Şimdi Ara

ASUS tüm B450 anakartlarına SAM desteği getirdi: İlk nesil Ryzen’larda bile çalışıyor!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.326
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ASUS tüm B450 anakartlarına SAM desteği getirdi: İlk nesil Ryzen’larda bile çalışıyor!

Ryzen 5000 tanıtımında yalnızca Ryzen 5000 işlemcilerle RX 6000 serisi kartlarla 500 serisi anakartlar üzerinde kullanılacağı duyurulan Smart Access Memory desteği genişlemeye devam ediyor.

ASUS'tan yüz güldürecek hamle

ASUS’un tüm 400 serisi yongasetli anakartlarına sunduğu beta BIOS’la birlikte Smart Access Memory desteği B450/X470 yongasetine de sağlanmış oldu. Üstelik uyumlu işlemci listesi ilk nesil Ryzen modellerini de kapsıyor.

Ayrıca Bkz.Intel NUC 11 Pro/Perfomance modelleri detaylandı

Intel tarafında ise anakart üreticileri mevcut 400 serisi yongasetli anakartlarına Resizeble Bar desteği getirmek için hummalı bir çalışma yürütüyor. Hali hazırda kaydadeğer sayıda anakarta sunulan destek önümüzdeki nesil platformlarda daha da yaygınlaşacağa benziyor.

Kaynak:https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/asus_brings_resizable_bar_support_to_its_entire_intel_400-series_motherboard_lineup/1

• Auuvluk mauuvluk ne var burada ben de onu anlamadım. AMD ticari olarak bakıp "Aynı anakartla çiple 3 nesil işlemciye destek verdim artık yeter daa" dedi kullanılabilecek bazı özellikleri yeni nesil anakartlarına saklamak istedi anakart üreticileri de kendi insiyatifi ile birşeyler yaptı. Ya da gelen ısrarlara dayanamadı ortaklaşa yaptılar üreticilerle bu işi. Kesin "Olmaz veya olur" demedi ki AMD hiçbir zaman.

Baba parası yemeyi bırakıp şöyle bir hayata, ticarete bir atılın da göreceğim sizin gibileri ben. 3 liralık malı nasıl 10 liraya kaktırmaya çalışacaksınız, "onda o özellik yok bunu verelim bu daha iyi" diyeceksiniz, anlatırsınız bana hepimiz burada olursak. Genelde bu tarz konuşanlardan çıkıyor bu tipler de onun için söyledim.

AMD anlaşılan anakart üreticilerinin satış yapmasını istiyor. İşin sonunda fanatizmi anlamak zor. Şirketlerin derdi para kazanma ama müşteriyi de tutmaları gerekiyor tabi.

Asrock 300 serisi anakartlar için Alpha BIOSlar yayınladı geçen. İşlemciler çalışıyor ama ben şahsen 300 serisi anakart kullanmam. Anakart üreticileri en başta Ryzen 1000 serisi, FXler gibi hayal kırıklığı olacak diye düzgün anakart çıkarmadılar. O yüzden çoğunun VRM problemli.

• 6000 serisi ekran kartı olmadıkça boş iş. Sadece işlemcilerle olmuyor bu

• "ASUS’un tüm 400 serisi yongasetli anakartlarına sunduğu beta BIOS’la birlikte " denmiş ama bu BIOS'ların BETA olduğunu nereden çıkardınız? Sanırım AMD'nin eski açıklamasından aklınızda kaldı. Bi açıp bakarsanız bu BIOS'ların BETA falan olmadığını görürsünüz.

Kendi sistemlerimde bizzat kullandığım anakartlar için söyleyeyim

TUF B450 Pro Gaming (r5 3600 ile)

ROG Strix B450-F Gaming (r7 3700x ile)

kullanıyorum ve ikisine de Kasım ayında BETA sürüm yayınlandı. Böyle kalacağını ve Ryzen 5000 serisi işlemcilere tam destek verilmeyeceğini düşünerek hemen bu sürümleri yüklemedim ama Aralık başında gelen 2409 ve 4007 sürümleriyle "BETA" ibaresi kaldırıldı ve ben de bu sürümleri yükledim bu anakartlara. Sorunsuz kullanıyorum. İki anakarta da r9 5950x takılabilir hale geldi. Teşekkürler AMD ASUS tüm B450 anakartlarına SAM desteği getirdi: İlk nesil Ryzen’larda bile çalışıyor! 

