Şimdi Ara

## eXtreme Power Supply Calculator v2.5 Yayınlandı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
8.062
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Güç kaynakları giderek daha da önem kazanmaya başlıyor. Yüzlerce dolar harcayarak oluışturduğunuz bir sistemi besleyecek en önemli donanım konusunda açıkçası eli sıkı davranmak ilerisi için beklenmeyen sorunlara davetiye çıkarabilir. Bu konuda özellikle kullanıcılar nasıl yada ne kadarlık bir güç kaynağı alacağım konusunda zaman zaman kafa karışıklığı yaşayabiliyorlar.

Bu noktada yeni güç kaynağı alacaklara rehberlik edebilecek yegane hizmetlerden biri olarak eXtreme Power Supply Calculator'ı gösterbiliriz. Bu hizmet vasıtasıyla sisteminiz için gerekli güç kaynağını seçme konusunda alternatiflerinizi minimuma indirebilmeniz mümkün.

Geçtiğimiz günlerde versiyonu olan v2.5'in devreye girdiği güç kaynağı hesapöama servisinin yeni eklenen özellikleri şu şekilde,

Eklenen Ekran Kartları:

- NVIDIA GeForce 7300 GT
    - NVIDIA GeForce 7900 GT 512MB

ATi ve Nvidia'nın profesyonel ekran kartı serileri olan FireGL ve Quadro-FX serisi bir sonraki güncelleme ile eklenecekler.

Yeni Eklenen İşlemciler:

- Intel Core 2 Duo E6420 2130 MHz Conroe
    - Intel Core 2 Duo E6320 1860 MHz Conroe
    - Intel Core 2 Duo E4400 2000 MHz Allendale

- AMD Athlon 64 3000+ 1800 MHz Orleans
    - AMD Athlon 64 3200+ 2000 MHz Orleans
    - AMD Athlon 64 3500+ EE 2200 MHz Lima
    - AMD Athlon 64 3800+ EE 2400 MHz Lima
    - AMD Athlon 64 X2 3600+ EE 2000 MHz AM2 Windsor
    - AMD Athlon 64 X2 3600+ EE 1900 MHz AM2 Brisbane
    - AMD Athlon 64 X2 5000+ EE 2600 MHz AM2 Windsor
    - AMD Athlon 64 X2 5200+ EE 2600 MHz AM2 Windsor

Yeni Eklenen Tec Soğutma:

- CoolIT Systems Freezone
    - CoolIT Systems Eliminator

Yeni Eklenen PCI Kartlar:

- added PCI SATA RAID Card

eXtreme Power Supply Calculator v2.5'in ücretsiz olan Light ve ücretli olan Pro olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor. Light versiyonunda sadece Watt değerleri ile ilgili bilgiler kullanıcılara sunulurken ücretli olan versiyonda sistem kullanıcılara +12V, +5V ve +3.3V hatları ile ilgili amper değerlerini de verebilmekte.

Daha detaylı bilgi ve ücretisz hizmetten yararlanmak için,
    http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp

• beğendiğim bir programdı yenilenmesi iyi olmuş

acnak opera ile nedense overclock tuşu çalışmıyordu
  • çok güzel bi siteymiş benim sistem 300w çekiyo max.tavsiye ederim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: semih_efendi

beğendiğim bir programdı yenilenmesi iyi olmuş

acnak opera ile nedense overclock tuşu çalışmıyordu

yanlışın var dostum ben de opara kullanıyorum ve bende çalışıyor. sen hangi versiyonunu kullanıyosun operanın.
  • benim pc 167 watt çıktı.
  • bende 7300gt var, sitede eskiden var diye hatırlıyorum
  • Herkesin ihtiyacı olan bir GÜÇKAYNAĞI HESAP MAKİNESİ.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Orgeneral -- 27 Mayıs 2007; 21:28:35 >
  • ben şöle bir sistem toplamayı düşünüyorum ve sonuç:
    q6600(3.0 ghz)
    regular mainboard
    8800 gts 320mb
    2 usb devices
    2 120 mm
    1 80 mm
    1 sata2
    4 ddr2
    1 dvd writer
    1 cd writer

