Şimdi Ara

Ati' nin performans atağı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
3.080
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tıpkı geçen yıl yaklaşık olarak bu dönemlerde olduğu gibi, Ati yine ekran kartlarında revizyona gitti. 9800Pro lara ufak tefek bir kaç shadder optimizasyonu ekleyerek R360 GPU ları ile 9800 XT leri üretmişti. Geçen sene karşısında nVidia' nın tam olarak rakip olarak denilecebilecek seviyede ürettiği bir kart yoktu. Fakat bu sefer durum daha ciddi. NV4X seri GPU' ları ile piyasada bulunan nVidia da yarışın içinde.

Yeni kartlar şimdilik sadece PCIe için üretilecek. AGP için köprü uygulamasını geç kabul eden Ati, bu kararından dolayı çok zarar etti. 2005' in Şubat ayında ancak piyasaya sürebileceği AGP kartlar bizce çok geç kaldı. Geçen senenin aksine bu seferki optimizasyonda herhangi mimari bir değişiklik yok. Ama daha düşük mikron üretim teknolojosi ile maliyeti düşürmek, güç tüketmini azaltmak ve piyasadaki kart yetmezliğine çözüm getirmek amaçlanıyor. Değişiklik sadece saat hızlarında. R480 ve R430 olarak çıkcak olan yeni GPU lar bahsettiğimiz gibi yeni nesil GPU lar değil, sadece Ati için ileriye doğru atılmış küçük bir adım niteliğinde.

R480, Ati' nin X800XT ve X800XT PE lerinin yeni GPU' su olacak. TSMC fabrikalarında 0.13 mikron teknolojisi ile üretilen bu GPU lar, 540MHZ GPU ve 590MHz hafıza hızlarındaki RADEON X850 XT Platinum Edition, 520MHZ GPU ve 540MHZ hafıza hızlarındaki RADEON X850 XT ye taban olacaklar. İki kartta 16 iş hattına ship ve 256MB lık tek seçenek ile geliyorlar. Son durum itibarı ile, X850XT PE eski X800XT PE nin yerini alıyor. X850XT ise, 520MHZ GPU ve 560MHZ hafıza hızlarına sahip X800XT PE ile aynı performans aralığına yerleşiyor. Bu GPU' yu kullanacak olan en düşük model ise X800PRO' nun yerini alacak olan 12 iş hattına, 520MHZ GPU ve 540MHZ hafıza hızlarına sahip X850PRO. R480 GPU' sunu kullanan bütün kartlar GDDR3 bellekler ile gelecek.

R430 ise X800 lerde bulunan R420/R423 çekirdeğinden farklı değil. Yine 0.11 mikron teknolojisi ile üretiliyor ve 0.13 mikron GPU ların teknolojik yeniliklerini içermiyor. X800 XL ve X800 e taban olacak olan bu GPU daha az güç tükettiği için ek güç bağlantısı istemeyecek ve piyasadaki ekran kartı sorununa çare olacak. Bu seride, X800 XL 16 iş hattına sahip 400MHZ lik GPU ve 256MB lık 500MHZ hızında hafızaya sahip olacak. Düz X800 ise 12 iş hattına düşürülmüş 400MHZ lik bir GPU ve 350MHZ lik 128MB hafızaya sahip.

Gelelim kartların performanslarına, R480 GPU' ya sahip kartlarda X800XT PE nin yerini alan X850XT PE arttırılan saat hızlarının etkisiyle doğal olarak biraz önde. Aynı durum durum R430GPU lar için de geçerli. Ati bu hamle ile Doom 3' te 6800GT ve Ultra' yı hala yakalayabilmiş değil ama farkı büyük ölçüde kapattı. Half-Life 2 ve diğer önde olduğu testlerde ise farkı biraz daha açmış. Dikkat edilmesi gereken kart, 0.11 mikton ile üretilen R430 GPU sunu taşıyan X800. X700XT nin yerini alacak olan bu kart, 250 dolarlık fiyatı ile düz 6800 ler ve 6600GT lere çok sağlam bir rakip olacak ve bu seviyede tam olarak bir çözümü bulunmayan Ati' nin kurtarıcısı olacak. Unutulmaması gereken bir nokta da, Ati' nin bu yeni kartlarının hiç biri AGP değil. Köprü yonga ile üretilecek olan AGP kartların 2005' in ilk çeyreğinin ortalarına doğru ancak geleceği söyleniyor.

