Şimdi Ara

ATX12VO standartı testte: Core i9-10900K’lı sistem boşta 7 watt’ın altına düşüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
381
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Mavi ekip şu günlerde donanım dünyasının önümüzdeki dönemde kullanacağı PSU standartını geliştirmekle meşgul.

Güç kaynağının yalnızca 12 volt geriliminde çıkış vereceği ve 3.3/5 volt gerilimle çalışan aygıtların anakart üzerindeki DC-DC dönüştürücü üzerinden besleneceği modern güç kaynağı standartı ilk testi paylaşıldı.

Intel’in PSU’daki kompleks yapının önüe geçip maliyetleri düşürmesi beklenen yeni standartı görünüşe göre sistemin boşta tükettiği güç konusunda da oldukça başarılı.

Ayrıca anakart üzerindeki 24 pinlik konnektör yerine göze daha hoş gelecek bir kablo tercih edilmesi de olumlu bir gelişme olarak sayılabilir.

Core i910900K, Asrock Z490 Phantom Gaming 4SR, HP1-P650GD-F12S PSU, SATA SSD ve 16 GB RAM ile yapılan testte sistemin boştaki güç tüketimi 13 watt’a düşmüş. Bu seviye hali hazırda işlemcinin güç tasarrufu modlarını destekleyen sınırlı sayıdaki anakartla mümkün.

Boşta 7 watt'ın altında tüketen Core i9-10900K'lı sistem

C-states aktivasyonu, SATA ve PCIe link güç yönetiminin devreye alındığı durumda ise 7 watt’ın altına düşülmüş. Boşta elde edilen tüketim değerleri oldukça etkileyici görünüyor.

Ayrıca Bkz.Intel 97 dolarlık 4/8 Core i3-10100F işlemcisini tanıttı

Bununla birlikte ATX12VO standartı henüz son kullanıcıya sunulacak düzeyde değil. Intel standartı önümüzdeki yıllarda yaygınlaştırabilmek için Channel Well, Cooler Master, Corsair, Delta, FSP, High Power ve SeaSonic ile çalışıyor.

Kaynak:https://www.guru3d.com/news-story/atx12vo-power-supply-standard-gets-testedshows-really-good-idle-power-consumption.html

• Tuketim dusurme guzel de sen 125W islemci uret bu 3D yogun Uygulamalarda 350W lara kadar cıksın devamlı Anakart aldır tuketiciye simdi de tuketicilerin Guc Kaynagını da mı degistirtmeyi dusunuyorsun.13W dan 7W a dusunce ne kadar fark olacak?9900KS 127W 10900K 125W 6 cekirdekli 10600K 125W 16 Cekirdek 3950X 105W bunu ne yapacagız?

• eli değmişken pin sayısını da 1201 yapar intel, fırsat fırsattır. e ben elimdeki 600 wattlık güç kaynağını ne yapacağım?araya bi dönüştürücü vb var mı acaba?

• Tuketim dusurme guzel de sen 125W islemci uret bu 3D yogun Uygulamalarda 350W lara kadar cıksın devamlı Anakart aldır tuketiciye simdi de tuketicilerin Guc Kaynagını da mı degistirtmeyi dusunuyorsun.13W dan 7W a dusunce ne kadar fark olacak?9900KS 127W 10900K 125W 6 cekirdekli 10600K 125W 16 Cekirdek 3950X 105W bunu ne yapacagız?

• yeni anakartlarda 24 pin yerine sadece resimde gozüken 10dişli ile 6 dişliyimi takıcaz ?

• boşta 7 watt yükte 177 watt ne anladım bu işten

• Tamam her şey iyi hoş da, anakart üreticisi DC dönüştürücüleri kalitesiz malzemeler ile yaparsa ne olacak? Intel tüketimi düşünmüş ama bunlara da bi standart getirilmesi gerekiyor. Bu durumda güç kaynağı üreticilerinin sorumluluğu azaltılıp, anakart üreticilerinin sorumluluğu artırılacak.

Anakartların yanma oranları artacak. Herhangi bir fazla akımda işlemcinizi, hatta diğer komponentlerinizi yakma ihtimaliniz artacak. Koruma devreleri koyulsa bile şirketler bu konularda çok katılar. Ters akımda patlayan diyotu değiştirmeye uğraşmazlar bile. Şimdiden herkese geçmiş olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TorosluAdam -- 13 Ekim 2020; 19:57:11 >
  • Ben anlamadım bunun kime ne faydası var dertleri millete yeni anakart psu aldırmak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Boşta duran PC'nin az güç tüketmesi ne gibi bir faydası olacak bize onu anlamadım?

Boş duruyorsa birşey yapmıyorsam zaten kapatırım veya uykuya alırım bilgisayarı.

Mesela gece downloada bıraktın 7 Wattan fazla güç çekmeyecekse eyvallah.

• Linus un bu konuda güzel bir videosu var orada anlatıyor konuyu. Aslında daha verimli bir psu ve şebekeden daha az güç çekmesi ile mantıklı bir çalışma olmuş. Ancak arkadaşların dediği gibi piyasaya çıktığında sistemin değiştirilmesi için acele edilmemesi gerekir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • normal bir pc boşta 9-10watt tam yükte 100-150 watt'ı geçmemeli. şuanda tüketim değerleri gerçekten aşırı rezil durumlara gelmiş durumda. millet evine alacağı ampüle bakıyor 7-8watt tan fazlasını almıyor bunlar 250-300 wattlık hatta 500wattlık ürünler çıkarıyor bu kabul edilebilir değil. 1 saatte yarım kilowatt rezil ötesi.

• Son güç kaynağımı 10 yıl kullandım. Şimdi 10 yılda bir değişen psu maliyeti düşecek ama 2-3 yılda bir değişen anakart maliyeti artacak. Gerçi son kullanıcı için değil de daha çok hazır sistemlerde kullanılacak bir şeydi sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Second sister

yeni anakartlarda 24 pin yerine sadece resimde gozüken 10dişli ile 6 dişliyimi takıcaz ?

Güç Kaynağımızdaki 12V Dışındaki Kanallar Gidiyor

Anakart Üzerindeki DC Dönüştürücü Üzerinden Anakarttan Sata Güç Dönüşümü Yapılıyor

Anakart Güç Bağlantımız Alıştığımız 24 Pinden 10 Pine Değişiyor

6Pin PCI-ex Güç Bağlantısı ( ATX Board Power 2 ) Anakart İçin Güç Verici Olarak Kullanılıyor

Yük Altında Değilken Sistem (IDLE ) Yarısından Daha Az Güç Çekecek

https://blog.teknobiyotik.com/dunyanin-en-cok-izlenen-teknoloji-youtuberi-linus-highpower-asrock-devrimini-anlatiyor//

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Metality -- 14 Ekim 2020; 0:28:36 >

• Arkadaşlar, yoğun yük altında tüm sistemin 177-250 watt üzerinde olması normal bir durum, bu eleştirebileceğimiz bir durum değil çünkü buralar mühendisliğin zorlandığı noktalar.

Ama boşta yük konusuna gelince hali hazırdaki sistemim 100 watt çekiyor, benim beklentim ise 30 watt civarları. Gün boyu oyun oynamıyoruz ve inanın 2-3 saat oyun oynuyor ve günün geri kalan 8-10 saati düşük güç ile iş yapıyor olsak çok ciddi tasarruf olacaktır.

• Olmaz o iş. Bir sürü 5v kullanan hdd, ssd var. Hepsi için ayrıca dönüştürücü mü alacağız?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.