Şimdi Ara

AMD Ryzen 5000 ilk oyun testleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.406
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Zen 3 mimarisiyle hacimli IPC artışı sunan Ryzen 5000 işlemcilerinin satışa sunulmasına yaklaşık bir ay var. Bununla birlikte firma merak edenler için ilk testleri paylaştı.

AMD Ryzen 5000 için paylaştığı testleri içerik üretimi ve oyun testleri olarak ikiye ayırmış. Ryzen 9 5950X’i selefiyle kıyaslayan kırmızı ekibin içerik üretimi odaklı testlerinde yonganın %27’ye kadar iyileşme sunduğu görülüyor.

Nesilden nesile %29 fark

Oyun testlerinde ise Zen 3 mimarili işlemcinin %29 performan artışı sunduğu görülüyor. Nesiller arası sunulan bir performans artışı olarak pratikte %29’luk fark donanım dünyasının beklediği düzeyinde üzerinde.

AMD’nin en hızlı oyun işlemcisi olarak tanıttığı Ryzen 9 5900X ise Ryzen 9 3900X’in ortalama %26 önünde. Dahası Ryzen 9 5900X’in Cinebench R15’te tek çekirdekte 631 puan alarak 600 puan barajını aşan ilk işlemci olması da önemli bir gelişme.

Tanıtımda Ryzen 9 5950X’in Core i9-10900K ile kıyaslaması ise oldukça iddialı rakamlara yer verildi. AMD’nin çözümü içerik üretiminde render işlemlerinde %59’a kadar farkı açtığı görüldü.

Ayrıca Bkz.AMD Ryzen 5000 işlemcilerini duyurdu: %29 performans artışı geldi

Bununla birlikte oyun testlerinde de üstünlük taraf değiştirmemiş. Güncel oyunlardan işlemci performansını yansıtan en iyi yapımlardan birisi Shadow of the Tomb Raider. Ryzen 9 5950X’in burada da mavi ekibin işlemcisini %5’lik payla geride bırakması işlerin Intel’i iyice zora sokacak düzeye geldiğini gösterdi.

Kaynak:https://www.anandtech.com/show/16151/amd-zen-3-announcement-by-lisa-su-a-live-blog-at-noon-et-1600-utc

• Bununla birlikte oyun testlerinde de üstünlük taraf değiştirmemiş. Güncel oyunlardan işlemci performansını yansıtan en iyi yapımlardan birisi Shadow of the Tomb Raider. Ryzen 9 5950X’in burada da mavi ekibin işlemcisini %5’lik payla geride bırakması işlerin Intel’i iyice zora sokacak düzeye geldiğini gösterdi.

Üstünlük taraf değişti mi değişmedi mi ?

• torabi T kullanıcısına yanıt
  • Seni tebrik ederim kardeşim son dönemlerde haberciliğin hakkını veriyorsun  

• neden kimse rdr2 testi yapmıyor ya en önemli oyun bu değil mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Shadow of the Tomb Raider ile test etmek nedir arkadaş !
    Kardeşim gidin RDR 2,Death Stranding gibi oyunlar ile test yapın...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Muten Baba kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam :)

• Benim aklımı donduran 1 milimin milyonda biri ölçekte transistör (devre) yapmaları...
    5 nm sınır mı acaba , fiziğin geldiği boyuta bak...
    Neurolink , 5nm işlemciler , gpt 3 , grafene örgüler , vs.r

Bu arada , işlemciler hususunda deneyim ve bilgi sahibi arkadaşlara sormak isterim , gerçekten merak konusudur benim için ...

Sizce AMD işlemciler dayanıklı mıdır ? Hani nasıl desem ; mesela Intel işlemciler ortalama bir kullanımda 10 sene gider ama Amd aynı kullanım senaryosunda 7 sene ömürlüdür , veya Amd 10 sene dayanır intel 5 sene dayanır vsr gibi ?
    İşte , masaüstünde 10 senedir aynı AMD işlemciyi kullandım halen çalışıyor gibi şeyler söylenebilir mi ?
    Teşekkürler

