Şimdi Ara

RTX3080'e 650W PSU takarsak patlar mıyız?? 'Corsair CX650F PSU incelemesi'

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
2.799
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Psu nun kapasitesi üzerine çıktım diyip durmuşsunuz ancak kağıt üzeri kapasite dediğiniz değerin üzerine çıkmamışsınız, çünkü prizden çekilen gücün 670W olduğunu söylüyorsunuz, %80 verimli bir psu 650W ise prizden 650W için %20 fazla çekecektir, yani tam kapasite çalışsa prizden çekilen güç % 80% vermli psu da, %20 verim kaybı demek oluyor, ozaman psu prizden 780W a asılacaktı.

O anda 670W prizden çekiliyorsa, psu nun kasaya harcadığı, yani kasadan çekilen güç bu değerin %20 aşağısıdır ve hâliyle o değer 670-134= 536W demek olur, yani kağıt üzerinde 650W veriyorum diyen psu dan o esnâdâ 536W çekmişsiniz, kısaca psu nun kağıt üzerinde vaad ettiği değerin üzerine fln çıkmamışsınız, boşuna heycanlanmışsınız v.s.  

Düzenleme: Resimlede bilmeyenler için bu verimlilik durumunun kabaca bir görseli aşağıda, yani verimsiz psu lar bile vaad ettiği değeri verebilirler, verimlilik durumu; sizin prizden yaptığınız tüketimle alakalıdır.

10900K + OC durumunda fişten değil eps 12v kanalından sadece cpu gerçek tüketim 316w+ bunun yanında 3080 power limit artımıyla gene kendi tdp değerini egale edebilir..

https://www.gamersnexus.net/images/media/2020/10600k-review/power-consumption-blender.jpg

Grafik kartının %99 kullanımlı olduğu senaryolarda özellikle, tabi işlemci daha düşük kullanımda kalabilir ama hele de 4k da Gpu daha fazla güç çeker 1080p ye göre çözünürlük arttıkça..

Sistemi toplarken her koşulda rahat çalışabileceği şekilde toplamak gerekiyor oc yaptığım zamanda psu dan dolayı başım derde girmesin mesela dimi?.. O yüzden 750W üst sınıf kaliteli bir psu minimum idealdir.. 850W olsa kaliteli göz çıkarmaz ben 850W alırım sessiz sessiz kullanırım.. Doğru psu modelini seçmek de çok önemli kaliteli gibi görünen en ufak yüklenmede veya asenkron durumlarda seni yarı yolda bırakabilme ihtimali olan tipte bir sürü psu var.. Tier A ya da B altına düşmemek lazım.

Konuda ki psu 650W %100 yükte 85-86 civarı verimlilik ile çalışmış (80+ sitesinde) aşağı yukarı test esnasında 87-88 civarı verimlilikte çalıştığını tahmin edebiliriz..

670W / 100 x 88 = prizden çekilen güç yani 580-600W civarı gerçek güç çekmiş sistem.. ki bunun içinde 1ms - 5ms - 10ms gibi prizden güç ölçen aletin yakalayamadığı anlık sıçrama yapan değerlerde var olabilir.

Ayrıca sisteme en çok güç çektiren torture test senaryosu bu muydu? Onu da bilemiyorum farklı kombinasyonlarda daha yüksek watt kullanımları oluşabilir.

CP-9020217-NA CX Series™ CX650F (80+ sitesinde silver olarak kayıtlı)

https://www.plugloadsolutions.com/80PlusPowerSuppliesDetail.aspx?id=25&type=2

Bir de anekdot var eklemek istediğim standart tipte kasa hediyesi gelen veya düşük katman (tier) psu lar başta olmak üzere çalışma çalışmama garantisini lokal olarak anlamak zor oluyor.. X sistemde Y konumda çalışırken.. X-Z sistemde E konumda çalışamayabiliyor gibi durumlar var.. O yüzden katman olarak herkes psu uzmanı olmadığı için mümkünse linustechtips sitesi üzerinden A ya da B altına çok düşmemeye özen göstermek lazım. Tabi orda da yanılabilirsin.. veya verimsizlik ile karşılaşabilirsin.. Ama elimizde ki en iyi kaynakta o gibi gözüküyor.

Mesela b katmandaki High Power Performance GD 600W (ama 750W olanı bir o kadar iyi memnun etti) olanından pek hoşnut kalmadık.

Dip not: Ayrıca psu ile yaşanılan problemler çok sinsi olabiliyor.. Bu durumda kullanıcı psu dan mı anakarttan mı ya da başka bir parçadan mı sorun yaşıyorum bilemeyebiliyor.. Sorununu çok zor çözebiliyor.. O yüzden iyi psu almanın bize hiç bir zararı yok eğer bütçe oluşturabiliyorsak tabi..

Bir kere 5-10 yıl garantin olur iyi psu da.. Bozuldu mu ortada kalmazsın 2-3 sene yurt içi de olsa gerisini yurt dışından halledebilirsin.

Sorun çıktığı zaman büyük ihtimal ile psu nun sebep vermediğini düşünebilirsin.. İstisnalar olabilse de çok daha rahat olursun arıza tespitinde..

%75-80 civarı verimlilik ile çalışan psu yanında %88-90+ verimlilikte çalışan psu sana uzun süre bilgisayar kullanımında maddi olarak da daha az yük olur. Kısacası neresinden bakarsan bak kardasın..

Hesabı tersten yapıyorsunuz, hatalı bir sonuca ulaşıyorsunuz.  

Verimlilik oranı; prizden çekilen gücün yüzde kaçının bileşenlere verildiğini gösteren orandır.

