Şimdi Ara

TSMC en geç 2022 yılında 3nm üretimine başlayacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
289
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Yarı iletken sektörünün gelir anlamında liderliğe oynayan firması TSMC, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. 5nm sürecinde önemli aşamalar kaydeden firma 3nm için de 2022 yılını hedef koydu.

3nm süreci neler sunacak?

Gelişmiş üretim süreçleri için Hollanda’da 2.5 milyar dolarlık EUV üretim sistemi sipariş eden TSMC, diğer taraftan 3nm sürecinde üretime başlamak için de tesis inşaasında sona geldi. Tayvan’da yer alan yeni üretim tesisi tamamlanmış durumda.

Ayrıca Bkz.Ekran kartlarına madenci hücumu; kabus geri mi dönüyor?

TSMC bu tesislerde aylık olarak 55 bin adet 12 inçlik yonga plakası üretmeyi planlıyor. İlerleyen dönemlerde ise aylık 100 bin plakaya ulaşılacak. En erken 2022 ikinci yarısında başlayacak üretimin muhtemelen ilk müşterisi Apple olacak. TSMC toplamda 19.5 milyar dolar yatırım yaptı ancak getirisi çok daha fazla olacaktır.

3nm süreci FinFET teknolojisini kullanacak. 5nm teknolojisine göre yüzde 70’e kadar zar alanından tasarruf söz konusu. Aynı güç tüketiminde yüzde 30 daha fazla enerji tasarrufu veya aynı enerji tüketiminde yüzde 15 performans artışı hedefleniyor. Zar alanının küçülmesi haliyle diğer bileşenlere daha fazla yer açılması ve daha kompakt kasa yapıları anlamına geliyor.

Kaynak:https://www.techpowerup.com/275255/tsmc-completes-its-latest-3-nm-factory-mass-production-in-2022

• TSMC gibi firmalar üretim makinelerini Hollanda'lı ASML firmasından satın alıyorlar. ASML bu alanda tekel gibi neredeyse. Ama Hollanda yarı iletken alanında hiç yok. Enteresan. Yılbaşı piyangosu(100 milyon TL) bana çıkarsa yolum ASML'ye düşecek :) İş makine almakla tabiki bitmiyor ama en azından ASML bununla ilgili eğitimi de verir herhalde. Ülke olarak yarı iletken konusunda bir yerden başlamak gerekiyor.
  • TSMC gibi firmalar üretim makinelerini Hollanda'lı ASML firmasından satın alıyorlar. ASML bu alanda tekel gibi neredeyse. Ama Hollanda yarı iletken alanında hiç yok. Enteresan. Yılbaşı piyangosu(100 milyon TL) bana çıkarsa yolum ASML'ye düşecek :) İş makine almakla tabiki bitmiyor ama en azından ASML bununla ilgili eğitimi de verir herhalde. Ülke olarak yarı iletken konusunda bir yerden başlamak gerekiyor.

• 14 nm'den aşağısı gereksiz yea, en fazla yanına ++ koyulmalı, bu arada amd ısınıyoeah.

• smartcard kullanıcısına yanıt
    12nm lik makine 120 milyon euro imiş zamanında 100 milyon tl ile taksitine girebiliriz ama :)

• smartcard kullanıcısına yanıt
    Aselsan mikroçip işine ucundan girdi ama biraz daha ölçekli ve güncel işlere girilse keşke. Tabi çok çok zor bir pazar.

• Elbette micro chip önemli ancak sadece transistör arası mesafenin önemli olmadığını bir çok kez gördük. Keza intel'in hala 10nm küçülmüş olması ancak amd'nin 5nm'sinin hala intel'i geçemiyor olması gibi. Tek bir parametre belirliyor olsa herkes transistör aralığına odaklanırdı. Bu gelişmeler oldukça keyifli ancak yan teknolojilerinde gelişebiliyor olması gerekli.

• İşlemci yongasının içerisinde herhangi bir yerin 3nm olması o işlemcinin 3nm olduğu anlamına gelmez, artık bu nm muhabbetleri sıktı gerçekten işlemcinin içerisinde olan teknolojilere bakın bırakın artık ferrari ile doğanı kıyaslamayı olmaz olamaz frekans hızı ile yok şukadar nm diyerek olmaz artık yeni teknolojilerden haber verin siz. 🙏 Intel 🙏

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.