Şimdi Ara

Spotify abone sayısını arttırdı, marjı düşürdü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
491
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Pandemi döneminde belirli sektörler satışlarını ve haliyle gelirlerini arttırmasını bildi. Bununla birlikte artan ilgiyi gelire çevirmekte zorlanan platformlar da mevcut. Spotify bunlardan birisi.

Marj azalıyor

Çevrim içi müzik platformunun lideri durumundaki Spotify, artan rekabete rağmen üçüncü çeyrekte abone sayısını arttırmayı başardı ancak bu artışı net gelire çeviremedi. Bu nedenle iki farklı tablo ortaya çıktı.

Ayrıca Bkz.iPhone 12 Pro karşınızda

Mali tablolara göre Spotify 6 milyon daha ücretli abone daha kazanarak toplam ücretli abone sayısını 144 milyona çıkardı. Firmanın ilk dönem tahmini 4 milyon iken analiz uzmanları da 5 milyon civarında tahminde bulunmuştu. Reklamlı ücretsiz aboneler de dahil toplam kullanıcı sayısı 320 milyon ile yüzde 29 artış yaşadı. Rusya dahil 12 bölge ülkesinde faaliyetlerine başlamasının bu artışta etkisi büyük.

Firmanın son çeyrekte elde ettiği gelir 1.9 milyar Avro olarak gerçekleşti ve yıl bazında yüzde 14 artış yaşandı. Faaliyet zararı ise 40 milyon Avro oldu. Geçen yıl aynı döneme göre büyük bir düşüş gözlemleniyor. Abonelerin biraz daha düşük ödeme planlarını tercih etmeleri dolayısıyla faaliyet marjının oldukça azaldığı ifade ediliyor.

Dördüncü çeyrekte Spotify yaklaşık 8 milyon ücretli abone daha kazanmayı bekliyor. Bununla birlikte kar majı azalmaya devam edecek. Uzmanlar 2.46-2.56 milyar dolar gelir ve 70-90 Avro arasında faaliyet zararı tahmin ediyor.

Kaynak:https://s22.q4cdn.com/540910603/files/doc_financials/2020/q3/Shareholder-Letter-Q3-2020_FINAL.pdf

• Ücretsizlerin yarısı dh ölücüleri

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Valla sadece instagramda stori atmak için kullanıyorum youtubedan dinliyorum çünkü dinlediğim çoğu şey spotifyda yok

• Temettü dağıtımı yapmamak için bilerek zarar ediyormuş gibi gösterdiklerini düşünüyorum artık. Başka türlü bir firma sürekli zarar ederek nasıl hayatta kalabilir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • zero fear kullanıcısına yanıt
    Kârdan zarardır o. Yoksa hayır kurumu mu bu zararına iş yapsın değil mi hocam?

• zero fear kullanıcısına yanıt
    Kimsenin bu tür şirketlerden kar beklediği yok zaten daha büyüyecek çok pazar var o yüzden herkes ümitli hisse değeri artsa hissedarlarına daha çok kazandırsa yeter zira onlarda satacaklar zaten yükselince.

40-80 milyon avro’da bir para değil 2,5 milyar ciro yapan bir yerde.

• YT Music kutuphane olarak SPOTİFY'dan daha iyi ve ses kalitesi olarak arada cok bir fark yok. Sadece Turkce icerik degil.. bir cok yabanci icerigede ulasamiyorum SPOTİFY'dan.

• Ancak gülünür :)

• Tidal diyorum

• yt music içerik olarak daha iyi spitity albüm dayatmasından değişik içerik dinleyemiyoruz..

• g70g G kullanıcısına yanıt
    türkçe şarkı yok diyorum

• ApsinteX kullanıcısına yanıt
    YT spotifydan kalite olarak daha iyi durumda diye biliyorum, ama uzaktan kontrol gibi bazı özellikler yok, misal şuan spotify a dönsem odamdaki apple tv üzerinden müzik çalabiliyorum, hdmi ile televizyona bağlı bir nevi soundbar oluyor tv.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.