Şimdi Ara

Bakan Koca açıkladı: Günlük vaka tablosuna sadece belirti gösteren hastalar ekleniyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
0
Favori
2.304
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
22 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısı sonrasında vaka tablosundaki bilgiler hakkında çarpıcı açıklama yaptı. Her gün açıklanan günlük vaka tablosundaki “Bugünkü hasta sayısı” bilgisine pozitif tüm vakaların dahil edilmediğini duyurdu.

Bakan Koca, pozitif olduğu tespit edilen ancak belirti göstermeyen vakaların “hasta” olarak sayılmadığını bu nedenle tablodaki “bugünkü hasta sayısı” ve “toplam hasta sayısı” bölümlerine artı olarak eklenmediğini açıkladı. Bir kişinin "hasta" olarak tabloya eklenebilmesi için Covid-19'un belirtilerinden birini taşıyor olması gerekiyor. Asemptomatik vakalar sayılmıyor.

Bakan Koca’nın konuyla ilgili açıklamaları için aşağıdaki tweet’teki videoyu seyredebilirsiniz.

Türkiye’de vaka tablosunun şeması 29 Temmuz 2020’de değişmişti. “Bugünkü vaka sayısı” ve “Toplam vaka sayısı” ifadelerinin yerine “Bugünkü hasta sayısı” ve “Toplam hasta sayısı” ifadeleri getirildi. O günden beri bir kişinin Covid-19 testi pozitif çıkarsa ancak hastalığın belirtilerini göstermiyorsa bu kişi tabloya +1 olarak eklenmiyor.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Fahrettin Koca’yla gerçekleştirdiği röportajda bu konuyu sordu. Bakan Koca ise durumu doğruladı ve diğer ülkeler daha az açıklıyor diyerek durumu savundu. Bakan Koca, “Biz hasta sayısını veriyoruz, batılı ülkeler bunu dahi yapmıyor. Avrupa ve İskandinav ülkeleri ne yapıyor? Enfeksiyon kapmış kişiye evinde kalmasını öneriyor, ama kayda girmiyor. Virüs ne zaman ki ciğerlere iniyor, öksürük ve ateşi yükseltiyor o zaman test yapıyor. Onların testi bu dönemde alındığında da %70 negatif çıkma söz konusu. Yani %30 pozitif olan vakayı Covid 19 olarak giriyor, %70’i göstermiyor.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları büyük tepkiye yol açtı. Reuters gibi ulusal ajanslarda da haber oldu. Türkiye'de gerçek vaka sayısının kaç olduğu bilinmiyor.

Kaynak:https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1311589273997631489
    Kaynak:https://www.haberturk.com/yazarlar/muharrem-sarikaya/2820853-vaka-ve-hastanin-anlami-nedir
    Kaynak:https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-turkey/turkey-has-only-been-publishing-symptomatic-coronavirus-cases-minister-idUSL8N2GR7BJ

• Gerçekten komedi, hacı hastaneye yatandan daha çok beni hastaneye yatmayan adam ilgilendiriyor. Hastaneye yatan adam zaten hastalığı bana bulaştıramaz, ama sizin eve gönderdiğiniz insanlar bana hastalık bulaştırabilir ve ben bu sayıya göre önlem almak zorundayım. Yine her zamanki gibi çarpıtmada üstlerine yok. Hiç değilse Fahrettin Koca çıkıp dürüstçe açıklama yaptı, diğer partililer gibi saçma sapan savunmadı. FAKAT, bu söylenenleri öğrenmek için illa Fox'un bu bilgileri ortaya mı çıkarması gerekiyordu??? Ulan biz neye güvenecez, koskoca bakanlık (ki bu sağlık bakanlığı!) milleti uyutuyor. Allah aşkına düşün bu milletin yakasından! Gece başınızı yastığa nasıl huzurla koyuyorsunuz anlam veremiyorum. Hiç mi Allah korkusu yok bunların?

ama süreci çok iyi yönetiyor. 

kendisi çok sempatik. 

az uyumaktan gözleri kızarmış kıyamam.

bir kere basın toplantısında gözleri ağlamaklı bile oldu. 

her akşam 9 da sağlıkçılara moral alkışı verilmesini sağladı ama sağlık çalışanlarımızın hakkı ödenmez tabi.

akpli değilim ama bu bakan gerçekten başarılı. 

