Şimdi Ara

HarmanyOS 2.0'ı hangi işlemcili Huawei cihazlarının alacağı belli oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
481
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• 10 Eylül'deki  Huawei Geliştirici Konferansı 2020 sırasında resmi olarak tanıtılan HarmonyOS 2.0'ın hangi işlemciye sahip Huawei cihazlarına geleceği bir sızıntı ile belli oldu. HarmonyOS 2.0'ın beta sürümünün Aralık ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Gelecek yıl, çoğu Huawei akıllı telefonları HarmonyOS 2.0'ı destekleyecek şekilde tamamen yükseltilecek.

Ayrıca Bkz.Zeiss uzun bir aradan sonra ZX1 kamerasını satışa sunuyor

Öncelik, Kirin 9000 yonga setine sahip olacak cihazlarda

Weibo'da ortaya çıktı bir sızıntı ile ortaya çıkan HarmonyOS 2.0'a sahip olacak işlemciler listesi büyük yankı uyandırdı. Genel olarak bakıldığında HarmonyOS 2.0, öncelikle amiral gemisi telefonlara gelecek. HarmonyOS 2.0 bu yılın son günlerinde beta olarak sunulmaya başlanacak.

• İlk parti                    Kirin 9000

• İkinci parti               Kirin 990 5G

• Üçüncü parti           Kirin 990 4G (kısmi), 985, 820 (kısmi)

• Dördüncü parti       Kirin 980, 990 4G (kısmi), 820 (kısmi)

• Nihai parti              Kirin 810, 710 (kısmi)

HarmonyOS 2.0, ilk Kirin 9000'e sahip telefonlara gelecek. Kirin 9000 yonga setinin tanıtımı henüz gerçekleştirilmedi. Kirin 9000, bu ayın ikinci yarısında tanıtılacak olan Huawei Mate 40 serisi ile başlatılacak.

HarmonyOS 2.0, Kirin 9000'den sonra Kirin 990 5G yonga setine sahip cihazlara(bazı P40 ve Mate 30 modelleri) gelecek. Son olarak Kirin 810 ve Kirin 710 yonga setine sahip cihazlar tahmini olarak 2021'in ikinci yarısında HarmonyOS 2.0'a kavuşacak.

Her ne kadar çoğu Kirin yonga setine HarmonyOS 2.0 gelecek gibi görünüyor olsa da parantez içinde yazan 'kısmi' yazısı o yonga setine sahip tüm cihazlara gelmeyeceğini gösteriyor. HarmonyOS 2.0'ın hangi akıllı telefon modellerine geleceğini ise önümüzdeki günler gösterecek.

Kaynak:https://www.gsmarena.com/harmonyos_20_will_allegedly_be_available_on_the_mate_40_phones_first_then_p40_and_mate_30-news-45634.php

• Huawei nin artık Samsung un deneyip yapamadığı şeyi yapması gerekiyor.

Bada işletim sistemli Samsung wave serisi telefonlar ilk çıktığında hem donanım hem yazılım hemde kullanılabilirlik açısından android ve ios dan hem daha akıcı hemde daha öndeydi. Sonra google dan gelen baskılara dayanamayıp o güzelim metal kasalı telefonlar dan vaz geçip leğen plastiği ile telefon üretmeye başladılar. Sonuç Apple ezdi geçti tizen denediler olmadı microsoft windows phone işine başta çok iyi girdi ama onlarda bir anda çekildi.

Büyük yöneticiler ekosistemin 2 yılda oturacağını düşünüyor sonra 2 yılda hedef tutmayınca herşeyi iptal edip mevcut kullanıcılarıda madur ediyorlar ama ne ios ne android 1 yılda bu hale gelmedi 12 yıldır varlar ve her sene gelişmeye devam ediyorlar.

Artık 2 kutuplu sistem yerine açık kaynak alternatifler gelmeli biz android veya başka bir işletim sistemi arasında geçiş yapma hakkına sahip olmalıyız. Madem cep telefonları pc kadar güçlendi o zaman pc kadar rom ve os desteği gelmeli.

Telefonlar 2 yılda teknolojik çöp haline geliyor halbuki 6 yıllık ortalama bir laptop hala tüm ofis işlerini görüyor.
  • Merak ediyorum. Başarılı olabilecekler mi bakalım

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Alternatif her zaman iyidir

• bilen birisi aydınlatabilir mi, bu harmony os androidin modifiye edilmiş hali gibi mi olacak yani google apps olmayan lineage rom gibi

• Huawei nin artık Samsung un deneyip yapamadığı şeyi yapması gerekiyor.

Bada işletim sistemli Samsung wave serisi telefonlar ilk çıktığında hem donanım hem yazılım hemde kullanılabilirlik açısından android ve ios dan hem daha akıcı hemde daha öndeydi. Sonra google dan gelen baskılara dayanamayıp o güzelim metal kasalı telefonlar dan vaz geçip leğen plastiği ile telefon üretmeye başladılar. Sonuç Apple ezdi geçti tizen denediler olmadı microsoft windows phone işine başta çok iyi girdi ama onlarda bir anda çekildi.

Büyük yöneticiler ekosistemin 2 yılda oturacağını düşünüyor sonra 2 yılda hedef tutmayınca herşeyi iptal edip mevcut kullanıcılarıda madur ediyorlar ama ne ios ne android 1 yılda bu hale gelmedi 12 yıldır varlar ve her sene gelişmeye devam ediyorlar.

