Şimdi Ara

Yaşam için gerekli olan kayıp kimyasal fosfor, sonunda bir kuyruklu yıldızda tespit edildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
457
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Yaşamın Dünya’da nasıl başladığına dair ortaya atılan hipotezlerden muhtemelen en kabul göreni bunun kuyruklu yıldız, asteroit ya da proto gezegen çarpmaları sonucu mümkün olduğunu iddia edendir. Yaşamın söz konusu gök cisimlerinde bulunan ve Dünya’daki biyolojik moleküllerin çoğunu oluşturan kimyasallarla gezegenimize ulaştırıldığı tezi ise bugüne kadar eksik olan bir kimyasal nedeniyle tam olarak ispattan uzaktı. Ancak yaşanan bir gelişme, yaşamın kaynağının bir kuyruklu yıldız ya da göktaşı olabileceği ihtimalini iyice kuvvetlendirdi.

Ayrıca Bkz.İnsanlığı Mars'a taşıyacak olan dev roketin inşaası başladı

Gezegenimizdeki biyolojik moleküllerin çoğunu oluşturan altı kimyasal bulunuyor. Bunlar; karbon, hidrojen, nitrojen, oksijen, fosfor ve sülfür (CHNOPS) olarak sıralanmakta. Bilim insanları, söz konusu kimyasallardan ilk dördünün karbon temelli asteroitlerde rahatlıkla bulunduğunu ifade ederken geriye kalan son ikisini yani sülfür ve fosforu tespit etmekte zorlanmıştı.

Sülfür de bulunmuştu

Araştırmalarını sürdüren bilim insanları, günün sonunda üzerinde daha önce sülfür tespit edilen 67P/Churyumov–Gerasimenko adlı kuyruklu yıldızda fosfor da buldu. Araştırmacılar, hücrelerimizin enerji depolama ve transferi için ihtiyaç duyduğu kimyasalın evrende çok yaygın olarak bulunmadığını belirtiyor.

Katı haldeki toz parçaları içindeki minerallerde bulunan fosfor iyonları, Avrupa Uzay Ajansı’nın 67P/Churyumov–Gerasimenko’yu incelemek için 2004 yılında uzaya fırlattığı ve Eylül 2014 ile Eylül 2016 gökcismine yaklaşan Rosetta uzaya aracı tarafından kuyrukluyıldızın iç saçından toplanan toz parçalarına ait verileri inceleyen Finlandiya’daki Turku Üniversitesi’nce tespit edildi. Bahse konu toz parçaları, Rosetta üzerinde bulunan COSIMA adlı cihaz tarafından kuyruklu yıldız saçından toplandı, fotoğraflandı ve kütle spektrometresi tarafından da bunların ölçümü yapıldı.

Astronomi dünyası için bir ilk olan keşif sayesinde CHNOPS kimyasallarının sonuncusu da bir kuyruklu yıldızda bulunmuş oldu.  Bakalım söz konusu keşif, bilim dünyasında nasıl yankılanacak.

Kaynak:https://newatlas.com/space/phosphorus-comet-67p-churyumov-gerasimenko-rosetta/

• Allah her şeyi bir kurala göre yaratır. Dünyadaki hayatı başlatmak için böyle bir yol seçmiş olabılır. Adamlar senin gibi klavye başında sallamıyorlar, makineler icat edip uzayı araştırıyorlar. Sayelerinde bilim ve teknoloji gelişiyor, senin gibilere kalsaydı dünya hala mağarada yaşardık.
    Şu anda 3 boyutlu plastik dandik bir figür çıkarmak için bile 21nci yüzyılın teknolojisi ile üretilmiş ender 3 v2 yazıcı ve bir tasarım programı kullanıyorum. dolayısıyla bir bilgisayarda kullanılıyor. En ufak bir hatada baskı çöp oluyor. Artık insan gibi bir dizaynın kendi kendine olduğunu söyleyenlere gülüyorum. Tamamen batıl bir zorlama inançtan ibaret. İlk canlının kendi kendine çoğalabilen ve yapısındaki bilgiyi kopyasına aktarabilen bir yapı olması lazım ve bu yapı bir anda kendi kendine oluşmuş olması lazım. Eee oha artık

Bizi de senelerce leylek getirdi diye kandırmışlar meğerse. Bi kuyruklu yıldız dünyaya çarpmış hop yaşam başlamış.

Benim en çok merak ettiğim bunları sallayanlar kendileri gerçekten inanıyorlar mı bunlara, yoksa herkesi keklemeye çalışırken arada kendilerini de mi kandırıyorlar?

Bi yalanı kırk sefer söylersen olur demiş atalarımız. Onlar işi biliyorlarmış.

Dünya düz diyen yok. Galile yuvarlak ve dünya dönüyor demeden neredeyse 600 yıldan fazla zaman önce Müslüman bilimadamları (Biruni) dünyanın yuvarlak olduğunu ve kendi ekseninde döndüğünü konuşuyordu.

Bilim kötü diyen yok. Bizim için bilim Allahın yarattıklarını açıklamak için var. Niye kötü diyelim?

Kuyruklu yıldız yalan diyen yok. Kuyruklu yıldızdan yaşam geldi tezi yalan diyoruz.

Kuyruklu yıldızdan yaşamın kendi kendine geldiğine inanıyor adamlar ama bir yaratıcıya inanmıyor. Çok mantıklı. Gerçekten.

