Şimdi Ara

65 watt TDP'li Ryzen 5 5600X, 125 watt TDP'li Core i5-10600K’nın %36.5 önünde

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
0
Favori
2.314
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Donanım dünyası kırmızı ekibin Ryzen 5000 tanıtımının ardından heyecanla yeni yongaların satışa sunulacağı tarihi bekliyor. Benchmark testinde ortaya çıkan yonga Ryzen 5000’in bir hayli iddialı geldiğini gösteriyor.

Ryzen 5 5600X’in Sisoft Sandra testine göre yonga aritmetik ve multimedia testlerinden sırasıyla 255.22 GOPS/904.38 Mpix/s skorlarını elde etmiş.

Ryzen 5 5600X ile çekirdek/izlek sayısında eşleşen Core i5-10600K’nın aynı testlerdeki skorları ise sırasıyla 224.07 GOPS/662.33 Mpix/s seviyesinde.

65 watt TDP'li Ryzen 5 5600X %36.5 önde

Oranlamak gerekirse AMD’nin yaklaşan Ryzen 5 işlemcisi Intel’in çözümüne aritmetik testinde %13.9 fark atarken multimedia testinde altından kalkılması güç %36.5’lik fark açmış.

Burada %36.5’lik farkla öne geçen Ryzen 5 5600X’in 65 watt, Core i5-10600K’nınsa 125 watt’lık TDP bütçesine sahip olduğunun altını bolca çizelim. Tablo öyle gösteriyor ki Intel’in Rocket Lake’te ciddi bir sıçrama ile karşımıza çıkması gerekiyor.

Kaynak:https://www.techpowerup.com/273545/amd-ryzen-5-5600x-benchmarked-conquers-intel-core-i5-10600k

• Karşılaştırmalı oyun fps değerlerini bilmiyorum ama öyle bile olsa;

Valla artık kullanıcıların ciddi bir çoğunluğu twitch yayını da yapıyor, youtuber'lıkta yapıyor. Bunun yanı sıra düşük voltaj senelik daha az masraf, power için daha çok alan demek. Senelik güvenlik açığı ile %5-10 güçten düşme sıkıntısı da yok. Daha yeni teknolojiler içeriyor. Diğer yandan benchler en boştayken alınıyor. Gerçek dünyada arkaplanda kullanıcılar bir ton ekstra program açık tutabiliyor, youtube dinleyebiliyor, antivirüs çalışıyor, ek programlar çalışıyor. Bunlar devreye girdiğinde de amd yine intele göre daha iyi performans verecektir. 3xxx serisi için gelen yamayla beraber işlemcilerin performansının daha da arttığını da unutmayalım. Biri yamayla güçten düşürüyor diğeri arttırıyor zamanla :)
  • Vay amd.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Intel'i ne ağlattın be AMD. Şaka bir yana şimdi bunlar da tekel olur görün zamları. Intel düzgün bir üretim bandı alıp da 5nm'ye atlamazsa hali harap.

• Intel ve AMD hikayesi Tavşan ile Kaplumbağa hikayesine benzedi. Intel uykusundan uyandığında çok geç oldu.

• 5600X güzel olmuş ama fiyatıyla daha daha çok merak ettigim 5600 modelinin performansı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Amd tekel olcaksa hayvan gibi ipc arttirip performans getirip cekirdek sayisi yukseltip tekel oluyor ben buna okeyim azcikda amd gotursun parayi azcikda amd ye gomun paralari

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu X serileri ile X olmayanların en belirgin ayırıcı farkı ne oluyordu?

Mesela sadece 100-200 mhz hız farkı için ödemeyeceğiz sanırım 80 dolar fazlayı?

• Armin van Buuren* kullanıcısına yanıt
    Son işlemcilerde fiyat artırdılar zaten. Intel daha performanslı olsaydı bunu yapamazlardı.

• ilkerinanç kullanıcısına yanıt
    Hocam marka farketmeksizin tepe modele yaklaştıkça daha küçük farklar için daha fazla ödemeniz gerekiyor genelde.

• ilkerinanç kullanıcısına yanıt
    Stokta 300 mhz civarında fark olsa da Oc yapılmaya çalışıldığında daha iyi oluyorlar. 1200 ve 2600 kullandım. 2600'ü hâlâ kullanıyorum ve 300 watt Tdp'ye kadar soğutan 1 kilonun üstende ağırlığı 6 bakır borusu olan çılgın bir soğutucu ile 4 Ghz üstünde crash yiyorum. 2600x ise kendi 4.25'e kadar gidebiliyor. Gerçi ben tüm çekirdekleri 4 yapıyorum ama yine de 2600x'e tek çekirdekte yetişemiyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne oldu bu intelin önümüzdeki 100 yila hazir teknolojileri merakla bekliyorum acikcasi.

• Conqueror26 kullanıcısına yanıt

Ha tamam OC kabiliyeti daha iyi yani.

O zaman benim gibi kullanıcıların bu konuda kaybedeceği birşey yok.

Hani diyorum L2 bellek L3 bellek farkı falan mı var, öyle de birşey yok,niye bu kadar fark var?

Şimdi anladım olayı.

• Ben şahsen burada İntel'in işleri bilerek ağırdan aldığını düşünüyorum.Yani AMD kalkınsın,gelişsin,kara geçsin vs diye bir ihtimal var.AMD nin hükümet tarafından desteklenmesi ,ikisi de Amerikan firması sonuçta,batırmak istemezler.

• Ohh bee rakipler arası rekabet bizim işimize gelir

• X470 anakartlar desteklemeyecek diyip 3800x almama neden olsada AMD'yi destekliyorum.Sırada Nvidia var.

• Tamda ryzen 4800H lı laptop aldık amd yeni nesillerde performansları çok yükseldi.

• "Nayır! Nolamazzz"

• Olsun Intel 5 fps daha fazla veriyor

siz SiSoft mu oynayacaksınız

siz Render mı alacaksınız sabah akşam

• oh be sonunda 65w da çalışıyor 5 serisi işlemciler güzel, şuan sistem toplayacak olsam beklerim

• Karşılaştırmalı oyun fps değerlerini bilmiyorum ama öyle bile olsa;

Valla artık kullanıcıların ciddi bir çoğunluğu twitch yayını da yapıyor, youtuber'lıkta yapıyor. Bunun yanı sıra düşük voltaj senelik daha az masraf, power için daha çok alan demek. Senelik güvenlik açığı ile %5-10 güçten düşme sıkıntısı da yok. Daha yeni teknolojiler içeriyor. Diğer yandan benchler en boştayken alınıyor. Gerçek dünyada arkaplanda kullanıcılar bir ton ekstra program açık tutabiliyor, youtube dinleyebiliyor, antivirüs çalışıyor, ek programlar çalışıyor. Bunlar devreye girdiğinde de amd yine intele göre daha iyi performans verecektir. 3xxx serisi için gelen yamayla beraber işlemcilerin performansının daha da arttığını da unutmayalım. Biri yamayla güçten düşürüyor diğeri arttırıyor zamanla :)

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.