Şimdi Ara

Kulaklıkların sonunu getirecek teknoloji: Sesi kulağa ışınlayan hoparlör geliştirildi!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
1.723
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Noveto isimli ses teknolojileri şirketi, sesi ultrasonik dalgalar aracılığıyla doğrudan kulağa ışınlayan özel bir hoparlör geliştirdi. Geleneksel hoparlörlerin ve kulaklıkların sonunu getirecek SoundBeamer 1.0 isimli hoparlör sayesinde, kullanıcılar çeşitli kaynaklardan gelen sesleri sanki görünmez bir kulaklık takıyormuşçasına başkalarını rahatsız etmeden duyabiliyor. Ayrıca kişi kulaklık takmadığı için de ortamdaki diğer sesleri net bir şekilde işitebiliyor.

Ayrıca Bkz.Apple, 6G için kolları sıvadı

Kulaklık ve geleneksel hoparlörlerin sonunu getirebilir

SoundBeamer 1.0 isimli fütüristik hoparlör, DSP algoritmaları kullanarak ultrasonik dalgalar üretiyor ve 3 boyutlu algılama modulüyle kişinin kulağını gerçek zamanlı olarak takip ederek, dönüştürücü dizisi yardımıyla bu dalgaları havaya itiyor. Karşı taraftaki kişinin kulağının çevresinde ses cepleri oluşturan ultrasonik dalgalar, daha sonra normal akustik dalgalar olarak duyulabilir hale geliyor. Ancak bu sesleri yalnızca hoparlörün menzilindeki kişi duyabiliyor. Kulağa biraz garip gelse de siz bir odada son ses müzik dinlerken, aynı odadaki diğer kişiler hiç bir şey duymuyor.

Bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazlarla Bluetooth ile eşleştirilebilen hoparlör, kulaklık olmadan gizlilik içerisinde bir ses deneyimi vadediyor. Ayrıca 3 boyutlu ses teknolojisine de sahip olan SoundBeamer 1.0, bu sayede sesin geliş açısını gerçekçi bir şekilde ayarlayabiliyor ve uzamsal ses deneyimi sunuyor.

Dünyayı kulaklıkların ve hoparlörlerin ses kısıtlamalarından kurtarma vizyonuyla yola çıkan Noveta, SoundBeamer 1.0 isimli hoparlörünün önümüzdeki yıl satışa sunulacağını açıkladı.

Kaynak:https://apnews.com/article/new-tech-device-sound-beaming-noveto-38327ae5fe116080a5eaf2374eb0f5c8

• Yönlendirilmiş ses teknolojisi yeni bir teknoloji değil. 2-3 Yılda bir tekrar tekrar ısıtılıp yeni teknoloji diye karşımıza çıkıyor.

Konuyu bu şekilde sunmak magazin medyası yaklaşımı...

Bu tür aletler hiçbir şeyin sonunu getirmeyecek. Zaten böyle bir iddiaları yok.

Kaliteli ses konusunda ise hiç ama hiçbir iddiaları yok.

Özel uygulamalar için geliştiriliyor.

Örneğin bir müzeye gittiniz... Bir sanat eserinin önündesiniz... Sadece sizin duyabileceğiniz bir sesle eser hakkında bilgi alıyorsunuz... Veya bir markette bir rafın önünde durdunuz... Yine sadece sizin duyabileceğiniz bir sesle hangi ürünlerde indirim olduğu bilgisini alıyorsunuz...

Tutar mı, tutmaz mı bilinmez. Teknoloji tarihi böyle çöp olmuş buluşlarla dolu.

Daha fazla bilgi edinmek için youtube'da directive sound technology yazıp arama yapabilirsiniz.

• Kulaklık kalitesi yaşamak istiyorum 5+1 veya 7+1 ama ev sinema sistemi gibi bir özgürlük vermiyorlar bu teknoloji baya olumlu benim gibiler için. Büyük üreticiler ya kabullenir yada biri şirketi satın alıp projeyi tarihe gömer

• İşte buna "yenilik" denir.

• Daha da ufalıp cep telefonuna uyarlanırsa devrim olur

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • günaydın epey eski bir teknik bu

• Deneyimlemek istiyorum.

• Apple bunu begendi..

• Kafani oynatinca o cihaz mekanik olarak yon mu degistiriyor acaba kulağı nasil nişanlıyor yani merak ettim

• Bence bu alet kulak misafirliğinde yeni boyut açar

• aha ışınlanma vergisi

• Beni de 30 sene öncesine ışınla be kanka

• Dinlediğim müzikte ki bassları nasıl verebilir merak ettim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Suppose27now

Dinlediğim müzikte ki bassları nasıl verebilir merak ettim

Müziğin gelmesi garip gelmiyorda bass seslermi kafanı karıştırdı dostum :)

• " Ayrıca kişi kulaklık takmadığı için de ortamdaki diğer sesleri net bir şekilde işitebiliyor. "
    Bu iyi mi kötü mü bilemedim. Ben kulaklıkla müzik dinlerken yanımdakilerin konuşmasını ya da araba gürültüsünü duymak istemem. Bilemedim...

• volga tuygun V kullanıcısına yanıt
    Marketing budur işte :) adamlar ya biz ürün yaptık ama işte dışardaki sesleri de duyacaksınız dese kimse almaz. Güzel yere dikkat çekmişsiniz :)

• Merak ettiğim yanınızda başkaları varsa onlar da duyacaklar mı acaba

• 1-Başkasını nasıl rahatsız etmiyor?Sadece biz mi duyuyoruz, nasıl?

2-Ses kalitesi nasıl?

• Ne kadar görünmez para isteyecekler acaba😁

• Yönlendirilmiş ses teknolojisi yeni bir teknoloji değil. 2-3 Yılda bir tekrar tekrar ısıtılıp yeni teknoloji diye karşımıza çıkıyor.

Konuyu bu şekilde sunmak magazin medyası yaklaşımı...

Bu tür aletler hiçbir şeyin sonunu getirmeyecek. Zaten böyle bir iddiaları yok.

Kaliteli ses konusunda ise hiç ama hiçbir iddiaları yok.

Özel uygulamalar için geliştiriliyor.

Örneğin bir müzeye gittiniz... Bir sanat eserinin önündesiniz... Sadece sizin duyabileceğiniz bir sesle eser hakkında bilgi alıyorsunuz... Veya bir markette bir rafın önünde durdunuz... Yine sadece sizin duyabileceğiniz bir sesle hangi ürünlerde indirim olduğu bilgisini alıyorsunuz...

Tutar mı, tutmaz mı bilinmez. Teknoloji tarihi böyle çöp olmuş buluşlarla dolu.

Daha fazla bilgi edinmek için youtube'da directive sound technology yazıp arama yapabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kursun_ -- 16 Kasım 2020; 9:18:46 >

• Şuradan da bu teknolojinin 22 yıllık bir teknoloji olduğunu, hatta ilk uygulamasının 1960'lara uzandığını öğreniyoruz:

https://en.wikipedia.org/wiki/Sound_from_ultrasound

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.