Şimdi Ara

Rocket Lake işlemcilerinin TDP değerleri ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
428
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Rocket Lake işlemcilerinin TDP değerleri ortaya çıktı

Intel’in Rocket Lake işlemcileri yıllardır kullanılan 14 nm+++ sürecinin son örneği olacak. Modellerin TDP değerleri listelendi.

Rocket Lake için Comet Lake ile benzer TDP belirlenmiş

Listeye göre Core i9/i7i5-11x00K/F modelleri 125 wattlık TDP değeriyle gelecek. Hız aşırtma kilidiyle gelecek ve K/F modellerine kıyasla daha düşük frekanslarda görev yapacak yongalar için 65 wattlık ısıl tasarım gücü belirlenmiş.

Ayrıca Bkz.65 watt TDP’li Core i9-11900, tek çekirdekte Core i9-10900’ün %12 önde

Son olarak Willow Cove çekirdeklerinin 14 nm’ye geri uyarlanacağı Cypress Cove çekirdeklerinden oluşacak Rocket Lake işlemcilerinin 24 adet PCIe 4.0 kanalı sunması bekleniyor. İşlemcilerin çift haneli IPC artışı sunacağını da ekleyelim.

Kaynak:https://www.techpowerup.com/276202/intel-11th-gen-core-rocket-lake-desktop-tdp-values-surface

• 1 senedir 3700x'den o kadar memnunum ki, 5xxx serisi bakıyorum diğer bilgisayar için. 30 senelik müşterisini ve çevresini, senelerdir çıkan güvenlik (açıkları)yamalarıyla, 14nm+++++++++ larıyla, eski teknolojisiyle, her sene %5-10 güç artışı ve soket değişimi ile, özetle vizyonsuzluğu ile elinden kaçırdı.
    Uygun Fiyatı, performansı yada verimliliği verebiliyorsa isterse 22nm'ye geri dönsün. Takmışsınız 14nm kullanıyor diye eleştirmeye. Sanki litografi işi ingiliz anahtarı kadar basit bir şey. Görüyoruz TSMC'nin, Samsung'un verimliliğini! Adam 10100F, 10400F, 10700F gibi baba işlemcileri uygun fiyata satıyor. 11. nesil de benzer çizgiyi korur hatta ilerletir umarım. AMD de 4000 liraya 5600x satmaya devam etsin.
  • 1 senedir 3700x'den o kadar memnunum ki, 5xxx serisi bakıyorum diğer bilgisayar için. 30 senelik müşterisini ve çevresini, senelerdir çıkan güvenlik (açıkları)yamalarıyla, 14nm+++++++++ larıyla, eski teknolojisiyle, her sene %5-10 güç artışı ve soket değişimi ile, özetle vizyonsuzluğu ile elinden kaçırdı.

• Intel'in artılarının sonu nereye gidecek merak ediyorum açıkçası.

• Uygun Fiyatı, performansı yada verimliliği verebiliyorsa isterse 22nm'ye geri dönsün. Takmışsınız 14nm kullanıyor diye eleştirmeye. Sanki litografi işi ingiliz anahtarı kadar basit bir şey. Görüyoruz TSMC'nin, Samsung'un verimliliğini! Adam 10100F, 10400F, 10700F gibi baba işlemcileri uygun fiyata satıyor. 11. nesil de benzer çizgiyi korur hatta ilerletir umarım. AMD de 4000 liraya 5600x satmaya devam etsin.

• hayret 1201 soket olmalıydı şaşırttı

• intel nasıl bu duruma geldi anlayamıyorum. bir adım atsa 2 adım geri atıyor...

• Pcie 4.0 olacak mı bunlarda?
  • 3000 tl ye 11700kf
    2500 tl ye 11600kf satacaklarsa 14+++++++ ymış zartmış zurtmuş kimseyi ilgilendirmez.

