Şimdi Ara

Chrome OS 86 kullanıma sunuldu: Özel imleç renkleri, giriş ekranı iyileştirmeleri ve daha fazlası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
476
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Google, geçtiğimiz hafta Chrome 86'yı kullanıcılara sunduktan sonra bugün, Chromebook cihazları için çeşitli iyileştirmeler ve yeni özellikler getiren bir sürüm olan Chrome OS 86 işletim sisteminin genel kullanıma sunulduğunu duyurdu. Google, Chrome OS 86 ile Chromebook'un engelli kişiler tarafından daha fazla erişilebilir olmasını sağlamaya odaklanmış.

Ayrıca Bkz.Panasonic, video odaklı ilk kutu tarzı aynasız kamerasını tanıttı

Chrome OS 86 ile gelen özellikler

Chromebook'a giriş yapmayı daha güvenli ve hızlı hale getiren iki yeni özellik kullanıma sunuldu. Bunlardan ilki şifrenizi gözden geçirmenizi sağlayan ve hatalı girişlerin önüne geçmeyi amaçlayan şifreyi açık metin olarak gösterme özelliği. Bu özelliği göz şeklindeki simgeye tıklayarak etkinleştirebilir şifrede bir hatanızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Özelliği etkinleştirdikten sonra 5 saniye boyunca hiçbir işlem yapmadığınız takdirde özellik otomatik olarak kapanacak ve 30 saniye boyunca hiçbir işlem yapılmadığında da tüm giriş silinecek.

İkinci olarak kullanıma sunulan özellik ise tamamen hız odaklı. Yeni güncelleme ile şifrenizi doğru girdiğiniz takdirde direkt olarak cihazın kilidi açılacak. Herhangi bir onay vermenize gerek kalmayacak. Bu özelliği kullanmak isteyen kullanıcıların, Ayarlar'dan manuel olarak etkinleştirmeli gerekiyor.

Chrome OS 86 ile gelen bir diğer değişiklik, fare imleci için yeni renklerin seçilebiliyor olması. İmleç rengi değişikliği ile varsayılan renk haricinde yedi yeni renkten birini tercih edebilirsiniz. Bu renkler; kırmızı, sarı, yeşil, camgöbeği, mavi, macenta ve pembe. İmlecininzin rengini, Ayarlar uygulamasının "Fare ve dokunmatik yüzey" bölümünden değiştirebilirsiniz.

Chrome OS 86 ile daha işlevsel olan bölümlerden bir tanesi de galeri uygulaması. Yeni güncelleme ile değişen kullanıcı arayüzünün, medyayı görüntülemeyi ve düzenlemeyi daha akıcı hale getirmesi planlanmış. Aynı zamanda kırpma ve filtre özelliklerinde de iyileştirilmeler yapılmış.

Chrome OS 86, artık HDR özellikli Chromebook'larda YouTube ve benzer web sitelerinden HDR videoların oynatılmasını destekliyor. HDR özelliği bulunmayan cihaza sahip kullanıcılar ise HDR destekli harici bir monitörle bu güncellemeden faydalanabilir.

Yeni güncelleme, mesajlaşma uygulamalarında ve sosyal medyalarınızda bir şeyler yazarken size emoji önerilerinde bulunacak.

Chrome OS 86'da kişisel bilgilerinizi daha hızlı tamamlamanızı sağlayacak ad-soyad, e-posta, adres ve telefon numarası önerileri sunulacak.

Google ayrıca, vurgulanmayan metni koyulaştırarak kullanıcıların yüksek sesle okunan metne odaklanmasını kolaylaştıracak şekilde yeni bir özellik olan seç ve dinle özeliğinin yanı sıra Android uygulamaları için Family Link ve okul hesabı desteği de sunmaya başladı.

Chrome OS 86, bugün itibari ile belirli bölgelerde kullanıma sunuldu. Önümüzdeki haftalarda kademeli olarak tüm Chromebook kullanıcılarına sunulacak.

