Şimdi Ara

Starlink uydudan internet hizmetinin ilk hız testi sonuçları ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
0
Favori
7.344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Starlink uydudan internet hizmetinin ilk hız testi sonuçları ortaya çıktı

Elon Musk'ın uzay şirketi SpaceX tarafından başlatılan Starlink uzaydan internet hizmetinin ilk test sonuçları yayınlandı. Şu anda beta test sürecinde olan sistemin 2020'nin sonlarına doğru genel kullanıma açılması planlanıyor.

Ayrıca Bkz.Google, Android 11 tabanlı Wear OS'u duyurdu

Yayınlanan veriler indirme hızının (download) 35.5 ila 60.2 Mbps, veri yükleme hızının (upload) ise 4.6 ila 17.7 Mbps arasında değiştiğini gösteriyor. Test sonuçlarına göre ortalama gecikme değeri yaklaşık 30-40 ms civarında. Bazı durumlarda 90 ms'ye ulaştığı görülüyor.

Starlink uydudan internet hizmetinin ilk hız testi sonuçları ortaya çıktı

Starlink hizmetinin fiyatı ne olacak?

SpaceX, sisteminin tam olarak kullanıma sunulmasının ardından en fazla 35 ms'lik gecikmelerle 1 Gbit/sn'ye kadar indirme hızları sağlanacağını belirtti.

Uydudan internet erişiminin fiyatı henüz belirlenmedi ancak ABD ve Kanada'da yaşayanlar için aylık 100 dolar olması bekleniyor. Şu an için Starlink sisteminde 600 uydu var. Bu sayı giderek artacak.

Kaynak:https://www.reddit.com/r/Starlink/comments/i8n1s5/here_is_a_summary_of_the_recently_found_starlink

• Motorlu anten mi kullanacağız bunlar için? Nasıl bir sistem kurmamız gerekiyor bunu kullanmak için eve? , açıkçası benim en merak ettiklerim bunlar, umarım en kısa süredr açıklarlar. E tabi fiyatı da önemli, aylık 100 dolar olcak ise kalsın, uydu sayısı artıp, aylık 8-10 dolar civarına düşebilirse harika olur, öyle 1gbit hıza da gerek yok adam gibi 100-200 mbit verseler bile Türkiyenin %90 nına yeter zaten bu hızlar. En önemlisi ise devlet buna izin çıkaracak mı?
    Taşınan iş yeri yeni adresine telefonunu nakil ettiremedi. Sebep : Altyapı yok. Bakın internet değil, telefon. İnternet olarak ise 4G kullanıyoruz. Dedim şu kotadan kurtulayım, en yakın kablo nerede. Çevre fabrika civarlarını gezdim, kimin fabrikaya nereden kablo geliyor gözlemledim, ilk gelenler bağlattı bağlattı, diğerleri telefon dahi bağlatamamış. Yandaki koskoca fabrikaya telefon kablosu gelmiyor. Dedim, şunların telefonu kaçmış, adamlar cep telefonu numarası vermişler.
    Telekoma bi şikayet mesajı atayım dedim, ilk sorduğu hizmet numarası, arkadaş biz hizmet alamadığımız, o numaranın bizde olmadığı için mesaj atmak istiyorum.
    Yıl olmuş 2020, daha telefon bağlatamıyoruz ne interneti.

Ha bir de hükümet bir halt yapamaz. Yasaklaması için uydu antenlerini yasaklaması lazım. İran'da öyle. Binanın tepesindeki uydu antenine çıkıp bakamazlar. Milyonlarca ev mi gezecekler onun için? Musk para yollama işini çözer. En kötü kripto para ile yapar. Hükümetlerin halklar üzerindeki hegamonyaları kalkıyor. Bizler değil, onlar bizlerin önünde eğilecekler. Hem de seve seve.

benzer durumda bizden. fabrikanin kapisinin onunden gecen fiber kablosunu 1 sene baglatamadim. bolge merkezine inip verdigim dilekcenin, konustugum gorevlinin haddi hesabi yok. baktim olmayacak, araya buyuk abileri soktum ankaradan birini buldum, 2 gun sonra telekom teknisyeni kapidan kosarak girdi, artik yukardakilerden ne kadar korkuyorsa, buna ne demislerse is hemen halolsun diye adam beni kosturuyordu. bunlarin anladigi tek dil bu.