Kendi kendinize bir İslam, inançlı insan portresi oluşturmuşsunuz ona göre abuk subuk çıkarımlar yapıyorsunuz. Devamlı bir saldırı hali niyeyse artık.

• Bizi de senelerce leylek getirdi diye kandırmışlar meğerse. Bi kuyruklu yıldız dünyaya çarpmış hop yaşam başlamış.

Benim en çok merak ettiğim bunları sallayanlar kendileri gerçekten inanıyorlar mı bunlara, yoksa herkesi keklemeye çalışırken arada kendilerini de mi kandırıyorlar?

Bi yalanı kırk sefer söylersen olur demiş atalarımız. Onlar işi biliyorlarmış.

• Allah her şeyi bir kurala göre yaratır. Dünyadaki hayatı başlatmak için böyle bir yol seçmiş olabılır. Adamlar senin gibi klavye başında sallamıyorlar, makineler icat edip uzayı araştırıyorlar. Sayelerinde bilim ve teknoloji gelişiyor, senin gibilere kalsaydı dünya hala mağarada yaşardık.

• Şu anda 3 boyutlu plastik dandik bir figür çıkarmak için bile 21nci yüzyılın teknolojisi ile üretilmiş ender 3 v2 yazıcı ve bir tasarım programı kullanıyorum. dolayısıyla bir bilgisayarda kullanılıyor. En ufak bir hatada baskı çöp oluyor. Artık insan gibi bir dizaynın kendi kendine olduğunu söyleyenlere gülüyorum. Tamamen batıl bir zorlama inançtan ibaret. İlk canlının kendi kendine çoğalabilen ve yapısındaki bilgiyi kopyasına aktarabilen bir yapı olması lazım ve bu yapı bir anda kendi kendine oluşmuş olması lazım. Eee oha artık

• Vay be adamlar neler ile uğraşıyor, bazıları hala dünyaz düz, kuyruklu yıldız yalan, bilim kötü, kafasında. İnsanlarla insanlar arasında çağlar var resmen.

• Dünya düz diyen yok. Galile yuvarlak ve dünya dönüyor demeden neredeyse 600 yıldan fazla zaman önce Müslüman bilimadamları (Biruni) dünyanın yuvarlak olduğunu ve kendi ekseninde döndüğünü konuşuyordu.

Bilim kötü diyen yok. Bizim için bilim Allahın yarattıklarını açıklamak için var. Niye kötü diyelim?

Kuyruklu yıldız yalan diyen yok. Kuyruklu yıldızdan yaşam geldi tezi yalan diyoruz.

Kuyruklu yıldızdan yaşamın kendi kendine geldiğine inanıyor adamlar ama bir yaratıcıya inanmıyor. Çok mantıklı. Gerçekten.

Kendi kendinize bir İslam, inançlı insan portresi oluşturmuşsunuz ona göre abuk subuk çıkarımlar yapıyorsunuz. Devamlı bir saldırı hali niyeyse artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 27 Kasım 2020; 23:52:27 >
  • evrimciler üşüşür şimdi buraya....

• O zaman neden buraya gelip ağlıyorsun Tanrı var diye neden bilimsel kanıtları göz ardı ediyorsun tek cevabı var KORKU ;)

• Bilimsel kanıt derken?

Bilimsel kanıt diye önümüze koyduklarınız Televole haberi gibi "olduğu sanılıyor, düşünülüyor, iddia ediliyor"dan öteye gidemedi daha.

Kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz olum neyin kafası bu sizdeki? 

Neyse ...."Allah yok(haşa), yaşam kendi kendine oluştu" deyince madalya takılacağını zanneden insanlarla niye polemiğe giriyorsam ben de.

Yav he he... 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 28 Kasım 2020; 0:31:52 >
  • Ben sizin için demedim. Bazı cahil yobazlar da var, daha yenilerde bilim kötü falan diye saçma sapan geyiklere giriyordu benimle. İslamı bilim düşmanı gösteriyordu. O zaman niye bilimin getirdiği bilgisayar, internet sayesinde burada yazıyorsun, mağarana dönsene deyince gitti döndü galiba. Düz dünyacılar da var, Türkiye'de değil her yerde var. Ben de kuyruklu yıldızlarla ya da farklı evrim formatlarıyla insanlığın oluştuğu kanaatindeyim, dinlere inanmıyorum ama yaratıcıya inanıyorum. Size evrim saçma geliyor, bana 2 kişinin ışınlanıp sonra çoluk çocuk çoğalınması. Zaten 2 kişiden bu kadar çeşitli(siyah, beyaz, kızıl, sarı) bir hale geldiysek sizin dahi bir şekilde evrime inanmanız gerekir. Ha ama her inançtan insana saygım var. Yeter ki özünde iyi insan olunsun.

• Evrimin "yaşam bir yaratıcı tarafından değil de kendi kendine tesadüfen oluştu" kısmına benim itirazım.

Yoksa Allah yaratmıştır sonra yarattığını değiştirmiştir, bu olmayacak birşey değil benim için. Ben kimim ki Yaradanın tasarrufunu sorgulayayım?

Ama "Allah yok(haşa),Tanrı yok, yaratıcı yok kendi kendine oldu" dersen ona itiraz ederim işte. Neye göre söylüyorsun bunu bir kere?

Bilime göre diyorsun, belki de asla emin olamayacağın bir şeyin neresi, hangi bilimsel veriye dayanıyor?

Birinin dine inanıp inanmaması beni ilgilendirmiyor. O kişinin kendi seçimi veya problemi.

• yıldızdan gelmiş olabiliriz yani. 

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.