Şimdi Ara

Big Navi’nin bellek kapasitesi gün yüzüne çıktı, Navi 22’e 12 GB VRAM eşlik edecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Kırmızı ekibin RDNA2 mimarisiyle gelecek RX 6000 ailesinden beklenti büyük.  Donanım dünyası AMD’den özellikle de orta segmentte fiyatıyla gönülleri kazanması beklentisi içerisinde.

12 GB bellekli 2560 shaderlı Navy Flounder

ROCm yazılımına gelen yeni güncelleştirme Navy Flounder GPU’suna destek sunuyor. Yeni yamanın konfigürasyonlarını inceleyen bir Reddit kullanıcısının buldukları ise yeni kartlara ışık tutuyor.

40 CU içeren Navi 22 GPU’su her ünite içerisinde 64 shader konumlandırılacağı kabul edilirse 2560 işlem birimiyle geleceğe benziyor.

Diğer taraftan bir başka sızıntıya göre Navy Flounder GPU’suna eşlik edecek VRAM’ler 12 GB kapasiteye sahip olacak. Bu, AMD’ye orta segmentte Nvidia’ya karşı önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Ayrıca Bkz.Yüksek sıcaklıklar Nvidia’nın hızlı GDDR6X bellek kullanmamasının nedeni olabilir

Yamaya geri dönelim, Satırların arasındaki detaylara göre kartın GPU-VRAM arasındaki iletişimse 192-bitlik veriyolu üzerinden sağlanacak. Son olarak iddialara göre AMD'nin RTX Ampere tanıtımının ardından fiyatını 599$'dan 549$'a düşürdüğü üst seviye kartındaki Navi 21 GPU’suna 16 GB kapasiteli belleklerin eşlik etmesi bekleniyor.

Kaynak:https://videocardz.com/newz/amd-navy-flounder-to-feature-40-cus-and-192-bit-memory-bus
    Kaynak:https://www.techspot.com/news/86818-both-navi-21-big-navi-navi-22-feature.html

• 40cu ile 3070 performansı verecekse 80cu ile 3090ı bile geçer. Genelde beklenti 3080 civarı ama amd sessiz iş yaptığında iyi ürün çıkartıyor. Uçuyoruz süper ürün geliyor dediklerinde ürün yeteri kadar iyi olmuyor.

Son yıllarda çıkan amd ürünleri bunu gösteriyor. Phenom şöyle süper böyle süper dediler, tırt çıktı. Hemen PII çıktı durumu toparladılar. Bulldozer süper uçuyor kaçıyor dediler. İlk seri tırt çıktı hemen 2. seri ile durumu toparladılar.

Vega şöyle süper böyle uçuyor dediler, tırt çıktı. Vega II ile toplarladılar.

Şimdi uçuyor kaçıyor demiyorlar üstüne Nvidia fiyat kırıyor. Demek ki sağlam ürünler geliyor.

• 40 cu ile 3070e kafa tutacaksa saglam bir performans artisi olacak gibi gorunuyor, bu arada konsolcular icinde iyi haber, muhtemelen ps5 gpu hızlarında calismayacak gpu ve ps5 gpusuna yakın bir gpu olacaktir flounder.bu durumda series x teki gpu 2080 ti ve 3070'ten daha guclu olmali.

• Dlss ve rt alternatifi şeyler sunması gerek

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 8gb kart çıkaran Nvidia ve fanlarına tokat geliyor

• 40cu ile 3070 performansı verecekse 80cu ile 3090ı bile geçer. Genelde beklenti 3080 civarı ama amd sessiz iş yaptığında iyi ürün çıkartıyor. Uçuyoruz süper ürün geliyor dediklerinde ürün yeteri kadar iyi olmuyor.

Son yıllarda çıkan amd ürünleri bunu gösteriyor. Phenom şöyle süper böyle süper dediler, tırt çıktı. Hemen PII çıktı durumu toparladılar. Bulldozer süper uçuyor kaçıyor dediler. İlk seri tırt çıktı hemen 2. seri ile durumu toparladılar.

Şimdi uçuyor kaçıyor demiyorlar üstüne Nvidia fiyat kırıyor. Demek ki sağlam ürünler geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mav1li -- 23 Eylül 2020; 18:47:9 >
  • klasik amd haberleri kartlar çıkmadan önce. kartlar çıkınca driver sorunları ile başlar sonra 3070 rakibi olduğu ortaya çıkar ama üzülmeyelim amd işlemci 2 milyar çekirdek ps8 100 çekirdek destek amd ... istiklal marşı kapanış...

