Şimdi Ara

Tesla, “Uzay gemisi” diye adlandırılan Gigafactory Şangay’daki üretimi gösteren bir video yayınladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
718
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Tesla, “Uzay gemisi” diye adlandırılan Gigafactory Şangay’daki üretimi gösteren bir video yayınladı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, CEO Elon Musk’ın “Uzaylı ana gemisi” diye adlandırdığı ve Çin’in Şangay kentinde kurulu Gigactory’deki üretim aşamasını etkileyici biçimde gösteren bir timelapse videosu yayınladı.

Ayrıca Bkz.Otto Aviation, verimlilikte çığır açmaya hazırlanan “kurşun” uçak Celera 500L’yi tanıttı

CEO’nun “makine üreten makine” şeklinde adlandırdığı ve otomobilleri üreten fabrikaları da birer ürün olarak gördüğü anlayışta hâkim olan düşünce, otomobil endüstrisinin tanık olmadığı bir hızda ve otomasyon oranında araç üretmek olarak karşımıza çıkıyor. Tesla’nın yayınladığı video ise tam da bu bakış açısını yansıtıyor.

Tesla, “Uzay gemisi” diye adlandırılan Gigafactory Şangay’daki üretimi gösteren bir video yayınladı

Tesla’nın resmi Weibo hesabından yayınlanan 49 saniyelik videoda sekiz robotun aynı anda bir araba üstünde çalıştığı anlara tanıklık ediyoruz. Musk’ın üretim aşamasındaki otomasyon ve hız tutkusu, Fremont fabrikasında üretilen ilk Model 3 araçların dönemine denk geliyor. O dönemki üretim aşamasını “sürüm 0.5” olarak adlandıran CEO, gitgide artan otomasyon oranı ile ileriki dönemlerde üretimin “3. sürümüne” hazırlanıyor.

Geçtiğimiz aylarda bu konuda açıklama yapan Musk, “3. sürüm, daha önce gördüğünüz hiçbir şeye benzemeyecek. Bu sürüm ile üretim hattında insan bulundurmanız mümkün değil. Aksi halde insan hızında üretim yaparsınız. Bu sebeple üretim aşamasında insan olmayacak. İnsanlar, makinelerin bakımını yapacak, onları güncelleyecek ve ortaya çıkan tuhaflıklara çözüm üretecek” ifadelerini kullanmıştı.

Gigafactory Şangay ise en son sürümle hareket ediyor olmasına rağmen videoda da görüldüğü üzere 3. sürüm için henüz vakit olduğu söylenebilir.  Tesla’nın Şangay’daki fabrikasında haftada yaklaşık 4 bin araç ürettiğini ve bu sayının 4. çeyrek ile birlikte daha da artabileceğini hatırlatalım. Tesla’nın paylaştığı videoya aşağıda göz atabilirsiniz.

• Bu adamı sevsem mi sevmesem mi bilemiyorum. Bir yandan tek başına dünyayı hayal bile edemeyeceği bir yere götürürken, diğer yandan bunu en vahşi Amerikan tarzı ile yapması. İnsanları yani çalışanlarını en kapitalist yöntemlerle sömürmesi. Paylaşımcı büyüme maalesef mümkün değil. İnsanın doğasına aykırı. Hep benim olsun istiyor, hep benim adım önde olsun istiyor.
  • Abovvwwwww bu çok süper bir şey yahu.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu adamı sevsem mi sevmesem mi bilemiyorum. Bir yandan tek başına dünyayı hayal bile edemeyeceği bir yere götürürken, diğer yandan bunu en vahşi Amerikan tarzı ile yapması. İnsanları yani çalışanlarını en kapitalist yöntemlerle sömürmesi. Paylaşımcı büyüme maalesef mümkün değil. İnsanın doğasına aykırı. Hep benim olsun istiyor, hep benim adım önde olsun istiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vs-fb -- 31 Ağustos 2020; 20:24:53 >
  • vs-fb kullanıcısına yanıt
    Harika bir tespit ancak eğer eğitimde eşitlik sağlanabilirse o zaman dünya bambaşka bir yer olacak. O zaman gelirin eşit paylaşımı enflasyona sebep olmayacak insanlar israf etmeyecek ihtiyaçtan fazlasını tüketmeyecek. Tabi bu benim hayalim insan davranışları her zaman tahmin edilebilir olmuyor. Tarihsel gerçeklikten yola çıkarak bir varsayım sadece.

• çok güzel bir şeye benziyor bu amaa

• ne, fabrika mı? sümme haşa!
    yazık, günah! o kadar paraya ne saraylar, ne camiler yapılırdı burada...

• fhrstw kullanıcısına yanıt
    Dünya hiçbir zaman bugünkü halinden daha iyi olmayacağı üzücü bir gerçek soru şu öyle yada böyle biz bu büyümenin neresinde ne kadarız.!!!!

• saniye saniye durdurdum maske takan görmedim ..

• elektrikli otomobil dışında hiçbiri seri üretime geçemeyecek, zaten elektikli otomobil yıllardır olan birşey. diger projelerin hepsi yatirim toplama için yapilan showdan ibaret.

• Wallahi hiç anlamış değilim.Abd huawei casuslukla suçluyor.Abd li tesla çinde fabrika yapıyor.Ticaret savaşları sürüyor.Abd ve Çin arasındaki çekişme Danışıklı Dövüşmü diye düşüncesinden kendimi alamıyom.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.