Şimdi Ara

Apple şimdiden 3nm hatlarını da kapattı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
1.241
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple şimdiden 3nm hatlarını da kapattı

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın ortağı TSMC tesislerinde bulunan 5nm üretim hatlarının yüzde 80’ini ayırdığı gündeme gelmişti. Apple bununla yetinmedi ve 3nm üretim hatlarından da belirli bir pay talep etti.

Apple uzun vadeli plan yapıyor

Masa üstü sistemlerini de ARM mimarisine geçirme kararı alan Apple yonga dünyasında önemli bir yere gelmiş olacak. Bunun yanında ARM tabanlı olarak tasarlanan işlemci modellerinin sayısı da artacak. Haliyle Apple’a daha fazla üretim bandı gerekecek.

Ayrıca Bkz.Tüm detaylarıyla 2 dakikada Samsung Galaxy S20 FE

Gelecek yıl itibariyle 300 milyon civarında ARM tabanlı cihaz satması beklenen Apple, ortağı TSMC’nin 5nm üretim hatlarının yüzde 80’ini kapatmıştı. 2022 yılında 3nm sürecinde yonga tasarlayacağı tahmin edilen Apple yine ortağının kapısını çaldı.

Gelen bilgilere göre Apple yine belirli bir 3nm üretim hattını kapatmış durumda. TSMC test üretiminde aylık 50 bin işlemci üretimine ulaşmayı hedefliyor. Hacimli üretime geçildiğinde ise bu rakam haliyle kat kat artacak.

Apple şimdiden 3nm hatlarını da kapattı

TSMC’nin 3nm üretimi için yaptığı yatırımları çıkarabilmek için en az 300 milyon işlemci siparişi alması gerektiği ifade ediliyor. Apple da mevcut potansiyeliyle buna en uygun aday. Bu bakımdan görüşmelerin olumlu geçtiği ifade ediliyor.

Apple haricinde şu anda 3nm sürecinde net bilgiler olan başka bir tasarımcı yok ancak Qualcomm da muhtemelen mevcut yol haritasında 2022 yılında geçiş yapacaktır. Ayrıca Qualcomm üst seviyede Samsung döküm tesislerini kullanıyor. Bu bakımdan TSMC’nin 2022 yılında Apple hariç bir yükü olmayabilir.

Kaynak:https://wccftech.com/apple-secures-3nm-tsmc-chip-production/

• Şu tasarıma aşığım. eğer bu bilgisayar ise bizim kullandıklarımız teneke..

Sadece satılmak için yapılıyor ve gerisi düşünülmüyor. Piyasada ki hangi bilgisayar tasarımının üstüne koyarak ilerledi çok merak ediyorum. her sene yeni bir model her sene yeni bir saçma deneme ile bize kakalıyorlar.

Yok efendim 5 ekranlı dizüstü, 10 parmaklı klavye, bilmem yüzde kaç kasa ekran oranı, 10+1 ses sistemi. Bırakın bu saçmalıkları, zaten olsa apple bunları cihazlarına koyar. Donanım kalitesinde apple nirvana da.. diğerleri gibi çer çöpü bir araya getirip üretim yapmıyor.

fanboyluk mu evet dibine kadar fan boyum.. beğenmeyenler, katlanamayanlar gitsin kumda oynasın.

edit. adamların iphone kadar anakartı var. dünyanın işini yapıyor. ifix kanalında apple donanımlarına bakın bir de diğer tenekelerin içinde ki donanımlara bakın. gösterilen özen ve kaliteyi kasanın içinde bile hisseder ve görürsünüz.

Merhabalar hizlica okudum yazdiklarini.

Bazen ise baslayanlar cep telefonu olarak neden iphone ve mac vermedigimizi soruyor. Genelde bu arkadaslar zengin ailelerin cocuklari oluyor. Bak bir abin olarak soyleyim bu ulkede iyi bir yere gelmis olarak.

