- x
DÜNYA BİR ANDA DURURSA NE OLUR?
33 Cevap3132 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1061 Mesaj
28 Mayıs 2007; 8:56:19 

Ewt soru açık kendi ekseni etrafındaki dönmesi bir anda dursa ne olur hatta ilk önce ne olur? ben kesin cwbını bilmiyorum...cwplar bilimsel olursa sevinirim

Zorlayın korteksinizi biraz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nKEEPr -- 28 Mayıs 2007; 8:57:46 >

mobile expert
kumsaldaki kumlardan kale yapıp içine giren insanların kaleleri yıkıldığında sövecekleri ilk şey dalgalardır...
keep on bass

3939 Mesaj
28 Mayıs 2007; 9:04:22 

Soruya bak çay demle..
ölürüz bu kadar basit.

film/altyazı | Mal kaybeden, bir şey kaybetmiştir, Onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Fakat cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmiştir. Johann Wolfgang von Goethe

1061 Mesaj
28 Mayıs 2007; 9:09:51 

quote:

Orjinalden alıntı: kryeck

Soruya bak çay demle..
ölürüz bu kadar basit.

bende şimdi çay içiyordum dostum ama aradığım cwp bu kadar basit değil...

mobile expert
kumsaldaki kumlardan kale yapıp içine giren insanların kaleleri yıkıldığında sövecekleri ilk şey dalgalardır...
keep on bass

3939 Mesaj
28 Mayıs 2007; 9:15:09 

Peki detaylı olsun eğer durursa güneş bir yandan hayatı öldürürken diğer yandan güneş olmadan canlıların nasıl yaşayacağını düşünelim.. Mümkün olmadığını tahmin ediyorum kötü bir şekilde yavaş yavaş ölürüz, olurda mucizevi bir şekilde güneşe ihtiyacımız olmadan toprağı işler verim alırsak bir ihtimal kurtuluruz. Ama ufak bir ihtimal tabii devamlı güneş yüzü gören tarafta büyük zararlar olacaktır öbür tarafta ne olur sen düşün.

film/altyazı | Mal kaybeden, bir şey kaybetmiştir, Onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Fakat cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmiştir. Johann Wolfgang von Goethe

1061 Mesaj
28 Mayıs 2007; 9:18:32 

kısmen doğru cwp ama ilk olacak olan şey bence yinede bu değil...

mobile expert
keep on bass

Uzaklaştırılmış
28 gün cezanın,
16 gün 3 sa. 56 dk. kadarı kaldı.

[24 Ekim 2014; tarihine dek bölüme mesaj atamaz]

28 Mayıs 2007; 9:40:58 

Aniden durursa düşeriz hocam.Eylemsizlik yasası

8833 Mesaj
28 Mayıs 2007; 9:42:37 

niye ölelim yav

1493 Mesaj
28 Mayıs 2007; 9:46:25 

dünya durursa erkek olmustur demekki erkek dünya dönmez

Former: Izmir University Of Economics
Computer Engineering
---
Current: Warsaw University of Technology
Computer Science

441 Mesaj
28 Mayıs 2007; 9:49:01 

DÖNÜŞHIZI
Dünyanın kendi etrafında 24 saatte dönmesi günleri meydana getirir. Eğer dünya kendi ekseni etrafında daha yavaş dönseydi, gün uzunluğu, dolayısıyla sıcaklık aşırı derecede artacaktı. Gece sıcaklıkları da çok daha aşağı seviyelere düşecekti. Güneş sistemindeki diğer gezegenleri gözlemlediğimizde bunların da gündüz ve geceyi yaşadıklarını görürüz. Ancak zaman farkları dünyanınkinden kat kat daha uzundur; gündüzleri sıcaklık aşırı derecelere yükselirken, geceleri de aşırı bir düşüş görülür. Dünya ise bu gezegenlerden çok daha hızlı döndüğü için, çok dengeli bir gece-gündüz çevrimine sahiptir.

Ancak eğer dünyanın ekseni etrafındaki dönüş hızı daha fazla olsaydı, bu kez de atmosferdeki rüzgar hareketleri çok daha şiddetli gerçekleşirdi. Ölümcül kasırgalar sürekli ve yaygın olarak yaşanırdı.

