Şimdi Ara

Koronavirüs aşısı için Moderna da güzel haber verdi! Şirkete göre aşı, %94.5 oranında başarılı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
0
Favori
3.622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
37 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Koronavirüs aşısı geliştirme çabalarına yönelik güzel haberler gelemeye devam ediyor. BioNTech ve Pfizer'ın geliştirdiği aşının ardından ABD’li Moderna’dan da olumlu bir haber geldi. Şirket, 3. faz sonuçlarına göre aşının %94.5 oranında koruyuculuk etkisi olduğu duyurdu.

Geliştirdiği koronavirüs aşısını insanlar üzerinde deneyen ilk şirket olan Moderna, elde ettiği sonuçlar neticesinde ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne başvuracağını ve aşıya onay verilmesi için çalışacağını belirtti. BioNTech ile Pfizer’ın geliştirdiği aşıya kıyasla koruyuculuk oranının daha fazla olduğu iddia edilen aşının yine Moderna’ya göre ciddi bir avantajı bulunuyor.

Ayrıca Bkz.Yeni nesil perovskit teknolojisi, iç ortam aydınlatmasıyla verimli enerji üretimine göz kırpıyor

Moderna’nın geliştirdiği aşı, Pfizer ile BioNTech ortaklığı sonucu ortaya çıkan aşıya göre çok daha makul şartlarda saklanabiliyor. BioNTech'in aşısı -70 derece gibi ekstrem bir değerde saklanması gerekirken Moderna’nın aşısı ise -20 derecede 6 aya kadar saklanabiliyor.

Haliyle her iki aşının buzdolabı sıcaklıklarında saklanma süreleri de farklı. Moderna verilerine göre aşı 2 ila 8 derece arasındaki sıcaklıklarda 30 güne kadar saklanabileceğini düşünüyor. Pfizer ile BioNTech aşısı için bu süre ise beş güne olarak belirtilmiş.

Kaynak:https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/son-dakika-bir-asi-daha-yuzde-94-5-basariya-ulasti-6127848/

• + genetik ve tıp biliminin ilerlemesi.

- çin'in virüsün genetik haritasını tüm dünya ile hızlı bir şekilde paylaştı. aşılama için yeni bulunan teknikler süreci hızlandırdı. (rna değişikliği gibi.)

+ risk ve maliyet unsurları.

- daha önce hiçbir hastalık dünya ekonomisini bu denli tehdit etmedi. dolayısıyla hükümetler aşı şirketlerine aşı geliştirmeleri için açık çek verdi. onlarca şirket, binlerce bilim insanı yoğun bir şekilde çalıştı, çalışıyor. daha önce hiçbir aşı için böylesine bir yarış olmadı. ayrıca açık konuşmak gerekirse, ebola, sars ve mers gibi salgınlar batı medeniyetini covid-19 gibi tehdit etmemişti. ebola (afrika) ya da mers (ortadoğu) kendilerine çok dokunmadığı için harekete geçmediler. aids için halen bir aşı ya da ilaç olmamasının sebepleri arasında hiv'in özgün yapısı ve bence politik-dini sebepler de mevcut. yine de aids günümüzde baskılanabilir hastalık halini almıştır (pre-exposure prophylaxis gibi.) ve risk algısı düşmüştür. dolayısıyla küresel bir aşı seferberliğine gidilmemiştir.

Bulunma tarihine göre kronolojik aşı listesi :

1838 Tifo - 58 yıl
    1854 Kolera - 30 yıl
    1881 Kuduz - 4 yıl
    1884 Tetanos - 40 yıl
    1900 Tüberküloz (verem) - 63 yıl
    1906 Menenjit - 68 yıl
    1932 Grip -14 yıl
    1935 Çocuk felci - 20 yıl
    1954 Su çiçeği - 34 yıl
    1962 Kızamıkçık - 7 yıl
    1980 Rotavirüs - 26 yıl

Şu hastalıklara ise henüz aşı bulunmadı :

1976 Ebola
    1981 Aids
    2003 Sars
    2013 Mers
    2019 Covid-19

Ben aşı maşı olmam. Yaptıracaklar hayrını görsünler.

Yapılan aşılarla ilgili şüpheleri dile getiren uzman görüşü aşağıda
    https://www.habervakti.com/gundem/tip-profesoru-ahmet-rasim-kucukusta-dan-flas-cikis-koronavirus-h127992.html

aşıyı pfizer değil, biontech geliştirdi. hacimli üretimini ve dağıtımını pfizer yapacak.

orta doğulu diyerek yaftalamanız tuhaf zira avrupalı ve amerikalılar da bu aşıyı kullanacak. onlara karşı eleştiriniz ne olacak?

kaldı ki tek alternatif aşı bu olmayacak gibi. muhtemelen başka ülkelerin ve başka şirketlerin de aşıları onaylanacak. hiç olmadı biraz daha beklersiniz eğer başarılı olursa türk aşısını olursunuz.