4000e dayanan 5600x alınacağına kapış kapış satılır bu işlemciler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • i9 11900K ne kadar havali bir isim degilmi ? Bir zamanlar en iyi bilgisayarin i7 li olduguna inanmis beyinler i9 duyunca oooof rokeet olmali buuuu etkisine ister istemez giriyor. Ama tirt oldugunu bilmek te beyinde kaos yaratiyor. Aklimizla oynadin be intel.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xamaximax

hayret 1201 soket olmalıydı şaşırttı

Aynısını ben de dusundum acıkcasıRocket Lake işlemcilerinin TDP değerleri ortaya çıktı 

Ryzen tehlikesi olmayıp Eski İntel olsaydı Bu Willow Cove dan uyarlanmıs Cypress Cove a 2 pin ekler Socket 1202 der Z590 ı da Socket 1202 olarak cıkarırdı.11. nesli de 10 un aynısı olur sadece 1 yeni islemci ekler 7. Nesile 8700 eklemesi,9. Nesile 9900 eklemesi,10. nesile 10900 eklemesi gibi ama onlar 2 Cekirdek 4 İzlegi cıkarıp IPC artısı size yeter 10 cekirdegi ne yapacaksınız deyip burada da cekirdek eksilterek degisiklik yapmıs.

• quote:

Orijinalden alıntı: TheNewAtilla

Pcie 4.0 olacak mı bunlarda?

Var tabii ki 11. nesil ile Intel cıgır acan bir gelisme ile PCİE 4.0 eklemis oldu.

AMD de varken gereksiz diyenler vardı Intel de olunca da gereksiz denecek mi?

10 Cekirdekten 8 e dusuyorsun ama TDP aynı kalıyor?Bu ne perhiz What is this?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huso -- 22 Aralık 2020; 11:23:50 >
  • napolyon94 kullanıcısına yanıt

Ryzen piyasaya girmese uygun fiyattan satacak mıydı?

• Pci exp 4.0 x570 lerde aktif soğutucuya ihtiyaç duyuyor. Çekirdek sayısını azaltıp hız aşırttığınız çekirdekler + ekran kartıyla beraber soba modunda çalışır heralde.

Karbüratörlü araba gibi yazın baygın baygın çalışır artık, termal limitle boost frekanslara çıkamadığı için.
  • Spider_hip kullanıcısına yanıt
    Hocam siz 14nm(+++)intel mimarisini tsmc 7nm ile karşılaştırıyorsunuz aradaki fark ise şudur aslında her marka global foundries samsung intel tsmc vb. Kendi nanometre standartlarına sahip yani 3nm diye çıkarıp ben bunu 14nm intel standardında üretsem kimsenin birşey demez taki normal bir kullanıcı delid yapıp lazer bir mikroskop ile transistör sıklığına bakana dek. Onun dışında hybrid nanometre gibi birşey kullanması ayrı bir durum performansı az etkileyen kısımları farklı bir nanometre ile üretip fiyattan tasaruf ediliyor ki farklı ccx kullanımında unutmamak lazım. Kısacası overclocker ın biri 14nm(+++) ile tsmc 7nm karşılaştırıyor ve transistör sıklığı intelde daha fazla çıkıyor ama asıl gate bacakları elektron akışından etkilenip performans ve ömür etkenlerinden birisi bu aynı oluyor hatta çok küçük bir fark ile intelde daha kalın bu da daha düşük ohm değerleri demek onun yanında stabil olmayan voltaj değerleri ile kristalerin gruplandırılması biraz farklı işliyor ki oradan yine tasaruf sağlanıyor açıkçası şuan intel çok uygun bir fiyattan bile veriyor ve daha kaliteli ve daha performanslı ürün alabiliyorusnuz.

• Bilal Folar B kullanıcısına yanıt

Sadece 14nm+++++ ile karşılaştırmıyorum. Şimdi işsiz olsam, geriye yönelik 6 ayda bir çıkan tüm intelin güvenlik açığından dolayı yama ile %3-5 performans düşüreceği haberlerini toparlardım ama muhtemelen siz de biliyorsunuzdur. 2 serisinden 10 serisine kadar hepsi için ayrı ayrı birer ikişer üçer güvenlik açıkları çıktı. Ben oc zaten yapmıyorum. 30 senedir tek bir işlemcime dahi yapmadım ama aldığım işlemcinin vaat edilen performansını vermesini beklerim. Bunun dışında yine üst düzey sistem toplayanlar için pcie 4 lü ssd almak varken pcie 3 lü üst düzey sistem toplamak biraz absürt olur. Eski teknoloji. Yine boardların çok daha uzun vadeli chipset desteklemesi. Örneğin x570 aldım kafam rahat. Hatta 3 versiyon öncesine bile destek veriyorlar hala. Yani bu güne kadar hep intelin en güzel işlemcilerini aldım, aldırdım. Ama şimdi kim sorsa amd sistem topluyorum. 2 serisi için bir şey diyemem ama 3 serisi gerçekten çok şık bir rekabet yarattı. En son 3770K sistemim vardı, onu sattım. Şimdi 2. bilgisayarım hala 3770K ile yaklaşık eş değer olan 6600. Onu da uygun bir 5xxx serisi çıktığında güncellemeyi düşünüyorum.

