Şimdi Ara

Uber'e erişim engeli kaldırıldı: Türkiye'ye dönüyor!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
121
Cevap
1
Favori
12.657
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
175 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uber'e erişim engeli kaldırıldı: Türkiye'ye dönüyor!

Türkiye'de yaşanan sorunlar nedeniyle geçtiğimiz yıl hem web sitesine hem de uygulamasına erişim engeli getirilen Uber için müjdeli haber geldi. İstinaf mahkemesi Uber'e erişim kararını kaldırdı. Fakat bu karar sadece UberTaksi hizmeti için geçerli.

İstinaf mahkemesi bugün aldığı karar ile Uber’e Türkiye’de erişim engeli getiren ilk derece mahkemesi kararını hatalı buldu. İstinaf mahkemesi kararı bozarak Uber’e erişim engelini kaldırdı. Erişim engelinin kaldırılması ile birlikte Uber, taksi ürünüyle Türkiye genelinde faaliyet göstermeye devam edebilecek.

Kararın ardından iletişime geçilen Uber Global sözcüsü “Türkiye’ye inanıyoruz ve bağlıyız. İstinaf mahkemesi Uber Taksi ile faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edebileceğimizi teyit ettiği için mutluyuz. Uygulamamızı İstanbul'daki tüm yolcu ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Ayrıca Bkz.Çinli Sinovac aşısı ülkemize geldi, aşılamalar başlıyor

Uber, İstanbul’da hizmet vermeye başladığı 2014 yılından itibaren, İstanbullular için popüler bir güvenli ulaşım seçeneği haline gelmiş ve Türkiye’de 4,5 milyondan fazla kişi tarafından indirilmiş ve kullanılmıştı. İstanbul’da 14 bini aşkın taksi sürücüsü tarafından kullanılan Uber'in 8+1 araçlarla verdiği UberXL hizmeti de fazlasıyla tercih ediliyordu.

Ne olmuştu?

Birleşik Taksiciler Derneği ve İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası’nın internet üzerinden hizmet veren Uber’e yönelik olarak açtığı haksız rekabetin tespiti için açtığı davadan haksız rekabet kararı çıkmıştı.

İstanbul 10 Asliye Ticaret Mahkemesi, Uber hizmetleri haksız rekabet oluşturduğuna hükmetmiş ve uber.com'a ulaşımın hükümle engellenmesine karar verilmişti.

• Biz zaten güzel arabası için tercih etmiyorduk. Über şoförü olabilmen için sicil kaydından tut, adres bilgi sınavına kadar bir sürü formalite var. Über şoförüne gönül rahatlığıyla eşini çocuğunu bindirirsin, normal taksi şoförü hapishaneden yeni mi çıkmış bilemezsin fark bu.
    Ben belediye taksiden yanayım. Londra’daki gibi kimse taksi şöförü lisansı olmadan taksi şoförlüğü yapamamalı.
    Dolandırıcı şoför kaynıyor. Var olan şoförlerin 3/4’ü üç kağıtçı. Turistleri dolandıra dolandıra dünyaya rezil ettiler bizi. Daha ne sayalım?
  • Başlık tam clickbait olmuş. Bir an normal uber araçları tekrar olacak diye düşünmüştüm, başlıktan ötürü :(

• Sadece klasik taksi hizmeti için döneceklerini zannetmiyorum

• sadece klasik taksi için dönecekler.

Özel taşımacılık şirketleri yada şahıs şirketleri VIP araçları ile (Vito, Viano, Sprinter vs.) Uber yapamayacaklar.

Uber XL yasak olacak yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi winwin35 -- 24 Aralık 2020; 10:46:13 >
  • Neticede normal taksiye bineceksem ne farkı kaldı bi taksi den. En azından yerli. Onu kullanırım.
  • Sadece sarı taksiye aracılık yapacak şekilde dönüyorlar, ne anlamı kalıyor ki bu durumda dönmenin, şahsen ben kullanmam ve sabit fiyat konusu ile xl araçlardaki hizmet kalitesi olmazsa kimsenin de kullanacağını sanmıyorum.

