Şimdi Ara

Türkiye'deki yeni yasalar nedeniyle Google'dan yüzde 5'lik zam!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
1
Favori
2.821
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye'deki yeni yasalar nedeniyle Google'dan yüzde 5'lik zam!

Google, 1 Kasım 2020'den itibaren müşterilerin reklam harcamalarından yüzde 5'lik ek ücret alacağını duyurdu. Ek yüzde 5'lik ücret "Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri" olarak isimlendirilecek.

"Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri" isimli ücret nedir?

Yabancı şirketlerin Türkiye'deki yeni sosyal medya düzenlemesi ve Dijital Hizmet Vergisi'ne uyması için Türkiye'ye gelmesi ve bazı mali yükümlülükleri kabul etmesi gerekiyor. Google, bu maliyeti reklam harcamalarından alınacak yüzde 5'lik kesintiyle Türkiye'deki müşterilere yansıtacak. Bu müşteriler yüzde 18'lik KDV'ye ek olarak yüzde 5'lik Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri isimli ücreti ödeyecek. Şimdilik yalnızca reklam harcamalarından yüzde 5'lik ek ücret alınacak. YouTube Premium, Google Play Store harcamaları gibi bireysel harcamalardan yüzde 18'lik KDV alınıyordu. Buna ek olarak yüzde 5'lik ek ücret alınıp alınmayacağı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Ayrıca Bkz.Sosyal medya düzenlemesi yasalaştı! İşte yasanın tüm detayları

Google'ın açıklaması şu şekilde:

"1 Kasım 2020 tarihinden itibaren Türkiye'de sunulan reklamlar için bir sonraki faturanıza veya hesap özetinize yüzde 5 Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri eklenecektir. Türkiye'deki düzenlemelere uymanın karmaşıklığı ve maliyetindeki önemli artışlar nedeniyle Yasal İşletme Maliyetleri eklenmektedir."

Kaynak:https://www.haberturk.com/son-dakika-google-dan-turkiye-karari-2790353-teknoloji

• beyler bayanlar işin ciddiyetini kavrayalım dün aksam magzayı kaparken 3100tl ye sattıgım buzdolabı baska müşteriye magzayı acar acmaz 3500 e sattım çamaşır buzdolabı bulasık ciddi ciddi 300 400 tl zam gelmiş baska hiç bir donemde tl bu kadar deger kaybetmemiştir yada ben bilmiyorum gerçekten cok zor :(
    Avrupa'da 20-30milyar ceza öderken sıkıntı yok burda hemen millete yansıt google.
    Ben anlamıyorum hem bizden yük kalksın diyonuz vergiyi elin gevuruna yüklüyor o hiç bir hakkı olmsdığı halde getiriyor size yansıtıyor bununda devlrtten biliyonuz Avrupa sizi niye almıyor bi anlayın kendi ülkeni savun kötüleme o savunduğun Google gibi firmalar Avrupa'da senin yıllık bütçenin 2 katı kadar ceza yedi burda onu yapsan direk kapatırlar Türkiye operasyonlarını bunu bile bile sırf muhalefet için memleketi kötülüyorsunız verme reklamı Google kardeşim git başka yere ver
  • Herkes memnun...

• kar danmı zarar ediyorlarmış anında zam yansıtıyorlar ?

• Fiyatlandırmalar döviz kuru üzerinden yansıtıldığı için pahalı olması yetmezmiş gibi..

• beyler bayanlar işin ciddiyetini kavrayalım dün aksam magzayı kaparken 3100tl ye sattıgım buzdolabı baska müşteriye magzayı acar acmaz 3500 e sattım çamaşır buzdolabı bulasık ciddi ciddi 300 400 tl zam gelmiş baska hiç bir donemde tl bu kadar deger kaybetmemiştir yada ben bilmiyorum gerçekten cok zor :(

• google diyorki ben %100 kar edeyim, vergimi geldi bunu da müşteriye geçireyim. ne kadar kazanırsam kazanayım 1 krş vergi ödemeyim.

• hidrojennn kullanıcısına yanıt

Aksini nerede görüyoruz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hidrojennn

google diyorki ben %100 kar edeyim, vergimi geldi bunu da müşteriye geçireyim. ne kadar kazanırsam kazanayım 1 krş vergi ödemeyim.

Aynen durum bu şekil.. Kar sabit tutuldu vergi yükü Türk halkına yüklendi yine Türkiye'deki yeni yasalar nedeniyle Google'dan yüzde 5'lik zam! AKP li yandaş şirketlerin yaptığından farklı çalışmıyor akılları..

Türk şirketleri ne yapıyor zam yapacaklarında etikette fazla oynama yapmadan gramajı düşürüyorlardı.. Halk zammı fark etmiyordu böylece..

• Aşçı uşağı, uşak bahçıvanı sonra hepsi bahçıvanı :)

• Şamaroğlanına döndük iyice mk

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunun böyle olacağını aylar önce söyledik zaten, ne google' a ne hükümete dokunan bir şey yok, olan yine millete olacak.

• Şaşıran yoktur sanırım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • unununium U kullanıcısına yanıt

Google bunu ABD'de de yapabiliyor mu? Şöyle de birşey var. ABD'de, İsviçre'de, Norveç'te, Almanya'da, vs. bir vatandaş gidip Google'ı dava etse belki bu konuda haklı çıkabilir. Bunu Türkiye'de yapmayı denemek isteyen var mı?

• birisi uretmeden kazanmanin pesindeyken birisi ureterek kazanmanin pesinde, artik kim hakli kim haksiz bilemiyorum ama, kayanin selami yine bize....

Eğer satış tutarı üzerinden yüzdelik bir vergi varsa, o vergiyi zaten satın alma yapan öder. ÖTV zammı geldiğinde zammı araba satan firma mı ödüyor?

• Google reklam ve satış işini en iyi bildiği için yine ezelden beri insaflı davranıyor, öptüm ama yine de başımın üzerine koymam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Adam sana Gmail, Play Store, YouTube, Drive gibi ve daha sayamayacağım Google servislerini hayrına mühendislere yaptırıyor. Hayır kurumu zaten Google, para kazanmaya çalışmaz.

Hükümet köküne kadar yaptın zamı her şeye ama şirketler yapamaz oo bak sen

• Geçenlerde limonatada ötv olduğunu öğrendim artık hiç bir şeye şaşırmıyorum VAHŞİ KAPİTALİST bir düzen uyguluyor bizimkiler her işin ucu vatandaşa dokunuyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Avrupa'da 20-30milyar ceza öderken sıkıntı yok burda hemen millete yansıt google.
    Ben anlamıyorum hem bizden yük kalksın diyonuz vergiyi elin gevuruna yüklüyor o hiç bir hakkı olmsdığı halde getiriyor size yansıtıyor bununda devlrtten biliyonuz Avrupa sizi niye almıyor bi anlayın kendi ülkeni savun kötüleme o savunduğun Google gibi firmalar Avrupa'da senin yıllık bütçenin 2 katı kadar ceza yedi burda onu yapsan direk kapatırlar Türkiye operasyonlarını bunu bile bile sırf muhalefet için memleketi kötülüyorsunız verme reklamı Google kardeşim git başka yere ver

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.