Medya 9 aydır insanları korona ile korkutuyor şimdi de aşıları kurtarıcı gibi gösteriyorlar, ama dünyada ilk kez üretilmiş MRNA aşısı olmasından uzun vade etkisiyle ilgili hiçbir bilginin olmamasından bahsetmiyorlar. şirket yönetimindekilerin türk olmasını öne sürüp bize cazip göstermeye çalışıyorlar. (biontek)

9 aydır mrna aşıları üretilmeye çalışılıyor medyanın korona korku propagandasını bir kenara koyupta bu aşının uzun vade etkisiyle ilgili bir bilim veya tartışma programı yaptığını hiç gördünüzmü ?

çünkü bize bilgi lazım değil korku ve propaganda lazım, birileri sahte salgın çıkaracak sonra gidip bizde ne olduğu belirsiz aşılarını vurulacağız.

koronavirüs aşısının potansiyel yan etkileri ile ilgili yazıyı okumanızı tavsiye ederim

https://vitamingiller.com/covid-19-asisi-devsirme-ve-kobay/

bu da bir aşı mağdurunun sayfası mutlaka bakın.

https://www.instagram.com/isuda/

• Bulunma tarihine göre kronolojik aşı listesi :

1838 Tifo - 58 yıl
    1854 Kolera - 30 yıl
    1881 Kuduz - 4 yıl
    1884 Tetanos - 40 yıl
    1906 Menenjit - 68 yıl
    1932 Grip -14 yıl
    1954 Su çiçeği - 34 yıl
    1962 Kızamıkçık - 7 yıl
    1980 Rotavirüs - 26 yıl

1976 Ebola
    1981 Aids
    2003 Sars
    2013 Mers
    2019 Covid-19

https://www.habervakti.com/gundem/tip-profesoru-ahmet-rasim-kucukusta-dan-flas-cikis-koronavirus-h127992.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi classf2re -- 17 Kasım 2020; 19:13:15 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• classf2re kullanıcısına yanıt

+ genetik ve tıp biliminin ilerlemesi.

- çin'in virüsün genetik haritasını tüm dünya ile hızlı bir şekilde paylaştı. aşılama için yeni bulunan teknikler süreci hızlandırdı. (rna değişikliği gibi.)

+ risk ve maliyet unsurları.

- daha önce hiçbir hastalık dünya ekonomisini bu denli tehdit etmedi. dolayısıyla hükümetler aşı şirketlerine aşı geliştirmeleri için açık çek verdi. onlarca şirket, binlerce bilim insanı yoğun bir şekilde çalıştı, çalışıyor. daha önce hiçbir aşı için böylesine bir yarış olmadı. ayrıca açık konuşmak gerekirse, ebola, sars ve mers gibi salgınlar batı medeniyetini covid-19 gibi tehdit etmemişti. ebola (afrika) ya da mers (ortadoğu) kendilerine çok dokunmadığı için harekete geçmediler. aids için halen bir aşı ya da ilaç olmamasının sebepleri arasında hiv'in özgün yapısı ve bence politik-dini sebepler de mevcut. yine de aids günümüzde baskılanabilir hastalık halini almıştır (pre-exposure prophylaxis gibi.) ve risk algısı düşmüştür. dolayısıyla küresel bir aşı seferberliğine gidilmemiştir.

Bu bilgi bir süredir sosyal medyada kaynağı nedir bilen var mı?

• fimeral F kullanıcısına yanıt

HIV konusunda çok yanlışınız var. 40 milyon insan(Türkiye'nin yarısı) enfekte şu anda ve neredeyse de 40 milyon insanı öldürdü. Ve katlanarak artıyor. Covid gibi değil belki ama en az onun kadar, tekrar söylüyorum en az onun kadar önemli bir sağlık sorunu. Covidi toplumun çoğu geçirip atlatıyor, sekel bırakmıyor. Ama HIV birkez bulaşınca geçmiş olsun... Yeni tedavilerle eşittir ölüm demek değil artık ama hastalar birçok sorunla uğraşıyorlar ve tedavi inanılmaz maliyetli. Bir an evvel gerçek bir tedavi ya da aşısının bulunması gerekiyor...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Curimo kullanıcısına yanıt

aids önemli bir sağlık sorunu ancak covid-19'da olduğu gibi küresel bir aşı seferberliği için gereken algısal risk eşiğinin altındadır. bu anlamda yanlış söylediğim bir şey yok.

hiv yaklaşık 40 yıldır, sars-cov-2 ise 1 yıldır aramızda.

