Şimdi Ara

Apple, M1 işlemcili yeni Mac mini'yi tanıttı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
2
Favori
1.048
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Apple bugün düzenlediği “One More Thing” etkinliğinde, taşınabilirlik ve performansı birleştiren güncellenmiş Mac mini'yi duyurdu. Cihaz tıpkı MacBook Air gibi Apple'ın kendi tasarladığı ARM tabanlı M1 yonga setinden güç alıyor.

Ayrıca Bkz.Oppo, dizüstü bilgisayar ve tablet pazarına girmeyi planlıyor

Apple M1, yeni Mac mini'ye CPU performansında üç, GPU tarafında ise altı kat performans artışı kazandırıyor. Ayrıca cihaz makine öğrenimi algoritmalarını kullanan hesaplamaları eskisinden 15 kat daha hızlı yapabilecek.

Apple, yeni Mac mini'nin M1 işlemci sayesinde yüzde 60’a varan oranda daha yüksek enerji verimliliğine sahip olduğunu iddia ediyor. Cihaz 16 GB'a kadar RAM ve 2 TB'a kadar depolama alanı seçenekleriyle sunulacak.

Türkiye fiyatı açıklandı

Mac mini'nin arka tarafında bir Gigabit Ethernet, iki USB-A ve bir de 3.5 mm kulaklık girişi bulunuyor. Ayrıca 40 Gb/sn veri aktarım hızlarını destekleyen Thunderbolt 3/USB 4 bağlantı noktaları ve HDMI 2.0 girişi de var. Böylelikle cihaza bir 6K, bir de 4K ekran bağlayarak ikisini aynı anda kullanmak mümkün olacak.

Yeni modelde Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5 desteği mevcut. Apple bugün sahneye çıkardığı Mac mini'yi 699 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunacak. Yani iki yıl önce piyasaya sürülen Mac mini'den 100 dolar daha ucuza satın alınabilecek.

Yeni Mac mini'nin Türkiye fiyatı da belli oldu. Cihazın 8 GB RAM ve 256 GB SSD depolama birimine sahip versiyonu 7.899 TL'ye satılacak. Bunun yanında 8 GB RAM ve 512 GB SSD depolama alanıyla donatılmış modeli ise 10.099 TL fiyatla alıcılarını bekleyecek.

Ayrıca 16 GB’a kadar RAM ve 2 TB’a kadar SSD konfigürasyon seçeneklerinin olduğunu da belirtelim.

• Hastasıyım şunun ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uurcan5172 -- 10 Kasım 2020; 22:19:31 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Türkiyede ise 2 yıl önce çıkan modele göre 5bin lira daha pahalıya satılacaktır...

• 3 kat nedir arkadaş ya? Normal bir PCye göre de 5 kat hızlı dedi sunumda da. Neye göre, kime göre bu 3-5 kat CPU hızları, test sonucu paylaşsınlar da anlayalım?

Quantum işlemci mi taktın bilgisayara? Yoksa 1. Nesil Intel I3-I5-I7 işlemcili bilgisayarla mı karşılaştırdın? Sallanır da biraz mantıklı sallanır.

• ilkerinanç kullanıcısına yanıt
    normal bir pcye değil , o fiyata alabileceğin bir PC ile karşılaştığında dedi

• Aynı fiyat aralığı demiş onu atlamışım evet de en çok satan PCden 5 kat hızlıymış.

Hangi PCden bahsediyor bu en fazla satan PC derken ve 5 kat neye göre hızlı?

Bir de 200 dolara falan mı satacak bu zımbırtıyı da aynı fiyata satılan hem de en fazla satılan PCyi gömmüş iyice?

Hakikaten size garip gelmiyor mu bu 5 kat 3,5 kat hızlı lafı? Snapdragon tablet işlemcisi değil karşısındaki, Ryzen 3 en dandiği.

• Ağzım sulandı

• gokhanokul G kullanıcısına yanıt
    O zaman sansi daha da azalir?

• ilkerinanç kullanıcısına yanıt
    bence eski Apple modellerine göre kıyaslıyor.

• Az daha uygun olsa alınır. 6-7k olsa başlangıç donanımı siler süpürür piyasayı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • CleanCoders C kullanıcısına yanıt

Eski derken ne kadar eski işte onu soruyorum. 1. Nesil Intel işlemcili Mac mini ile mi? O zaman tamam. O bile çok da.

Yahu yüzde 30, yüzde 50 falan demiyor arkadaşlar 3x-5x yaniyüzde 300-500 CPU gücünden bahsediyoruz burada.

Böyle bir şeyin imkanı var mı?

Watt başına ibaresi koyacaksın ya da anlayacağız biz de. Onu koymamış, okuyan direkt "ulan eski nesil Mac miniden 3 kat, aynı fiyata satılan PCden 5 kat hızlıymış vay be" diyor.

