Şimdi Ara

AMD Cezanne APU’su SiSoft Sandra’da ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
391
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AMD Cezanne APU’su SiSoft Sandra’da ortaya çıktı

Kırmızı ekibin Ryzen 4000G işlemcilerinin hali hazırda donanım dünyasında raflardaki yerini alması heyecanla bekleniyor. Diğer taraftan yeni yongaların hazırlıkları da sürüyor.

Cezanne APU'ları testlerde görülmeye başlandı

SiSoft Sandra’ya düşen son test sonucu bir mobil Ryzen 5000 APU’suna ait. İşlemci tarafıyla ilgili bilginin yer almadığı sonuçta GPU’nun 8 CU içerisinde 512 shader barındırdığı görülüyor.

1.85 GHz’de çalışan iGPU’nun performansı ise mevcut Ryzen 7 4800U çözümünden %5-10 aralığında iyi durumda. Bu değer Ryzen 9 4900H'ın 1750 MHz'de çalışan 8 CU'sundan 100 MHz yukarıda.

Son olarak Cezanne kod adlı 5000 APU’larının Zen 3 mimarisiyle gelmesi beklenirken Vega iGPU’su kullanılmaya devam edilecek. Ayrıca Mobilde FP6 soketine devam edilecek olması da üreticilerin işini kolaylaştıracak.

Diğer taraftan AMD'nin hem masaüstü için 4000 adlandırmasını atlayacağı iddia ediliyor. Dolayısıyla hem Vermeer işlemcileri hem de mobil Renoir APU'ları Ryzen 5000 adlandırmasıyla karşımıza çıkabilir.

AMD Cezanne APU’su SiSoft Sandra’da ortaya çıktı

Ayrıca Bkz.Apple’a özel Core i9-10910 benchmark testinde ortaya çıktı

Yongaları takip edecek Rembrandt yongalarında ise yeni iGPU’nun yanı sıra DDR5 standartına geçileceği tahmin ediliyor.

Kaynak:https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-5000-cezanne-apu-spotted-with-zen3-and-vega-cores

• Her gördüğümde Cenaze diye okuyorum arkadaş

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Intel Tiger Lake için yeni GPU ve DDR5 seçeneği konuşuluyor, Tiger Lake DDR5 seçeneği ile çıkarsa ve ardından Ryzen 5000 serisi halen Vega ve DDR4 ile gelirse bu Ryzen'ların 1,5 yıl boyunca dahili grafik performansı olarak Intel'in gerisinde kalacağı anlamına gelir. 5000 serisinde DDR5 ve Navi için çalışmalar yapmalı AMD. DDR5 olmadan şimdiki Vegalardan daha güçlüsünü piyasaya sürmenin manası da yok çünkü DDR4 bellekler daha güçlü dahili GPU'ları desteklemeyecek. Bu yüzden AMD 2021 için DDR5 bellek desteğini ciddi şekilde düşünmeli.

• cezan ne? kardeşim :)

• Dertli Intelciler:
    AMD 10 yılın teknolojisini elinde tutuyor yiyor sizi ucundan ucundan veriyor bak intel öyle mi? Olsa da verse :D

• AM4 platformu ryzen 4000 serisi ile bitecek. Yeni gelen AM5 soket ve 5000 serisi ryzenler DDR5 ram desteği ile gelecek. Amd'nin yol haritası bu şekilde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bari mobillere çift, masaüstüne tek rakam kullansalar da kafa karışıklığı olmasa ilerde. Mobil 4xxx-6xxx, masaüstü 3xxx-5xxx gibi mesela.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 12 Ağustos 2020; 22:9:45 >
  • firat_kilic kullanıcısına yanıt

DDR5 çıkışından anca 2 sene sonrası yerine oturmuş olur. frekansların 6000 mhz üstü olması gerekir. Hatırlayın DDR4 ilk çıktığında sabit hız 2133 mhz idi yıl 2014 intel x99 ile geldi HEDT tabanlı olarak sonra genel kullanıma gelmiş oldu intel 100 serisi yongalar yeni nesil 1151 soket ve 6. nesil işlemciler ile ne zaman AMD soket AM4 e geçip ilk nesil DDR4 seçenekleri çıkardı Ryzen öncesi ki A 9000 serisidir sistem entegratörlerine gönderdiler zaten bunu Carizzo APU diye geçer ve sonrasında Ryzen duyduldu DDR4 2666 ve 3000 leri gördük.

intel tarafında LGA1700 olacağını biliyoruz soketin şuanlık ancak AMD tarafında Soket AM5 in ne olacağı bilinmiyor LGA mı yoksa geleneksel PGA mı kaç pin bu gibi detaylar hala belirsiz o yüzden DDR5 sadece ama sadece Notebooklar için ilk etapta gelir. ayrıca diğer detay AMD ortalama 18 Ay a çekti işleöci nesil lansmanlarını Zen 3 2020 sonu lanse edilirse DDR5 için 18 aylık süreç başlar zaten 2022 Mayıs döneminde Soket AM5 li platformlar çıkar.

DDR5 platform için en mantikli zaman dilimi 2024 gibi çünkü her iki firmada da 2. nesil ürünler çıkacağından var olan hatalardan arındırılmış olacak.

AM4 için son not 2015 sonuna doğru Soket AM4 ün detayları çıkmış 1331 pin olduğu ortaya çıkmıştı 2016 kasım gibi de carizzo APUlar ve B320/B350 anakartlar detaylanmıştı ve 2017 de biz bunları Ryzen işlemciler ile çarşıdan alınabilir duruma gelmişti. zaman çizelgesini DDR5 için uyarlamak size kalmış.

• quote:

Orijinalden alıntı: MikeFinger

Her gördüğümde Cenaze diye okuyorum arkadaş
    Tam da ben yazacaktım aynı cümleyi. Sonra tahmin ettim ve dedim biri benden önce yazmıştır. Ve dediğim çıktı. Beğeniler de gelmiş. 🤣

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • aceleciburak A kullanıcısına yanıt

Güzel bilgilendirme. B320-->A320 // Ama içlerinde vega8 var. Elde kalan un ve şekerden sentezlenmiş yeni olmayan bir ürün gibi(vega11 ryzen 3400gnin içindeki igpuyu bile koymamış** o yüzden vega 11 li koyana kadar periyodik sözde yeni ürün çıkar, yeni ürün çıkmazken ki olayları ddr ile yakalamaya çalışır. demek ki bir sonraki yıl bir sonraki üründe önce ddr5i sonra ki yıl ise 3400g yi yerleştirecek o arada ddr6 çıkabilir çıkmasada perf. baya artar. Baştan tüm kartları oynamak istemiyor AMD firma olarak +akıllıca müşteri açısından da öyle sayılır igpuda tekel gibi ne verirse eller açık fiyat da fena değil). Hep arkadan gelmek gibi tabi intel bunu da vermiyor&veremiyor o yüzden amd gıdım gıdım verecek.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.