Şimdi Ara

Araştırmalara göre Covid-19 pandemisi sürecinde silah satın alan kişilerde özkıyım riski daha yüksek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
346
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Araştırmalara göre Covid-19 pandemisi sürecinde silah satın alan kişilerde özkıyım riski daha yüksek

Yapılan yeni çalışmalara göre Amerika Birleşik Devletleri’nde Covid-19 pandemisi sürecinde silah satın alan ABD vatandaşlarının özkıyım düşüncelerine sahip olduğu belirtiliyor.

American Journal of Preventive Medicine dergisinde yayımlanan yeni çalışmada 3.500 kişinin online platformalara katılımı sağlandı ve katılımcılar silahı olmayan, silahı olan ve Covid-19 sebebiyle silah alan gruplar olmak üzere 3 farklı gruba ayrıldı.

Özkıyım

Araştırmalara göre Covid-19 pandemisi sürecinde silah satın alan kişilerde özkıyım riski daha yüksek

Yapılan çalışmalar neticesinde Covid-19 pandemisi sürecinde silah satın alan grubun önceden silah sahibi olan grupla kıyaslandığında hayat boyunca özkıyım düşüncesine daha fazla sahip olduğu tespit edildi.

Ayrıca Bkz.İki kol arasındaki tansiyon değeri farkı kardiyovasküler hastalıkların belirtisi olabilir

Ayrıca yapılan çalışmalar Covid-19 sürecinde silah satın alan bireylerin özkıyım davranışları açısından daha yüksek riskte olduğunu destekliyor.

Yeni araştırma Psychiatry Advisor adlı dergide yayımlandı.

Kaynak:https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0749379720304712
    Kaynak:https://www.psychiatryadvisor.com/home/topics/suicide-and-self-harm/americans-who-purchased-firearms-during-the-covid-19-pandemic-had-suicidal-ideations/

• Özkıyım'ın ne olduğunu anlamak için google yazdım!!! Gerçekten "intihar" kelimesinin nesi kötüydü de bu kullanılmaya başlandı? Hatta kelime içinde kullanınca komik olacaktır, haber kanallarında izleriz artık: "29 Yaşındaki bunalıma giren şahıs 3. kattan atlayarak özüne kıydı!!!" Biraz Azeri duruyor.

• "Özkıyım"

Hayatımda duyduğum en saçma kelime olabilir. Bırakın Arapça devşirmesi olsun, biz bildiğimizi kullanalım, bunun gibi ucube kelimelere ihtiyacımız yok.

• Pandemi ile beraber zaten intihar oranları rekor kırdı. Toplumdan zaten kopuk insanlar daha kötü intihar meyilli hale geldiler.

• “Özkıyım” “Özçekim” yani saçma sapan kelimeleri zorla dayatmak nedemek bumu Türkçe kalsın efendim kalsın.

• Oz kıyım nedir yaa. Cem yılmazın dediği gibi kıçınız dan isim uydurmayın. Kelimelere düşmanlık yapmayın. Ona intihar denir.

• Özkıyım nedir Allah aşkına?

• Arapcadan gelince kotu, devsirme, latin olunca guzel, modern. Ikisi de insan isi, ikisi de iletisim araci.

Iste bu ulkenin asil yobazlari bu sekilde dusunen kambur azinlik..

• Başlığı okuyup yorumlara bakmaya geldim 😄. Gerçekten tam bir ucube olmuş 😄
  • hakiki öz kıymık.. :)

• Yazar orta okullu falan herhalde. Böyle saçmalık anca ergenlerden çıkar.😣

• Türkçeyi beğenmeyen Fransızca konuşsun. Zira ırkçılar bu dile yabancı değil.

• WB kullanıcısına yanıt
    Latince değil ki, Türkçe. Adam mors voluntaria mı yazmış da latince diyorsun, anlamadım?

• İnsanın kendi kültürüne diline cüzzamlı gibi bakması tuhaf. Ha milliyetçilikle zerre kadar alakası yok mücadele varoluş mücadelesi üst kültür alt kültürleri silindir gibi ezip geçecek. Eğer 1000 yıl sonra varolmak istiyorsak bugün bişeyler yapmak lazım Editöre bu anlamda teşekkür ediyorum elinize kolunuza cesaretinize sağlık.
  • Geçen haberlerde izledim şanlıurfada adam 5 kişiyi öldürüyor bide yerde yatan kadına tek atıp bir daha keleşle sıkıyorlar zaten doğu ve güneydoğuda ezelden beri bu özkıyım var.

• sizin özkıyım diye yazarınızı iki gözünden öpüyorum...

• Özkıyım'ın ne olduğunu anlamak için google yazdım!!! Gerçekten "intihar" kelimesinin nesi kötüydü de bu kullanılmaya başlandı? Hatta kelime içinde kullanınca komik olacaktır, haber kanallarında izleriz artık: "29 Yaşındaki bunalıma giren şahıs 3. kattan atlayarak özüne kıydı!!!" Biraz Azeri duruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi monacomen -- 28 Aralık 2020; 9:21:24 >

• Özkıyım mı? Bir de şu “yapıyor olacağız, gidiyor olacağız vs..” çıktı herkesin dilinde pelesenk oldu. Türkçe’ye yapılan bu zulum nedir arkadaş?
  • Arapça diline de güzel demezsin be.. Ne okunabiliyor ne de net anlayabiliyorsun.. Her yere gidiyor. O yüzden " Özkıyım " saçma intihar varken ve bunu yıllarca kullandıktan sonra böyle yaygın bişey değiştirmekte saçma.

• AllahAllah özkıyımın nesi varmış intaaaar etti demek yerine kendi özüne kıydı denmesi neden bukadar ağrınıza gitti bence mükemmel vaoow harika iyikide bu kelimeyi getirmişler değil ama pu Allah belanızı versin kim nerden buldu bu denilecek kadar toplu ağızdan şartlanmış psikolojiyle gömülecek kadarda değil. çeviri olarak güzel bir karşılık bulunmuş nesinden gocundunuz bunun

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.