Şimdi Ara

Uykudan önce kahve içmek iş verimliliğini artırabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
371
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Uykudan önce kahve içmek iş verimliliğini artırabilir

İş hayatında ve günlük yaşamda birçok kişi gün içerisinde uyanık kalmak için kahve içmeyi tercih ediyor. Yoğun kahve tüketimi ise zamanla yerini kronik yorgunluk ve uykusuzluğa bırakabiliyor.

University of South Australia araştırmacılarının yaptığı yeni araştırma günlük kahve tüketim algılarının bir hayli dışında olmakla birlikte yeni yöntem birçok açıdan fayda sağlayabilecek gibi görünüyor.

University of South Australia

Uykudan önce kahve içmek iş verimliliğini artırabilir

Araştırma için deneklere farklı yaklaşımla sabah 3.30’da 200mg kafein veren araştırma ekibi deneklerin kafeini aldıktan hemen sonra 30 dakika uyumalarını sağladı. Kontrol grububuna ise plasebo verildi ve kontrol grubu da uyutuldu.

Uyku periyotları sona eren denekler uyandırıldı ve iki grup birbiriyle ilk 45 dakikalık çalışma performansı yönünden karşılaştırıldığında kafein alan grubun kontrol grubuna oranla çok daha iyi performans sergilediği ve daha zinde olduğu tespit edildi.

Ayrıca Bkz.Göz hareketlerini monitörize edebilen maske geliştirildi

Araştırma ekibi yeni araştırmayı daha büyük denek grupları üzerinde uygulamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Yeni araştırma Chronobiology International adlı dergide yayımlandı.

Kaynak:https://www.unisa.edu.au/Media-Centre/Releases/2020/a-coffee-and-catnap-keep-you-sharp-on-the-nightshift/

• O kadar kafeini tükettikten sonra uyuyabiliyorsan bu başlı başına bir yetenek zaten

• Uykudan önce değil. Kestirmeden ya da şekerlemeden önce diyelim. saat 3:30 e kadar uyuyorsunuz zaten. Sonra 3:30 da bir kahve içip yatıp 4 olmadan 1-2 dk önce kalkıyorsun.

Bildiğin kahvuyku

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ti7800 -- 29 Ağustos 2020; 21:10:59 >
  • Ussuz kullanıcısına yanıt
    İnsan vücudu kendini birşeylere adapte etmeye çok yatkın bir yapıda olduğundan kafein tüketimi herkesde aynı etkiyi göstermiyor. Örneğin çocukluğundan beri kola içerek büyüyen bir gençse, ileride kahve içtiğinde pek bir etkisi olmuyor ya da redbull muş falan, 3 tane de içse zerre enerji sağlamıyor. Vücut senelerdir gelen kafeine bağışıklık göstermeye başlıyor. Zaten haberde de belirtilmiş; "Yoğun kahve tüketimi ise zamanla yerini kronik yorgunluk ve uykusuzluğa bırakabiliyor."

O yüzden filmlerde de en ufak, çikolata ya da dondurma yiyen çocuklar düz duvara tırmanır diye resmedilir ki doğrudur. Yeni bünyeler olduğundan henüz bağışıklık geliştirmediğinden aşırı etki sağlayabiliyor. Gel gelelim 30 yaşına geldiğinde bir çikolata yedin diye maraton koşmaya başlayamıyorsun.

• Malesef kahve içtiğini zannedenlerin çoğu son derece zararlı granül kahve içiyor. Gerçek kahve fitre kahve dir aslında. Türk kahveside gerçek kahve olsada en ucuz çekirdeklerin kullanılması ve fazla kavrulması onunda faydalarını azaltıp zararlarını arttırıyor. 3.nesil kahve olayı zirvesi işin. Fazla kavrulmamış kaliteli işlemlerden kahve çekirdeklerini özenle demleme işi. Ama lüks oluyor bizim memlekette. Avrupalı 15.5€ dan meşhur italyan kahve kavurucusundan 250gr etiyopya kahvesi alabiliyor. Yani onlar için 15tl bizde şuan malesef 100tl...

• quote:

Orijinalden alıntı: Spider_hip

İnsan vücudu kendini birşeylere adapte etmeye çok yatkın bir yapıda olduğundan kafein tüketimi herkesde aynı etkiyi göstermiyor. Örneğin çocukluğundan beri kola içerek büyüyen bir gençse, ileride kahve içtiğinde pek bir etkisi olmuyor ya da redbull muş falan, 3 tane de içse zerre enerji sağlamıyor. Vücut senelerdir gelen kafeine bağışıklık göstermeye başlıyor. Zaten haberde de belirtilmiş; "Yoğun kahve tüketimi ise zamanla yerini kronik yorgunluk ve uykusuzluğa bırakabiliyor."

O yüzden filmlerde de en ufak, çikolata ya da dondurma yiyen çocuklar düz duvara tırmanır diye resmedilir ki doğrudur. Yeni bünyeler olduğundan henüz bağışıklık geliştirmediğinden aşırı etki sağlayabiliyor. Gel gelelim 30 yaşına geldiğinde bir çikolata yedin diye maraton koşmaya başlayamıyorsun.

Bende de durum böyle peki bu durumu düzeltmek mümkün mü? Mesela gece geç saatte kahve içince uykumu açması için ne yapabilirim? Atıyorum mesela 3 ay kafein tüketmezsek bu durumda düzelme olabilir mi?

• .Rain. kullanıcısına yanıt

Tabi ki düzelme olur. Ama ne kadar olacağı daha önce ki kullanım sürenize, oranlarınıza, cinsiyete, yaşa göre falan değişkenlik gösteriyor. Ben mesela kola ile büyüyen bir çocuktum. Üni de meraktan, biraz da hava olsun diye redbull falan alıp içmeye başlamıştım. Bir baktım 3 tane peş peşe içiyorum, su dan farkı yok bana göre. Bazısı oo bir tane bile içince canlanıyorum, enerjim tavan yapıyor falan filan anlatıyor. Tabi ki ara verince tekrar başlayınca bir süre daha eskisi gibi asıl işlevlerini yerine getirir olurlar ama kas hafızası, kilo hafızası gibi bünyemizin belli başlı yedeklemeleri de olduğundan 3 ay hatta 1 sene bile ara ile, ilk kez kafeine başlayan birisi kadar etkilenmezsiniz. Tekrar bir kaç ayda da eski hale dönersiniz ne yazık ki. Vücudumuz çok enteresan. O yüzden çok başarılı, para içinde hayatınız bile olsa belli aralıklarla hayatınıza farklılıklar sokun aksi taktirde en iyi şey bile tekrara düştüğünde haz vermeyi bırakıp, dopamin salgılatmayı kesip depresyona kadar götürebilir diye daha bugün okuduğum kitapta yazıyordu. Gerçekten de öyle. İnsanoğlu acıları da, mutlulukları da kanıksayıp, nötrleştirmeye müsait bir yapıda.

• Teşekkürler. Diyet ve spora başlangıç ile beraber uzun bir süre kafein tüketmemeye çalışacağım bakalım nasıl olacak

@Spider_hip

• kahve içip uyuyabiliyorsa bravo zaten

• Uyku tutarsa iyi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kahve kimi insanı da içer içmez uyutur ama güzel yazı btw

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Uyumadan önce aldığımda verimli olduğunu deneyimlemedim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.