Şimdi Ara

İçişleri Bakanlığı’ndan toplu taşıma ve maske genelgesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İçişleri Bakanlığı’ndan toplu taşıma ve maske genelgesi

Son haftalarda yükselişe geçen koronavirüs vakaları nedeniyle ülke genelini etkileyen yeni yasaklar yürürlüğe girdi. Vaka sayıları attıkça Türkiye genelini etkileyen yeni yasaklar hayatımıza girecek.

Yeni genelgeye göre toplu taşma araçlarında ayakta yolcu taşınmayacak. Eğlence mekanlarında 24.00’ten sonra müzik çalınmayacak. Türkiye genelinde maske yasağı uygulanacak. Ayrıca denetimler sıklaştırılacak.

Ayrıca Bkz.Türksat 5A uydusu, 2020 sonunda SpaceX tarafından uzaya taşınacak

İçişleri Bakanlığı’nın yeni genelgesi şöyle:

• Ülke genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildi.

• Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek. Bunların dışında kalan raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; fiziki mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceği il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından tespit edilecek.Raylı sistem araçları (metro, tramvay vb.), metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabela herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle ilanı sağlanacak.

• Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecek. Mülki idare amirlerinin koordinasyonunda kolluk birimleri ve yerel yönetimler bu konuda gerekli tüm tedbirleri alacak.

• Vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği yerler (pazaryerleri, sahiller vb.) ile kafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekanlarında; Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile Bakanlığımızın ilgili Genelgelerinde belirtilen Koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirlere ve belirlenen kurallara uyulması hususundaki denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler vali ve kaymakamlarca alınacak.

• Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere (işletmeler vb.) uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda vali/kaymakamlarca gerekli hassasiyet gösterilecek.

• Vali/kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararların Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Kaynak:https://www.icisleri.gov.tr/81-il-valiligine-covid-19-tedbirleri-konulu-ek-genelge-gonderildi-2

• saat 12 den sonra müzik olmamasını anlayamadım. 12 den sonra korona nota'dan mı bulaşıyormuş?
    Ayrıca, yemekli düğün yapan millet vekiline,
    Vali/kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararların Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatıldı mı?

yoksa sadece halkımı düdüklüyorlar?
    Bu nedir ya, saçmalığa bak.
    23:59'da virüs yok 24:00'da virüs var.
    Restoran, kafe'de virüs var mescit, dini toplantı yerlerinde yok.
    Müzik varsa virüs var, müzik yoksa virüs yok.

"Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecek."
  • Neden insanların ölmesi bekleniyor bazı basit önlemler için bile?

Yahu bu OY neymiş arkadaş ya.

• yani bizim 17 kişilik iş servisi, kapalı küp gibi, her gün git gel 1,5 saat, öyle oturacağız öyle mi? sonra suçu vatandaşa atan tweetler de atarsınız..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hem kimse maske takmak istemeyecek, herkes her yerde gezmek tozmak isteyecek, sonra hastalık artınca devlet neden önlem almıyor diyecekler. önlemi devlete kalmadan bilinçli vatandaşın alması lazım. 1 sene önceki zaman değil şimdiki zaman.bu hastalığın sağı solu yok.

• saat 12 den sonra müzik olmamasını anlayamadım. 12 den sonra korona nota'dan mı bulaşıyormuş?
    Ayrıca, yemekli düğün yapan millet vekiline,
    Vali/kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararların Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatıldı mı?

yoksa sadece halkımı düdüklüyorlar?

• Uygulanmayacak, denetlenmeyecek bir başka yasak daha.

• Toplum bilinci olmadıktan sonra yasak falan hikaye, sokaklar mal dolu hangi birini uyaracaksın.

• Bu toplu taşımalarda ayakta yolcu almayacaklar ya da az alacaklarsa İstanbul da araç yetmez ki araç sayısını 2 katına çıkarmaları gerekir

• Daha bugün bindim, minibüsler ayakta yolcu alıyor, ortada sosyal mesafe yok, hak getire.

