Şimdi Ara

Yargıtay, eşinin Whatsapp Web'ine izinsiz erişen kişiyi suçlu buldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
927
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Yargıtay dijital veri güvenliği hakkında emsal niteliğinde bir karara imza attı. Whatsapp Web’deki yazışmaları izinsiz okuyan ve mahkemeye delil olarak sunan kişiye ceza verdi.

Ankara’daki bir boşanma davasında T.O, eşi E.G’nin Whatsapp konuşmalarına Whatsapp Web üzerinden ulaşarak yazışmaları mahkemeye delil olarak sundu. Mahkeme, mesajları delil olarak kabul edip çiftin tazminatsız boşanmasına karar verdi.

Ayrıca Bkz.PS5 alamadığınız için üzüldüyseniz bu oyun tam sizlik: PlayStation 5 Simülatör

E.G, eşinin kendisinden habersiz bir şekilde Whatsapp’ına eriştiği gerekçesiyle savcılığa başvuruda bulundu. Haberleşme gizliliğinin ihlal edildiğini ileri sürdü. Asliye Ceza Mahkemesi, T.O’nun suçsuz olduğuna karar verdi. E.G. yerel mahkemenin bu kararına itiraz ederek üst mahkemeye başvurdu. Yargıtay itiraz üzerine dosyayı inceledi ve T.O.’nun suçlu olduğuna karar verdi.

Yargıtay'ın emsal niteliğindeki kararına ilişkin bozma ilamında; suç işleyen T.O.'nun beraat kararı verilmesi için her türlü sınırın zorlandığına, sanığın cezalandırılması için her türlü delilin bulunmasına rağmen beraat kararının usul ve yasaya aykırı olduğuna ilişkin görüş sundu. Bu karar, boşanma davasındaki kararı etkilemeyecek ancak T.O, izinsiz olarak eski eşi E.G.’nin mesajlarına eriştiği için haberleşme gizliliğini ihlal gerekçesiyle ceza alacak.

Kaynak:https://www.sabah.com.tr/yasam/2020/11/17/karisinin-aldatma-mesajlarini-mahkemeye-sunan-kocaya-sok-bunu-beklemiyordu

• Dünya hukuklarının saçma bulduğum bir yönüdür bu: Karı-koca birdir, bir evlilik ile aile kurulmuştur, aralarında sanki üçüncü şahısmış gibi gizlilik ihlali olması saçmalık. Aldatan taraf kendi rızasıyla aldattım demez para koparmak için, ee bu durumda aldatılan taraf neyi kanıt olarak gösterecek de ceza almayacak? Dışarıda gizlice videoya çekse de gizlilik ihlali oluyordur? Eee, ne kaldı geriye?
    kanunlarımız çifte standart maalesef. suçu teşvik ediyor. kadın cinayetlerini arttırıyor.
    en basit senaryo. adam karısının aldattığını öğreniyor. gizli kayıt alsa suçlu. anlaşmalı boşansa ömür boyu nafaka verecek. 30 yaşında boşansa 80 de ölse 50 sene nafaka. 3 - 5 aylık evlilik için. kadını öldürse iyi hal, kravat, takım elbise falan 8 - 10 yılda çıkar. 40 sene karda. işte kanunlar kadın cinayetlerini tetikliyor.

Mahkeme, mesajları delil olarak kabul edip çiftin tazminatsız boşanmasına karar verdi.

Boşanma olayı bitmiş bu farklı bir olay. Adam hukuken suç işlemiş ama işte şöyle bir etik durumda var. Yani siz karı kocasınız , o kadar da özeliniz olmamalı. Gerçi suçlu bulunmuş ama ceza da almamış adam. Sanırım kadın boşanmanın hncıyla ceza alması için uğraşıyor.

• Peki aldatıldığını nasıl kanıtlayacak?
    Eşi gelip “ Ben seni aldatıyorum ve itiraf ediyorum “ mu diyecek?
    Hem boynuzlan hem de Suçlu ol.
    Zor bir durum.

Edit : Düzeltme..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ssj -- 17 Kasım 2020; 13:51:25 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ssj

Peki aldatıldığını nasıl kanıtlayacak?
    Eşi gelip “ Ben seni aldatıyorum ve itiraf ediyorum “ mu diyecek?
    Hem boynuzlan hem de Suçlu ol.
    Zor bir durum.

Edit : Düzeltme..

Mahkeme, mesajları delil olarak kabul edip çiftin tazminatsız boşanmasına karar verdi.

Boşanma olayı bitmiş bu farklı bir olay. Adam hukuken suç işlemiş ama işte şöyle bir etik durumda var. Yani siz karı kocasınız , o kadar da özeliniz olmamalı. Gerçi suçlu bulunmuş ama ceza da almamış adam. Sanırım kadın boşanmanın hncıyla ceza alması için uğraşıyor.

