Şimdi Ara

Nvidia PureVideo HD

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
5.677
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hatırlayanlar mutlaka vardır, Nvidia, Geforce 6 serisini duyurduğunda, 6800 serisine hayat veren Nv40 çekirdeğinin yüksek çözünürlüklü videoları da işleyebildiğinden bahsetmişti. Ürün ilk piyasaya sürüldüğünde video hızlandırma için sürücülerin hazır olmadığı söylenmiş, uzun bir bekleyişin ardından da internette Nv40'ın video işleme bölümünün hatalı üretildiği ya da Nv40'ın böyle bir yeteneğe sahip olmadığı hakkında yazılar çıkmıştı.

Aradan uzun zaman geçti, Geforce 7 ve 8 serisi çıktı ama yüksek çözünürlüklü video işini Nvidia GPU'ları tam anlamıyla yapamadı, ta ki 8600/8500 serisi ekran kartları ve bu seriye hayat veren G84/86 grafik çekirdekleri çıkana kadar. Daha önce bu işten ağzı yanan Nvidia, bu sefer işi sıkı tutarak yeni grafik çekirdeklerine yüksek çözünürlüklü video çözme kabiliyeti bulunan birimleri dahil etti.

(resimde G84/86'ya tam HD video çözme yeteneği veren birimler görülüyor. )

Geforce 7 ve Geforce 8800 serisinden farklı olarak "Inverse Transform ve CAVLC/CABAC çözme" yeteneğine sahip olan yeni grafik yongaları, işlemci yükünü büyük ölçüde azaltarak düşük performansa sahip sistemlerde bile H.264 içeriklerini sorunsuz bir şekilde oynatabilmekte.

G84/86 yongaları H.264 içerikleri tam anlamıyla hızlandırabilirken, malesef MPEG-2 ve VC-1 içerikleri tam olarak çözemiyor. Bu tarz içerikler oynatırken grafik çekirdeği zincirin en önemli bölümü olan CAVLC/CABAC çözme işlemini yapamıyor ve doğal olarak da bu işler yine işlemciye yükleniyor. Her ne kadar H.264, MPEG-2 ve VC-1'den daha fazla gelecek vadetse de, diğer içeriklere de destek verilmesi çok daha iyi olurdu.

(tablo anandtech.com sitesinden alınmıştır)

Test sonuçları tablosunda da görüldüğü gibi, H.264 içeriklerde, işlemci kullanımında çok büyük ölçüde düşüşler bulunmakta. G84/86 çekirdeği, H.264 türü yüksek çözünürlüklü video içerik oynatılırken, diğer grafik yongalarına göre 3.5-4 kat, donanımsal hızlandırma kapatılmış duruma göre ilse 4.5 kat daha az işlemci kullanmakta . Peki bütün yük grafik yongasının üstünde ise neden hala %20lik bir işlemci kullanımı bulunmakta? Nvidia'ya göre bunun sebebi video bilgilerinin diskten okunup çözülmenmesi ve sonrasında işlenmek için grafik yongasına iletilmesi. Eğer hazır çözümlenmiş bir video varsa, işlemci kullanımını tek haneli sayılarla görmek mümkün.

Nvidia bu sefer işi sıkı tutmuş. Grafik yongasına ekledidiği silikon gerçekten çalışmakta ve üstelik performansı da oldukça iyi. Tek eksiği ise MPEG-2 ve VC-1 içeriklerini tam anlamı ile hızlandıramaması. Belki bu içeriklere destek veren yeni bir hızlandırıcı birimi Nvidia'nın ileride duyuracağı ekran kartlarında görebiliriz. Anantech'in yaptığı incelemeye ve detaylı tablolara buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfanın Linki : http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2977&p=1

• 8800 de olmaması çok kötü daha fazla para verince ek özellik alamıyorsun. Bir de video işleme yazılımlarını ekrankartı kullanarak yapmak istiyorum , çift çekirdek destekli codecler kullanmak bile yetmiyor bu çağda. Xvid çok çekirdek desteği çok iyi fakat genel algoritması yavaş, divx smtp konusunda işlemci çekirdek sayısı artınca %100 kullanım yapamıyor zaten.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Resident

8800 de olmaması çok kötü daha fazla para verince ek özellik alamıyorsun. Bir de video işleme yazılımlarını ekrankartı kullanarak yapmak istiyorum , çift çekirdek destekli codecler kullanmak bile yetmiyor bu çağda. Xvid çok çekirdek desteği çok iyi fakat genel algoritması yavaş, divx smtp konusunda işlemci çekirdek sayısı artınca %100 kullanım yapamıyor zaten.