• winwin35 kullanıcısına yanıt
    vip taşımacılık yapmaya devam edebiliyorlar. ancak sadece havaalanlarında geçerli. transfer hizmetleri sağlayan şirketler gibi

• Uber in sartlarinda soforler ve araclari olmali. Aksi halde bir CACIK olmaz ...

Uber demek kaliteli hizmet demek ...

• Clickbait haber.

• Taksi plakası yatırımcılarının kabul etmek istemediği birşey bu yatırımları patladı her türlü çağın gerisinde kaldı hattatlar yüzünden matbaanın geç gelmesi gibi oldu yahu

Bunun ışında koç holding ile iletişime geçip ford 021c konseptini satın alıp yerli araç yapmak gerek Hacı Murat

• Fakat bu karar sadece UberTaksi hizmeti için geçerli.

yani bitaksi gibi olacak sarı taksi gelecek ancak yine de önemli bir karar, böyle böyle medeniyeti bulacağız.

• vs-fb kullanıcısına yanıt
    +1
  • ahmet1905_47 A kullanıcısına yanıt

bunu über üzerinden yapamıyorsun diyorum bende yasak.

Takscileri savunmak için söylemiyorum, bir turizmci olarak belirtiyorum, Taşımacılık yönetmiliğine, Türsab Yönetmeliğine, ve 1618 sayılı kanuna yani anayasaya aykırı bir faaliyet olarak turizmciler olarak girişimde bulunduk ve yasaklandı

ama tabi hükümet bunu seçim malzemesi yapıp, olayı taksicilere indirgeyip, taksicilerden oy almak için bunu taksicileri düşündüklerini belirtip böyle bir karar aldığını söyledi.

ama 31.05.2020 itibari ile UBER XL faaliyetlerine son verdi

https://tr.sputniknews.com/20190531/uber-Xl-faaliyetlerini-turkiyede-sonlandirdi-1039214759.html/

eğer TR sınırları içerisinde UBER üzerinden bir taşımacılık faaliyeti devam ediyor ise bu yasalara aykırıdır.

Hali hazırda bu söylediğinizin yasa vs. tarafını geçtim, UBER tarafından da pek mümkün olduğunu sanmıyorum çünkü ÜBER firma olarak faaliyetlerini durduru zaten XL için. sadece sarı ve turkuaz taksi hizmeti sunuyor.

bilgilerinize

https://turk-internet.com/uber-xl-turkiye-operasyonunu-kapatti//

• E XL falan yoksa ne anlamı var?
  • Keşke taşımacılık hizmeti gelse. Bu olayın hiç bir manası yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • vs-fb kullanıcısına yanıt
    Biz zaten güzel arabası için tercih etmiyorduk. Über şoförü olabilmen için sicil kaydından tut, adres bilgi sınavına kadar bir sürü formalite var. Über şoförüne gönül rahatlığıyla eşini çocuğunu bindirirsin, normal taksi şoförü hapishaneden yeni mi çıkmış bilemezsin fark bu.
    Ben belediye taksiden yanayım. Londra’daki gibi kimse taksi şöförü lisansı olmadan taksi şoförlüğü yapamamalı.
    Dolandırıcı şoför kaynıyor. Var olan şoförlerin 3/4’ü üç kağıtçı. Turistleri dolandıra dolandıra dünyaya rezil ettiler bizi. Daha ne sayalım?
  • 435 4 kullanıcısına yanıt
    1- Normal taksi demedim zaten, bı taksi dedim. Söylediğiniz zorunluluklar orada da var.
    2- Şu an zaten taksi şoförlerinin tamamının belediyeden lisans alması zorunlu.
  • Ben taksiye binmemek için uber kullanıyorduk sanıyordum??
  • Günün en güzel haberi şimdilik.

• 435 4 kullanıcısına yanıt

Londra'daki sistem gibi taksimetrenin %22'sini de bahşiş olarak sürücüye verme kuralına razıysan sıkıntı yok

Taksi sürücüsü linsansı almak TR'de de zorunlu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi winwin35 -- 24 Aralık 2020; 12:5:17 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.