Şimdi Ara

RTX 3090 1399 dolardan başlayan fiyatlarla gelebilir: Turing’den %40 daha pahalı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
0
Favori
2.034
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • RTX 3090 1399 dolardan başlayan fiyatlarla gelebilir: Turing’den %40 daha pahalı

GPU devinin Turing modelleri Pascal’ın üzerinde hacimli bir fiyat artışıyla sunulmuştu. Görünüşe göre yeşil ekip  maliyet artışını öne sürerek oyuncuların ne kadar fiyata kadar onay verdiğini denemek istiyor.

RTX 2080 Ti'dan %40 yüksek fiyatla geliyor

Geçmişte doğru olduğu ortaya çıkan sızıntılarıyla bilinen forum kullanıcısının son gönderisine göre RTX 3090 1399 dolarlık fiyattan başlayarak kaslı modellerde yukarıya doğru yükselecek.

RTX 3090 Founders Edition 1500 dolarlık fiyata sahip olabilir

Founders Edition kart içinse 1500 doları işaret eden kaynak şimdiye kadar bilinen PG132 ve PG133 için ayrımda bulunmamış. Eğer fiyat Turing’de gördüğümüz tasarım Founders Edition için geçerliyse tasarımıyla ilgi çeken yeni referans kart cüzdanı biraz daha hafifletebilir.

Geriye dönüp bakacak olursak RTX 2080 Ti 999 dolardan başlayan fiyatlarla sunulmuş, Founders Edition ise 1199 dolardan kullanıcılarıyla buluşmuştu. Diğer taraftan 24 GB kapasiteli GDDR6X bellekle gelmesi beklenen RTX 3090 için bu bilginin tekrarlandığını görüyoruz.

Ayrıca Bkz.Digitimes: Bellek fiyatları son çeyrekte %10 daha düşecek

Nvidia neden fiyatları yükseltiyor?

Son olarak fiyat artışına sebep olarak RTX 2080 Ti’daki 11 GB kapasiteli GDDR6 belleklerin yerini 24 GB kapasiteli belleklerin yer alması gösteriliyor. Yine de son 2 nesildir Nvidia’nın uyguladığı fiyat artışı politikası çok tepki çekeceğe benziyor.

Kaynak:https://www.guru3d.com/news-story/rumor-geforce-rtx-3090-now-would-cost-1399-usd.html

• Bu tip haberler muhtemelen Nvidia'nın yönlendirmeleriyle ortaya çıkıyor. Bir önceki haber de 2000 dolar olabilir şeklindeydi. Bunların hepsi Nvidia'nın ekmeğine yağ sürmektir. Kimse bu fiyatları söz konusu bile etmez normalde, tabi Nvidia'dan bir çıkarı yoksa.

Eskiden 500 dolar olan kartlar Titan adıyla 1000 dolarlara çıktı, 1200 dolar oldu, hatta 2000 dolar oldu, şimdi Titan adına gerek olmadan normal modeller bile 1000 dolar üzeri normalmiş havası veriliyor. Böyle yapa yapa donanım işi yalan oldu. Normalde 650-700 dolar olması gereken kartı zorla 1000 dolar yapacaklar.

AMD biraz yatınca NVIDIA kazığı iyice sivriltti. Yalnız geçmişte yaşadığı ve çok tepki çekmesine rağmen çaresiz kaldığı bir duruma tekrar düşme tehlikesi var. (Model isimlerini tam hatırlayamadım, yanlış olabilir kusura bakmayın. Bakmaya da üşendim  )

Titan bilmem ne 3000 dolarcık fiyat etiketi ile epey tantana çıkarmıştı. NVIDIA da yok en iyi perf, yok en fazla bellek, yok kalite vb diye çamura yatmıştı.

Sonra da AMD HD-7990 (sanırım) 1500 dolar fiyat ile çıkıp Titan'dan %10-15 de hızlı olunca kıyamet kopmuştu. NVIDIA ayazda kalmış şey gibi ortada kaldı.

Fiyatı indirse, daha önce Titan alanlar kıyameti koparacak (ki sonraları mahkemelik bile oldu). İndirmese yarı fiyatına daha hızlı rakip var, satamayacak.

Bence yine fazla uçtu.

Fan değilim nereden çıktı şimdi bu bir cümleden. Şu anda nitro 5700xt kullanıyorum. Bu kart 8gb yerine 12 GB vram ile gelseydi daha güzel olurdu. Eee bunun yeri burası değil.

%33 zammı geçiriyorda hocam amerikada alım gücü yüksek varsın geçirsin. Amerikada yada avrupada yaşıyor olsaydım bunlar dert olmazdı. Demek istediğim bu.

• Arkadaş bu teknoloji eskiden de gelişiyordu, bellek miktarı artıyordu ama böyle fahiş fiyat artışı görmüyorduk.

Tekel olmanın ve marka-teknoloji reklamının tadını mı çıkarıyorsunuz?

• Bence fiyat gayet iyi 24 GB kart alıyorsun en iyisini alıyorsun neredeyse. 1400 birim para değil. Bizim paramız değersiz orası ayrı konu. 7-8 gün uber yapsan amerikada bu kartı çok rahat alırsın.

• Fiyat performans olayı gene 1080 Ti gibi olmayacak anlaşılan. AMD'den geleni bekleyecez artık.