• Karı koca arasında gizlilik olmaz. Gizlilik başladıysa o evlilik bitmiştir.

• Dünya hukuklarının saçma bulduğum bir yönüdür bu: Karı-koca birdir, bir evlilik ile aile kurulmuştur, aralarında sanki üçüncü şahısmış gibi gizlilik ihlali olması saçmalık. Aldatan taraf kendi rızasıyla aldattım demez para koparmak için, ee bu durumda aldatılan taraf neyi kanıt olarak gösterecek de ceza almayacak? Dışarıda gizlice videoya çekse de gizlilik ihlali oluyordur? Eee, ne kaldı geriye?

• ssj kullanıcısına yanıt
    boşanmayı etkilemiyor. tazminatsız boşanacak. ömür boyu nafaka ödemeyecek. aldatan kadın, aldattığı için ödül olarak adamın parasıyla gezip tozamayacak.
    diğer suçtan da 3 - 5 bin ceza alsa yine karda.

• Mütercim Bey kullanıcısına yanıt
    kanunlarımız çifte standart maalesef. suçu teşvik ediyor. kadın cinayetlerini arttırıyor.
    en basit senaryo. adam karısının aldattığını öğreniyor. gizli kayıt alsa suçlu. anlaşmalı boşansa ömür boyu nafaka verecek. 30 yaşında boşansa 80 de ölse 50 sene nafaka. 3 - 5 aylık evlilik için. kadını öldürse iyi hal, kravat, takım elbise falan 8 - 10 yılda çıkar. 40 sene karda. işte kanunlar kadın cinayetlerini tetikliyor.

• Kardeşim sizde yakalamayın karılarınızı arada bir kırıştırsınlar ......mı istiyor devlet anlamadım ki !!

• daha düne kadar whatsapp mesajları delil kabul edilmiyordu. bu yine iyi.

• Yorumlar ülkemizin gelişmişlik seviyesini muhteşem biçimde yansıtıyor.

• Kadın nasıl bir kuyruk acısıyla hınçlandıysa.

• Mesai biterken okuduğum bu ilamdan bir şey anlamadığımı itiraf ediyorum.

TO erkek herhalde. EG aldatan kadın ve yakalanmış.Yahu telefonun şifresini veremiyorsa zaten adamın kıllanması için yeterli sebep oluşmuş olur.

Peki adam ne demeye Web kullanmış? Herhalde bildirimler anında düşünce Webten okuyup, telefonda silinmeden önce görebilmek istemiş. Zeki adam.

İlamdaki laf ne diyor? Adam, gizliliği ihlal için haklı gerekçe sunmuş. Yargıtay, adamın kendisini temize çıkaracak delillerini zorlama görmüş ve beraat talebini reddetmiş.

Anlamadım? Ceza varsa delil kabul edilmemeli. Delil kabul edildiyse ceza neden?

• O gizli, bu kişisel. O zaman delil nasıl sağlanacak? Kanıt nasıl bulunacak? Saçmalığa bak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mütercim Bey kullanıcısına yanıt
    Kişi evlense de ayrı bir şahıstır, nokta! Gizlilik esastır.

• hikmetg H kullanıcısına yanıt
    Bitmiş zaten

• bundan daha vahim bir olayda adam aldatan eşini kamuya açık kafe gibi bi yerde başka biriyle gizlice çekip mahkemeye sunuyor fakat özel hak ihlali olduğu için delil kabul edilmiyor.. şaka gibi bi ülkede yaşıyoruz..

• merhaba. benim de uzun zamandır bu konuda kafam karışık. ben de eşimi ekşisözlükte başkalarıyla normal olmayacak şekilde mesajlaşmalarını yakaladım. ekran görüntülerini aldım ve videoya kaydettim. sürecimiz başladı. ama buna benzer bir sonuçla karşılaşacağımdan eminim. kendi açık yazılarında bile konuştuğundan bahsediyordu. buna istinaden hesabına giriş yaptım ve mesajları görünce şok oldum. hukuka güvenim yok gerçekten. mirastan gelen evini üzerine alabilsin diye parası olmamasından gönderdiğim para için ihtiyadi tedbir istedik. bu akşam 2. reddi yedik hakimden. kadın isteseydi yok mu başka ev ona da tedbir koyduralım diye cevap gelirdi!

• Twitter'da kadınlar birleşip çokta güzel yargıya etki ediyorlar erkekler bir tarafını kaldırıp birlik olup böyle birşey yapsalar emin olun yargıda buna göre şekillenir zor birşey değil toplu olarak birşeyleri değiştire biliriz ama nerde kadınlardaki dayanışma erkekler'de birisi çıkar meriçcilik yapar kadınları savunur

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.