Bir alim yapacaksan butcene en uygun sekilde yap sorun degil iPhone veya Samsung. Fakat Apple'in iyi oldugunu saydigin taraflari kadar cok berbat durumlari var (kapali sistemlerin yapilmasi ve gittikce ipin ucunu kacirmasi). Kullanicilarini aptal yerine koymasi benim sinirimi bozuyor (son olarak sarj aleti durumu ve yalanlari ki bu sadece sonuncu).

I$ hayatinda Apple'a yer yok. hatta ismine dahi tahammul yok. A noktasindan B noktasina gitmek icin daha cok para/zaman ve emek harcamak demek Apple. Bunu Apple yeni sirket yonetim yazilimlari ile asmak istiyor. Bizde gecmisini hatirladigimizdan uzak durmak istiyoruz. Fakat bir s20'den ucuza cihaz dagitirsa sirket satin almacisi alir yani telefonlari bakmaz cunku elimizde ki sirket yonetim yazilimlarina adapte oluyor.

Piyasada kullanilan yazilimlarin tamamina yakininin calismamasi demek bir Mac (ERP programlari, ozel butceleme programlari, analiz yazilimlari). Buyuk yanlislardan biride 600 dolarlik en dusuk seviye laptoptan macbook pro ya gecenlerin yaptigi karsilastirmalar.

Bunu J7'den 11 pro ya gecenleri okurkende goruyorum uzuluyorum.

Apple'in urunleri kotu degil. Apple'in kalbi kotu. Esimin laptopunun m tusu bazen basmiyordu. 3500tl istediler degisim icin. Bu bildigin saf kotuluk.

Hmm... Siz öyle deyince biraz internette araştırdım. Bu konu ben de merak uyandırdı. Şöyle bir şey buldum;
    https://www.techworm.net/2016/11/computerlaptop-big-tech-companies-give-engineers-programmers.html

Google: Mac/macbook ve Chromebook dağıtıyormuş.
    Facebook : Macbook ve Thinkpad dağıtıyormuş.
    Microsoft : Sadece Lenovo veriyormuş.
    Adobe : Mac, Lenovo ve Dell seçenekleri dunuyormuş.
    Twitter : Sadece Mac dapııyormuş.
    Amozon : Çoğunlukla MAC az miktarda HP dağııyormuş.

Pek de söylediğiniz gibi değil olay yani. Bir tek Microsoft Apple ürünü vermiyor ki o da beklenen bir şey zaten.
  • Ekrem71'in Apple haberlerine bakarsak Apple 2030 yılındaki 1nm hatlarını da kapattı, sonrası için uzayda madenciliğe başladı.

• Intel niye kapatmiyor :)

• 3nm sürecinde üretilen bir Apple silikon işlemcisini düşününce, yüksek enerji tasarruflu ve hızlı sonuçlar ortaya çıkabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu tasarıma aşığım. eğer bu bilgisayar ise bizim kullandıklarımız teneke..

Sadece satılmak için yapılıyor ve gerisi düşünülmüyor. Piyasada ki hangi bilgisayar tasarımının üstüne koyarak ilerledi çok merak ediyorum. her sene yeni bir model her sene yeni bir saçma deneme ile bize kakalıyorlar.

Yok efendim 5 ekranlı dizüstü, 10 parmaklı klavye, bilmem yüzde kaç kasa ekran oranı, 10+1 ses sistemi. Bırakın bu saçmalıkları, zaten olsa apple bunları cihazlarına koyar. Donanım kalitesinde apple nirvana da.. diğerleri gibi çer çöpü bir araya getirip üretim yapmıyor.

fanboyluk mu evet dibine kadar fan boyum.. beğenmeyenler, katlanamayanlar gitsin kumda oynasın.

edit. adamların iphone kadar anakartı var. dünyanın işini yapıyor. ifix kanalında apple donanımlarına bakın bir de diğer tenekelerin içinde ki donanımlara bakın. gösterilen özen ve kaliteyi kasanın içinde bile hisseder ve görürsünüz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi khrmndgn -- 24 Aralık 2020; 22:38:49 >

• khrmndgn kullanıcısına yanıt
    Hocam kesinlikle katılıyorum, oyun oynamayan adam için şahsımca macbooktan daha iyi bir cihaz yok. Bootcamp ile windows bile normalde kullandığım cihazlardan daha hızlı çalışıyor, şarjı desen bitmiyor, eksiği yok fazlası var. Keşke herkesin bütçesi dahilinde olsa da sahip olabilse.