Sonuçta, "Kur benim için önemli değil ben oraya bakmıyorum" gibi bir cümle dememiş ya... 

Üstüne, her vaka hasta değildir diyerek literatüre yeni bir soluk yeni bir yenilikçi anlayış da getirmiş. 

Ayrıca "virüse karşı güçlü bir kozumuz var, o da yakalanmamak" diye gayet de bilimsel bir tespit ile bilgilendirdi bizi.. 

Daha Ne istiyorsunuz anlamıyorum ki

Sen neyden bahsediyorsun ya.

Sayıları direk yanlış vermişler. Millet rahat rahat ülkede tatil yapsın kafelere gitsinler diye.

PARA senin canından daha önemli bu ülkede. Hala gelmiş savunuyorsun ya. Lamı cimi yok bu işin o zaman en başta çıkıp böyle böyle diyeceksin. Yok dünyada tablolar bu şekilde diyip millete yalan söylemeyeceksin.

• devam böyle,halkda bakanlarda sorumsuzluğa devam ediyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yatacak yeriniz yok!

• Asemptomatik Pozitifleri salgındaki öncelikli sorun olarak göremeyiz demiş ama en büyük sorun onlar. en çok onlar bulaştırıyorlar. yurtdışında bu insanları bulmak için tüm çaba.

• Adam pozitif çıkar ama hasta değilim diye gidip herkese bulaştırır

Verilere inanmayanlara laf edenlerin gözleri yaşlı Bakan Koca açıkladı: Günlük vaka tablosuna sadece belirti gösteren hastalar ekleniyor 

• Doğru olan ve tüm dünyanın uyguladığı sistem de bu zaten. Testi pozitif olup semptom göstermeyenler zaten hasta sayılmaz. Nasıl her ölümün vefat olmadığı gibi, bu da böyledir.

• Dünyada ilk ve tek, gel vatandaş gel.
    Dünya sağlık örgütü şimdi ağlıyordur nasıl oldu da bizim aklımıza gelmedi diye. Diğer dünya ülkeleri salak canım, sen git testi pozitif çıkanların rakamını ver.
    Maliye bakanı Berat Albayrak dolar ve euro kurları önemli değil dedi ve ekledi Oraya hiç bakmıyorum.
    Sağlık bakanı Fahrettin Koca Pozitifleri salgındaki öncelikli sorun olarak göremeyiz. Önemli olan, artan hasta sayımız

Nereden nereye nereden nereye

• komedi, o rakam virusun yayilma hızını gormek icin bir anlam ifade ediyor zaten e sen hasta olmasi icin hangi belirtileri gormek istiyorsun, tek belirtiyle hasta olarak giriliyor mu yoksa eve mi yollanıyor,e bu adam virusu bulastirmiyor mu belirti gostermiyor diye, bu pozitif cikanlar ama hasta sayilmayanlar ne kadar belirti gosterince hasta sayiliyor , hafif atlatirsa sayilmiyor mu veya.hasta 0 olup pozitif 10000 olsa bu pandemi bitti anlamı mı tasiyacak? hayırsa neden sadece belirti gosteren sayisini veriyorsun...