Prizden 780W çekerse, bileşenlere 624W güç verir. (%80 verimlilik varsayımı ile)

Bileşenlere 650W verebilmesi için, prizden 812,5W çekmesi gerekir. (%80 verimlilik varsayımı ile)

• Güzel bir inceleme olmuş. Ellerinize sağlık hocam.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Eeerkese merhabalar :))

• intel zulümdür.harcadığı kadar uçup kaçamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0245653D0 -- 2 Ekim 2020; 20:38:51 >
  • 2005'te OCZ 700W powerını almıştım çok kullanmaktan 2 tane kondansatörü ömrünü doldurmuştu onları değiştirdim ve hala kullanıyorum. Bu aralar pc yenileyecektim power bakıyordum corsair incelemesi benim için ön bilgi oldu güzel olmuş teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MertDrx -- 2 Ekim 2020; 20:43:50 >
  • IceRulez kullanıcısına yanıt

Kızancık :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O ne demek la RTX3080'e 650W PSU takarsak patlar mıyız?? 'Corsair CX650F PSU incelemesi' 

• Psu nun kapasitesi üzerine çıktım diyip durmuşsunuz ancak kağıt üzeri kapasite dediğiniz değerin üzerine çıkmamışsınız, çünkü prizden çekilen gücün 670W olduğunu söylüyorsunuz, %80 verimli bir psu 650W ise prizden 650W için %20 fazla çekecektir, yani tam kapasite çalışsa prizden çekilen güç % 80% vermli psu da, %20 verim kaybı demek oluyor, ozaman psu prizden 780W a asılacaktı.

O anda 670W prizden çekiliyorsa, psu nun kasaya harcadığı, yani kasadan çekilen güç bu değerin %20 aşağısıdır ve hâliyle o değer 670-134= 536W demek olur, yani kağıt üzerinde 650W veriyorum diyen psu dan o esnâdâ 536W çekmişsiniz, kısaca psu nun kağıt üzerinde vaad ettiği değerin üzerine fln çıkmamışsınız, boşuna heycanlanmışsınız v.s. RTX3080'e 650W PSU takarsak patlar mıyız?? 'Corsair CX650F PSU incelemesi' 

Düzenleme: Resimlede bilmeyenler için bu verimlilik durumunun kabaca bir görseli aşağıda, yani verimsiz psu lar bile vaad ettiği değeri verebilirler, verimlilik durumu; sizin prizden yaptığınız tüketimle alakalıdır.

RTX3080'e 650W PSU takarsak patlar mıyız?? 'Corsair CX650F PSU incelemesi'

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuvenDMRK -- 2 Ekim 2020; 21:45:54 >
  • 10000 tl karta verip, ucuz pSU zihniyetini anlamak mümkün değil. Adam yazmiş 750w istiyorum diye. Sen kullan 650 wattı, bişe olmaz, olursa da yeni kart alırsın.

• Böyle bir sistem için 750-850w yeterli.

• Portraitclub kullanıcısına yanıt

zaten yetmeyeceğini söylemedi.

senaryoya bakarsan 680 watt sürekli tüketimde psu'nun ömrünü daha erken bitireceği ve gelecek AMD işlemcileri de kullanılabileceğini düşünerek ön görüde bulunuyor ve 1000 w diyor.

Bu nedenle 1000 w diyor, bence haklı da.

• evga 650w g3 o zaman yeter ?

• MetronoM M kullanıcısına yanıt

680 W stres testınde ve "PRİZDEN" çektiği. (oyunlarda daha da az cekecektır.)

100 w kadar daha esnemesı var demek oluyor yanı.

750w gold bır psu dolu dolu yetıyor. (işlemci 10900k değilse ) 650W gold psuda fazlasıyla yetecek.

1000 W anca yenı 0 dan sıstem toplayanın dusunmesı gereken psu. 4080 5080 gibi kartlara...

forumda çok gördüm görüyorum 3080 e gececem dıye 750 850 W psu larını satıyorlar.

goruldugu uzere extra bosu bosuna masraf yapıyorlar.

• acura07 kullanıcısına yanıt

Elbette elinde 750 w veya 850 w hazırda psu bulunduranların kalkıp ürününüzü satın gidip 1000 w demiyorum. Sonuçta sistemi yaparsın kullanımına bakarsın psu buna rağmen sorun çıkarıyorsa değiştirirsin.

Sıfırdan sistem yapılırken 1000 w almak mantıklı olacaktır kesinlikle. RTX3080'e 650W PSU takarsak patlar mıyız?? 'Corsair CX650F PSU incelemesi' 

• patlatırsın

• quote:

Orijinalden alıntı: IceRulez

O ne demek la  

rumelili demek

• Ya bu kadar takılmayın. Ryzen 7 5800x ile 3080 ikilisi 550w seviyesini pek geçmez. Üstüne de daha fazla fps verirse geri kalanı i9 sahipleri düşünür.

İşin şakası bit yana. Her 3080i olan i9 sahibi olacak diye birşey yok. Bugün 3080 için 10600k oc de fazlasıyla yeterli olacaktır ve güç tüketimini i9 a göre 100w aşağıya çeker. Kısaca çoğu kullanımda iyi bir 650w rahatlıkla sisteme yeter. Sadece biraz fan sesi duyarsınız. Lakin doğru olanı en azından 750-850w seviyesinde bir psu almak yönünde olacaktır.

• 10900K hiç bir oyunda %30-40 üzerine çıkamaz stress testinde 200W görüyorsa oyunda 100W bile zor çeker. Yine aynı şekilde 3080 de stress testinde harcadığı güç kadar oyunda güç harcamaz. Kaliteli bir 650W GOLD psu varsa 10900K + 3080 i rahatlıkla besler.

Ayrıca merak ettiğim güç tüketimini telefondan nasıl ölçebiliyor? corsair in uygulaması mı acaba?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.