Şimdi Ara

Huawei: Android ile arayı kapatıyoruz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
2.089
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

ABD tarafından uygulanan ağır baskılar sonrasında Google ile bağlarını koparan Huawei, açık kaynak Android projesi üzerine EMUI ara yüzünü entegre ederek yoluna devam ediyor. Kendi ekosistemini kurmak için büyük çaba sarf eden firma Harmony OS platformunu da olgunlaştırıyor.

Harmony OS ne aşamada?

Geçen yıl sonlarına doğru tanıtılan Harmony OS işletim sistemi yakın gelecekte firmanın en önemli platformu haline gelecek. Duruma göre mobil cihaz, akıllı saat, televizyon ve hatta bilgisayar gibi pek çok üründe ana katmanı oluşturacak. Bugüne kadar televizyon ve yönlendirici cihazında bu işletim sisteminin kullanıldığını gördük.

Ayrıca Bkz.Galaxy Z Fold 2 resmiyet kazandı: İşte detaylar!

Huawei Tüketici Ürünleri Grubu patronu Richard Yu, şimdiye kadar Harmony OS ekosistemine 100 milyon dolardan fazla yatırım yaptıklarını ve yüzde 70-80 arasında Android işletim sistemine yaklaştıklarını dile getiriyor.

Harmony OS için en önemli unsur şüphesiz App Gallery uygulama mağazası. 700 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan mağaza avantajlı gelir dağılımı stratejisi ile pek çok geliştiriciyi kendisine çekmiş durumda.

Huawei: Android ile arayı kapatıyoruz

Huawei yaptığı yatırımlar ile tamamen ABD teknolojilerinden arınmış bir ekosistem oluşturma peşinde. Ayrıca deneyim açısından da Android platformunu geride bırakacaklarına inanıyor.

Elbette Android ile baş edebilmek için uygulama desteği çok önemli. Windows Phone ekosisteminin çökmesinin en önemli nedeni uygulama desteğini sağlayamaması idi. 1 milyara yaklaşan cihaz sayısı ile Huawei bu açıdan biraz daha avantajlı durumda.

• Sistem sıfırdan yazılmış bir mikrokernel üzerine kurulu, Android çatallaması falan değil. Android Linux çekirdeğini kullanıyor herkesin bildiği üzere, Linux ise bir monolitik kerneldir. Huawei bu sistemi yeteri kadar açık yaparsa tutmaması için pek bir sebep yok, hatta yeni olduğu için gelecek konseptlere daha uygun bir sistem olması çok daha mümkün. Ayrıca Çin'in ucuz işçilikten nereye geldiğini dilerseniz Tim Cook'un ağzından dinleyebilirsiniz:

Sıfırdan yazılmış bir işletim sistemi değil. Bildiğiniz Android işte. Açık kaynak Android üzerine arayüz entegre edip bunu yeni bir işletim sistemi gibi lanse ediyor. Gerçekten gülünesi bir durum.

Deneyim olarak Android’i nasıl geçeceklerini söyleyebiliyorlar hayret. Çok kuru sıkı açıklamalar. Zamanında Kirin 980 için de Apple A12’yi geçecek diyorlardı bir baktık A10 bunu tokatlıyor. Sözün özü hiçbir şekilde inandırıcılığı olmayan açıklamalar. Cihazlarına gizli turbo modu koyup tüketiciyi en hızlı cihazlar bizde diye kandıranlar da bunlardı.

Sosyal ağların demirbaşları sayılabilecek Facebook, Twitter, Instagram, WhatsApp gibi uygulamalar ABD menşeli. En basitinden WhatsApp bu platforma çıkmayacak dense kimse yüzüne bakmaz. Ayrıca Android gibi temeli açık olan bir sistemi kapalılaştıran bir firma kendi sistemini nasıl yapar siz düşünün. Öyle olduktan sonra Android olması sadece kağıt üzerinde onu Android yapar. Piyasada zaten iOS gibi bir sistem var.
  • Huawei ile sınırlı kalırsa tutmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Abd herkesin kullandığı WhatsApp, Instagram, Facebook ve Google servislerini vermezse ne olacak acaba

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sonuçta yine bir andorid 😂 sıfırdan kendilerine ait olan alt yapı olsa ayakta alkışla ama şimdi düz tebrik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok komikler cidden

• ilerde tutunamazlar fazla

• altı üstü herkesin kullandığı 10 tane sağlam uygulama var .
    birde ayrıca sanal makine eklerler oldu bitti !

• Huawai sadece Çin de satış yapsa yine yeter. Şunu da unutmamak lazım Huawai diğer Çinli üreticileri de bu ekosisteme dahil edebilir. Hatta Çin Devleti de bunu destekler. Huawai'in köşeye sıkıştığı falan yok. Bu süreç tam tersine daha da güçlendirecek onları. Whatsapp, Facebook vb bir çok Amerikan menşeili uygulama zaten Çin de kullanılmıyor. Kendi uygulamaları var weibo, wechat gibi bunları kullanıyorlar.

