Şimdi Ara

TSMC 2 nm’de planından önde gidiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
753
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Intel’in  yıllardır düzenli olarak ertelediği 10 nm bir kenara TSMC çoktan 2 nm üzerinde çalışmaya başladı bile. Firmadan gelen haberlere göre yeni kapı tasarımı üzerinde mesai harcanıyor.

GAAFET tasarımlı 2 nm nodu

Rapora göre TSMC 2 nm sürecinde planlanandan hızlı ilerliyor. Bununla birlikte daha düşük nm’nin dezavantajı olan akım kaçağının önüne geçmek için uzun süredir tercih edilen FinFET tasarımı yerini daha elverişli bir kapı dizaynına bırakacak. Böylelikle her ne kadar üretim kompleks hale gelse de bu sorunun önüne geçilebilecek.

Ayrıca Bkz.RTX 3090 Blender testleri paylaşıldı, RTX 3080’den %19.7 ileride

Samsung daha önce 2022’de GAAFET türü olan MBCFET geçit tasarımı üzerinde şekillenecek 3 nm’y geçeceğini duyurmuştu. TSMC’nin planına göre benzer şekilde 2022 yılının sonunda 3 nm noduna geçiş görünüyor. 2 nm içinse net tarih verilmemiş.

Kaynak:https://www.guru3d.com/news-story/tsmc-would-use-gate-all-around-transistors-for-2nm-node.html

• O değilde şu an dünya teknolojisi nereye gidiyor kestirmesi imkansızlaştı.Daha iki yıl önce 7nm altı işlemci üretilemez transistörler arası mesafe küçüklüğü fiziğe göre iletimi engelliyor felan deniyordu şimdi apple çıktı 5nm üretti onuda geçtik bugün 2nm konuşuyoruz.Korkmaya başladım artık.dünya çok ama çok hızlı gelişiyor.hemde çok.
  • O değilde şu an dünya teknolojisi nereye gidiyor kestirmesi imkansızlaştı.Daha iki yıl önce 7nm altı işlemci üretilemez transistörler arası mesafe küçüklüğü fiziğe göre iletimi engelliyor felan deniyordu şimdi apple çıktı 5nm üretti onuda geçtik bugün 2nm konuşuyoruz.Korkmaya başladım artık.dünya çok ama çok hızlı gelişiyor.hemde çok.

• Lan 7 çıktı 7+ gelsin hatalar kapansın dedik 5 geliyor şimdi 5+ gelsin deriz 3 hatta 3ü atlar 2 gelir. Intel eskiden ne güzeldi yenisi çıksa bile %5 geride veya ileride ne fark eder deyip parayı basıyorduk :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Feyzuli -- 22 Eylül 2020; 18:58:54 >
  • Feyzuli kullanıcısına yanıt

Anahtar nokta 5nm 2nm diye bir transistor boyutunun veya transistorler arasi boyutun olmamasi. Planar duzene kiyasla transistor olcutleri 10 sene oncesiyle benzer.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Adamlar harbiden işi çok ileri taşımaya başladılar helal olsun..

• 1 nanometreden sonrasını merak ediyorum. Pikometre mi gelecek acaba

• layn quantum çatallarına gelesiceler :D

• quantum çatallama hatası çıkar işh ta :D

teknoloji bir yerde çakılıp kalır.

• Samsungla iyi kapışıyorlar ilerki yıllarda kim önde götürecek görcez, koca 2 dev firma, sanırım bilançoları yarım türkiye eder :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • PalaSakal P kullanıcısına yanıt
    Acaba 2nm’den sonra ne olacak çok merak ediyorum hocam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 2nm falan bos isler.

14++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ dan otesi yalan.

• Tmsc boş işlerle uğraşıyor. Şöyle altından bi kaç tane buda diksin şehrin meydanına. Ülkeye itibar kazandırsın

• 5 3 2 1 sonrası Grafene geçilecek buda çıgır açıcak kadar büyük bir sıçrama yaratıcakmış şuanki teknolojiyi hız olarak 3 e 5 e katlarmış .rekabet iyidir gelecek grafende bir an önce geçilmeli

• vay anasını silikonun sonu geliyor da geliyor

• Pikometreli sayılara inmelerini merakla bekliyorum

• Schtroumpf Grognon kullanıcısına yanıt

Bu konuyu biraz daha açabilir misiniz ya da okuyabileceğim bir link var mı?

• Schtroumpf Grognon kullanıcısına yanıt

Hocam ne demek istiyorsunuz ? Transistör boyutunu aslında küçültmeyip pazarlama taktoği mi uyguluyorlar ?

• guardian_cj kullanıcısına yanıt
    Hocam 7 ay oncesinden nasil hortlattiniz Forumda boyle nm konulari altinda hep bahsi gecen olay zaten.
    3nm, 5nmden daha kucuk transistor demek degil, daha yogun transistor sayisi demek sadece. Ayni bantta daha az yogunlukta uretim yaparsaniz adini 4nm koyarsiniz isterseniz.
    İslemcilerin cpp, mmp degerlerine bakin anlarsiniz. Moore yasasi gecerliligini yitireli cok oldu. Daha kucuk transistor, daha yuksek hiz veya daha cok yogunluk anlamina gelmiyor. Bu demek degildir ki 2nm tsmc islemcisi ile 14+++nm intel islemcisi benzer, ama arada 7 kat fark falan yok yani. Intel finfet yerine gaafet kullanicak 5 yil icinde. nm adlandirmasi o zaman tarihe karisir. Cunku su an zaten planar duzenden kalma isimlendirmeyle finfetler adlandiriliyor bu sebeple 1nm gibi sacma reklamsal degerler var. Gaafet gelince iyice anlamsizlasacak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • guardian_cj kullanıcısına yanıt

bu nanometre dediğimiz olay ya senin ve alıntı yaptığın arkadaş gibi transistör boyutu ya da iki transistör arasındaki mesafe zannediliyor halbuki 7 14 dedikleri bu nanometre işlemci dizaynındaki ölçektir.kendine bambudan ev yapacaksın 1 metre ölçek almak var 1 cm ölçek almak var.1 metre alırsan lavabon kocaman her şeyin kocaman olur ama 1 cm alırsan iki transistör arasındaki mesafen de farklı her şey farklı olur bu yüzden yüksek nm çipler hem büyük hem de az transistör içerir.nm düştükçe daha kompakt çipler tasarlayabilirsin daha çok transistör içerecek şekilde ama transistör boyutu aynı kalabilir.milyarlarca var bundan ve çipi büyütecek bir boyutu yok arkadaş orada transistörler aynı kalmış demek istemiş mikroskopla falan görürsün.zen2 mimarisinde 19.2 milyar adet transistör bulunur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.