Şimdi Ara

AMD’nin yeni Agesa yaması çekirdekler arası gecikmeyi %14 düşürdü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
1.987
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Kırmızı ekip Ryzen işlemcileriyle birlikte yıllar sonra işlemci pazarına rekabeti getirmeyi başardı. Bununla birlikte AMD, Intel’in açıklar çıktıkça performansı düşen işlemcileri yerine yamalarla performansı iyileşen bir yonga vadediyor.

BIOS güncellemesiyle performans artışı

Bunun son örneği de yayınlanan Agesa güncellemesi oldu. Agesa Combo V2 1.0.8.1’i test eden bir kullanıcı 1.0.0.6 ile arasındaki değişiklikleri incelediğinde ilgi çekici bir sonucu ortaya çıkarmış. SiSoftware Sandra üzerinde yapılan teste göre çekirdeklar arası gecikme yeni sürümde 56.9ns’den 48.9ns’ye düşmüş.

%14’lük düşüşe tekabül eden bu iyileşmeden Ryzen 3000 ve Ryzen 4000G yongalarını kullananların faydalandığı belirtilirken önceki nesillere dair bir test sonucu henüz bulunmuyor. Ryzen işlemcilerin gecikmeye duyarlılığı  düşünülürse bir BIOS güncellemesiyle elde edilecek bu gelişme oldukça olumlu.

Ayrıca Bkz.RTX 3080’in bellekleri kolaylıkla 20 Gbps’e hız aşırtılabiliyor

Ek olarak Ryzen 9 3950X’ini gözlemleyen bir kullanıcıya göre işlemci yeni yama sonrasında boost frekanslara çıkma konusunda daha agresif hale gelmiş durumda. Ryzen işlemci kullanıcılarının anakartlarının UEFI/BIOS yazılımlarını üretici sitesinden kontrol etmesinde büyük fayda var.

Kaynak:https://www.guru3d.com/news-story/new-amd-agesa-combo-v2-1-8-1-update-potentially-improves-latencies-between-cpu-cores.html

• Önce ekran kartı driver güncellemesi ile +%10 sonra bu. Akıyor bu akşam maşallah.

• Akşam bakayım güncellemelere....

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • "48.9ns’den 56.9ns’ye düşmüş"

Tam tersi.

• Bilmediğim için soruyorum yazılımla bunu daha da aşağı çekmenin bir yolu var mı? Yani illaki bir limit vardır. Elbette ama tam performansla çalışıyor mu bu işlemciler?

• sniper23 kullanıcısına yanıt
    sağolun hocam düzelttim

• AMD'nin en çok eleştirilen yanlarından biri bellek gecikmeleriydi. Böyle bir iyileştirme yapmaları çok iyi olmuş.

• B550 x570 haricinde bu güncellemeyi alan deneyen var mı?

• biz yama dendiğinde hep performans kaybını duymaya alışmıştık intelden
    yanlış mı geldik :)
    bize ne zaman gelir bu yeni bios c6h için de geçerlidir inş bu performans artışı

• Msi yayınlamış ben daha yapmadım ama yapmaya bilirim her bios update de tir tir titriyorum. Elektrik kesilecek diye korkuyorum :) Şuan biosum çok stabil durumda dokunmak istemiyorum.

• Combo V2 yüklü bellek gecikmesi değişmedi eski sürümle aynı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • xcaka28 kullanıcısına yanıt

Bellek erişimi değil. Çekirdeklerin birbiri arası bro.

• quote:

Orijinalden alıntı: moonquad

Msi yayınlamış ben daha yapmadım ama yapmaya bilirim her bios update de tir tir titriyorum. Elektrik kesilecek diye korkuyorum :) Şuan biosum çok stabil durumda dokunmak istemiyorum.

Garanti bu durumda geçerli olmuyor mu?

• Timeguard T kullanıcısına yanıt

Üzdü ryzen 4 u beklicez anlaşılan aklımda 10900es almak var z490 bclk oc ile bakalım hayirlisi

• Garantilik bir durum yok aslında usb flashback ile bios tekrar kurulabiliyor ama uğraşmak istemiyorum. :)

• moonquad kullanıcısına yanıt

Korkanın çocuğu olmaz .d

• b450 ye gelmemıs 2 3 gune gelır sanırım. geçende oyle olmustu.

tamda 3600 ile b450 yı satıyordum vaz mı gecsem 

• Yuklu olup olmadigini nasil anlariz?

Edit: CpuZ Mainboard sekmesinden bakabilirsiniz. Benim ryzen 3700u 1.0.0.B

Sadece Bios Guncellemesi ile mi yuklenebilir, bios ureticimiz vermez ise kendimiz yukleyemiyormuyuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Reliq -- 14 Eylül 2020; 20:14:40 >
  • Bendeki psikolojik eğer büyük değişiklik olmuşsa bios update yaparım ama şuanki bios çok stabil durumda ondan çekiniyorum. :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.