Artık 2 kutuplu sistem yerine açık kaynak alternatifler gelmeli biz android veya başka bir işletim sistemi arasında geçiş yapma hakkına sahip olmalıyız. Madem cep telefonları pc kadar güçlendi o zaman pc kadar rom ve os desteği gelmeli.

Telefonlar 2 yılda teknolojik çöp haline geliyor halbuki 6 yıllık ortalama bir laptop hala tüm ofis işlerini görüyor.

• Yok hocam baştan yazılmış bir işletim sistemi. Linux çekirdeğini dahi kullanmıyor.

• değil, huawei'nin telefon, bilgisayar vs ortak işletim sistemi olacak.

• Kirin 970 gibi bir işlemciye vermeyecekleri belli oldu böylece. Mate 10 Pro dağıtılan hatalı Android 10 ile yaşayıp ölecek demek ki.

• kötü komsu ev sahibi yaparmis, Cin'de böylece bir isletim sistemi gelistirmis oldu.

• .PanxeR. kullanıcısına yanıt
    İşte hocam telefon 6 sene sonra biraz zor iş yaparken (7 yaşında 5S’im var onu hariç tutuyorum çok sağlam meret hala.) laptopların 6 sene dayanma sebebi sabit bir sürüm olması. Evet Windows 10 var 11,12 diye gitmiyor sadece 10. Sabit bir sürüm olduğu için geliştiriciler sürekli her sürümde yazılım yazmak zorunda kalmıyor. Zaten her ne kadar artık çatırdasa da stabil NT çekirdeği üzerine kurulu. Ama Android her sene bir sürüm mantığıyla gittiği için eski sürümlere bir süre sonra karmaşadan ötürü yazılım yazmak istemiyorlar ve sonucunda telefon çöp oluyor. Bunun iki çözümü var; Ya Android’de Windows gibi tek bir sürümde kalacak ve o sürüm her yıl geliştirilecek, bugları giderilecek, ya da dediğiniz gibi kullanıcı serbest bırakılacak istediği işletim sistemini kurabilecek. Aslında günümüz telefonlarının Windows’u rahat açması lazım donanım anlamında yetiştiler son 10 yılda bilgisayarlara. Mesela bu sene Apple tanıtımında A12Z mobil işlemcisiyle macOS çalıştırmıştı Apple. Serbest bıraksalar keşke.

• Birde cihaz mı seçiyorlar? Ver gitsin işte bütün cihazlarına.

• HarmonyOS gibi alternatifler çoğalacak önüne geçemeyecekler..

• .PanxeR. kullanıcısına yanıt
    PC örneğini çok güzel vermişsiniz, PC tarafında kullanılan en popüler işletim sistemleri Windows, Mac OS ve Ubuntu, bunların haricinde onlarca işletim sistemi var ama kullanım alanları ve genel tüketiciye hitap eden kaç tane var?
    İşletim sistemi geliştirilir, en iyisini yaparlar ama içine koyacak uygulama olmadıktan sonra, uygulama geliştiriciler ona uygulama geliştirmediği sürece anlamsız kalacaktır. Farklı işletim sistemlerinde başarılı çalışabilecek port uygulamalar da gerçekçi değil. Günümüzde iOS - Android için ortak geliştirilen uygulamalar var ve aralarında halen native geliştirilen uygulamalara göre olumsuz farklar var.
    Bugün Huawei Play Store olmayan Android telefon satıyor, kaç kişi buna olumlu bakıyor? İşletim sistemi aynı olmasına rağmen farklı uygulama marketinden dolayı bir sürü şüphe var, önyargı var.
    Rekabet olması güzel bir şey fakat gerçekçi olmayan, tek boyutlu düşünülmüş fikirlerle bunu savunmak çok acizce kalıyor. Bir işletim sistemi geliştirmek, onu popüler hale getirmek ve insanlara kabul ettirmek burada yazılan birkaç paragraf yazıdaki çıkarımlara göre çok daha zor ve istenildiği gibi gitmemeye çok müsait.

• Modele göre değil de, işlemciye göre destek verilmesi çok iyi olmuş.

• P40 kullanıcısı olarak sabırsızlıkla denemek için bekliyorum. Umarım başarılı bir iş olmuştur.

• Sürekli donanımlar yükseliyor, yazılım gelişiyor. Geliştiriciler de yeni sürümlere ağırlık veriyor. Samsung Galaxy S5 mesela. Hala ilk gün yapabildiği her şeyi yapabiliyor. Ancak işletim sistemi aynı olsa da, 2 GB RAM cihazdaki yüklü uygulamalara yetmez oldu. Kullandığım uygulamaya yetmiyor diye 4 GB RAM sahibi Galaxy S8 aldım. Kullandığım uygulama bir büyük güncellemeye uğradı, sonra onun 4 GB RAM'i de yetersiz gelmeye başladı. Uygulama arka planda kapanıyor, her açtığında baştan yüklenip açılıyor vs. Böyle saçmalıklarla uğraşmak zor. Yoksa Galaxy S5'i annem, gayet keyifle kullanıyor hâlâ. Çünkü onun basit ihtiyaçlarını gayet iyi karşılayabiliyor.

• Yani harmony os işletim sistemi güncellemesini P30 serisi almayacak bu durumda öyle mi..??

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.