• Maksat ceza kesmek.

• Çalışanlar işe geç kalır. Tazminatsız işten çıkarma da başladı.

• Birkaç kısıtlama saçma olmakla birlikte bazı kısıtlamalar gerekli ancak şehirler belediyeler bu yükü kaldıramayacak. Ayrıca çoğu kişi umursamayacak, denetim yapanlar hangi birine yetişeyim diyerek kontrolü elden bırakacak.

Geçen hafta kardeşim otobüs seyahati yaptı, ben karşıladım, otobüste bir yolcudan şüphelenmiş, otogarda polise şikayet ettik, 155'i aradık, 112'yi aradık herkes birbirine salladı. Kimse umursamadı. Hükümete karşı bir tehdit içermeyen şikayetler önem teşkil etmiyor. Kimse görevini hakkıyla yapmıyor. Şikayeti resmi olarak işleme almak yerine uyarıyor. "Biz görmeden yasakları delin" dercesine görmezden geliniyor.

Devlet önlem alsın diye bekleniyor ama devlet bu kadar umursamaz vatandaşı da kontrol etmekte zorlanmaya başladı. Kurumlara güven kalmayınca vatandaş maske takmayı da umursamıyor, maske takmıyor 3-5 gün ceza yazan yok. (ceza yiyenler var ama çoğunluk içinde az bir kesim) Silkelenip kendine gelmesi lazım toplumun, vatandaşlar 80 milyon olarak ama ekonomi, geçim derdi derken iyiye saldı insanlar kendini.. Sadece ben mi böyle hissediyorum..

Ayrıca bir de maske zorunlu ama eve alacağı mutfak alışverişini düşünen insan maskeyi nasıl alacak. Aynı maskeyle 1 hafta geçirir, maksat ceza yememek.. Süreç kontrollü yürümüyor, sürekli önlemler değişiyor, tutarlılık yok.

Tek bir yere yönlendiremiyorum sorumlulukları, hataları ama yolunda gitmiyor hiçbir şey..

• İyi oldu geç bile kalmışlardı

• Bu nedir ya, saçmalığa bak.
    23:59'da virüs yok 24:00'da virüs var.
    Restoran, kafe'de virüs var mescit, dini toplantı yerlerinde yok.
    Müzik varsa virüs var, müzik yoksa virüs yok.

"Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecek."

• BumberShoot B kullanıcısına yanıt
    iki mi? hangi iki acaba. benim muhitimin de dört katı belki kurtarır. onuda iett ve özel otobüsler yapar mı şüpheliyim

• salem33 S kullanıcısına yanıt
    Tazminatsız işten çıkartma mı? Süper salladın.

• infom@n kullanıcısına yanıt
    Camiye gitmediğiniz belli, camiye sınırlı kişi alınmakla beraber, maske ve seccade şartı var.
    Ancak disko gibi müzik yayını yapılan yerlerin komple kapatılması gerekir, ona katılıyorum yani.

• Ayakta yolcu izin verilmeyecek yazısını okuyunca sağlam bir gülme aldı beni İstanbullu olarak İçişleri Bakanlığı’ndan toplu taşıma ve maske genelgesi 

Bıraktım ayakta olayını iğne atsan düşmez durumunda bile ulaşım aracı bulunmuyordu.Duraklarda millet kök salıyordu.

• İstanbulda ayakta yolcu alinmaz ise kimse istedigi yere ulaşamaz,toplu taşımaya binmek hayal olur. Biz maske yasağı ne zaman kalkar diye beklerken bunlar tekrar yasak getiriyor zaten aylardır maske zorunluluğu var ne yasağı bu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-3042DE2E5 -- 8 Eylül 2020; 18:40:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Alıntı

metni:
    ...halka açık tüm alanlarda maske yasağı uygulanacak.

"maske yasagi" derken maske takmak yasaklanacak mi? [8D]

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.