8800 serisinde de olmamasının en önemli nedeni kartların hitap ettikleri sınıflar. Zira Nvidia GeForce 8800 serisi ekran kartı alan ve alacak olanların zaten güçlü bir işlemciye saihp olduğunu ve bu işlemlerin işlemci tarafından da yapılacabileceğini düşünüyor. Üstelik GeForce 8800 serisi ekran kartları pek tabii ki HTPC'ler için de hazırlanmadı.

Buna karşın yine Nvidia orta segmentte ise kullanıcıların sahip oldukları işlemcileri yine göz önüne alarak Pure Video HD özelliğini GeForce 8600-8500 serisi ekran kartlarına koyuyor vs... Sorun Nvidia'nın GeForce 8800 ile bu teknolojiye desetk verip vermemesi değil isterse yarın aynı özelliklere sahip 88xx serisi bir ekran kartı çıkartabilir firma ama önemli olan segment beklentileri ve fiyatlar

• quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

8800 de olmaması çok kötü daha fazla para verince ek özellik alamıyorsun. Bir de video işleme yazılımlarını ekrankartı kullanarak yapmak istiyorum , çift çekirdek destekli codecler kullanmak bile yetmiyor bu çağda. Xvid çok çekirdek desteği çok iyi fakat genel algoritması yavaş, divx smtp konusunda işlemci çekirdek sayısı artınca %100 kullanım yapamıyor zaten.

8800 serisinde de olmamasının en önemli nedeni kartların hitap ettikleri sınıflar. Zira Nvidia GeForce 8800 serisi ekran kartı alan ve alacak olanların zaten güçlü bir işlemciye saihp olduğunu ve bu işlemlerin işlemci tarafından da yapılacabileceğini düşünüyor. Üstelik GeForce 8800 serisi ekran kartları pek tabii ki HTPC'ler için de hazırlanmadı.

Buna karşın yine Nvidia orta segmentte ise kullanıcıların sahip oldukları işlemcileri yine göz önüne alarak Pure Video HD özelliğini GeForce 8600-8500 serisi ekran kartlarına koyuyor vs... Sorun Nvidia'nın GeForce 8800 ile bu teknolojiye desetk verip vermemesi değil isterse yarın aynı özelliklere sahip 88xx serisi bir ekran kartı çıkartabilir firma ama önemli olan segment beklentileri ve fiyatlar

malesef durum böyle. aklıma geldi birden tıpkı nokia gibi. bir telefon
    bakarsın nokia dan mutlaka sana lazım olan bir özellik yoktur.yani her telefonuna bütün özellikleri koymayarak telefonlara ayrı ayrı tüketici profili
    oluşturur.böylece her telefonun bir kullanıcı kitlesi=alıcısı olur.ekran kartlarındada malesef işler böyle gidiyor.

• enderc sizden sürekli haber bekliyoruz böyle arada olmasın sadece.
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

buna katılmıyorum, halen piyasada mevcut işlemcilerin grafik renderleme hem de 640*480 resolution daki gragik işleme hızı 1-2 fps yi geçemiyor, h.264 açısından da değişen bir durum yok, cpuların en iyileri bu işlem için yetersiz kalacaktır. sebeb nvidia daha sonradan urettiği g84 g86 gpularında bu eksikliği fark ederek gidermiş olmasıdır.
    ben daha öncesinden atinin avivo hikayesine inanarak 1600pro almış ve denemiş biri olarak nvidia nın pure video 2 teknolojisini son derece başarılı buluyorum.
    daha önceki 1600pro lu sistemimde luxe tv hd yayınını ne akıcı bir şekilde alabiliyordum, ne de kaydettiğim hd yayını oynatabiliyordum.. şimdi ise diğer kanallar nasılsa hd kanallar da öyle... nvidiayı kutlarım...

• Ne yani 8800 serisinde pure video HD olmamasını doğru mu buluyorsunuz?
    Bana göre öyle değil Çok şükür Ati var ,ama onu da biraz daha beklemek lazım,zira HD yayınlar henüz daha yaygınlaşmadı. Uyduda açık olarak sadece Luxe TV var ve onun için ekran kartı almak daha erken diyebiliriz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: şoray uzun yolda

enderc sizden sürekli haber bekliyoruz böyle arada olmasın sadece.