• Nereye kadra küçülecek bu işlemciler bunun sınırı nedir ve bu sınıra ulaşıldıktan sonra ne olacak?

• Şu nanometre olayına hastayım.
  • İzin verilirse dünyayı da kapatır, kıtlık yapan tekelci mahluk. Kıroyum ama para bende.

Normal bir iste calisan birinin bir mac ile uzaktan yakindan alakasi olamaz. bilgisayarda estetik veya donanim kalitesinden bahsederken apple urunlerinin ornek vermeniz dahi sacma.

starbucks 'ta kerimcan'a hava olur.

• Aether kullanıcısına yanıt

şimdi ağabey işletim sistemlerini baz alalım. apple, microsoft, linux, ubuntu vs.

apple kullanırken verimliliğin %90 artar. çünkü düzenli bir işletim sistemi, diğerleri gibi insanın yüreğini şişirmiyor. bir mutfak robotonun düğmesine basarsın ve işini yapar ya işte apple da aynı şekilde.. sen işine odaklan diyor. Stabil hızlı güzel demiyorum, üretkenlikten bahsediyorum. birinde aradığın dosyayı bulamazsın, bir çıktı almak istersin, ağa bağlanmak istersin senden profesyonel olmanı bekler diğerinde seni bunlarla uğraştırmaz.

normal kullanıcı demişsin, asıl normal kullanıcıya gerekli olan cihaz kesinlikle apple. film izleyen, iş yapan, nette gezinen, ofis kullanan birine windows hem boşa para hemde eziyet..

Adamın elinde iphone var, diyor ki ben macbook kullanamam. sanki görende normal bir dizüstü bilgisayarda 3D çalışma yapıyor sanır. bir müzik açıyor, internte giriyor, facebook bir iki twitt bitti.

25 senelik belki daha fazla bir bilgisayar geçmişim var. 2006 yılında apple ile tanıştım o günden sonra windows'u alternatif olarak bir düşünmedim.

Ha şimdi diyeceksin ki pahalı, kardeşim şimdi i7 10. nesil işlemci, 16 gb ram, m.2 gibi donanımları olan bir dizüstü 15.000 lira civarında.. apple aynı donanımı 20.000 liraya satıyor. bırak o kadar da olsun. argesi, malzeme kalitesi, marka değerine para alıyor. sen o düşük fiyatlı bilgisayarı 5 sene kullanırsın altıncı yılında artık emekli olmaya hazırlanır. apple 6. yılında sana bir 3 yıl uzatma daha verir.

Kim neyi kullanırsa kullansın, ben bir kaç kişiye tavsiye ettim kullanamadı beğenmedi. ben Apple'dan şaşmam. telefonum da apple kulaklığımda apple, klavyem de apple. 8 yıllık macbook air hala ilk günkü gibi çalışıyor. 6 yıllık apple telefon hala banamısın demiyor. ee Kalite, uzun ömür, müşteri memnuniyeti, paranın hakkı, ve ölü olmayan bir yatırım. Oyun mu o da apple da var. en azından benim oynadığım oyunlar var. o da bana yetiyor. sonuçta bir gamer değilim, youtuber da değilim. sabahtan akşama kadar oyun oynama imkanım da yok.

• kaan4554 kullanıcısına yanıt

oynadığım oyunlar mac için var. onlarda bana yetiyor. :) zaten gidip 3000 serisi bir kart alıp 128 ram takıp bir oyun bilgisayarı alacaksam -ki almam onun yerine bir ps5 işimi görür. hadi diyelim ki aldım boş gezenin kalfaları dışında kimin sabahtan akşama kadar oyun oynama imkanı var.

