Şimdi Ara

Intel Rocket Lake’i doğruladı: İki haneli IPC artışı geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
1.866
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AMD’nin beklenenin üzerinde gelen Ryzen 5000 işlemcilerinin ardından kullanıcılar Intel’den bir cevap bekliyordu. Mavi ekip AMD’nin işlemcilerinin satışa sunulmasına 1 hafta kala Rocket Lake’i gündeme getirdi.

Intel AMD'ye cevap vermeye hazırlanıyor

Intel’in yayınladığı slaytlara göre Rocket Lake’te Ice Lake’ten uyarlanan Cypress Cove çekirdeklerine yer verilecek. Firmanın iddiasına göre 8/16 izleğe kadar ölçeklenecek işlemcilerde çift haneli IPC artışı yolda.

AMD’nin nesilden nesile %29’a ulaşan performans artışı sunmasının ardından Intel’in rekabete ayak uyduracağının sinyalini vermesi kullanıcılar adına yüz güldürücü bir gelişme.  14 nm sürecinin tercih edilmeye devam edileceği yeni yongalar 500 serisi yongasetini de beraberinde getirecek.

Yeni bellek kontrolcüsüyle gelecek yongalarda Comet Lake’in 2933 MHz’lik bellek desteği yerini 3200 MHz’e bırakacak.

Ayrıca Xe-LP entegre grafik birimini de barındıracak işlemciler Gen 9 iGPU’larına kıyasla %50’ye kadar iyileşme sunacak. PCIe tarafında ise aradan geçen 1 yılı aşkın sürenin ardından Intel’in PCIe 4.0’a geçeceğini görüyoruz.

Diğer taraftan Ice Lake’te olduğu gibi Intel Deep Learning Boost desteğiyle gelecek modeller DP 1.4a ve HDMI 2.0b arayüzleri üzerinden 3x4K60/2x5K60 çıkış verebilecek.

Ayrıca Bkz.AMD RX 6000 tanıtıldı: RTX 3090’i soğuk terleten ve az güç tüketen RX 6900 XT geldi

Güncellenen motor sayesinde 4K60 AV1, HEVC, VP9 ve SCC kodekli içeriklerde yük işlemciden alınacak. Son olarak USB 3.2 Gen 2x2 desteğiyle gelecek yongalar için önümüzdeki yılın ilk çeyreğine işaret edilmiş.

[bkzdh=6166]

Kaynak:https://videocardz.com/newz/intel-confirms-11th-gen-core-rocket-lake-s-features-cypress-cove-ice-lake-core-architecture

• 6700K ile 7700K arasında aynı saat hızlarında %2-3 IPC artışı vardı ah intel nereden nereye..

Ne güzel her sene %2 ile 20 yıl boyunca gidecektin 14nm+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ a kadar yolun vardı hain AMD bozdu tüm planları. Şimdi kim uğraşacak yeni mimari, arge yatırımı, yeni teknolojiler falan  

2000, 3000, 4000, 5000, 6000 ve 7000 serisi 2011 den beri adamlar i7 serisini 4/8 yaparak sektörü bu çöplere mahkum etti.

AMD olmasa şuan 4/8 10700K falan olurdu herhalde  

Amd fanı olmak keriz olmaktan iyidir. Zira inteli eleştiren herkes amd fanı olarak anılmaktan kaçamicak çünkü başka rakip yok. İntel apaçık keriz avlıyor. Bunların pahalılıgı intelin kalitesinden değil tekel olmasından ötürüydü. Ama eni sonu düşecekler. Sakladıkları teknolojiyi eder fiyatına sunacaklar. Uzunca bir zaman sonra amd kullandım çokta memnunum.

Z170 alanların Anakartları yalan oldu.Z390 aldırdı.Aynı islemcilere 49 pin ekledi.Z390 da yalan oldu.Sonra bir baktık ki İ9 9900K Z170 Anakartta calısabiliyor.49 pin eklemese 10900K da muhtemelen calısırdı.Yani tamamı Z170 de calısabilecek islemciler icin 3 tane Anakart aldırdı.Z170 aldı adam cop oldu,benim Z390 var 9900K dısında islemcinin mantıgı yok.Onu nda fiyatı ortada yani Z390 ları da cope cıkardı.Bir de hepsi aynı olan islemciler icin 8.,9. ve 10. Nesil dedi.Aradaki fark ise 8 ile 9 arasında tek fark 8 cekirdekli 9900K, 9 ile 10 arasındaki tek fark ise 10900K yani tek farklı bir islemci icin bir nesil daha ekledim deniyor.

