Şimdi Ara

Bir diskete kaç tane film sığar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
1.131
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Floppy disk veya bildiğimiz adıyla disket bir döneme damga vurmuş taşınabilir depolama birimiydi. Çevre birimlerinin kurulum uygulamaları, oyunlar, yazılımlar kısaca kurulması gereken her şey disketler içerisinde gelirdi. Bir standart disket 1.44MB boyutunda olduğu için de birden fazlası ile gezmek zorunda kalınırdı.

Bir diskete bir film

Bugün gelişen teknoloji sayesinde TB hatta PB seviyesinde depolama alanları elde edilebiliyor. Yine de nostalji yaşamak isteyenler için bir Reddit kullanıcısı disket içerisine film sığdırmayı başarmış.

Ayrıca Bkz.Xiaomi Mi 11 tanıtıldı: Snapdragon 888 yonga seti, Harman Kardon ses

Kullanıcı x265 kodek temelli özel bir sıkıştırıcı geliştirmiş ve saniyede 4 kare verecek şekilde 120x96 piksel çözünürlüğünde video üretmeyi başarmış. Böylece Shrek filmini 1.37MB seviyesine indirmiş. Haliyle diskette boş alan dahi kalmış.

Bu kodeği çalıştırmak için de Raspberry Pi tabanlı LimaTek Diskmaster adında özel bir kaset oynatıcı hazırlamış. Floppy disket sürücüsü olan bu oynatıcıya disketi taktığınız anda otomatik olarak filmi oynatmaya başlıyor.

Mobil cihazlardaki 4K film deneyimine göre 96p çözünürlük haliyle göze korkunç gelebilir. Akıcılık ve ses çıkışı da bizi on yıllar öncesine götürüyor. Yine de hobi anlamınd oldukça başarılı. Kullanıcı yakın zamanda plaklara da film yerleştirmeyi planlıyor.

I created a floppy disk VCR that plays full length films (like garbage) with the help of a Pi and a custom x265 codec. I call it the LimaTek Diskmaster from r/raspberry_pi

Kaynak:https://www.engadget.com/reddit-movie-floppy-disk-vcr-180230744.html

• 1.44 lük disketleri 2.88 formatlardık. Buda bizi sevindirirdi.

• Ünideyken nokia telefonum vardı.Modelini hatırlayamadım. 170 x 120 piksel 15 kare video çekiyordu. Aklıma o geldi.

• Ben de Amiga zamanından kalma 1 kutu disket var , ms-dos zamanından da 1 disket prince of persia 1 disket de ms-dos yüklü disket var ...
    O kadar dinazorum ,

(Amiganın disketleri orijinal işletim sistemi 2 si , 1 tanesi golden axe, lotus 3 ,lemmings, f-18 a hornet , silkworm, international karate , moonstone, sensible soccer, test drive ,robocop 2 ,deluxe paint 4 )

Bildiğiniz çalışan masaüstü pc yi çöpe attım , o disketleri atmaya kıyamadım .
    Good old days.

Haber için teşekkürler ayrıca....

• Dünyayı güzelleştiren insanlar.

• Yeni nesil anlamaz, anlayamazzzzz :) Yaşasın Workbench 1.3 Bir diskete kaç tane film sığar? 

Bir diskete kaç tane film sığar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 30 Aralık 2020; 18:57:38 >
  • koçari K kullanıcısına yanıt
    176 x 144 olarak hatırlıyorum. Hatta QCIF olarak geçer bu çözünürlük.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ilginç olan şeyin ne olduğunu anlamadım.
    Handbrake adında bir uygulama var onu indiriyorsun x265 codecinde sıkıştırmaya başlıyorsun. Haber niteliği olmayan herkesin yapabildiği birşey. ayrıca discord için öneririm

• Baslik yanlis, "Kac Diskete 1 Video Sigar?" olmaliydi 😁

• unununium U kullanıcısına yanıt

Program güzelmişte keşke Av1 desteklemiş olsa

• Reddit in sub linkini vermişsiniz. Konunun linkini verseniz daha iyi olur.
  • Bilgisayarlar dışında oynatabilen var mı bilmiyorum en son rtx 30xxiler destekliyor diye duydum daha yaygınlaşması lazım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • disket takılı değilse sürücüden gelen tık tık sesi hala kulağımda.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

176 x 144 olarak hatırlıyorum. Hatta QCIF olarak geçer bu çözünürlük.

Çözünürlüğü salladım. Modeli hatırlamıyorum ki çözünürlüğü hatırlayayım.

• quote:

Orijinalden alıntı: sendemail

Ben de Amiga zamanından kalma 1 kutu disket var , ms-dos zamanından da 1 disket prince of persia 1 disket de ms-dos yüklü disket var ...
    O kadar dinazorum ,

(Amiganın disketleri orijinal işletim sistemi 2 si , 1 tanesi golden axe, lotus 3 ,lemmings, f-18 a hornet , silkworm, international karate , moonstone, sensible soccer, test drive ,robocop 2 ,deluxe paint 4 )

Bildiğiniz çalışan masaüstü pc yi çöpe attım , o disketleri atmaya kıyamadım .
    Good old days.

Haber için teşekkürler ayrıca....

Golden axe deme beeeee, birde ekranı bölmeli bir oyun vardı wolf ki gibi şeydi sanki . Ne günlerdi ya . Şimdi hayvan gibi PC de 1 saat oynama isteği gelmiyor .

• istersen 10 tane film sığdır, bir işe yaramaz, çünkü çabuk bozuluyor, güvenilmez bir kayıt ortamı.
    Zamanında az mı uğraştık...

• elLbufFer kullanıcısına yanıt

wolfchild

• kayamtky K kullanıcısına yanıt
    Zamanında 6 saat uğraşıp yazdığım tezi yedekli olması için sıfır aldığım 3 diskete kopyalamıştım. 2 gün sonra devam etmek için pc'ye taktığım da 3 diskette hata vermişti. Resmen delirmiştim.

• elLbufFer kullanıcısına yanıt

Sorma Kardeş , "oyun = yorgunluk" oldu bende çoktandır , , hatta oynayan gençlere valla bravo nasıl dayanıyorlar diye hayret ediyorum ,

oyunlara bir tek göz ucuyla bakındığım ( o da denk gelirse) ,ilerleyen teknolojisi , hayretler içerisinde bırakıyor ....

Mesela geçenlerde bir tane yarış oyunu açayım dedim , yeşil yandı botlar yarışıyor , ben pistte ağır ağır geziniyorum , kamera açılarına bakıyorum , 5 dakika geçti geçmedi direkt alt+f4 ....

Gerek yok , benim zamanım geçti , hayat gençlerin ...

esenlikler dilerim...

• quote:

Orijinalden alıntı: sendemail

Sorma Kardeş , "oyun = yorgunluk" oldu bende çoktandır , , hatta oynayan gençlere valla bravo nasıl dayanıyorlar diye hayret ediyorum ,

oyunlara bir tek göz ucuyla bakındığım ( o da denk gelirse) ,ilerleyen teknolojisi , hayretler içerisinde bırakıyor ....

Mesela geçenlerde bir tane yarış oyunu açayım dedim , yeşil yandı botlar yarışıyor , ben pistte ağır ağır geziniyorum , kamera açılarına bakıyorum , 5 dakika geçti geçmedi direkt alt+f4 ....

Gerek yok , benim zamanım geçti , hayat gençlerin ...

esenlikler dilerim...

Hepsini toplasan bir NFS undergraund 2 etmiyor :)

Hayatın her alanında var artık , sahip olunan şey yokluktaki kadar tat vermiyor . Veya kaşarlaşma var :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.