40 yıllık süre zarfı içinde 1980'li yıllardaki aids paniği hariç olmak üzere ki başlangıcına tekabül ediyor, risk algısında düşüş olduğu yadsınamaz bir gerçek.

bunun sebepleri arasında kendimiz hastalıktan nasıl koruyabileceğimizin netleşmiş olması ve enfekte insanların gerekli tedaviye (nihai tedavi değil, baskılama) ulaştıkları sürece görece sağlıklı bir hayat sürdürebilmektedir. aids tedavisi ülkemizde sağlık sigortası kapsamındadır. dahası truvada gibi ilaçlar ile enfekte olmanın önüne de geçilebilmektedir. (truvada sigorta kapsamı dışında pahalı bir ilaçtır. birbirlerinin ikamesi olmasa da kondom kullanarak enfekte olmanın önüne geçebilirsiniz.)

farazi olarak söylüyorum, hiv tehlikeli bir mutasyona uğrayıp (ki çok hızlı mutasyona uğrayabilen bir virüs), hava yoluyla da bulaşmaya başlarsa o zaman dünya çapında alarm zilleri çalar ve covid-19'da olduğu gibi küresel bir aşı seferberliği başlayabilir ve 40 sene içinde yapılan aşı çalışmalarından daha fazlasına 1-2 yıl içinde ulaşılabilir.

• ahmetdu kullanıcısına yanıt
    Bugün birçok tv kanalında da haber oldu.

• Medya 9 aydır insanları korona ile korkutuyor şimdi de aşıları kurtarıcı gibi gösteriyorlar, ama dünyada ilk kez üretilmiş MRNA aşısı olmasından uzun vade etkisiyle ilgili hiçbir bilginin olmamasından bahsetmiyorlar. şirket yönetimindekilerin türk olmasını öne sürüp bize cazip göstermeye çalışıyorlar. (biontek)

9 aydır mrna aşıları üretilmeye çalışılıyor medyanın korona korku propagandasını bir kenara koyupta bu aşının uzun vade etkisiyle ilgili bir bilim veya tartışma programı yaptığını hiç gördünüzmü ?

çünkü bize bilgi lazım değil korku ve propaganda lazım, birileri sahte salgın çıkaracak sonra gidip bizde ne olduğu belirsiz aşılarını vurulacağız.

koronavirüs aşısının potansiyel yan etkileri ile ilgili yazıyı okumanızı tavsiye ederim

https://vitamingiller.com/covid-19-asisi-devsirme-ve-kobay/

bu da bir aşı mağdurunun sayfası mutlaka bakın.

https://www.instagram.com/isuda/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akordiyon -- 16 Kasım 2020; 20:26:44 >

• yahudi parayı başkasına kaptırırmı hiç,bizim Türkler 100 de 90 dedi diye buda çıtayı yükseltip 94,5 da benden diyip milleti oyalıyor.Birde bu bil gates in geçmişi bu konu hakkında sabıkalı, hiç güvenmiyorum bu yahudiye,sizde güvenmeyin

• fimeral F kullanıcısına yanıt
    Orta doğu insanının bu, hayata karşı olumlu varsayımsal yaklaşımını seviyorum gerçekten. Mesela geçmişi skandallarla dolu Pfizer çıkıyor %90 etkili aşı yaptık bulduk diyor CEO su ertesi gün kendi hisselerini satıyor, herkes bayram ediyor, bütün dünya şenlik oluyor. Tabi herkes özgür. İsteyen buyursun aşını olsun. Ben bıraktım kullanmıyorum.

• Merak ediyorum daha kitlesel olarak yapilmamis, hicbir tecrubesi ve uzun kullanim denemesi olmayan asilarin basari orani neye gore olculuyor? Bu oran yakinda vuruldukca %40 kara kadar dusecektir.

• NumberThree N kullanıcısına yanıt
    TV de gösterilmesi kaynak olmaz ki saçma sapan şeyleri de haber yapıyorlar ben bilimsel bir makale vs demek istedim neyse teşekkür ederim.

aşıyı pfizer değil, biontech geliştirdi. hacimli üretimini ve dağıtımını pfizer yapacak.

orta doğulu diyerek yaftalamanız tuhaf zira avrupalı ve amerikalılar da bu aşıyı kullanacak. onlara karşı eleştiriniz ne olacak?

kaldı ki tek alternatif aşı bu olmayacak gibi. muhtemelen başka ülkelerin ve başka şirketlerin de aşıları onaylanacak. hiç olmadı biraz daha beklersiniz eğer başarılı olursa türk aşısını olursunuz.