Tüm bu dengeler, dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüşünün canlılar için en uygun hızda olduğunu göstermektedir.

kaynak: www.EvrenveBilim.com

1016 Mesaj
28 Mayıs 2007; 9:56:00 

quote:

Orjinalden alıntı: MudvayneTr

DÖNÜŞHIZI
Dünyanın kendi etrafında 24 saatte dönmesi günleri meydana getirir. Eğer dünya kendi ekseni etrafında daha yavaş dönseydi, gün uzunluğu, dolayısıyla sıcaklık aşırı derecede artacaktı. Gece sıcaklıkları da çok daha aşağı seviyelere düşecekti. Güneş sistemindeki diğer gezegenleri gözlemlediğimizde bunların da gündüz ve geceyi yaşadıklarını görürüz. Ancak zaman farkları dünyanınkinden kat kat daha uzundur; gündüzleri sıcaklık aşırı derecelere yükselirken, geceleri de aşırı bir düşüş görülür. Dünya ise bu gezegenlerden çok daha hızlı döndüğü için, çok dengeli bir gece-gündüz çevrimine sahiptir.

Ancak eğer dünyanın ekseni etrafındaki dönüş hızı daha fazla olsaydı, bu kez de atmosferdeki rüzgar hareketleri çok daha şiddetli gerçekleşirdi. Ölümcül kasırgalar sürekli ve yaygın olarak yaşanırdı.

Tüm bu dengeler, dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüşünün canlılar için en uygun hızda olduğunu göstermektedir.

+1111 MÜKEMMLE AÇIKLAMIŞSIN..teşekkürler..

DH XBOX 360 TOPLULUĞU

155 Mesaj
28 Mayıs 2007; 10:51:13 

bence dünya durduğunda rüzgarlar aynı hızla dünyanın etrafında dönmeye devam eder(dünyanın hızına eşdeğer şekilde) ve insanlar uzaya uçmaya başlar, taş üzerinde taş kalmaz, eğer dünyada kalabilen varsa da kısa süre sonra ölür

imza yok

335 Mesaj
28 Mayıs 2007; 10:52:58 

Durduğu yerde misal türkiyede gündüzken durduğunda geceye hasret kalırdık malum amerikada gündüze.

Hanım Koş Tüfeğimi Getir

2161 Mesaj
28 Mayıs 2007; 11:20:22 

quote:

Orjinalden alıntı: Feyz-O

Durduğu yerde misal türkiyede gündüzken durduğunda geceye hasret kalırdık malum amerikada gündüze.

ama ondan önce biraz savrulurduk heralde

Nothing Doing

967 Mesaj
28 Mayıs 2007; 11:24:59 

Dünya bir anda dursaydı;
-İlk etkisi yer çekimi ortadan kalkacağı için atmosfer dahil dünya üzerinde yer kabuğu ile birleşik olmayan tüm cisimler uzaya dağılırdı.
- Atmosfer olmadığı için dünya güneş ışınlarının kavurduğu bir cisim haline gelirdi.
- Dünyanın yörüngesinden geçen tüm meteorlar yerkabuğuna çarpardı.
- Ayın çekim gücü devam edeceğinden önce dünya ile ay çarpışırdı,
- Bu çarpışma sonrası eğer hala ikisi de yok olmadıysa birlikte güneşe doğru uzun bir yolculuğa çıkarlardı.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Mayıs 2007; 11:31:36 

quote:

Orjinalden alıntı: MudvayneTr

DÖNÜŞHIZI

+1 süper

demek ki dönüş hızındaki hafif bir hızlanma veya yavaşlama felekatlere
neden olmakta;

yaradılıştaki mükemmelliğe bakın...

1396 Mesaj
28 Mayıs 2007; 11:43:56 

ilgi alanim degil

şeker bile yiyemezki kağıt gibi yanan çocuk
Nazim Hikmet

2218 Mesaj
28 Mayıs 2007; 11:45:16 

Allah(c.c.) ne dilerse o olur.

YasiKa's ArMoR ASUS A8N32 SLI Deluxe | AMD Opteron 170 | HIS 4670 IceQ | Corsair TWINX2048-3500LLPRO v1.3 | Samsung SP2504Cx2 RAID-0 | ASUSDRW-1814BLT | Thermaltake Armor-VA8000BWS+ToughPower 750W | Aerocool Coolpanel 2 | LG L1970HR-BF | Logitech G15+G3+Momo Racing Force | TT GammaPad | Powercom IMD1000AP | Corsair Voyager 2GB Sıvı Soğutma Sistemi EK Supreme Plexi + EK-NF4 rev1.1 Acrylic Top | Magicool Pro II UV | Thermaltake P500 | Swiftech MicRes | Durelene 7/16'' hortum | Tt UV + Swiftech Hydrx sıvı

1061 Mesaj
28 Mayıs 2007; 11:46:45 

quote:

