri sağlanıyorsa "Donanım uyumsuzluğu hatası" diye bir mesaj kutusu çıkar, tuş girişini al. BSOD (mavi ekran) bloğuna gidip işlemini gerçekleştir. Eğer bunlarda sıkıntı yoksa 10GB'lık swap dosyası oluştur, firefox'u falan uçurmaya yönelik yazıldığı düşünülebilecek bir kod bloğunu çalıştır(Oradaki isimleri bir giriş bilgisi yani argüman olarak alıyor) ondan sonra rastgele bir sürücü ekleyecek muhtemel kod bloğunu çalıştır diyor. Bunun ardından "Sürücü uyumu hatası" diye bir mesaj kutusu çıkar. Tuş girdisi al. Mavi ekran verdireceğini düşüneceğimiz kod bloğunu çalıştır.

Eğer ilk yükleme değil ise "Vistaya hoşgeldiniz diye bir mesaj yazdır ve hala crash yoksa lisansı kontrol et, çiifte kontrol, 3 kez kontrol vs diye devam ediyor. Sonrasında şaşalı grafik göster hdd ışığını yak ve WindowsXP'ye yönelik kod bloğunu çalıştır diyor. Uygulamaya yönelik dönüş verisi de Çok daha fazla para şeklinde bitirilmiş.

Tüm bunları yaptıktan sonra da crash durumunu kontrol ediyor ve ona dair bir döngü olarak tutuyor.
    ----
    Normalde sözde kod ile (pseudo code) açıklamak ideal olurdu tabii ama biraz daha cümleye dökeyim dedim. Zorlayıcı oldu. Kod bloklarının da içeriğine bakmak lazım. Zira SearchAndDestroy(string args) kısmında belgelerimi silmeye dair bir kod parçası olacağını düşünüyorum bir windows güncellemesinin yaşattığı durumu anımsayarak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi St Batuhan -- 1 Ocak 2021; 20:48:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: St Batuhan

Main blok kısmından (programın en temelde çalıştığı yer) şöyle özetlenebilir:

----

Aciklama icin tesekkurler, izninizle yorum satirlarindaki göndermelerinde gözden kacmamasini tavsiye ederim SolarWinds korsanları, Microsoft kaynak koduna erişim sağladı 

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: hvl00

Hocam bu ne anlama geliyor. Merak ettim de.

Batuhan Bey gayet güzel aciklamis yeterli oldu sanirim. Programcinin biri MS u, vistayi, kerneli ve felsefesini kaynak kodlara gonderme yaparak ister eleştirmis ister dalga gecmis artik ne derseniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Amd64x2

Aciklama icin tesekkurler, izninizle yorum satirlarindaki göndermelerinde gözden kacmamasini tavsiye ederim  

Alıntıları Göster

Rica ederim, kesinlikle göndermeler enfes. Zaten başta bool olarak yayına hazırı false olarak atamak bile olayı bitiriyor :D WindowsXp extendine de şimdi dikkat ettim :D Çok güzel hazırlanmış :) Ben teşekkür ederim :)

• quote:

Orijinalden alıntı: St Batuhan

Rica ederim, kesinlikle göndermeler enfes. Zaten başta bool olarak yayına hazırı false olarak atamak bile olayı bitiriyor :D WindowsXp extendine de şimdi dikkat ettim :D Çok güzel hazırlanmış :) Ben teşekkür ederim :)

Alıntıları Göster

Hocam olayin suyunu cikarmak istemem ama en ustteki GPL/GNU lisansa dikkat ettinizmi ☺

• quote:

Orijinalden alıntı: Amd64x2

Hocam olayin suyunu cikarmak istemem ama en ustteki GPL/GNU lisansa dikkat ettinizmi ☺

Alıntıları Göster

O noktaya pek dikkat etmemiştim. M$'in Git alımı ve özgür yazılıma yönelmesi o zamanlarda olmadığından kinaye durumunda ama şu an biraz toparlamış gibiler. Tabii unix kütüphanesi eklediklerini görüyorum ama günümüzde o da biraz zayıflayan bir kısım oluyor son dönemde. Tabii M$ bu, bir şeyi yapıyorsa 2 kez düşünmekte fayda var. Bundan farklı bir kısmı varsa da sevinirim paylaşımınızla :)

• Bunu yapan kişi iyi dalga geçmiş. Her satırda taşlama var.

float numberOfBugs = 345889E+08

Hay maşallah...

@St Batuhan

• quote:

Orijinalden alıntı: DoubleDragon

Bunu yapan kişi iyi dalga geçmiş. Her satırda taşlama var.

float numberOfBugs = 345889E+08

Hay maşallah...

@St Batuhan

Kesinlikle, 3 yeni özellik ve çalışan yeni özellik sayısı sıfır olarak tanımlanmış bir de başta, cidden her satırından bir şey çıkıyor. Aynı kişinin main içinde yazdığı diğer fonksiyonları, kod bloklarını da hayal etmek bize düşüyor zaten. Önceki kısımda o firefox falan yok etme kısmı işte benim hayalimde belgelerimi uçuracak yer (appdata roaming'den dosyasını silecekken belgeleri uçurur onun yerine misal ki çooook çoook küçük bir ihtimal M$ bunu bir güncellemede yaptı :D )

O bug tanımlamasını da direkt keşke float.MaxValue gibi yapsaydı :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi St Batuhan -- 1 Ocak 2021; 23:1:31 >

kodu yazan derlememiş galiba..

"main" i "void" tanımlamış ama "return LotsMoreMoney;" ile değer döndürmeye çalışıyor..

derleyici o satırda hata verir, derlememez. main in void tanımlanmasına da warning verir.. :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.