Genelde video incelemeler üzerine yoğunlaştığımdan haber yazmaya pek zamanım kalmıyor ama arada boş zamanım olursa elbetteki yazarım
  • quote:

Orjinalden alıntı: oyuncular

Ne yani 8800 serisinde pure video HD olmamasını doğru mu buluyorsunuz?
    Bana göre öyle değil Çok şükür Ati var ,ama onu da biraz daha beklemek lazım,zira HD yayınlar henüz daha yaygınlaşmadı. Uyduda açık olarak sadece Luxe TV var ve onun için ekran kartı almak daha erken diyebiliriz.

http://www.dailytech.com/Whoops+ATI+Radeon+HD+2900+XT+Lacks+UVD/article7447.htm

http://www.techreport.com/onearticle.x/12552

R600 cephesinde sular bir türlü durulmuyor.

• 8500 ve 8600 da olupta 8800 serisinde bu desteğin olmaması gerçekten ayıp olmuş. nvdia tuhaf bir şey yapmış. ama ileride 65 nm ye geçince bence kesin video çözme işini 8800 lerede koyabilir. belkide koymamasının sebebi bu video işleme birimlerini sığdıramadılar yada hızlı bir şekilde ekran kartını piyasaya sürmek için eklememiş olabilir.
    sağol enderc. güzel haber.
  • ATI 2900 kartlarda video hızlandırma durumu nedir acaba inceleyen varmı?
  • kobb un verdiği sitede r600 ün hd video çözemediği yazıyor. yani çözmüyor r600 ler hd video
  • Nvidia PureVideo HD

su sekilde bir tablo vardi...
  • http://ati.amd.com/products/radeonhd2900/specs.html

Burada yazılanları ingilizcesi az olan bile anlar

Bakın bakalım HD desteği varmışmı

Nvidia için durum aynı olmaması ne kadar üzücü.İnşallah en kısa zamanda modifiye ederler

• quote:

Orjinalden alıntı: sonersec

kobb un verdiği sitede r600 ün hd video çözemediği yazıyor. yani çözmüyor r600 ler hd video

Çözüyor, fakat henüz sürücüler tam oturmamış vaziyette
  • quote:

Orjinalden alıntı: oyuncular

quote:

Orjinalden alıntı: sonersec

kobb un verdiği sitede r600 ün hd video çözemediği yazıyor. yani çözmüyor r600 ler hd video

Çözüyor, fakat henüz sürücüler tam oturmamış vaziyette

adı üstün de hd2900xt
    eh artık hd ile başlayıp hd desteği vermezse ati gidip kendini köprüden
    atsın.yada beni çağarsınlar ben atarım onları.

• Ya şimdi Nvidia'nın g84 ve g86 ları tamamda ya şaka gibi Ati'nin çözememesi.
    Ve tabi Nvidia'nın 6-7 ve 88xx serisinde bu encoderların dahili olarak bulunmaması bir rezalet. Tamam insanlar ekran kartı v.s'yi oyun diye alıyor diye gözükebilir ama işin aslı pek öyle olmayabilirde. Yani ben örneğin Laptop'taki go7600'de olmamasından dolayı acayip sinirliyim. 6600'dede var var diye Nvidia laf dolaştırdı , o zamanda programı indirince hayal kırıklığına uğradım. MediaPlayer'da çalışan şeyden banane. Ben MediaPlayer'da izlemek zorundamıyım. Böyle saçmalık olmaz. Ya adam gibi yapsınlar yada yapmasınlar.
    Bu arada Nvidia'nın CUDA teknolojisi hakkında bilgiler bulabileceğimiz kaynaklar varmı ? ve fx57 üstad eğer bu konuda haberler yayınlarsa ekstra sevinirim :) Eğer Nvidia'nın CUDA olayı iş yapıyorsa bir g80 gpulu ekran kartı almak istiyorum. Tabi bakalım sonuç ne !
  • encoding'te işe yarıyacak bi ekran kartı özelliğide olsa teşki
  • Arkadaşlar okudum ama konuya o kadar uzağım ki, bana japonca gibi geliyor. O halde burada ne işin var diyeceksiniz, Buradayım çünkü size bir sorum var.

Şurada;

http://forum.donanimhaber.com/m_15184489/tm.htm

eğer ilgilenirseniz çok mutlu olacağım. Teşekkürler.
  • Anlamadığım nokta msi 8800 gts oc versiyon ekran kartına sahibim ve sitesinde nvidia 8800 chipsetlerinde purevideo desteği var diye anlatılmış şimdi doğru olan nedir? aynı zamanda kartın kutusunda da nvidia purevideo technology oldugu yazmakta

http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=1154&maincat_no=130&cat2_no=136

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ailkem -- 2 Temmuz 2007; 3:11:20 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.