Şimdi Ara

AMD Ryzen 5000 işlemciler geliyor | Zen 3 coşturuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
89
Cevap
2
Favori
4.938
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    AMD yeni nesil işlemcilerini duyurmaya hazırlanıyor. Resmi tanıtımı 8 Ekim'de yapılacak Zen 3 mimarisi ve güç verdiği Ryzen 5000 serisi işlemciler için test sonuçları gelmeye başladı. AMD'nin yeni işlemcileri rekabette çıtayı bir kez daha yükseltiyor, işte Ryzen 7 5800X ve Ryzen 9 5900X için ilk detaylar. 

• Bazıları kıyafet değiştirir gibi donanım değiştiriyor. Arkadaşlar ülkenin çoğu asgari ücrete çalışıyor. İşsizlik aldı başını gitti. Ekonomi tıkırında. 10bin lira maaşta alsanız bi kıymeti yok. Ryzen 3000 hatta 2000 kullanan adamın elindeki işlemci yeni seri çıkınca çöp olmuyor. Rakamlara serilere takılmayın bu kadar. Gelecek olan ipc artışı frekans artışı oyun oynayan adamdan ziyade bilgisayarla iş yapan render alan adama daha çok yarayacak. Elinizdeki donanımın kıymetini bilin derim. Naçizane fikrimdir. 🙏
    Her zaman bir gelişme oluyor, sonuçta yerinde saymayacağını düşünürsek. Mesela 3000 serisi bence çok iyiydi ama ani turbo, yükselen voltajla birlikte artan sıcaklık artışını kimse sevmedi, belki müdendislik açıdan bir zararı yoktu ama günün sonunda 3000 serisi bu tartışmalarla geçti. Şimdi 5000 daha dengeli bir turbo olayıyla gelir büyük ihtimal.

Elinde ddr4'ü olmayan kişi, çok acele değilse son sene ddr4 geçmesi çok mantıklı değil bana kalırsa: Platform bitiyor amd'nin aynı ankartta yükseltme avantajından yararlanamayacak, bir daha o ramleri yeni bir seride kullanamayacak. Ddr5 pahalı gelebilir fakat zaten eli yüzü düzgün hızlı, gecikmesi düşük ddr4 bellekler pahalı.
  • Vay AMD

• önlerden :)

• Bir yandan güzel bir yandan da üzülüyorum bu performans artışlarıyla aldığımız cpu 3-4 yıla çöp olmasın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir sonda ki nesilde DDR5 belleklerden bahsediliyor eğer öyleyse onu beklemek lazım.

• DDR5'in ilk platformuna geçmek mantıklı olmayabilir. Hem DDR5 pahalı giriş yapacak, hem de çeşitli sorunlar olabilir.

Her zaman 2. platform daha sorunsuz gelmektedir bu tür işlerde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 1 Ekim 2020; 14:10:3 >
  • AMD gücünü kazanıp konumunu güçlendirdikçe fiyatlar da eskisi gibi olmayacaktır elbette. Ucuz AMD işlemci döneminin de sonu diyebiliriz.

• engineer97s kullanıcısına yanıt

Ucuzluk işi, rakibinden geride olduğun zamandı.

İşler değişti artık

• merhaba arkadaşlar,

İ76700K, ASUS Z170 PD3 ve 16gb DDR3 2400 16gb ana bileşenlerimi satmak üzereyim.

İ510400 MSI Z490 APRO ve GSKİLL RIPJAWS 3600mhz geçişi yapmayı düşünüyoryum, lakin AMD Ryzen3 5000 serisi çıkıyor oluşu aklımı karıştırıyor.

Şu an iyi bir B550 anakart ve RYZEN5 3600 almayı düşündüğüm Intel parçalardan pahalıya gelmekte ve oyun performansı olarak da bir tık düşük.

lakin alırsam yeni gelecek AMD işlemcileri geçiş imkanı olan bir platform olacak.

yeni ZEN işlemciler ile INTEL 11. nesil arasında büyük fark olur mu?

ne tavsiye edersiniz?

• MuratBayrakçı kullanıcısına yanıt

11. nesil nasıl gelir bilemeyiz ki.

5000 serisinin eli kulağında, beklemekte fayda var. 3000 serisi alıp, ilerde güncelleme yapıalcaksa da 5000'in çıkışı beklenmeli.

AMD indirim yapabilir, zaten 2. elde de epey satış olacaktır 3000 serisinde. Olmadı 2. el bir 3000 serisi de alınabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 1 Ekim 2020; 12:10:29 >
  • Heyecan verici, Ryzen 4. nesilde asıl sıçrama olacaktır fakat şu değerler bile oldukça iyi görünüyor.

• denilen gibiyse bomba gibigeliyor amd. 3600 ü satıp 5900x e geçsem 5 sene kafa rahat olur :)

• _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    Her zaman bir gelişme oluyor, sonuçta yerinde saymayacağını düşünürsek. Mesela 3000 serisi bence çok iyiydi ama ani turbo, yükselen voltajla birlikte artan sıcaklık artışını kimse sevmedi, belki müdendislik açıdan bir zararı yoktu ama günün sonunda 3000 serisi bu tartışmalarla geçti. Şimdi 5000 daha dengeli bir turbo olayıyla gelir büyük ihtimal.

Elinde ddr4'ü olmayan kişi, çok acele değilse son sene ddr4 geçmesi çok mantıklı değil bana kalırsa: Platform bitiyor amd'nin aynı ankartta yükseltme avantajından yararlanamayacak, bir daha o ramleri yeni bir seride kullanamayacak. Ddr5 pahalı gelebilir fakat zaten eli yüzü düzgün hızlı, gecikmesi düşük ddr4 bellekler pahalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 68060 -- 1 Ekim 2020; 13:9:19 >
  • İntel: Ulan nerden çıktı şu ryzen ne güzel %3 %5 performans artırıp yeni işlemci çıkarıyordum piyasaya

amd: sen daha dur daha dur daha dur :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bakalım bu zen 3 işlemciler söylentileri tutturabilecek mi ?.

• Şu kurla nasıl bir fiyatla gelecek acaba 2600x i satıp 5000 serisine geçeyim diyorum ama sanki 3000 ler havada uçacak gibi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 860K kullanıcısına yanıt
    Cyberpunk sistem gereksinimlerini gördünüz mü. Kesinlikle çöp olmaz. Bügün Ryzen 3600 işlemci 4.10 4.20 ye kadar hız verebiliyor. 5000 ve 2000 serisi kartlar 3-4 Sene daha çok rahat götürür...

• nirvana08 kullanıcısına yanıt

5600X: 2250-2600 arası

5800X: 3000-3600 arası

5900X: 4000-4500 arası

Benim beklentim bu şekilde. Çıktığında, döviz kuruna göre değişiklik gösterebilir.

• _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    O kadar uçarlarsa neden intel yerine amd alsın ki insanlar? Özellikle 5600 ün çok daha alt seviyelerinden geleceğini düşünüyorum bunlar çok uçuk rakamlar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • nirvana08 kullanıcısına yanıt

inteli fps konusunda geçerlerse bu yazılan fiyatlar bile zor olur. Forumda bile 3-5 fps daha fazla almak için çılgın fiyat ödeyecekler var..

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.