ve sonuç 833 w dedi...
    bence program bunların hepsi çalışır durumdayken hesaplıyor oradaki workload 100% dediğimiz zaman, bütün birimleri 100% çalıştırıyor ve hesaplıyor... sizce bu sistem ne kadar w lık bir psu ister?
  • yanlış yapmışsın, işlemci seçeneğini quad olarak seçtin, dolayısıyla 4 tane quad6600 varmış gibi hesaplar onu düzelt,

ayrıca bu da paralı olmuş, ne olurdu yani o amper gösteren kısım da ücretsiz olsaydı..
  • teşekkür ettim...
    (Attention: Dual Core CPU is a Single Processor.)
    gözümden kaçmış finaller yüzünden sanırım(bahane)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OErdem -- 27 Mayıs 2007; 22:57:23 >
  • 291 watt sistemin yanda pc logosunda yazıyo benim powerde 300w everest çekiyo şükür ama ne kadar çeker bilinmez
  • imzamdaki sistem için 356 w

(usb mouse+webcam var)
  • WaLLa Bende Bi A-NoRmaLLik Oldu SanıRsam HataLı ÖlçüyoR
    AthLon XP 2600+
    1 Ram
    1Sata Hdd
    3 Fan
    Dvd-Rw
    Vs. Vs NoRmaL şekiLde hesapLattım
    817653 W Çıktı
  • İmzadaki sistem 543 watt çekiyor ...
  • 379 hmm
  • quote:

Orjinalden alıntı: fotifoti

379 hmm

bi gelmedin istanbula

edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B.Bozdemir -- 28 Mayıs 2007; 2:32:38 >
  • 645 W çıktı imzamadakine OC yapınca
    daha vga OC hesapta yok
  • Hem vga yok hem ram için oc yok...
  • Bakınız bir şeyi atlamayın,Amper hesabı yapacaksınız salt Watt hesabı asla almaz!!!!sonra sistemleri yakmayın yada zırt-pırt Re-Start yapıyor diye dert yanmayın!!

Bugünün adam gibi PSU ları artık minimum her +12V Rail için 20/22Amper verebilmelidir!!!
    Genelde iki Rail olacağına göre +12V1 için 20Amper(Min.)+ +12V2 içinde 20Amper(Min.)
    olmalıdır ancak O/C+çok yüksek amper isteyen en üst seviye GrafikCard uygulamalarında ise
    Amper değerleri 22A dan başlamalıdır.

20Amper altı(iki Rail) genelde iş görmez yada zorlar yada hiç çalışmaz dahi!!!

Watt ise size sadece PSU nun çalışma performansı olarak geri döner,yani kaba bir hesapla;
    Toplamda 300/350Watta a ihtiyacınız varsa,bunu 550/600 Watt ile karşılarsanız,hem PSU rahat ve
    sessiz çalışır hemde yorulmadan %50/60 kapasite ile çalışır,ama ihtiyacına şayet 400Watt gibi bağlarsanız o zaman çalışma kapasitesi %85/90 lata çıkar!!!

Dolayısıyla Watt ile Amperi çok iyi ayırt etmek+yüksek sistemlerde+O/c lerde ise çok yüksek
    Amper lere ihtiyaç duyulacaktır,herkes hesabını yaparken önce Amper değerlerine ki piyasa işi
    hiç bir PSU(Türkiyede) bunlara uygun değildir!!!(Amper üretme bazında)+Watt larda zaten dandik
    değerlerdedir!!!
    Enermax bizde bulunabilecek en iyi Marka/modeldir,Zalman Amper de çok zayıf,Tagan Amper de
    sınırda olan markalardır.
    Enermax Infiniti(Triple Rail) şuanda en iyi PSU dur.

Bir defa para verip bu dertten kurutulursunuz!!aksi halde Watt-matt derken hasta olursunuz,netice
    itibarıyla paraya kıyacağız ki o kadar güç isteyen sistemimiz olmasada bir daha PSU yu asla düşünmeyeceğiz!!!!!
    Selamlar

• deneme amaçlı quad core ve 8800 gtx li bir sistem oluşturdum tam yukte sonuc boyle.

## eXtreme Power Supply Calculator v2.5 Yayınlandı ##
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.