Şimdi Ara

ABD Hastalık Kontrol Merkezi, Kovid-19 kılavuzunu güncelledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.141
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• ABD Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) yeni tip koronavirüsün bulaş yollarıyla ilgili bir bilgiyi Kovid-19 kılavuzuna yeniden ekledi. Kurumun geçtiğimiz ay kılavuzun taslak sürümüne eklediği ve daha sonra kaldırdığı veride, virüsün havada asılı kalan partiküller vasıtasıyla bulaşmasına yönelik uyarılar yer alıyordu. Yeniden güncellenen CDC kılavuzuna giren bilgilendirmede, koronavirüsün havada bazen saatlerce asılı kalan partiküller aracılığıyla bulaşabileceği uyarısı yer aldı.

Ayrıca Bkz.Bir fidye yazılımı saldırısı COVID-19'a yönelik klinik deneyleri yavaşlattı

Koronavirüsün yaygın olarak görülmeye başladığı dönemde de gündeme gelen ve Dünya Sağlık Örgütü’nün de (DSÖ) zamanında kabul ettiği fakat bunu destekleyecek yeterli veri olmadığı görüşünün belirtildiği söz konusu durumda, virüsün havda asılı kalması konusu tartışılmıştı.

CDC’nin kılavuzunda hapşırma ya da öksürme neticesinde saçılan damlacıklardan bulaşan virüsün farklı şekilde örneğin konuşma sonucu ağızdan yayılan, havada asılı kalan ve daha uzak mesafelere ulaşabilen 5 mikrondan küçük parçacıklar vasıtasıyla bulaşabileceği söyleniyor. CDC’ye göre yeterli şekilde havalandırılmamış ve kalabalık alanlar bu anlamda risk teşkil etmekte.

Kurum, söz konusu bulaş örneklerinin çok nadir olduğunun altını çizerek sık sık el yıkamak, maske takmak ve sosyal mesafe kurallarına uymak gibi mevcut korunma yöntemlerine uyulması gerektiği yönündeki hatırlatmayı da yenilemiş.

Belki de kuzey yarım kürede başlayacak kış mevsimi öncesi daha çok kapalı alanlarda vakit geçirmek durumunda kalacaklara bir uyarı niteliğinde güncellenen kılavuzda halkın, sağlık çalışanlarınınkine benzer tedbirler almasının gerekli olmadığı da hatırlatılmış.

Kaynak:https://www.bbc.com/news/health-54435240

• paralı mekanlarda virüs bulaşmıyor ama parasız yerlerde virüs var

devlet hastanesinde bulaşır ama özelde bulaşmaz

devlet okulunda bulaşır özel okulda zinhar yanaşmaz

camide sizi bulur plajda yanınıza uğramaz

çoooook tehlikeli çook(!)

• Hep Mehmet Ceyhan aklına geliyor yok havada partikül / damlacık denince :)

• Haa bakanların düğünlerinde virüşş asılı kalmıyor yada mitinglerde buda önemli bir bilgidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: nucro

Hep Mehmet Ceyhan aklına geliyor yok havada partikül / damlacık denince :)

Şu an herkesin takmasını istemesinin sebebi a-semptomatik vakaların çokluğundan "Hasta-Vaka" örneğinde gördüğümüz gibi.

Koskoca Prof gelip Respiratör hariç maskeler kurtarmaz derse toplumun ne düşünmesini bekliyorsunuz ?

• Beyazhardal kullanıcısına yanıt

ben ne dediğinizi anlamadım?

"a-semptomatik vakaların çokluğundan "Hasta-Vakaörneğinde gördüğümüz gibi."?

• quote:

Orijinalden alıntı: balomer

paralı mekanlarda virüs bulaşmıyor ama parasız yerlerde virüs var

devlet hastanesinde bulaşır ama özelde bulaşmaz

devlet okulunda bulaşır özel okulda zinhar yanaşmaz

camide sizi bulur plajda yanınıza uğramaz

çoooook tehlikeli çook(!)

Kademe kademe hayat normale döndürülmeye çalışılıyor, isteyen özel kurumlar alacaklar tedbirler çevresinde işleyişlerini sürdürüyorlar. Ne yapılmalı hayat tamamen askıya mı alınmalı?

Halk daha kendisini korumak için en basit tedbirleri almıyor, dezenfektan ve maske kullanımı hallice. Bez maske denen hiç bir işlevi olmayan şeyi yıkayıp yıkayıp defalarca giyiyorlar, sosyal mesafeyi hiçe sayıp iç içe dolaşıyorlar. Yönetici makamlar ne yapsın buna?

• HEISENBERG kullanıcısına yanıt

Yazdığımı yanlış anlamışsınız hocam ben hayatın normale dönmesini istiyorum zaten maske mesafe vs gibi saçmaliklara inanmıyorum zaten

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • balomer kullanıcısına yanıt

Mesafeye nasıl inanmıyorsunuz? Asıl sıkıntı mesafe.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Havada asılı kalan bi virüse mesafe ne yapıcak ki dostum yine tedbirli olmakta fayda var tabi ama sıkıntı aylar geçmesine rağmen hiç bişeyi hala tam netleştirememiş olmakta...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.