Şimdi Ara

Elektronik sigara kullanımıyla bilişsel bozukluklar arasında ilişki tespit edildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
264
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Elektronik sigara kullanımıyla bilişsel bozukluklar arasında ilişki tespit edildi

Yapılan son gözlemsel çalışmalara göre elektronik sigara kullanımıyla çeşitli bilişsel bozukluklar arasında ilişki tespit edildi. Yeni araştırma şu an için tam bir kanıt niteliği taşımamasına rağmen yeni araştırmaların önünü aralayacak gibi görünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde tütün kullanımı yıllar içerisinde düşüş göstermesine rağmen elektronik sigara olarak adlandırılan ürünlerin tüketimi ise özellikle adolesan çağda çığ gibi büyüyor. Bu sebeple elektronik sigaların etkileri halen daha araştırılmaya devam ediliyor.

Elektronik sigara

Elektronik sigara kullanımıyla bilişsel bozukluklar arasında ilişki tespit edildi

University of Rochester Medical Center kurumu araştırmacıları elektronik sigara tüketicilerinin bilişsel şikayetlerine ilgili raporları inceledi. Yapılan çalışmaların ilkinde 18.000’in üzerinde lise öğrencisinin raporu dikkate alındı ve sonuçlara göre tütün mamülü veya elektronik sigara tüketen bireylerin karar verme, hatırlama ve odaklanma gibi durumlarda zorluk çektiği tespit edildi. Ayrıca elekstronik sigaraya göreceli olarak daha erken başlayan bireylerde bu durumların daha ağır seyrettiği ve 8 ila 13 yaş arasında elektronik sigaraya başlayan bireylerin bilişsel bozukluklara daha yatkın olduğu keşfedildi.

Yapılan 2. çalışmada ise 800.000’in üzerinde yetişkin denek incelendi ve yine benzer sonuçlara yakın şekilde elektronik sigara kullanımıyla bilişsel bozukluklar arasında ilişki olduğu tespit edildi.

Ayrıca Bkz.Transplante dokuların perfüzyonunu ve oksijenizasyonunu monitörize edebilecek bandaj geliştirildi

Elbette korelasyon ( orantı ) nedensellik anlamına gelmiyor ve şu an için elektronik sigara tüketiminin doğrudan bilişsel bozukluklara neden olduğunu söylemek için erken ancak yeni araştırmalar gelecek araştırmaların önünü aralayabilir ve elektronik sigara tüketiminin bilişsel yetiler üzerindeki etkileri gelecekte daha net olarak anlaşılabilir.

Yeni araştırmalar PLOS ONE ve Tobacco Induced Diseases adlı dergilerde yayımlandı.

Kaynak:https://www.urmc.rochester.edu/news/story/new-studies-suggest-vaping-could-cloud-your-thoughts

• hala birşey ispatlayamadilar :) bu arada nikotin zaten bilişsel bozukluk yapiyor.burda tütünden bahsedilmemesi bile beni direk tütün baronlari önyargısına itiyor.bu arada tütünü biraktigimdan beri daha iyi ve hizli kararlar verebiliyorum elektronik sigaranin bi bogazda kuruluk hissi yüzünden ictigim su miktari arttı oda damacana şirketine yaradi :)
  • Hele ne zamandır haberi yapılmıyordu, bir de sayıya bak 800.000 :)

• hala birşey ispatlayamadilar :) bu arada nikotin zaten bilişsel bozukluk yapiyor.burda tütünden bahsedilmemesi bile beni direk tütün baronlari önyargısına itiyor.bu arada tütünü biraktigimdan beri daha iyi ve hizli kararlar verebiliyorum elektronik sigaranin bi bogazda kuruluk hissi yüzünden ictigim su miktari arttı oda damacana şirketine yaradi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolferto -- 29 Aralık 2020; 17:42:51 >
  • Parayı ver karala. Ben kullanmıyorum ama net birşekilde sigara firmalarıyla anlaşmalı araştırma yapıyorlar.
  • Akıllı insanı işi değil bu sigara ve türevleri.

• Bilişsel bozukluklar, evet.

• Elektronik sigaranın zararları bir kenara benim daha çok merak ettiğim başka bir şey var, gerek DH'de gerek ise sözlük sitelerinde hala yüzlerce insanın öldüğü sahte içki mevzusu konusunda tek kelime edilmiyor, bu bana çok enteresan geliyor. Sanıyorum herkes evinde içki yapıyor ve bu konuyu gündeme getirip de pek kafaları bozulsun istemiyorlar.

2,5 ayda sahte içkiden kaynaklı 98 ölüm yaşandığını söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yılda en az 500 ölüm olduğunu belirtti.
    https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/chpden-sahte-icki-raporu-6184624/

• Arkadaş normal sigaraya oranla daha az zararlı. Sırf tekel vergisinden dolayı kötülüyor adamlar.
  • Yav he he...

• Uzun zamandır elektronik sigara ile ilgili haber gelmiyordu. Bitmedi gitti.

• Elektronik sigara kullanımıyla bilişsel bozukluklar arasında ilişki tespit edildi
  • Eee ben 6 senedir kullanıyorum, bende diyorum pi sayısının tamamını neden ezberden sayamıyorum, meğersem ecük'ten imiş. Yanlışınız var yalnız, 800k az olmuş 2 milyon kişi üzerinde araştırıldı hem de 1 gün içinde. Hem de kısır yapıyormuş, bende var, isterseniz tarifini verebilirim.

• yav he he metal akciğere sebeb olduğunuda kanıtladılar hemen inkar ettiniz...

• Bu tip haberlere itibar etmeyin. https://www.kendinleilgilen.com/esigara/bilimsel-makalelerElektronik sigara hakkında yapılmış taş gibi sağlam bilimsel çalışmalar var. blogumda bu çalışmaları bulabilirsiniz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.