• su denemede bile tr standartlarında %70 inden daha kalitelidir.

• Bölgesel fiyatlandırma yapsalar ne iyi olur.

• Kaymakamlığa 100 belediye binasına 200 metre mesafedeyim. Adam bana internet vermiyor internet. Neyle neyi kıyaslıyoruz! Ttnet bu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer akif -- 15 Ağustos 2020; 19:30:3 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Beta sürecinde bile böyleyse, 4-5 yıl sonra neler olur.

• Yerli İSS işkencesi bir an evvel biter umarım.

• Ben artık avrupayla aynı yılı paylaşmadığımıza kesinlikle eminim. Adamlar bizden abartısız 30 yıl ilerde yaşıyor..

• Öncelikle altı çizili olarak belirtiyorum: Sistemin öncelikli hitap ettiği kesimin, altyapısı olmayan kitle olduğunu biliyorum. “Gardaşım sen olayı yanlış anlamışsın” diyecek olanlar ona göre cevaplarsa sevinirim.

Her neyse konuya dönelim:
    Ortalamayı üşenmedim hesapladım, 45,2 mbit/s indirme. Yüklemeyi hesaplamadım ama 15 mbit/s civarında olacaktır. Gecikme ile oyun oynanmaz bence ama yine de fena değil.

Açıkçası şu an ki hız ve fiyatıyla (Resmi olarak açıklanmamış ama 100 dolar civarı denmiş) hiç mi hiç haketmiyor. Tabi ki biz hızına upload’ına bakıp yorum yapıyoruz ama internet olmayan bölgelerde olanlar için mecburi çözüm bu. Biz Türk kullanıcıları olarak “Starlink gelecek, dertler bitecek” diye beklediğimiz için ve derdimiz download/upload hızı olduğu için beni pek açmadı açıkçası

Benim hayal ettiğim 200-300 mbit/s hızdı. Ne bileyim uçup kaçacaktık, her eve fiber kablo çekmeye gerek kalmadan fiber hızları görecektik vs. aklımdaki oydu tabi, hayaller-gerçekler denklemi devreye girdi...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Silent Guardian kullanıcısına yanıt

Uydu internetlerinde genelde iki problem var. Birincisi yüksek ping değeri (malum dünya kadar yol katediyor), ikincisi ise hava koşulları. Metropolde yaşanan beni bu nedenle hiç cezbetmiyor zaten.

• Motorlu anten mi kullanacağız bunlar için? Nasıl bir sistem kurmamız gerekiyor bunu kullanmak için eve? , açıkçası benim en merak ettiklerim bunlar, umarım en kısa süredr açıklarlar. E tabi fiyatı da önemli, aylık 100 dolar olcak ise kalsın, uydu sayısı artıp, aylık 8-10 dolar civarına düşebilirse harika olur, öyle 1gbit hıza da gerek yok adam gibi 100-200 mbit verseler bile Türkiyenin %90 nına yeter zaten bu hızlar. En önemlisi ise devlet buna izin çıkaracak mı?

• Liberalizmin güzelliği. Servet düşmanı komünistler,insanlığı geliştiren akıllı adamların önünü keserler. Bırakın hak yemeden,icad eden insanlar zengin olsun,olsun ki girişimci ruhuyla çeşitli projeler,yeniliklere öncü olsunlar...

• Benim anlamadığım bir şey var nasıl upload yollanıyor internete?

• Ping olayını çözemezlerse oyuncular tercih etmeyebilir.

• Silent Guardian kullanıcısına yanıt
    600 uydu ile bu hızlar alınıyor ise 42.000 tane uydu tamamlandığında ne hızlar alınır sen düşün

• denile kullanıcısına yanıt
    Hakikatten upload hikayesi nedir. Uydu mu kuracağız bizde.

• Birde halka acilsa hisse olarak guzel olucak ahaha Uzay sirketlerini takip edin derim arkadaslari ! Hatta bilen varsa yorumlarda paslasabiliriz bildiklerimizi :)

• DanCake kullanıcısına yanıt
    1GB/sn ? 😅

• SaB0 kullanıcısına yanıt
    Avrupa ne alaka şimdi ?

• 100 dolar bizde aylik 740 tl yapiyor ( 15 agustos 2020 )

• kaand12@ kullanıcısına yanıt
    Ben şimdiden gelecek vergiyi merak ediyorum açıkçası.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.