Kaynak:https://9to5google.com/2020/10/13/chrome-os-86/
    Kaynak:https://www.androidpolice.com/2020/10/13/chrome-os-86-starts-rolling-out-today-with-custom-cursor-colors-login-screen-improvements-and-more/

• hala opera firefox filan diyorlar 16 gb ram ve ssd varsa chrome alayını eziyor

• Artık ezen chrome değil Edge. Chrome'nin 3'te 1'i kadar ram kullanıyor tüm eklentiler gayet güzel bir şekilde çalışıyor. Hızlı geçişi ve tüm eklentileri Chrome mağazasından çekmesi de geçişi gayet kolaylaştırmış. En azından bir bakmanızı öneririm.

• Kimse haberi okumuyor. Haber tarayıcı olan Chrome değil, işletim sistemi olan Chrome OS hakkında

• aslan besleyen yemini düşünmez

• Chromebook harici kurulmuyor değil mi bu arkadaşlar? Eski PCme falan kursam diye düşündüm.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Silent Guardian kullanıcısına yanıt
    Kurabilirsin ama UEFI önyükleme desteği istiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 68060 -- 14 Ekim 2020; 20:44:7 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 68060

Kurabilirsin ama UEFI önyükleme desteği istiyor.

Peki güncel laptopuma kursam pil daha uzun gider mi sizce?

• quote:

Orijinalden alıntı: Silent Guardian

Peki güncel laptopuma kursam pil daha uzun gider mi sizce?

Alıntıları Göster

Ölçmedim ama özellikle windows 10'da çok fazla kullanmadığımız arka plan servisi var. Chrome os gibi yalın bir sistemin, pil süresinin iyileştirmesi gerekir. Fakat sürücü desteği nasıl, hangi sistemleri seviyor bir araştırın, belki sadece onchip intel grafik ile çalışıyor olabilir, bu durumda onchip grafiğe mahkum kalabilirsiniz ama zaten bu sistemde basit işler yapacağınız için sorun olmaz. Windows 10 ile dual boot kullanılabiliyorsa daha da güzel olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: 68060

Ölçmedim ama özellikle windows 10'da çok fazla kullanmadığımız arka plan servisi var. Chrome os gibi yalın bir sistemin, pil süresinin iyileştirmesi gerekir. Fakat sürücü desteği nasıl, hangi sistemleri seviyor bir araştırın, belki sadece onchip intel grafik ile çalışıyor olabilir, bu durumda onchip grafiğe mahkum kalabilirsiniz ama zaten bu sistemde basit işler yapacağınız için sorun olmaz. Windows 10 ile dual boot kullanılabiliyorsa daha da güzel olur.

Alıntıları Göster

Çok sağolun hocam bilginiz için

• İşletim sistemi :/

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • TITAN kullanıcısına yanıt
    Chrome'un sistem gereksinimi 16 GB herhalde ama Firefox ve Opera için 4 GB

• Silent Guardian kullanıcısına yanıt
    Kurabilirsin, hatta konfig eski ise çok işini görür. Windows' a göre çok daha hafif bir sistem. Zaten satılan chromebook özelliklerine de baktığında bunu görebilirsin.

• kuruluyor

• 68060 6 kullanıcısına yanıt

slm

https://www.technopat.net/2018/06/07/chromeos-yukleme-rehberi//

bu yöntemle hemen basitçe kurdum ama play store farklı geldi birde şunu buldum ama nedense bir türlü usb den başlamadı görüntü olarak daha windows gibi duruyor play store da var.

https://primeos.in/download/

• gençler bahsedilen tarayıcı değil işletim sistemi dikkat edelim

• google veri çalma düzeneklerinden biri.
    linux dağıtımlarını ortadan kaldırmak ve insanları kendi imparatorluklarına mahkum etme çabası değil de nedir?
    google zorla güzellik olur diyen bir siyasi şirket. android içine gömdüğü ve zorla dayattıkları yetmiyor tabi...

• Özel imleç renklerini sevdim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.