• Valla intel ne kadar performans düşürdüyse güvenlik açıklarından oyunlarda hala amd den daha iyi. Performans düşürmese amd nin vay haline

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Spider_hip kullanıcısına yanıt
    Hocam güvenlik açığı demişken tamsm %2-3 diyelim performans kaybı oldu fakat yine kim sizin bilgileri merak eder acaba sırf profesyonel işinden anlayan bir hacker sizinle gece gündüz uğraşıp intelin cache kısmına girer peki sizin öyle bir derdiniz var mı onuda geçtim pci4.0 ssdler fırından bir farkı bulunmuyor o yüzden genellikle render ile uğraşanlar bilir 1000-2000civari okuma yazma hızları sunuyorlar 4k 5k ilk oda sıcaklığındaki testler onuda geçtim x,570 chipsetine sahip bir anakart muhakkak ısı sıkıntısı yaşayacaktır chipsete yakın yada tek bir fan ile soğutulmasından dolayı onun dışında ekrankartları ise pci4.0 ihtiyaç duymuyorlar siz sadece full amd sistem toplasanız %3-5 performans farkı olur pci3.0 ile sam de onun dışında intwlin desteklemediğini kim söyledi gözünüzün önünde h110 chipset anakartta çalıştırabilirim i9 9900 ü basit bir bios mod ile. Yani pci4.0 gibi teknolojiler marketing için her ne kadar olsada size 3k mb okumaya sahip bir ssd sunsalarda siz onu günlük oyun ve basit render işlerinde farkedemezsiniz. Gelecekte belki yeni kontrolculer ve oyunlar ile mümkün olur ben kendim amd kullanıyorum ama eksilerinide artılarını da biliyorum burada bundan bahsediyorum. Amd marketing ile ürünlerini satıyor yeni parto işlemcilere yine zam gelecek silikon fiyatları yüzünden intel performansı az kötü olsada yine de daha fazla satabilir fiyatı yüzünden ama hala donanım kanalları amd yi performansı ve fiyatı uygun diye tanıtırken arka planda kalan eksileri anlatmıyor bile.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bilal Folar

Hocam güvenlik açığı demişken tamsm %2-3 diyelim performans kaybı oldu fakat yine kim sizin bilgileri merak eder acaba sırf profesyonel işinden anlayan bir hacker sizinle gece gündüz uğraşıp intelin cache kısmına girer peki sizin öyle bir derdiniz var mı onuda geçtim pci4.0 ssdler fırından bir farkı bulunmuyor o yüzden genellikle render ile uğraşanlar bilir 1000-2000civari okuma yazma hızları sunuyorlar 4k 5k ilk oda sıcaklığındaki testler onuda geçtim x,570 chipsetine sahip bir anakart muhakkak ısı sıkıntısı yaşayacaktır chipsete yakın yada tek bir fan ile soğutulmasından dolayı onun dışında ekrankartları ise pci4.0 ihtiyaç duymuyorlar siz sadece full amd sistem toplasanız %3-5 performans farkı olur pci3.0 ile sam de onun dışında intwlin desteklemediğini kim söyledi gözünüzün önünde h110 chipset anakartta çalıştırabilirim i9 9900 ü basit bir bios mod ile. Yani pci4.0 gibi teknolojiler marketing için her ne kadar olsada size 3k mb okumaya sahip bir ssd sunsalarda siz onu günlük oyun ve basit render işlerinde farkedemezsiniz. Gelecekte belki yeni kontrolculer ve oyunlar ile mümkün olur ben kendim amd kullanıyorum ama eksilerinide artılarını da biliyorum burada bundan bahsediyorum. Amd marketing ile ürünlerini satıyor yeni parto işlemcilere yine zam gelecek silikon fiyatları yüzünden intel performansı az kötü olsada yine de daha fazla satabilir fiyatı yüzünden ama hala donanım kanalları amd yi performansı ve fiyatı uygun diye tanıtırken arka planda kalan eksileri anlatmıyor bile.