Bugun o 49 pin olmasa Z170 6-7-8-9-10 hepsini destekleyebilecekmis(ti).Fakat bir Bios ve Anakart Ureticilerine baskı ile 8 ve 9. nesil Z170-Z270 de calıstırılmadı.Sonra elin oglu Bios Mod ile 5200 de 9900K calıstırdı.

Tuketici dostu olmayan bir firmanın neyine sempati duyacaksın.Kuyruklu Yıldız Göl müs,Buz Göl müs,Ayısıgı Koyuymus,Pendik Burnuymus vs Daha 49 pin ekleyip yeni Anakart aldırdıgın tuketicilere ben dahil PCİE 4.0 getirememissin.Simdi de Buz Göl geliyor PCİE 4.0 lar acılacak,Onboarda %50 getirdim diyorsun.Cekirdekleri yine kırpmıs max 8 cekirdege dusmus.Bir de yanında Hediyesi 500 serisi Boardlar geliyormus.

Ayrıca Upgrade benim mantıgıma gore PC den para kazanmıyorsan ve zengin degilsen 3-5 senede yapılması gereken birseydir.10400F,10600K,10700K,10900K nın Ugrade mi olur?6 ayda bir islemci mi degisir?Ya da daha bugun aldıysan Ryzen 3600,3700X,3800X,3900X,3950X in Upgrade mi olur?Upgrade yaparsın Elinde gecici aldıgın G6400 Pentium Gold vardır 11XX gecersin.ya da 5600X cıkana kadar 3100 almıssındır gecici 5600X e gecersin.

Para kazanan ve zenginler her zaman kapsam dısıdır.

İ9 10900 um var.11XX gecicem 10 cekirdekten 8 cekirdege dusecem IPC em % 10 arttı diyecem.Nasıl ki 9700 diye garip bir islemci cıkardı HT kaldırdı adı İ7 kaldı.Simdi de cekirdekleri dusuruyor kucuk cekirdek orta cekirdek buyuk cekirdek otanca cekirdek...

B450,B550,X470,X570 alırsın bir tane bir de 5600X 5 sene gider.

• Çift haneli dediği %10 dur 😁 o da her modelde değilse şaşırmam
    Yani değişen bişey olmayacak gibi. Intel yine aynı Intel

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • eAkman E kullanıcısına yanıt

Ek olarak, yine soket değiştirip bu işlemcileri kullandırtacaksa artık müşterisinin kronik enayi olduğunu düşünüyor demektir.

• İşte rekabet böyle olur. Yoksa tekelin sizi yolmasına izin vermiş olursunuz. Firmalar şimdi istedikleri gibi at koşturamıyorlar. Özellikle AMD iyi bir hamle yaptıktan sonra. Keşke daha çok firma olsa da daha rekabetçi bir ortam olsa. Bu şekilde teknoloji çok daha hızlı bir şekilde gelişir.

• Zenohsama kullanıcısına yanıt
    tabiki soketide anakartıda değişecek. pcx 4.0 ile gelecek çünkü.

• ti7800 kullanıcısına yanıt
    pci 4.0 gelecek ama sırf göstermelik gelecek aslında işlemci desteklemeyecek falan deniyordu bu seri için, hala doğru mu acaba. Yani bir nevi kandırmaca olarak gelecek deniyordu.

• büyük ihtimalle %3-5 arası amdnin önüne geçicek ah intel ne hale düştün.

• Cahil AMD fanı gelmiş yine, soket değiştirecekmiş.  Tek çekirdekte 10700K'ya göre benchmark'da %20'lik ipc artışı getirdiği söyleniyor. Cypress Cove adı verilen çekirdek mimarisinde en fazla 8 çekirdek yer alacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 30 Ekim 2020; 11:50:41 >
  • Oynadığım oyunlar;

Unreal Tournament 99, 2004, 2007

Swat4

Tocca Race

Grid 2

F1 2006, 2020

pubg, apex, cwd

Hepsini oynarkene ctrl+alt+del yapıp görev yöneticisinden işlemlere baktığımda oyunun dosya isimleri (********.exe) her zaman işlemcinin bir çekirdeğinde yük var. Diğerleri boşta gibi görünüyor.