Aslında Amerikalılar bu tarz şeylere çok duyarlı 3 kat 5 kat hızlı yazınca "lan sen kimi kandırıyorsun, göster bakayım şu 5 kat hızı bize?" deyip dava bile açarlar ama Apple olunca nedense akan sular duruyor. Anlamadım ben bu işi bir türlü.

• Bende yıllardır kullandığım Mac Mini Late 2012 SSD li 10GB ramli cihaz var... sıfır ses, sıfır sorun, günlük ofis işlerinde ultra hızlı ,pratik .. Big Sur için artık desteklenmeyeceği için muhtemel M1 e geçeceğim... Bunun verdiği sessizliği huzuru kaymak gibi kullanım deneyimini başka bir cihazda bulmak çok zor..

• Cihazı alan ve deneyimlerini burada paylaşabilecek var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: galacimsnej

Cihazı alan ve deneyimlerini burada paylaşabilecek var mı?

Soruları alayım atkadaşlar m1 mini 8gb var.

• bravedead kullanıcısına yanıt
    Cihazda bluetooth ve wifi bağlanma hataları olduğu söyleniyor, siz böyle bir problemle karşılaştınız mı? Ekstradan cihazın beğendiğiniz yönü ve eksiklikleri varsa belirtirmisiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi galacimsnej -- 4 Ocak 2021; 23:28:46 >
  • galacimsnej kullanıcısına yanıt

wifi bluetooth hiç sıkıntı yok 16mbit internet geliyo. Ses logitech bluetooth adaptörü ile bağlı👍👍

ben film ve csgo takılıyorum başka bi uğraşım yok.

biraz makinaya yüklendim 7 tane falan youtube 1080p açtım aynı anda 7-8 daha safari sayfası +cs go +3-4 uygulama açtım işlemci hiç sallamadı bile %20-30 civarı ram 6.5gb

eksileri mause driver yükleyemedim bigsur update yok.

ram ilerde yetersiz gelirmi çözemedim. İpad gibi ne açsan kaldırıyor. 16 tavsiye ederim ama 8 işimi rahat görüyor👍

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bravedead -- 6 Ocak 2021; 23:23:45 >

hocam iyi akşamlar

ben bu miniyi çıktığından beri bakıp bakıp inceliyorum aslında windows kullanıcısıyım bayadır ama en az 8 senedir de apple ekosistemine bağlıyım telefon olarak ve şimdide bir karar verdim bu miniden almak istiyorum elimdeki masaüstü 24 gb ramli i7 3770 bir sistem mesela bu masaüstüyle eskiden bira photoshop yapardım ama artık sadece oyun ve film izliyorum desem yeridir mininin bana katacağı şeyler nelerdir yani ne gibi bir fark olur hocam ?

birde en büyük hoşuma giden kısmı M1 işlemcinin iphone ipad uygulamalarını kaldırması

• 24 gb dan 16 ya geçsen iyi olur diye düşünüyorum. İşlemci yönü 4 te 1 i bile yeter:) me yqprsam 6.5 gb ı geçmedi orası ayrı.
    Appstore da ki çoğu uygulamayı oyunu oynatıyor
    Stabil( iphone rahatlığında) iphonedan veri atmak çok hızlı ve kolay.
    İpad kullanımından hiç farkı yok.
    Bu uygulamaların adaptasyonu bittiğinde sanırım kusursuza yakın bi işletim sistemi olacak.
    Appstoredaki oyunları çok hızlı açıyor, ca go rosetta2 den dolayı biraz geç açılıyo.
    Kasa çok kibar wifi güçlü bluetooth çok iyi. Kafamda 9000 tl ye kasa toplamıştım i7 10750h , böyle 7000 tl ye geldi kasa. 1400 e de monitör aldım ips ekran uyumu çok iyi. 8k videoyu sorunsuz oynatıyo. İphone ipad mini uyumlu kullanıyorum.
    Aklıma gelenler bunlar.
    Şunu yapıyormu istediklerim şunlar dediklerine cvp veririm

Merhaba hocam, öncelikle cihazınız hayırlı olsun. Herhalde base modeli aldınız 8 gb ram ve 256 gb ssd, ben de aynı modelden düşünüyorum.

Aslında gönlümden 16 gb ram ya da 512 ssd geçiyor ama bütçe çok artıyor. Acaba cihaz 256 gb ssd’den size kullanılabilir ne kadar bırakıyor? Acaba 256 depolama alanı az mı gelir endişesindeyim.

Bir de ram 8 gb bile gayet akıcı herhalde, en zorlayıcı durumda bile 6.5 olduğunu söylemişsiniz. Herhangi bir sesli çalışma, donma, kasma vs. ile karşılaşmadınız değil mi?

Bir de hangi klavye mouse ile kullanıyorsunuz?

oncelikle trsekkurler cevabin icin hocam bir windows kullanicisi olarak bizi yorarmi becerebilirmiyiz kullanmasini aslinda merak edilen en can alici soru 😊

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.