Aslında önemli olan yeni kartların performansları değil. Zaten Ati' nin açıklamasıda bu yönde. Performanstan çok, üretim sıkıntısını ve birkaç sorunu giderilmesi ön planda. 0.13 mikronluk GPU ları biraz daha zorlayarak hızladırmanın karşılığı olarak biraz sesli bir soğutucu elde etmiş. İlk olarak Abit' in kullandığı daha sonra bir ara nVidia' nın kartlarında kullanılan fakat çok tepki alınca vazgeçilen OTES tarzı soğutucu ile gelen X850 serisi, bu sistem ile nVidia' nın aldığı tepkilere maruz kalabilir. Otes' e benzeyen bu soğutucunun çalışırken çıkardığı sesi AnandTech adlı internet sitesi yaptığı test sırasında kaydetmiş. İndirip dinlemek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

• ati boşa kürek cekiyor
    şimdi bunun eskisinden ne farkı var
  • adamlar 2 senedir aynı teknolojiden ekmek yiyo helal olsun...
  • Performans olarak fazla farklı değil ama marketlerde daha fazla bulunacağı söyleniyor üretim teknolojisinden vs. Ayrıca diğer ürünlerin fiyatını düşürdüğü için bence olumlu bir şey. Son olarak da nvidia yapacağı 2 ekran kartını iptal etti NV480 ve NV520 yi, doğrudan gelecek ekran kartına çalışacak. Yani nvidiadan bir şey beklemeyin uzun süre, sırf sli ile idare edeceğe benziyorlar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: PhantomX

Performans olarak fazla farklı değil ama marketlerde daha fazla bulunacağı söyleniyor üretim teknolojisinden vs. Ayrıca diğer ürünlerin fiyatını düşürdüğü için bence olumlu bir şey. Son olarak da nvidia yapacağı 2 ekran kartını iptal etti NV480 ve NV520 yi, doğrudan gelecek ekran kartına çalışacak. Yani nvidiadan bir şey beklemeyin uzun süre, sırf sli ile idare edeceğe benziyorlar.

sli ile idare etsin de fiyatları dusurse iyi olacak. o ne oole yaw 600$ filan
  • Ya beyler fiyat diyince için gidiyor. Anlamıyorum bizim satıcılar mı malı getirenler mi kazık SOKUYOR ama amerikada örneğin ATInin fiyatları yaklaşık böyle:
    RADEON X850 XT PLATINUM EDITION $549.99
    RADEON X800 XT PLATINUM EDITION 100-435210 $499
    RADEON X800 PRO 256MB AGP $399
    RADEON X700 PRO 256MB PCIE $199

Bu yeni gelen x800XL in fiyatı 300$ civarında olacakmış, yazıyordu biryerde ama kimbilir bize kaça gelir...
  • quote:

Ya beyler fiyat diyince için gidiyor. Anlamıyorum bizim satıcılar mı malı getirenler mi kazık SOKUYOR ama amerikada örneğin ATInin fiyatları yaklaşık böyle:
    RADEON X850 XT PLATINUM EDITION $549.99
    RADEON X800 XT PLATINUM EDITION 100-435210 $499
    RADEON X800 PRO 256MB AGP $399
    RADEON X700 PRO 256MB PCIE $199

Bu yeni gelen x800XL in fiyatı 300$ civarında olacakmış, yazıyordu biryerde ama kimbilir bize kaça gelir...

ozaman bunlar bize kazıgı yaglayıp yaglayıp sokuyorlar
    yaw eksende x800xt 720 $ +kdv filandı resmen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LINEBACKER -- 4 Aralık 2004, 20:27:19 >