1. https://www.asus.com/tr/Motherboards-Components/Motherboards/TUF-Gaming/TUF-B450-PRO-GAMING//
    2. https://rog.asus.com/tr/motherboards/rog-strix/rog-strix-b450-f-gaming-model/helpdesk_bios/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi münşi -- 19 Aralık 2020; 11:26:23 >

• 500 serisi anakart almak zorunda kalmayıp 6000 serisi ekran kartı ekran kartı alıp yoluna devam etmek isteyen için güzel bir gelişme olmuş.

Diğer üreticilerden de bekliyoruz aynı hareketi.

Önce 5xxx serisi işlemci desteği şimdi bu. Artık 500 serisi anakart almak için PCIe 4.0 desteğinden başka sebep kalmadı. En azından 400 serilerinin üretimi sonlanana kadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 19 Aralık 2020; 12:14:48 >
  • ilkerinanç kullanıcısına yanıt
    Aslında pcie 4 de getirilebilir hatta ch7 ye getirmişler sonrasında geri çekmişlerdi diye hatırlıyorum.
  • Ne diyo la bu?

• b350 ye de gelmezse gözümde olmaz amd söverim. Gelmemesi için sebep yok çünkü.

• Cahilliğimi mazur görün,ne getiriyor bu SAM %5 ?

• Aynı anakartla neredeyse 4 nesil işlemciye destek veren AMD'yi bu konuda eleştirenler ne kullanıyor acaba merak edyorum.

İşlemci olarak değil. Ne kullanıyorlar da bu kafayı yapıyorlar?

• Ryzen 2600'ümle beraber merak içindeyiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lorenzo__

Bu mesaj silindi.

AMD anlaşılan anakart üreticilerinin satış yapmasını istiyor. İşin sonunda fanatizmi anlamak zor. Şirketlerin derdi para kazanma ama müşteriyi de tutmaları gerekiyor tabi.

Asrock 300 serisi anakartlar için Alpha BIOSlar yayınladı geçen. İşlemciler çalışıyor ama ben şahsen 300 serisi anakart kullanmam. Anakart üreticileri en başta Ryzen 1000 serisi, FXler gibi hayal kırıklığı olacak diye düzgün anakart çıkarmadılar. O yüzden çoğunun VRM problemli.

• Auuvluk mauuvluk ne var burada ben de onu anlamadım. AMD ticari olarak bakıp "Aynı anakartla çiple 3 nesil işlemciye destek verdim artık yeter daa" dedi kullanılabilecek bazı özellikleri yeni nesil anakartlarına saklamak istedi anakart üreticileri de kendi insiyatifi ile birşeyler yaptı. Ya da gelen ısrarlara dayanamadı ortaklaşa yaptılar üreticilerle bu işi. Kesin "Olmaz veya olur" demedi ki AMD hiçbir zaman.

Baba parası yemeyi bırakıp şöyle bir hayata, ticarete bir atılın da göreceğim sizin gibileri ben. 3 liralık malı nasıl 10 liraya kaktırmaya çalışacaksınız, "onda o özellik yok bunu verelim bu daha iyi" diyeceksiniz, anlatırsınız bana hepimiz burada olursak. Genelde bu tarz konuşanlardan çıkıyor bu tipler de onun için söyledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 19 Aralık 2020; 15:44:34 >
  • Asus AMD konusunda biraz sabıkalı bir firma iken, özellikle de notebooklar da, ne bileyim bu hamle bana biraz imaj düzeltme amaçlıymış gibi geldi.

• ilkerinanç kullanıcısına yanıt
    Kesinlike katılıyorum. Her seride soket değiştirmemek büyük başarı.

ve teknik desteği de kesmiyorlar yeni teknolojide.

• Soner_o7 kullanıcısına yanıt

bırak b350 yi x370 üst seviye kartlara bile yok dediler güzel kandırıldıkASUS tüm B450 anakartlarına SAM desteği getirdi: İlk nesil Ryzen’larda bile çalışıyor! 

• Lorenzo__ kullanıcısına yanıt

Güzel kandırdın kekledin aldattın yalan anlamına gelen ne kadar kelime varsa onu diyorum ve ekliyorum keşke 16mb yetmez yalanını bari demeseydin be AMD, çünkü müşterilerinin hepsi o kadar da salak değilASUS tüm B450 anakartlarına SAM desteği getirdi: İlk nesil Ryzen’larda bile çalışıyor! 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 20 Aralık 2020; 2:55:34 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.