Orjinalden alıntı: ParacelciuS

Dünya bir anda dursaydı;
-İlk etkisi yer çekimi ortadan kalkacağı için

dostum eminmisin google da baktım şimdi merakımdan yerçekimi 2 katına çıkardı diyor..Bu arada foruma bu konuyu taşımamın sebebide bu konuyu tartışmak...fikirlerinizi öğrenmek sonuçta bu gerçekleşmiş bir olay değil..düşüncelerin bir kısmıda varsayımlara dayanıyor zaten...

mobile expert
keep on bass

1061 Mesaj
28 Mayıs 2007; 11:48:48 

quote:

Orjinalden alıntı: YasiKa

Allah(c.c.) ne dilerse o olur.

Mutlaka

mobile expert
keep on bass

3046 Mesaj
28 Mayıs 2007; 11:53:15 

dünya dönmeyi bıraktığı anda güneşin yörüngesinden çıkar bunun sonucunda sonsuz boşlukta dolaşmaya başlar belki güneşe çarpar belki başka bir yöne doğru yönelir bu sırada dünyada olanları düşünmek bile istemezsin çünki dünya üzerindeki tüm varlıklar mili sn de donar vs.. veya yanarız senin dediğin şey kıyamet

NOTHING IS TRUE, EVERYTHING IS PERMITTED...

10034 Mesaj
28 Mayıs 2007; 11:58:09 

Kazanılan bir ivme söz konusudur.
Dünya'nın durması demek kıyamet demektir.

Selam ile...

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve âşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.
Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lâzımdır.
Bize bir gençlik lâzımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.
H. Nihal ATSIZ, Atsız Mecmua, 15 Nisan 1932, Sayı: 12

O sebeple Ata'na saygıda kusur etme sakın!
Atatürk'e göre Atatürk - Rahatsız olma!

|| Forum Anlaşması || Genel Forum Kullanımı || İmza Kuralları || Şikâyet Sistemi || Kullanıcı Adı Değişimi || SMS Onay Sistemi || Önerileriniz, Sorunlarınız ||

128 Mesaj
28 Mayıs 2007; 12:06:44 

Dünyanın yörüngesinden çıkması gibi bişey bence söz konusu olmaz çünkü diğer gezegenlerle arasındaki mesafeyi evrensel kütle çekim kanununa göre koruyacaktır.Ayrıca yerçekiminin ortadan kalkmasıda mümkün diil sonuçta kütle sabit kalıcak illaki bi yerçekimi olucaktır.

Eğer dünya kendi ekseni etrafında dönmesi durursa sıcaklık değişimleri bi yana dursun ( çünkü dediklerimden yüksek ihtimalle daha yavaş olacaktır)Dünya manyetik alanını kaybedeceğinden etrafındaki kalkan kalkacağı için atmosferi aşabilenler meteorların yağmuruna tutulacaktı ve kısa bir sürede dünyanın yüzü ayın yüzü gibi delik deşik olacaktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CraNiuM__ -- 28 Mayıs 2007; 12:08:35 >

AMD Phenom II X4 965 Black Edition AM3 3.4GHz 8MB Cache 45nm İşlemci| ASUS
M5A97 EVO AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart | GSKILL
8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram |CORSAIR
120GB Force 3 Serisi Sata 3.0 SSD (550MB Okuma / 510MB Yazma)| LG 226WTQ 22" LCD 2ms, 5000:1 | NEC ND-3540 16X Dual Layer| FEEL Tornado F5 550W Black |CORSAIR TX650W 120mm|POWERCOLOR
HD5850 GDDR5 1GB 256Bit AMD Radeon DX11 Ekran Kartı |CREATIVE AUDIGY ES 5+1 Ses Kartı| CREATIVE INSPIRE 5+1 Speaker DIGITAL 5700

Uzaklaştırılmış
28 Mayıs 2007; 12:08:44 

Selâm,
Usta hiçbirini tutturamamışsın, düşünmeden tahmin yapmayalım lutfen, çok saçma sapan yorumlar ortaya atılıyor.

quote:

Orjinalden alıntı: ParacelciuS

Dünya bir anda dursaydı;
-İlk etkisi yer çekimi ortadan kalkacağı için atmosfer dahil dünya üzerinde yer kabuğu ile birleşik olmayan tüm cisimler uzaya dağılırdı.
- Atmosfer olmadığı için dünya güneş ışınlarının kavurduğu bir cisim haline gelirdi.
- Dünyanın yörüngesinden geçen tüm meteorlar yerkabuğuna çarpardı.
- Ayın çekim gücü devam edeceğinden önce dünya ile ay çarpışırdı,
- Bu çarpışma sonrası eğer hala ikisi de yok olmadıysa birlikte güneşe doğru uzun bir yolculuğa çıkarlardı.