• Akordiyon kullanıcısına yanıt

mrna dışındaki teknikler (klasik) ile üretilen aşı adayları da mevcut.

örneğin CoronaVac (çin) ile Gam-COVID-Vac (rusya).

dünya nüfusunun büyük bir kısmı (türkiye de dahil olmak üzere) muhtemelen rus ve çin aşıları ile aşılanacak.

• aşının bazı temel yan etkileri var..temelde kemoterapi gibi bir süreç ile aşı faydalı oluyor gibi göründü bana.

• quote:

Orijinalden alıntı: classf2re

Orta doğu insanının bu, hayata karşı olumlu varsayımsal yaklaşımını seviyorum gerçekten. Mesela geçmişi skandallarla dolu Pfizer çıkıyor %90 etkili aşı yaptık bulduk diyor CEO su ertesi gün kendi hisselerini satıyor, herkes bayram ediyor, bütün dünya şenlik oluyor. Tabi herkes özgür. İsteyen buyursun aşını olsun. Ben bıraktım kullanmıyorum.

Aşıyı bulan Pfizer değil ki zaten :D az araştırın dicem de araştırsan zaten böyle avelce yorum yapmazsın kral. Aynen dewamke.

• quote:

Orijinalden alıntı: classf2re

Bulunma tarihine göre kronolojik aşı listesi :

1838 Tifo - 58 yıl
    1854 Kolera - 30 yıl
    1881 Kuduz - 4 yıl
    1884 Tetanos - 40 yıl
    1906 Menenjit - 68 yıl
    1932 Grip -14 yıl
    1954 Su çiçeği - 34 yıl
    1962 Kızamıkçık - 7 yıl
    1980 Rotavirüs - 26 yıl

1976 Ebola
    1981 Aids
    2003 Sars
    2013 Mers
    2019 Covid-19

sen on kere geçir hastalığı bilime inanan insanlar olur aşıyı. her seferinde % 3 ölüm riski bi şey olmaz be ya.

İyi de medyada aşının zararlı olduğu içinde çip olduğu bize çip aşılayacağını anlatan programlarda var ne yapacağız medyda bır kısım kurtarıcı diyor diğer kısım çip diyor bill gates diyor

Yapmamız gereken yeterli yetkinliğimiz varsa saygın dergilerde yayınlanan makaleleri okumak ki bizim sağlık bakanlığımız herhalde a aşı diyip herkesi aşılamayacak herhalde gerekli testleri yapıp aşıyı doğrulayacaktır sonuçta milyon milyar dolarlar ödenecek aşı için eğer zararı yararından çoksa devletimiz bu aşıyı yapmaz çünkü bu aşıdan doğacak sağlık sorunlarını gidermesi gereken yine bizim devletimiz

vitamingiller doğru kaynak değil bence medyanın doğru kaynak olmadığı gibi

• Proprietor P kullanıcısına yanıt

Hah işte sen sanıyosunki aşıları iyice kontrol ediyorlardır. Ama malesef etmiyorlar aşılar için de bir bilimkurulu var önceden beri mehmet ceyhan da orda çalışıyor. Bu kişi 9 aydir bu mrna aşıların pazarlamasini yapan yani korku propagandasi yapan kişi ayni zamanda.

Aşıların yan etkisi yanlizca 1 hafta kontrol ediliyor vitamingilleri kucumsemişsin ama orda bir doktora ait röportaj var. Adam diyorki bu aşıların yan etkisi iyi değerlendirilmiyor. Ve mrna aşı ile ilgili cevapsiz onlarca soru var.

Normaldeki aşıların da yan etkileri bilinmiyor ve raporlanmiyor ulkede. Aşıdan sonra bir atak mi gecirdin bişey mi oldu. Git doktora aşıdan sonra oldu de. Kabul etmeleri çok zor. Kimse inanmiyor bile. Kayita da geçmiyor. Daha ne diyim ben sana?

Yukarda verdiğim iki adres hayatimda girdiğim en önemli 2 web adresi oldu. Paylaşmaktan ve önemli olduğunu belirtmekten Başka yapabileceğim bişey yok. Mutlaka girin okuyun ne diyim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Vitamingiller önemli kaynak diyen kişiye ne anlatsam boş ben makale diyorum adam bana boş ver makaleyi Vitamingiller var diyor neyse isteyen istediğine inanasın

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.