• sendemail kullanıcısına yanıt
    Koşullar ve şartlar belirleyicidir. bütün şartlar eşit hiç bir woltaj değişkeni yokken aynı frekanslarda çalışacaklarsa biri 10 sene gidiyorsa diğeride 10 sene gidecektir. çünkü kullanılan hammadde her ikisindede en üst seviye. ama kendi üst limitlerinde kullanılacaksa en çok ısınan en önce ölecektir. buda şu sonuca getirir amd 105w intel 125w ısıl tasarım değerlerine sahip yani intel daha önce ölür

• Mithrandir. kullanıcısına yanıt
    tabiki değil asla oynamadım aslada oynamayacağım

• jem991 kullanıcısına yanıt

senin oynayıp oynamaman bir şey ifade etmiyor ki? şu an en çok sistem gereksinimi oyun bu.  

• CaptainErturan kullanıcısına yanıt

Işlemci test ediyorlar. Bu oyunlarda işlemciye en fazla gereksinim duyan oyunlardan.

• jem991 kullanıcısına yanıt
    Allah aşkına oyna.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • öncelikle AMD taraftarı olsamda tarafsız konuşmak adına !!!

gerçek karşılaştırma testi için

transistör sayısı eşit olmalı
    nm ebatı eşit olmalı.
    işlemci hızları eşit olmalı
    işlemci ön bellekleri ebatı eşit olmalı

eğer bunları fiziksel veya teorik matematikle denklemeltirirseniz

işte o zaman fiyat bölü performans değerilerini doğru hesap etmiş olursunuz.

yoksa AMD nm mimarisinin düşük tüketim düşük ısı üretimine göre kendine göre piyasada 1. yim diye kendi kendine zafer turları atar.

ben AMD nin orjinal başarısı olan noktaları takir ederim
    aynı zamanda intelinde orjinal başar noktalarını asla görmeden gelemem.

• Mithrandir. kullanıcısına yanıt
    yoo değil bana görede en güzel oyun among us onda yapsınlar testi

• intel adam ol güzel işlemciler çıkart amd çok pahalandı ucuza alalım amd yi doğru düzgün bi rakip ol :D

• quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

öncelikle AMD taraftarı olsamda tarafsız konuşmak adına !!!

gerçek karşılaştırma testi için

transistör sayısı eşit olmalı
    nm ebatı eşit olmalı.
    işlemci hızları eşit olmalı
    işlemci ön bellekleri ebatı eşit olmalı

eğer bunları fiziksel veya teorik matematikle denklemeltirirseniz

işte o zaman fiyat bölü performans değerilerini doğru hesap etmiş olursunuz.

yoksa AMD nm mimarisinin düşük tüketim düşük ısı üretimine göre kendine göre piyasada 1. yim diye kendi kendine zafer turları atar.

ben AMD nin orjinal başarısı olan noktaları takir ederim
    aynı zamanda intelinde orjinal başar noktalarını asla görmeden gelemem.

Öyle şey olmaz malesef. Aslolan ürünün son kullanıcıya ulaştırılan fiyatı ve performansıdır. Her çipin bir mimarisi var. Kimi firma çekirdek hızına, kimisi çekirdek sayısına, kimisi üretim sürecine, kimisi önbelleğe vs vs gibi birçok farklı konuya odaklanabilir. Intel'in 14nm'de takılmış olması Intel'in problemi, AMD'nin 5ghz çekirdek hızını aşamamış olması AMD'nin problemi. Neticesinde artı ve eksileriyle ortaya konulan bir performans ve fiyat var.

• Ne oldu kullanıcı dostu AMD cıgınıze.Fıyatları mı arttırdı 

Senelerdır dedık burada dılımızde tuy kalmadı.Amd intelı oyunlarda gecerse fıyatlarıylada gecer dıye bosuna demedık.Ama amd kullanıcı dostu alın sıze kullanıcı dostu.Xt serisi cok ucuzmus gıbı bırde 50dolar fıyat arttırdılar.

Tercıh edılebılır en ıyısı cpu hala 10700k dır. Nokta

• WARTIME kullanıcısına yanıt

ne olsun intel amd nin ruhunu ele geçirdi amd de kazıkçı oldu 

bu arada gerçek kullanıcı testleri çıksın öyle anlaşılır 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 11 Ekim 2020; 7:31:36 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.