• şakşuka

• Gerçekten komedi, hacı hastaneye yatandan daha çok beni hastaneye yatmayan adam ilgilendiriyor. Hastaneye yatan adam zaten hastalığı bana bulaştıramaz, ama sizin eve gönderdiğiniz insanlar bana hastalık bulaştırabilir ve ben bu sayıya göre önlem almak zorundayım. Yine her zamanki gibi çarpıtmada üstlerine yok. Hiç değilse Fahrettin Koca çıkıp dürüstçe açıklama yaptı, diğer partililer gibi saçma sapan savunmadı. FAKAT, bu söylenenleri öğrenmek için illa Fox'un bu bilgileri ortaya mı çıkarması gerekiyordu??? Ulan biz neye güvenecez, koskoca bakanlık (ki bu sağlık bakanlığı!) milleti uyutuyor. Allah aşkına düşün bu milletin yakasından! Gece başınızı yastığa nasıl huzurla koyuyorsunuz anlam veremiyorum. Hiç mi Allah korkusu yok bunların?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guhong01 -- 1 Ekim 2020; 13:36:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Redeemertr

Adam pozitif çıkar ama hasta değilim diye gidip herkese bulaştırır

Verilere inanmayanlara laf edenlerin gözleri yaşlı  

ama süreci çok iyi yönetiyor. 

kendisi çok sempatik. 

az uyumaktan gözleri kızarmış kıyamam.

bir kere basın toplantısında gözleri ağlamaklı bile oldu. 

her akşam 9 da sağlıkçılara moral alkışı verilmesini sağladı ama sağlık çalışanlarımızın hakkı ödenmez tabi.

akpli değilim ama bu bakan gerçekten başarılı. 

Sonuçta, "Kur benim için önemli değil ben oraya bakmıyorum" gibi bir cümle dememiş ya... 

Üstüne, her vaka hasta değildir diyerek literatüre yeni bir soluk yeni bir yenilikçi anlayış da getirmiş. 

Ayrıca "virüse karşı güçlü bir kozumuz var, o da yakalanmamak" diye gayet de bilimsel bir tespit ile bilgilendirdi bizi.. 

Daha Ne istiyorsunuz anlamıyorum ki

Bakan Koca açıkladı: Günlük vaka tablosuna sadece belirti gösteren hastalar ekleniyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 1 Ekim 2020; 18:16:22 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ldr1907 kullanıcısına yanıt
    Troll mu ciddimi anlamadım o derece

• yalan söylemiyor tablo doğru ama söylenmiyenler eksik onlar nerde .

• Bu tablodaki vaka sayıları gerçek değil dediğimizde troller laf ediyordu. Kapak olsun bu haber sizlere.

• Ben başından beri ne diyorum, Ölüm sayısı ve Yoğun bakım sayısı önemlidir, diğer rakamların hiç bir önemi yoktur, eğer hiç kimse semptom göstermiyorsa ve ölmüyorsa vaka sayısının ne önemi olur ki.

• O kişinin bağışıklığı güçlü olabilir belirti göstermese bile zayıf birine bulaştırıp ölümüne sebep olursa işte bunun sorumlusu süreci yönetenlerdir.

• TTB’nin verileride gerçeği yansıtmıyor şöyle ki herkes aynı gün test olmadan yada istatistiksel hesaplarla bulgular ortaya konulmadan gerçek rakamlara ulaşmak mümkün değil gerisi kahve falı benim için. Ayrıca belirti göstermeyen hastalar bu vakaların dışında. Bir çok üniversite zaten araştırma yaptı kimi 30 kimi 40 katı diyor sunulan “Gerçek” vaka sayıları baz alındığında.

• quote:

Orijinalden alıntı: ldr1907

Doğru olan ve tüm dünyanın uyguladığı sistem de bu zaten. Testi pozitif olup semptom göstermeyenler zaten hasta sayılmaz. Nasıl her ölümün vefat olmadığı gibi, bu da böyledir.

Ya bilader anladık ironi yapıyorsun da b*ku çıktı artık.Millet yazdığın şeyi doğru zannedecek boş yere.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ldr1907 kullanıcısına yanıt
    tum dunya uyguluyor hemde? bak sen su ise. ulkede semptom gostermeyene test yapilmiyor ama adamlar semptom gostermeyen pozitif vakalari biliyor? soyadina gore biliyorlar galiba vakalari :D

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.