• Ampere Mampere derken fiyatı yükselteceklerini söylemiştim. Al sana Ampere. Fiyatıyla oyun için pek mantıklı değil ama kartı kullanarak para kazanan profesyonellere hitap edebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AskN0More -- 19 Ağustos 2020; 20:14:57 >
  • IceRulez kullanıcısına yanıt

Hocam zamanında 3-4-6-8 hatta 11 gb (2080 ti hariç) kartlar max 700 dolardan satıldı 2000'den itibaren de çeşitli bahanelerle fiyat yükselttiler. En son da 24gb bellek bahane olarak sunulmuş.

Nasıl kabul edebiliyorsunuz bu bahaneleri aklım almıyor.

• Mugetsuga kullanıcısına yanıt

Tamamda 11 gb ile 24 gb vram'i aynı kefeye koyarsanız burada 2 gün tartışabiliriz. Nvidia kısacası diyor ki al kartı kapat konuyu 8K gaming ready olmuş bu sefer.

• Bu kartın ne olduğunu çözemedik sorun orada. Titan mı? Titansa bi önceki seriye göre ucuz. xx80ti yerine geliyorsa pahalı ama o serinin adı niye xx90 olarak değişsin? Bu herkese hitap eden bir model değil zaten. Skyrim'i full modlayıp oynamıyorsanız 24gb ram kullanacak başka bir oyun piyasada var mı merak ediyorum. Yada bundan sonra çıkacak seriye kadar öyle bir oyun piyasaya düşecek mi? İş istasyonları için faydalı olur ancak.

• Arkadaşlar hesaba katmadığımız şeyler var enflasyon Abd’de de olan bir durum yani 10 yıl öncesinin 1000 doları ile şimdinin 1000 doları bir değil illaki değer kaybediyor misal bizim 10 yıl önceki 1000 liramız nasıl 7000 liraya denk geliyorsa adamlarda da 1000 dolar 1200 dolara denk geliyor %18 kayıp var. İlgilinen arkadaşlar varsa linkini bırakıyorum.
    https://www.usinflationcalculator.com buradan hesap yapabilirsiniz. 1913 2020’ye kadar paranın değerini hesaplıyor dolar üzerinden tabi ki :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fhrstw -- 19 Ağustos 2020; 20:18:24 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • IceRulez kullanıcısına yanıt

Ben de diyorum ki 3gb da 11gb da (2080 ti hariç) max 700 dolar oldu.

24 gb olunca mı fiyat şişmeye başladı? Eskiden 6gb çok yüksek bellek gibi görünürken şimdi 24gb çok yüksek görünüyor değişen bir şey yok.

• Fanboylar burada AMD soyle kötü böyle kötü diye propaganda yapsin aferin fanboylara

Millet sizin yuzunuzden AMD almiyor sonra rekabet de olmuyor

Bak adamlar yuzde 40 zammi gecirdi size

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Apple_M1 -- 19 Ağustos 2020; 20:20:50 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fan değilim nereden çıktı şimdi bu bir cümleden. Şu anda nitro 5700xt kullanıyorum. Bu kart 8gb yerine 12 GB vram ile gelseydi daha güzel olurdu. Eee bunun yeri burası değil.

%33 zammı geçiriyorda hocam amerikada alım gücü yüksek varsın geçirsin. Amerikada yada avrupada yaşıyor olsaydım bunlar dert olmazdı. Demek istediğim bu.

• zamanında rtx 2060 gaming z indirim ve kuponla birlikte 2400tl ye almıtım :d iyiki zamanıdna almısım :D

• Bu tip haberler muhtemelen Nvidia'nın yönlendirmeleriyle ortaya çıkıyor. Bir önceki haber de 2000 dolar olabilir şeklindeydi. Bunların hepsi Nvidia'nın ekmeğine yağ sürmektir. Kimse bu fiyatları söz konusu bile etmez normalde, tabi Nvidia'dan bir çıkarı yoksa.

Eskiden 500 dolar olan kartlar Titan adıyla 1000 dolarlara çıktı, 1200 dolar oldu, hatta 2000 dolar oldu, şimdi Titan adına gerek olmadan normal modeller bile 1000 dolar üzeri normalmiş havası veriliyor. Böyle yapa yapa donanım işi yalan oldu. Normalde 650-700 dolar olması gereken kartı zorla 1000 dolar yapacaklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 20 Ağustos 2020; 2:2:43 >
  • 2070 süper kullanan biri olarak ben bir dahakıne yenı amd kartlarını beklıyor olucam bu fıyatlarla warzonda bile b..k gibi grafik göstericeksin ps4 ün verdiği performansı veremıceksın

• Hâlâ piyasayı yokluyor nvidia. 2080ti fiyatlarına yabancılardan yapılan tepkiler yetmemiş anlaşılan. Amd intele attığı tokadı bir de nvidia ya atsa ne güzel olacak. Fiyatlar o zaman kendine gelecek işte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 19 Ağustos 2020; 21:24:44 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeşil fan boylara gelsin az bile yapıyor Nvidia fiyatları,ben olsam bu kadar büyük fan boy kitlesi varken 2000 dolardan aşağı kartları satmazdım.

• 24 GB bir ekran kartı için çok yüksek. Oyun sektörü ne düşünüyor acaba? Bu 24 GB'ı nasıl kullanacak, fotometrik görüntü mü oluşturacak?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu paraya bir tane Xbox Series X bir tane de 4k tv alır 5-6 sene Game Pass'le kafam rahat takılırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 19 Ağustos 2020; 22:20:34 >
  • o 3080ti gelecek

bu 2080ti nin halefi değil sadece en iyisini isteyenler için

titan rtx serisini ayrı iş kartı gibi göstermemek için oyun kartı modellendirmesi yaptılar

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.