• KDV dahil neredeyse 2 tane xt ediyor.
  • bence iyi oldu bari normal x800 ya x800 (0.13 micron )olanı ama benim aklım x800XL kaldı ona bir O/C ile rahat x850XT PE olur tahminimce ama tabii ki buralardan alınmaz vallahi
  • Zaten şu XT PE , delux melux uçuk fiyatlarda şöyle 300-400$ a birşey olsa 2-3 yıl gider valla.
  • ne kartlar cikiyor ya...simdi bunu alsak 6 ay sonra demode oluyor.
  • Oyunu rahat ve kaliteli çalıştırsın yeter bence...
  • quote:

Zaten şu XT PE , delux melux uçuk fiyatlarda şöyle 300-400$ a birşey olsa 2-3 yıl gider valla.

2-3 yıl gitmez gibi eğer full de oynucaksan herşeyi
  • Doğru "full" dersek anca 1.5-2, ama 3 yıl kıvranılmaz en azından.

• Bir-iki jenerasyon ilginç kart göremeyeceğiz anlaşılan. Olay 9700-9800-9800XT gibi gidecek.
  • ati'de PE hastaligi devam ediyor anlasilan. PE'ye bazi siteler "Press Edition" diyordu, neredeyse sadece inceleme sitelerinde bulunabildigi icin . bu forum dahil bazi forumlarda PE ile ULTRA'yi karsilastirip "iste ati'nin buyuklugu" gibi garip seyler iddia etmislerdi. halbuki ortada olmayan PE ile bircok yerde bulunabilen ULTRA'yi karsilastirmak cok gulunc. hatta bence GT iclerinde en iyi kart, cok rahat ULTRA hizlarina cikiyor ve hatta (bendeki Golden Sample gibi ) bazi GTler pekcok ULTRAnin bile cikamayacagi hizlara cikiyor.
  • ne is abi burada heryer xt pe kayniyor sen xt pe yok diyorsun tr de bulunmuyor dersen sana hak veririm ama avrupada bulmak basit. hatta senin o bol bulunur ultra burada bulunmuyor nedense bu arada xt ile xt pe arasinda tek fark 20 mhz gpu 120 mhz ram hizi farki ki bunuda oc ile kapatmak dunyanin en basit isi
  • kardeşim türkiyede ne varki bide pcnet edidörü nusret erturan türkiyede donanim pi,yasası çok hızlı diyor yok efenim bi çok ülkeden daha hızlı geliyormuş parçalar doğru afganistan ırak gibi ülkelerden hızlıyız ulan almanya siteleriniz geziyor adamlar türkiyede bulunmayan g 6 ları sudan ucuza satıyorla gforce 6asus 6800ultra türkiyede neredeyse yok adamlar ikinci elini 270 oyroya satıyorlar ne deyim
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozturert

ati'de PE hastaligi devam ediyor anlasilan. PE'ye bazi siteler "Press Edition" diyordu, neredeyse sadece inceleme sitelerinde bulunabildigi icin . bu forum dahil bazi forumlarda PE ile ULTRA'yi karsilastirip "iste ati'nin buyuklugu" gibi garip seyler iddia etmislerdi. halbuki ortada olmayan PE ile bircok yerde bulunabilen ULTRA'yi karsilastirmak cok gulunc. hatta bence GT iclerinde en iyi kart, cok rahat ULTRA hizlarina cikiyor ve hatta (bendeki Golden Sample gibi ) bazi GTler pekcok ULTRAnin bile cikamayacagi hizlara cikiyor.

ULTRA da ortalarda yok maşallah ULTRA değil ULTRA RARE!

• ultra bircok yerde bulunuyor dediydim bol bulunuyor demedim. ama turkiye piyasalarini bilmiyorum tabi. avrupa'da cok magazada PE bulamazsin, bulabildiklerin de ucmus fiyatlardir. zaten abd'de cok sikayet edilen sey PE az bulundugu icin onerilen fiyatin 100-200$ fazlasina satildigiydi.
    zaten dikkat ederseniz "yeni uretim teknolojisi sayesinde artik bulunabilecek bir kart" diye de yorumlar yapiliyor XT850 icin: "Performanstan çok, üretim sıkıntısını ve birkaç sorunu giderilmesi ön planda."
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.