Tabi çok bilgili değilim. Bana öyle geliyor da olabilir.

• Keşke çekirdek rekabeti devam etsede giriş seviyesinde artık 8 çekirdek 16 threads konuşsak. Belki bizde alabiliriz o zaman... ama sanırım Ipc ve ghz üzerinden rekabet edilecek.

• Kim ne derse desin i7 işlemcimdem memnunum. Hep İntel kullandım kafam rahat. Kullandığım uygulamalar vb. uyum konusunda sıfır sıkıntı. İsteyen istediğini alsın ben İntelciyim aga yok şu kadar uçuyor yok şu kadar kaçıyor laf salatasına gelemem ben garantici adamım.

• of her intel haberinin altında şu boş amd fanlarını görmekten gına geldi ya başka işleri güçleri yok intel haberi kovalıyolar yorum yazmak için

• Spider_hip kullanıcısına yanıt

Ben de biraz araştırdım dediğin gibi konular var, muhtemelen sadık fanlarına soket pardon işlemci satmak için böyle şeyler yapacaklar, 14++++++++ ne yağlı kapıymış, müşterisi de memnun, intel de haklı napsın adamlar... :D

• %10 mu %99 mu  

• 6700K ile 7700K arasında aynı saat hızlarında %2-3 IPC artışı vardı ah intel nereden nereye..

Ne güzel her sene %2 ile 20 yıl boyunca gidecektin 14nm+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ a kadar yolun vardı hain AMD bozdu tüm planları. Şimdi kim uğraşacak yeni mimari, arge yatırımı, yeni teknolojiler falan  

2000, 3000, 4000, 5000, 6000 ve 7000 serisi 2011 den beri adamlar i7 serisini 4/8 yaparak sektörü bu çöplere mahkum etti.

AMD olmasa şuan 4/8 10700K falan olurdu herhalde  

• quote:

Orijinalden alıntı: ti7800

tabiki soketide anakartıda değişecek. pcx 4.0 ile gelecek çünkü.

11. nesilde soket değişmiyor, soket 1200 ile devam. 10. nesil işlemcisini z490 cipsetli anakart kullananlar direkt işlemci yükseltmesi yapabilecek.

Z490 anakartlarda şu an kapalı halde olan pciexp 4.0 bu işlemcilerin çıkması ile birlikte bios güncellemesi ile kullanılır hale de geliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üretim süreci 14nm'den aşağı inmediği sürece -ki 10nm üretim süreci şu an verimlilikten oldukça uzak bir halde- rekabete ayak uyduramayacak Intel. R5 5600X yeni F/P canavarı oldu bile, karşısına benzer fiyattan benzer performans veren bir 6/12 ürün koymadığı sürece rekabette geri kalmaya devam edecek.

• %10-12 verse şuan 10600k cpuz ipc de 600puan alıyor eder yeni seriside 660puan ve tahminimce 5600x-5900x 620-680 aralığında verecek(%19 ipc artışı olacak denildi) tahminler ve vaatler doğru çıkarsa intel ile amd ipc de kafa kafaya gelecek mt de zaten ikiside belli eşiğin üzerinde oyunlarda fark kalmaz gibi birşey olacaktır. iş tamamiyle fiyat, termal performans ve güç tüketimi konularına bakar kimin elinde anakart var sistemi hazır ve uyumlu ona göre tercih eder yoluna bakar.

edit: belirleyici unsurlardan bir diğeride geçenki rx6000 lansmanında söyledikleri 500 çipsetli anakartlarda chipset ile gpu performans artışı sağlayacak doğrudan haberleşme konusu fark yaratabilecek bir etkiye sahip olursa bu da Amd nin tercih edilebilirliği konusunda fark yaratabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WarSaw -- 30 Ekim 2020; 13:43:39 >
  • 14 nm'den sonrasını okumadım.

• Amd fanı olmak keriz olmaktan iyidir. Zira inteli eleştiren herkes amd fanı olarak anılmaktan kaçamicak çünkü başka rakip yok. İntel apaçık keriz avlıyor. Bunların pahalılıgı intelin kalitesinden değil tekel olmasından ötürüydü. Ama eni sonu düşecekler. Sakladıkları teknolojiyi eder fiyatına sunacaklar. Uzunca bir zaman sonra amd kullandım çokta memnunum.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.