Sadelik haricinde dediklerinin çoğuna katılmıyorum Özellikle "Apple 15.000'iken, aynı donanımlı Windows 17.000 TL" ve uzun ömürlülük kısmına.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    25 bin derece egildikten sonra bir zahmet ici de ozenli olsun aslanim. abarttigin kadar olsaydi amazon, intel, amd gibi teknoloji devleri ofislerinde apple cihaz kullanirdi, fakat bu gibi buyuk firmalar, ofislerinde lenovo, dell, hp kullaniyor.

• Guhong01 kullanıcısına yanıt

dediğin gibi olsun aslan parçası, herkesin tercihi kendine.

• E hani pandemide dünya ekonomisi çöktüydü. Parası olmayan halk alamayacaksa 3 milyon işlemciyi zombilere mi satacaklar?

Merhabalar hizlica okudum yazdiklarini.

Bazen ise baslayanlar cep telefonu olarak neden iphone ve mac vermedigimizi soruyor. Genelde bu arkadaslar zengin ailelerin cocuklari oluyor. Bak bir abin olarak soyleyim bu ulkede iyi bir yere gelmis olarak.

Bir alim yapacaksan butcene en uygun sekilde yap sorun degil iPhone veya Samsung. Fakat Apple'in iyi oldugunu saydigin taraflari kadar cok berbat durumlari var (kapali sistemlerin yapilmasi ve gittikce ipin ucunu kacirmasi). Kullanicilarini aptal yerine koymasi benim sinirimi bozuyor (son olarak sarj aleti durumu ve yalanlari ki bu sadece sonuncu).

I$ hayatinda Apple'a yer yok. hatta ismine dahi tahammul yok. A noktasindan B noktasina gitmek icin daha cok para/zaman ve emek harcamak demek Apple. Bunu Apple yeni sirket yonetim yazilimlari ile asmak istiyor. Bizde gecmisini hatirladigimizdan uzak durmak istiyoruz. Fakat bir s20'den ucuza cihaz dagitirsa sirket satin almacisi alir yani telefonlari bakmaz cunku elimizde ki sirket yonetim yazilimlarina adapte oluyor.

Piyasada kullanilan yazilimlarin tamamina yakininin calismamasi demek bir Mac (ERP programlari, ozel butceleme programlari, analiz yazilimlari). Buyuk yanlislardan biride 600 dolarlik en dusuk seviye laptoptan macbook pro ya gecenlerin yaptigi karsilastirmalar.

Bunu J7'den 11 pro ya gecenleri okurkende goruyorum uzuluyorum.

Apple'in urunleri kotu degil. Apple'in kalbi kotu. Esimin laptopunun m tusu bazen basmiyordu. 3500tl istediler degisim icin. Bu bildigin saf kotuluk.

• İnternet ortamında hayatınızı sürdürmüyorsanız, ben bir gün e-sporcu olacağım diye boş bir hayaliniz yoksa ve memnuniyet istiyorsanız Apple ekosistemine geçebilirsiniz.

Burada boş lafa gerek yok.
  • Guhong01 kullanıcısına yanıt
    Hmm... Siz öyle deyince biraz internette araştırdım. Bu konu ben de merak uyandırdı. Şöyle bir şey buldum;
    https://www.techworm.net/2016/11/computerlaptop-big-tech-companies-give-engineers-programmers.html

Pek de söylediğiniz gibi değil olay yani. Bir tek Microsoft Apple ürünü vermiyor ki o da beklenen bir şey zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

Lenovo derken bunun icine Thinkpad'leri de kattim. Farkindaysaniz bu sirketlerde Lenovo+Thinkpad kullanimi da cok yaygin. Bu kaynak hangi ulkeye gore duzenlenmis bilmiyorum fakat ben de bu sirketlerin seviyesindeki bir diger sirkette yazilimciyim ve laptoplardan monitorlere, mouse lardan klavyelere kadar her seyin thinkpad, thinkvision vb oldugunu biliyorum ve diger sirketlerde calisan arkadaslarim da var, kaynak bana cok dogru gibi gelmedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guhong01 -- 25 Aralık 2020; 14:8:39 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.