" pci4.0 ihtiyaç duymuyorlar ,gözünüzün önünde h110 chipset anakartta çalıştırabilirim i9 9900 ü basit bir bios mod ile,Amd marketing ile ürünlerini satıyor,ama hala donanım kanalları amd yi performansı ve fiyatı uygun diye tanıtırken arka planda kalan eksileri anlatmıyor bile"

Hocam PCIE 4.0 kotu birsey mi?Sonucta AMD veriyor Intel veremiyor.

H110 ile siz 9900 u calıstırabilirsiniz ama milyonlar calıstıramadı gitti Z370,Z390 aldı ben de dahil...

AMD urunlerini bence satamıyor.Nerede satıyor?Adamlar Intel 90W da Turbo ile hızlı calısabilen Mobil islemcilerini satarken AMD canavar gibi 35-45W 4800H-4900H satamadı.Firmalar yine Intel uretti.AMD olanlar da ne hikmetse yine sogutucu ve genel malzeme sıkıntısı ile uretildiler.Asus Laptoplar ornegin...

Donanım kanalları AMD nin eksilerini anlatmıyor.Peki dogrudur.hangisi cıkıp 9-10 diye birsey yok hepsi benzer islemciler dedi?6700=10100F, 8700=10400F, 9900=10700 Yeni Nesiller bunun neresinde?Hangi babayigit cıktı dedi Sureyya Hanım'ın muhtesem degisimi diye?

Sizin icin demiyorum ama AMD de PCİE 4.0 icin gereksiz diyenler Intel de Z590 da destekleyince yine gereksiz denecek mi?

• huso kullanıcısına yanıt
    Gereksiz olacak tekrar diyorum o ssdleri ben kullandım sata ssd ile tek farkı windows açılış hızıdır. Eğer siz render ile uğraşsanız bile normal orta kalitede bir pcie3.0 ssd size yetecektir şuan onları soğutmak için custom sıvı soğutmalarda ekstra bir waterblock çıkartıldı. Yani fanlı bir soğutma olsada hiçbir şekilde siz tam performans alamıyorsunuz maalesef şimdiki kontrolcüler ile zor kullanımı normal bir kullanıcı için ama şuan gereksiz yani hiç gerekli olmayan bir teknoloji demiyorum :) geri kalanlar ise asus konusudna tuf 4800h versiyonunu kullandım 1660ti ile normal sıcaklıklar vardı ki amd için orada bulunan soğutucu (bilgisayarcıda çalışıyorum) bloğunu incelediğimizde ise gayet normal bir blok. Kötülemeye gerek yok internetteki fotolarda ise ters yüzünün fotosu atılmış yani parçalayıp bakınca herşey yerine oturuyor aklınızda. İntwl tarafında ise masaüstü performansına yakın cpular var ki şuan aliexpresste satılıyor. İ9 9900 gücündeki işlemciler. Şuan notebooklardaki 11.nesil islemciler maksimum 35w tdpye sahip iris grafik birimi ile olan i7 serisiydi tam hatırlamıyorum msi stealth serisinde çıkmıştı hatta testleri. Ve yeni çıkan xe geafik birimi alt serileri iris kopyası iken üst versiyonları gtx1050 ye denk oluyor fakat yüksek üretim hatası yüzünden piyasaya sürülmedi 12 yada 10nm bir altyapıya sahipti. geri kalan konularda ise gayet normal hazır elinde olan hatasız normal işlemci varken neden farklı bir işlemci türetilsin evet daha yrnileri yapılması denemeler falan daha iyi olur fakat intelde bu konuda cimri kabullenmek lazım :) anakart konusudna da sıkıntılı ama z chipset(intel) ile b chipset(amd) karşılaştırmasını desteklemiyorum.

• bir haftadır araştırıyorum en iyi işlemci ve anakarta entegre donanım bileşenleri ile beraber

x570 anakart+ryzen3600 alsanız veya

z490 anakart+intell10400f işlemci ikisi arasında çok fazla bir fiyat farkı yok ama gel gelelim fps olarak 10-15 fps intel oyunlarda amd yi tokatlıyor you tube da 10400f vs ryzen 3600 karşılaştırmalı oyun testlerine bakabilirsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreamblue35 -- 22 Aralık 2020; 23:3:43 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.