• Dek düsündügüm Nvidia da oldugu gibi darbogaz sorunlari ne durumda olacagi. Islemci degisim maliyetleri yüzünden üst seviye ekran krtlarina gecmeyen bircok kullanici var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu devirde 192 bit olması enteresan. Hem de 3060 veya 3070 e rakip olma iddiasıyla gelirken. "Yoksa kart uçuyor da bu şekilde mi dizginlemişler?" demek geldi aklıma.

• ilkerinanç kullanıcısına yanıt

2ghz taban 2300mhz boost hızıyla gelirse neden uçmasın

• 2560 shader ile 3070 benzeri performans verecekse 5120 shader olan nasıl bir performans verecek. 3070 3090 arası da %45 gibi bir şey. Bir seyler hatalı gibi sanki.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    Kağıt üzerinde sayılar abartılıyor fazla GB göz çıkarmaz mantığı yanlış
    VRAM mi fazla olsun yoksa 60fps stabil verim almak mı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: mav1li

40cu ile 3070 performansı verecekse 80cu ile 3090ı bile geçer. Genelde beklenti 3080 civarı ama amd sessiz iş yaptığında iyi ürün çıkartıyor. Uçuyoruz süper ürün geliyor dediklerinde ürün yeteri kadar iyi olmuyor.

Vega II ile neyi toparladılar tam olarak?

Bir de Nvidia fiyat kırıyor derken?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 24 Eylül 2020; 23:9:4 >

• Driverlar bu halde olucaksa şimdiden trash. su an ıtıbari ile tekrar amd kart alıp kullanıcak bırısı yazıyor. amd kart her kullanıcıya gore degıldır ıncelık ıster şevkat ister. herkez kullanamaz. Cıksın fiyatlarına bakalım performanslarına bakalım sonra karar veririz.

bu arada g-sync monitor kullanan kullanıcılar- asla amd ye bulasmazlar ben bulastım bu 3 olyuyor bu monıtor ıle bakalım deneyımlerımı yazarım burdan. 2 k da bfv low grafıkte cok cok ıyı performans aldım gtx galax 1660super o.c dan. cok mutluydum ama ultra sevdama sattım. 2070 super aldım usltra 2 k da dan dan dan muhtesem sekılde oynadım.

G-sync gercek desteğini asla unutmayın. kullanmıyan bilemez.

• AMD bellek konusunda NVIDIA'dan daha akıllı hareket ediyor. Başta da söylemiştim, 3070 12gb 3080 15gb olmalıydı, hele 3070'inki gibi güçlü bir gpu'ya o veriyolu ve 8gb vram hiç yakışmamış. Daha sonraki super serileri 16 ve 20gb olacaktı. Navi22 için 12gb bellek gereksiz olmuş yine de, 5700XT'den ciddi anlamda hızlı olmayacaktır. Sürücü stabilitesi ve teknolojisi olarak NVIDIA'yı yakalaması zaten çok zor. Donanım üretmekle bitmiyor bu iş, hele bu ekran kartıysa yazılım çok önemli. Rekabet konusunda da 3060 super veya 1660 super dengi, 1770 super gibi kartlar çıktığında AMD'ye hiç şans tanımaz zaten.

CU sayısının artması teorik tflops artışı sağlar, Ampere gpu'ların da cc sayısı 2.5 kat artmış durumda, mimari gelişim sayesinde bile %50'lik fark anca sağlanabiliyor. RDNA2 şu an için kapalı kutu, AMD'nin bahsettiği gibi Big Navi'de %50'lik artış yaşanırsa, iyi sonuç vermiş demektir. Mesela 2000 Turing serisini başarısız bulanların aksine ben başarılı buluyorum, çünkü core performans oranı yüksekti. Tensor ve RT cores gpu içinde yer almasaydı, daha yüksek cc sayısına sahip olacağından belki Ampere bu kadar fark atamayacaktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 25 Eylül 2020; 12:17:13 >

• mav1li kullanıcısına yanıt
    AMD'nin güçlü kartlar çıkartmasını sadece Nvidianın önümüzdeki 1 sene içinde fiyatlarının düşmesi için istiyorum. Nvidia'daki bu teknoloji ve performans doygunluğu varken AMD almam.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.