Şimdi Ara

50.000 Kariyer.net üyesinin kişisel verileri çalındı! [Güncelleme: Kariyer.net'ten açıklama]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
83
Cevap
1
Favori
3.990
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 50.000 Kariyer.net üyesinin kişisel verileri çalındı! [Güncelleme: Kariyer.net'ten açıklama]

Online iş ve işçi bulma platformu Kariyer.net, 50 bin üyesinin kişisel verilerini çalındığını duyurdu. Kariyer.net tarafından Kişisel Verileri Koruma Kurumu'na yapılan açıklamada, ihlalin 10.08.2020 tarihinde gerçekleştiği ve üyelerin parolalarından, telefon numaralarına kadar Kariyer.net'e kayılı birçok verisinin internete yüklendiği ifade ediliyor.

Ayrıca Bkz.Instagram ana sayfa akışı değişti: İşte keşfete dönen yeni akış

Kariyer.net veri ihlaliyle gündemde

Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun “Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler” başlıklı 12 nci maddesinin (5) numaralı fıkrası “İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi hâlinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir. Kurul, gerekmesi hâlinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir.” hükmünü amirdir.

Veri sorumlusu sıfatını haiz olan Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hiz. AŞ tarafından Kurumumuza gönderilen yazıda özetle;

• İhlalin Kariyer.Net’e tedarikçi olarak hizmet veren bir danışman tarafından 12 Ağustos 2020 tarihinde Kariyer.net’in bir çalışanına, adı geçen sitede üyeliği bulunan 50.000 kişiye ait olduğu iddia edilen bir dosyanın aynı gün internette bir siteye yüklendiği bilgisinin aktarılmasıyla tespit edildiği,

• İhlalin 10.08.2020 tarihinde gerçekleştiği, Kariyer.net tarafından 12.08.2020 tarihinde tespit edildiği,

• İhlalden etkilenen verilerin, “email adresi”, “kullanıcı şifresi”, “isim soyad”, “doğum tarihi”, “telefon numarası”, “profil fotografı” URL link bilgisi, “yaşadığı il”, “yaşadığı ilçe” bilgileri olduğu,

• İhlalden etkilenen kişi sayısının 40.955, kayıt sayısının 53.149 olduğu,

• İlgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak adaydestek@kariyer.net adresinden ve 0 216 468 76 00 numarasından bilgi alabilecekleri

ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 18.08.2020 tarih ve 2020/634 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Söz konusu veri ihlaliyle ilgili olarak; eğer Kariyer.net şifreniz ile başka herhangi bir platforma giriş için kullandığınız şifre aynıysa bu platformlardaki şifrenizi ivedilikle değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Hesaplar deneme yanılma yoluyla çalınmış

Veri ihlaline ilişkin Kariyer.net'ten gelen açıklamaya göre; veri ihlali Kariyer.net'in kendi veritabanlarından kaynaklanmıyor. Öyle ki üye kişilerin verileri deneme yanılma yordamıyla ele geçirilmiş.

Yani bir kullanıcının başka herhangi bir platformdaki şifresiyle kariyer.net şifresi aynıysa ve o diğer platforma yönelik bir saldırı gerçekleşmişse sızan şifreler, deneme yanılma yoluyla Kariyer.net'te deneniyor. Şifrelerin uyuşması halinde de veri ihlali meydana geliyor. İşte Kariyer.net'te yaşanan veri ihlali de bundan kaynaklanıyor. 

Kaynak:https://www.kvkk.gov.tr/Icerik/6786/Kamuoyu-Duyurusu-Veri-Ihlali-Bildirimi-Kariyer-net-Elektronik-Yayincilik-ve-Iletisim-Hiz-A-S-

• Sahte iş ilanlarıyla baş edemezken bir de bu mu?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • çalınan bilgiler zaten çalınmış şifre değiştirse ne değiştirmese ne.

bu tür sitelerin bir vasfı yok, insanlar ilanı okumadan her işe başvuruyor zaten.

• Dolandırıcılar bu verileri kullanıp yeni yöntemler üretebilir. Yada bu verileri reklam ve pazarlama için satabilirler.

• İşimiz zor, ülkece güvenlik konusunda zayıfız, düşünmüyoruz. Vurup yapıştırıyorlar.

• Rezilliğin daniskası. Bunlar şifreleri düz metin olarak saklayabilecek kadar amatör değillerdir sanırım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bi tarafınızla iş yapıp, yazılımcıları karın tokluğuna çalıştırırsanız olacağı bu.

• Benim bilgilerde gitti desene

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • şifreleri düz metin tuttularsa Allah bunları bildiği gibi yapsın, beter olsunlar.

• Kimin işine yarar bu iş? O yapmıştır.

• Olay 10 Ağusosta olmuş ama daha yeni duyuruluyor nereden baksan rezalet.

• Google'ın şifre yöneticisinden çalınan şifreme ve bağlı mail adresine baktım, aynı mail ve şifre ile uyduruk birkaç alışveriş sitesine üye olmuşum.

Her site için farklı şifre kullanan kaç kişi var, kaçımız her site için farklı şifre kullanıyor merak ettim şimdi.
    Kendimizi Google'ın ürettiği karışık şifrelere bırakmak daha güvenli olacak sanırım, tabi onu da Google olmadan bilemeyeceğiz, hatırlamamız mümkün olmayacak. Bu şifre güvenliği konusunda kendi çözümümü bulmam lazım.

• Kariyer.net bedel ödeyecek mi onu söyleyin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sahte ilanların olduğu kariyer net e üye olan var mı daha? Benim üyeliğim silinik orada rahatım. :)
    Artık 50 bin kişinin üzerine bol bol banka hesabı açıp bol bol kredi çekerler ohh miss temiz iş.

• ben dün aradım bilgi aldım. şifreleri plain text mi tutuyorsunuz diye sordum önce, hayır dediler. Kısacası çaldırmamışlar, veri kariyer.netten çıkmamış. kvkk gereği bildirimlerini yapmışlar. bi zahmet her yere aynı şifreyi yazmayın arkadaşlar. biri kaptırınca başkalarının başı yanıyor.

• Bana da geçen saçma sapan alakasız onaylama mesajları gelmişti, acaba bununla mı alakalı ? 10gün sonra niye haber verirsiniz ki !

• paraları bitince arşivi satıp kazanmaya başlamışlar.

• Kariyer net zaten ulkenin en ise yaramaz is bulma sitesidir. Okuz gibi diploman, okuz gibi cv ve okuz gibi tecruben yoksa zaten is bulamiyorsun. Bunlara sahip olan kisi de kariyer net e girmese bile is bulabiliyor rahatca. Onemli olan tecrubesi olmayan/yeni kisilere is bulmak olmali ama nerdee

• Emekli olduğun için çok mutluyum.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.