• Sıfırdan yazılmış bir işletim sistemi değil. Bildiğiniz Android işte. Açık kaynak Android üzerine arayüz entegre edip bunu yeni bir işletim sistemi gibi lanse ediyor. Gerçekten gülünesi bir durum.

Deneyim olarak Android’i nasıl geçeceklerini söyleyebiliyorlar hayret. Çok kuru sıkı açıklamalar. Zamanında Kirin 980 için de Apple A12’yi geçecek diyorlardı bir baktık A10 bunu tokatlıyor. Sözün özü hiçbir şekilde inandırıcılığı olmayan açıklamalar. Cihazlarına gizli turbo modu koyup tüketiciyi en hızlı cihazlar bizde diye kandıranlar da bunlardı.

Sosyal ağların demirbaşları sayılabilecek Facebook, Twitter, Instagram, WhatsApp gibi uygulamalar ABD menşeli. En basitinden WhatsApp bu platforma çıkmayacak dense kimse yüzüne bakmaz. Ayrıca Android gibi temeli açık olan bir sistemi kapalılaştıran bir firma kendi sistemini nasıl yapar siz düşünün. Öyle olduktan sonra Android olması sadece kağıt üzerinde onu Android yapar. Piyasada zaten iOS gibi bir sistem var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 9 Eylül 2020; 11:22:25 >

• Harmony OS'u hala Android sananlar var harika ya

• Burasi da Huawei nin yandas medyasi oldu

• Android'in gelirleriyle android ile olan farkı kapatmak

• Huawei için tek problem işletim sistemi değil, onu çözseler bile (ki bu kolay bir iş değil) esas problem işlemci tarafında 7 nm işlemci dökecek tesisi nereden bulacaklar.

• Hiç inandırıcı değil. Daha öncesinde de 3-4 OS sisteminden kullanıcı seleksiyon sonucu android ve iOS’a inmişti. Piyasanın 3.sünü karlı şekilde barındırması halen uzak bence. Dayansa Blackberry os piyasada tutulabilirdi.

• La hep bi muhalefetsiniz . 5 sene önce de Huawei kimdir nedir diyorsunuz iş yapmaz diyordunuz . Ben yıllardır bilindik markalardan uzak duruyorum , eski markaların yeni modellerini almaktansa , yeni markalarin yeni modellerini alıyorum , tercih ediyorum .

Şimdi öyledir böyledir diyorsunuz . Belli ki zaten tercih etmiyorsunuz ona birşey diyemem ama kalkıp da laf etmemek lazım . Sonuçta ABD ye kafa tutuyorlar .

• TSMC'nin işlemci üretme ambargosunu aşarlar ve uygulama marketteki sorunları da tam olarak çözerlerse, kurdukları ekosistemi daha da geliştirerek Apple'ın karşısında dikilen ciddi bir rakip olacak.

Zamanında satış rakamları bazında Samsung'u geçeceklerini söylemişlerdi hakikatten de öyle oldu. Helal olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi borukuzen -- 9 Eylül 2020; 12:9:31 >
  • Sistem sıfırdan yazılmış bir mikrokernel üzerine kurulu, Android çatallaması falan değil. Android Linux çekirdeğini kullanıyor herkesin bildiği üzere, Linux ise bir monolitik kerneldir. Huawei bu sistemi yeteri kadar açık yaparsa tutmaması için pek bir sebep yok, hatta yeni olduğu için gelecek konseptlere daha uygun bir sistem olması çok daha mümkün. Ayrıca Çin'in ucuz işçilikten nereye geldiğini dilerseniz Tim Cook'un ağzından dinleyebilirsiniz:

• tekin-71 kullanıcısına yanıt
    Bence burada en çok kullanıcıların davranışı belirleyici rol oynayacaktır. Çünkü Amerika'nın tek derdi istihbarat. Huawei'nin 1 milyarlık cihazlarının kullanıcıları şayet alternatifleri kullanma yoluna giderse hatta yarısı 500 milyon bile giderse, Abd kesinlikle servislerini seve seve verecektir, çünkü istihbarat istiyor. Dünya nüfusununun 8'de biri ya da 16'da biri büyük bir olay.

• Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    Kardeş dalga mı geçiyorsun. HarmonyOS linux çekirdeğini bile kullanmıyor sen android diyorsun.

• ABD ile savaşmak Huawei'nin sonu olacak. Telefonlarında, tabletlerinde, akıllı cihazlarında, Facebook, Instagram, Twitter, Whatsapp ve Google uygulamaları (Youtube, Gmail, Maps vb.) yoksa o cihazı kaldır at çöpe. Sosyal medyadan nefret ederim ama günümüzde yazılımsal eksikliği olan cihazların hiç şansı yok.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.