Şimdi Ara

TSMC siparişlere yetişmek için 2.3 milyar dolarlık teçhizat satın alıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
634
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Giderek artan tüketim alışkanlıkları nedeniyle yonga üretimi de neredeyse tavan yapmış durumda. İşlemci, grafik birimi, DRAM, NAND bellek, kamera sensörü talebi adeta patlama yaptı ve üretime yetişilemiyor. TSMC büyük yatırımlarla yeni döküm teçhizatları alacak.

2.3 milyar dolarlık yatırım

Sektörden gelen bilgilere göre artan döküm talebini karşılamakta zorlanan TSMC, gelecek yıl için 16-17 adet EUV döküm cihazı almayı planlıyor. Geçtiğimiz haftalarda 13 tanesi için sipariş geçildiği bilgisi geldi.

Ayrıca Bkz.Ülkemizde de satılan TCL televizyonlarda büyük açık

Firma gelişmiş teknolojileri nedeniyle Hollandalı ASML tarafından geliştirilen Twinscan NXE EUV cihazlarını tercih ediyor. Global çaptaki Twinscan NXE cihazlarının neredeyse yarısı TSMC’nin elinde. Bu cihazların tanesi de 175 milyon dolar civarında. Yani TSMC toplamda 2.3 milyar dolarlık bir harcama yapmış olacak.

Harcama çok büyük olsa da yatırımın karşılığı fazlasıyla bunu telafi ediyor. Firma yeni siparişlerle 7nm+, 6nm ve 5nm süreçlerinde döküm kapasitesini daha fazla arttıracak. Özellikle Apple’ın yeterli 5nm kapasite olmadığı için Samsung’u ikinci tedarikçi seçme planlarını örnek verirsek bu hamle TSMC’nin müşterilerini kaybetmeme amacını taşıyor.

Kaynak:https://www.tomshardware.com/news/tsmc-euv-tools-order

• Bilgi birikimin (know how) gücüne dikkat çekmek isterim arkadaşlar. Firmanın tasarımı olan 1 döküm tezgahının bedeli modern bir avcı jetinden çok daha fazla.

ASML Avrupanın en büyük iş gücü istihdam firmalarındandır bu arada. Sadece Hollanda daki kampüslerinde 1500 e yakın mühendis/teknik personel çalışmakta. Batıya beyin göçü verdiğimiz firmalardan birisidir. Özellikle Ankara' daki savunma sanayii firmalarından...
  • Teknolojinin hızına yetişmek zor gerçekten.

• Para olsun bak ben nasıl yetişiyorum

• Bilgi birikimin (know how) gücüne dikkat çekmek isterim arkadaşlar. Firmanın tasarımı olan 1 döküm tezgahının bedeli modern bir avcı jetinden çok daha fazla.

ASML Avrupanın en büyük iş gücü istihdam firmalarındandır bu arada. Sadece Hollanda daki kampüslerinde 1500 e yakın mühendis/teknik personel çalışmakta. Batıya beyin göçü verdiğimiz firmalardan birisidir. Özellikle Ankara' daki savunma sanayii firmalarından...

• Oha... Bu döküm cihazları neymiş böyle hacıbo. Vöh.

• Ne para kaldırdı TSMC şu işten be.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Millet transistör döker biz lokma, şu cihazdan 3-5 tane alsak ne iyi olur.

• 1nm indiklerinde ne olacak hayal edemiyorum.. ya sonra..

• Bir kaç tonluk metal yığınının fiyatı 175milyon dolar. Katma değer budur işte.
    Böyle şeyler üretmemiz lazım, bir gün görmek nasip olur umarım.

• üzerine de dantel koyar seyrederiz..

• Herkes bastırıyor tabi,3080 lazım piyasada yok.Nvidia nın Samsungdan TMSC ye geçeceği söyleniyordu

• Bütün dünyaya üretim yapan firma olunca, kafamız karışıyor, bakkal hesabı yapmaya çalışıyoruz tabi. Tsmc ile şuan rekabet edebilecek çok az sayıda döküm firması var. Çok ileri düzey teknoloji, hatta teknolojinin en uç noktası söz konusu. Ve bunda yıllardır istikrarlı bir şekilde ilerliyor adamlar. Anlaştıkları firmalarla minimum sorun yaşayarak çalışıyorlar. Ne glofo, ne umc, ne intel, ne de samsung bunca zaman bu kadar sorunsuz şekilde gidebildi. Hem de başat ve en fazla sayıda firma ile çalışarak. Çok çok büyük başarı. O yüzden yatırımların boyutunun milyar dolarlar seviyesinde olması şaşırtmıyor. Bu ölçekte olmasa bu kadar sorunsuz gitmez işler.

• ankaland kullanıcısına yanıt
    O zaman muhtemelen silisyum kullanılmıyor olur. Karbon nanotüplerin bu açıdan daha düşük değerlere inebildiğine dair bir yazı okumuştum. Ama maliyet ne olur bilemem.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu Asml bizim Aselsan mühendislerini topluca transfer eden firma değil mi?

• Onların TSMC'si, katma değerli ürünleri varsa, Bizim de Allah'ımız var........ (İronidir aman küfür etmeyin içinizden)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.