Şimdi Ara

Yeni Edge tarayıcı kaldırılamayacak

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
526
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Microsoft’un Chromium tabanlı yeni Edge tarayıcısı deneme aşamalarından bu yana kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görülüyor. Stabil sürümün dağıtımına başlanmasıyla Edge’in pazar payında ani bir yükselme gözlemlenmişti.

Yayınlanan destek makalesiyle birlikte önemli bir detay gün yüzüne çıktı. Ocak ayı itibariyle yaygın dağıtımına geçilen yeni Edge’i aşama aşama kullanıma sunan Microsoft kullanıcıların performans, gizlilik ve güvenliğinden emin olmak istiyor.

Microsoft, Edge'te ısrarcı

Bu bağlamda Windows Update sistemi içerisinde gelen Chromium tabanlı Edge tarayıcısını kaldırma seçeneği bulunmayacak.

Ayrıca Bkz.CCleaner yine iş başında: Firefox eklentilerini siliyor

Bununla birlikte eski Edge tarayıcısına geri dönüşün de önü kapalı. Program kaldırma arayüzü üzerinde kaldırma seçeneği olmasa da bir çaresi mevcut.

1. Komut satırını yönetici olarak açın

2. C:\Program Files (x86)\Microsoft\Edge\Application\83.0.478.58\Installer setup.exe –uninstall –system-level –verbose-logging –force-uninstall komutunu girin

Kaynak:https://mspoweruser.com/uninstall-edge/

• Herkes tekelleşmeye çalışıyor. Milyarlar kazananlar niye daha da milyarlar kazanmıyorum diye yarış içerisinde tamam ama microsoft'un anlayamadığı bunu zorlamayla yapamayacağı. Chrome dahili tarayıcı olmamasına rağmen nasıl açık ara %60-70 lerle pazar lideri konumuna geldi. Kendileri bile yazılımsal başarısızlıklarını kabul edip chromium'a geçtiler. Alternatifi olan tüm piyasalarda iyi olmak zorundasın aksi taktirde başarılı olamazsın. Dua etsinler windows'a teknik olarak alternatif yok. Yoksa tüm oyunlar, tüm programlar linux'ta da aynı şekilde, exe ile çalışabiliyor olsa windows çok çok zorlanırdı. Windows 7 den 10 a geçirmek için saçma saçma zorlamalar yaptılar, bu microsoft'un zorlama politikası çok gülünç, başarısızlıklarının göstergesi oluyor.
  • microsoft ve sacmaliklarinda yeni bir gun :)

• Tekelleşme iddialarıyla google apple facebook gibi firmalar ciddi cezalar ve yaptırımlarla uğraşabilecekken , microsoft ne yapmak nereye varmak istemektedir.

• defender silinmesin, store silinmesin, telemetriler silinmesin, edge silinmesin zorla silmeye çalıştığında sistemde sıkıntılar yaşansın. windows arka planda kafasına göre at koştursun diye 16gb ram hızlı bir sdd almak zorunda mıyız?

• Herkes tekelleşmeye çalışıyor. Milyarlar kazananlar niye daha da milyarlar kazanmıyorum diye yarış içerisinde tamam ama microsoft'un anlayamadığı bunu zorlamayla yapamayacağı. Chrome dahili tarayıcı olmamasına rağmen nasıl açık ara %60-70 lerle pazar lideri konumuna geldi. Kendileri bile yazılımsal başarısızlıklarını kabul edip chromium'a geçtiler. Alternatifi olan tüm piyasalarda iyi olmak zorundasın aksi taktirde başarılı olamazsın. Dua etsinler windows'a teknik olarak alternatif yok. Yoksa tüm oyunlar, tüm programlar linux'ta da aynı şekilde, exe ile çalışabiliyor olsa windows çok çok zorlanırdı. Windows 7 den 10 a geçirmek için saçma saçma zorlamalar yaptılar, bu microsoft'un zorlama politikası çok gülünç, başarısızlıklarının göstergesi oluyor.

• Zaten işini iyi yapınca insanlar senin tarayıcını kullanmaya başlıyorlar neden tekel olmak için zorunlu kılıyorsun ki bazı şeyleri. Kendime güvenmiyorum demenin başka bir yolu bu zorunluluklar.

• Microsoft Chrome temelli bir şeye geçerek çok akıllı oynadı; Chrome'un şuan tek avantajı Android'lerde ön yüklü gelmesi ve kullanıcıların senkronizasyon özelliklerini kullanması. Samsung'un varsayılan tarayıcısı telefonlarda ileride Microsoft Edge olursa (mobildeki uygulamaları ne durumda bilmiyorum) Windows'da çoğu kişi Chrome yüklemesini aramayacak. Şuan tek hoşuma gitmeyen Windows sisteminin entegrasyonundan kopuk bir tarayıcı oldu.

• Defender kaldırabiliyorsan muyuz?

• Doğru bir karar. Ben format atar atmaz direkt her şeyiyle yüklü Edge kullanmak istiyorum. İsteyen Edge'ye girerek başka tarayıcıları indirebilir, Internet Explorer yıllardır bu şekildeydi zaten.

• Varsın kaldırılmasın, kenarda dursun, bana zararı yok ki..

• kaldırsalar ne kaldırmasalar ne

• Bundan önceki kaldırılıyor muydu ki şimdikini kaldırabilelim?

• MS buna benzer bir sürü saçmalıklarından sonra sildirdi bana Windows'u. İkimiz de kurtuduk.

• Kaldırılmasına gerek olmayan tarayıcı zaten. Beta halindeyken bile bütün tarayıcılardan daha iyiydi. Şimdi de öyle. Mükemmel ötesi bir tarayıcının bilgisayarda bulunmasından zarar gelmez.

• İe var , yeni ie var bir de edge kalkmasın böyle işi ancak Microsoft yapar

• Bence buradaki eleştriler büyük haksızlık içeriyor. Aynı Apple nasıl kendi ekosistemini kuruyorsa, ve bildiğim kadarıyla Mac OS'ta da embedded gelen appler kaldırılamıyor ( yanlış olabilirim) ve Safari de bunlardan biri. Mac OS bloatware olması yönüyle çok eleştiriliyor yıllardır. Microsoft da bir yerde kendi ekosistemini yaratmak istiyor, kendi işletim sistemine kendi web browserını embed etmek kadar doğal bir şey yok gibi.

• Kaldıramazsan Kaldırırlar Gülüüm:)

• muhteşem bir tarayıcı. chromeden çok daha hızlı ve çökmüyor. betadan beri kullanıyorum gerçekten microsoft kedi olalı bir fare tuttu

• Chromium tabanlı Edge tarayıcı gayet güzel. Artık Chrome kullanmayı bıraktım.

• Chrome'dan bir tık daha hızlı geldi bana. Yalnız önyüklü Yandex olması hoşuma gitmedi. Çok dandik bir arama motoru hiç sevmiyorum. Google alternatifi yok bu konuda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.