Şimdi Ara

Sadece eBay’de al-satçılar 39 milyon dolardan fazla kazanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
5.707
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sadece eBay’de al-satçılar 39 milyon dolardan fazla kazanıyor

Piyasada bir üründe stok sıkıntısı ve üretim yetersizliği yaşandığı dönemlerde kara borsaya düşmesi fazla zaman almıyor. Daha piyasaya çıkar çıkmaz ürünü kapan gruplar sonrasında fahiş fiyattan tüketiciye satıyor. Sanal alış veriş piyasasında da durum aynı.

İnanılmaz gelir elde ediliyor

Michael Driscoll adındaki bir mühendis sadece eBay üzerinde olacak şekilde son 3 aylık periyodu takip eden bir veri analiz robotu yazmış. Robot 3 ay boyunca belirli ürünlerde fiyat çizgilerini takip ederek al-satçılar olarak tabir edilen grupların gelirini hesap etmeye çalışmış.

Ayrıca Bkz.2020 yılında Türkiye'deki en çok yapılan Google aramaları açıklandı

Elde edilen sonuçlar oldukça ilginç. Özellikle pandemi nedeniyle üretim sıkıntısı yaşayan GeForce RTX 3000, Radeon RX 6800, Ryzen 5000, Xbox Series ve PS 5 ürünlerinde zaman zaman yüzde 240’lara varan fiyat artışları tespit edilmiş.

Driscoll hesaplamalarına göre al-satçı grupların toplamda 89 milyon dolar civarında gelir elde ettiğini bulmuş. Yapılan kar ise 39 milyon dolar civarında ve sadece eBay üzerinde. Tüm internet piyasası incelendiğinde muhtemelen yüz milyonlarca dolar gelir tespit edilecektir.

Sadece eBay’de al-satçılar 39 milyon dolardan fazla kazanıyor

İnternet üzerinde al-satçılık daha kolay zira mağaza gezip ürün toplamaya gerek kalmıyor. Özel bot yazılımlar anında siteleri tarayarak ürünleri buluyor ve gerekirse satın alıyor. Böylece bir saatte binlerce ürün toplanabiliyor.

Uzmanlar kara borsa faaliyetlerinin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini düşünüyor zira her dönemde talebe yetişemeyen veya stok sıkıntısı yaşayan popüler ürünler illa ki oluyor. Geçtiğimiz haftalarda bir grubun ekmek parası kazanmak için 3500 adet PS5 stoklayıp kara borsadan satması gündeme gelmişti.

Kaynak:https://www.techpowerup.com/275791/its-a-scalping-christmas-scalpers-of-latest-games-consoles-pc-hardware-rake-in-usd-39-million

• Neden sicak firsatlarda bu baslik?
  • Sıcak fırsatçılara tüyo veriyor saygıdeğer haber editörümüz!

• 7 cedlerine yetecek kadar ekmek parası kazanmışlar...

• Millet fırındaki sıcak pideyi saldırdığı gibi saldırırsa oldukça normal. Hani bu çıkan parçaların çoğu giriş ve orta seviye de değil, üst seviye. Milletin acelesini anlamak güç.

• Karaborsa için ebuy a gerek yokki.6 ay önce 900tl olan alet, şuan tam olarak 1799tl!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hani ekonomi kötüydü. Osmanlı geliyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konu yanlış yerde hocam.
  • Bizim yerli ve milli ebay’ımız s...inden.com’da da karaborsacılarımız yurtdışından alıp bize satıyorlar ama kimse buna karaborsa demiyor.
  • Konu kilit üye ban
  • En başta firmaların bunu öngörüp tam anlamıyla stok yapıp sonra piyasaya ürün sürmeleri gerekiyordu.
    Ama onlar satış rakamları derdinde oldukları için umurlarında değil.

Oyun severler bunlardan almayacak bu kadar basit. Eninde sonunda stok olacak ve bu ürünler ellerinde kalacak.

Tamam kapitalizm, liberalizm ve serbest piyasa falan ama hükümetlerin de bu konuya el atması lazım. Bir yerde ciddi miktarda kayıt dışı ekonomi söz konusu. Vergi verenlere karşı sorumluluk almaları gerekiyor.

• satanları anlayabiliyorum ama alanları asla anlayamıyorum anlayamayacağım, ürünün sıfırı 800tl gidip 750 tlye ikinci el alınıyor çok garip bir durum.Stok yoksa da almam kullanmam bu çakallara para vereceğime, evet çakal

• Kara borsa haram

• arapaşığı A kullanıcısına yanıt

Olay viyana kapısında yaşanıyor

• oo, amazondan sonra ebay linklerine de referans geliyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Valla helal olsun iyi kaldırmışlar
  • bu arkadaşlar garanti konusunu nasıl hallediyorlar acaba. Misal ben aldım bugün x cihazı. 1 Ay sonra satınca garantisi 1 ay azalmış oluyor. Gerçekten bu durumda sıfırından daha pahalıya satabiliyorlar mı?

• şöyle düşünmekte yarar var

Senin gelirin 10.000 TL ve üzeri PS5 normal fiyatı 1000 lira ama stokta yok karaborsada PS5 2000 lira

Pandemi var vakit geçmiyor PS5 içinde fazla beklemek istemiyorsun alırmısın almazmısın

• Birşeyi satmak için almak gerekmiyor mu?Sadece eBay’de al-satçılar 39 milyon dolardan fazla kazanıyor 

• Bir ara ben de yapıyordum eBay’de al sat. 500$ alıyordum ayda. Part time gibi. IRS sıkıntı olabilir diye düşünüp bıraktım.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.