Benim tahminim,
- Yaklaşık saatte 1875 km hızla döndüğümüz için dünya bir anda durursa o hızla dünyanın dönüş yönüne doğru fırlardık, muhtemelen sağ kalamazdık.
- Merkezkaç kuvveti ortadan kalkacağından çok daha ağır olurduk.
- Rüzgar her zamankinden az olurdu veya dururdu.
- Gece gündüz geçişi olmazdı, güneş alan yerler fazla ısınırdı, almayan yerler de fazla soğurdu.
- Hava basıncı artardı.

967 Mesaj
28 Mayıs 2007; 15:06:14 

quote:

Selâm,
Usta hiçbirini tutturamamışsın, düşünmeden tahmin yapmayalım lutfen, çok saçma sapan yorumlar ortaya atılıyor.

ya ben senin gibi nobel bilim ödüllü bir şahsın bu konuyla ilgilendiğini bilsem hiç tahmin yapmazdım. Yazdıklarımı da düşünmeden yazdım zaten. Ellerimi klavyeye koydum bi baktım mesaj kendi kendine gitmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ParacelciuS -- 28 Mayıs 2007; 15:15:11 >

Uzaklaştırılmış
28 Mayıs 2007; 15:20:23 

bize bişey olmaz

1156 Mesaj
28 Mayıs 2007; 15:27:23 

durursa güneşin yörungesınden cıkar bukadar basıt.ayrıca 1000km küsür hızla dönen bır seyın bırden durdugunu düşünmek bıle ıstemez ınsan

The club of Walkman phones
I pod touch 4g
Metallica
Nothing Else Matters

1429 Mesaj
28 Mayıs 2007; 15:32:44 

DÜNYA BİR ANDA DURURSA NE OLUR?

bizde dururduk

"Türk milleti tab'en demokrattır"M.Kemal Atatürk, TBMM gizli celse zabıtları, devre: ı, içtima ı, tarih: 22.1.1921.i, 31, c: 3. sayfa 334... "komünizmin memleket için, milletimiz için, dinimiz için, kabul edilmez olduğunu anlatmak, yani kamuoyunu aydınlatmak en yararlı çare görülmüştür" M.Kemal Atatürk, Mustafa Kemal sosyalist değil, fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici ve iyi düşünceli, akıllı bir lider. Mustafa Kemal soygunculara karşı bir Kurtuluş Savaşı veriyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultan�ı da yaranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum Vladimir İlyiç Lenin, Sana Türkmüsün, Kürtmüsün, Ermenimisin, Lazmısın diye sormuyorum. Ekmek yediğin Vatanını seviyor musun diye soruyorum? Başkalarını düzeltmek istiyorsanız önce kendinizi düzeltiniz. Hz.Ömer, X-Fire Call of Duty 2 Gamers Adana25+ http://aresturk.blogcu.com

Uzaklaştırılmış
28 Mayıs 2007; 15:46:06 

190 km hızla giden araba kızaklamadan zank diye durursa ne olur diye sorayım bende sana

Uzaklaştırılmış
28 Mayıs 2007; 15:50:30 

beyler boş verin biz Türk'üz bize bişey olmaz

653 Mesaj
28 Mayıs 2007; 15:54:41 

Eğer dünya bir anda durursa

Güneş veya daha büyük bi yıldızın / kara deliğin içine çekilir ve yok olurdu

tahmini olarak böyle bişey olurdu gibime geliyor

edit: bi kaç değişiklik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeHsHeT -- 28 Mayıs 2007; 15:55:57 >

Uzaklaştırılmış
28 Mayıs 2007; 15:57:17 

dünya bir anda durursa Türkiye' nin coğrafi yerinin bi önemi kalmazdı

352 Mesaj
28 Mayıs 2007; 16:15:10 

11 büyüklüğünde deprem etkisi olabileceğini duymuştum

3157 Mesaj
28 Mayıs 2007; 16:23:47 

Bir anda durursa yere düşeriz

Encinaar

1061 Mesaj
28 Mayıs 2007; 16:28:24 

kendim dedim ama dayanmadım yine

boluya 2 dakkada giderdik

mobile expert
keep on bass
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » DÜNYA BİR ANDA DURURSA NE OLUR?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.563