Şimdi Ara

## Samsung'dan 2.8GHz'lik GDDR4 Bellek ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
1.972
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Samsung'dan 2.8GHz'lik GDDR4 Bellek ##

Ekran kartı dünyasının GDDR4 belleklere geçiş süreci hazırlanabilir. Bilindiği gibi GDDR4 bellek kullanan ilk ekran kartı geçtiğimiz Ağustos ayında ATi tarafından pazara sunulan Radeon X1950XTX modeli olmuştu. Nvidia'nın özellikle maliyetler açısından şu ara pek sıcak bakmadığı GDDR4 belleklere yönelik olarak ATi'nin sevgisinin artarak devam ettiğini belirtelim. Zira firmanın Radeon HD 2900 serisine GDDR4 bellek kullanan bir XTX modeli eklemek istediği de biliniyor.

Yüksek performanslı ekran kartı tarafında şu an satın alınabilir konumda olan tek model ATi'nin Radeon X1950XTX modeli ama ne yazıkki bu model de DirectX 10 desteğine sahip değil. Fakat GDDR4 bellekler konusunda önemli bir adım Haziran ayında atılacak. Bilindiği gibi AMD-ATi, DirectX 10 destekli yeni nesil giriş ve orta segment ekran kartlarını Haziran ayı içerisinde resmen lanse edecekler. Bu önemli zira firmanın orta segment oyuncusu Radeon HD 2600 serisinin en iddialı modeli olacak Radeon HD 2600XT modelinin GDDR4 bellek kullanan özel bir modeli de olacak ve bu sayede GDDR4 bellekler kullanıcı tarafında yaygınlaşması sağlanacak.

Son kullanıcı tarafında bu gelişmeler yaşanırken üreticiler tarafında da bazı gelişmeler yok değil. Dünyanın en büyük bellek üreticisi olan Samsung 2.8GHz'de çalışan yeni GDDR4 belleklerini duyurdu. 1.4GHz'de çalışan (efektif: 2.8GHz) olarak çalışan yeni belleklerin üreticilere yeni bir alternatif olarak sunulması bekleniyor. Samsung tarafından listelere alınan K4U52324QE koduna sahip 2.8GHz'lik GDDR4 belleklerin ufak bir overclock işlemi ile rahatlıkla 3GHz'i görebileceği ifade ediliyor.

Samsung'un 2.8GHz'lik yeni GDDR4 belleklerinin çip başına 11.2GB/sn'lik bant genişliği sağlaması bekleniyor. Bellekler hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler buraya tıklayabilirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 24 Mayıs 2007; 16:36:54 >

• yakında 3000 mhz li x2950xtx i görebiliriz
  • ekran kartlarında bir yıldır gdrr4 var.peki neden gddr3 ramler anakartlar için daha yeni yeni çıkıyo
  • quote:

Orjinalden alıntı: hsynbl

ekran kartlarında bir yıldır gdrr4 var.peki neden gddr3 ramler anakartlar için daha yeni yeni çıkıyo

Açıkçası sorun çok ilginç olmuş.Ramlerle ekran kartlarını karşılaştırma bence.
  • gdd3 belleki çıkmıyor piyasaya benim bildiğim ddr3 çıkıyor.
  • ekran kart yongaları işlemcilerden teknoloji olarak önde olduğu kesin
  • CPU'mdan daha hızlı.
  • bu işin sonu nereye varacak. yarın birgün millet gddr4 alacağı zaman gddr5 karşılarına çıkacak. teknoloji nereye doğru gidecek daha.
  • RAM hızı CPU hızını bu gidişle geçecek gibi. Bu teknolojiye yetişmek zor.
    Ben kendi adıma sadece seyretmekle yetinmeye karar verdim.
  • bende400mhz neyime yetmiyo
    quote:

Orjinalden alıntı: engineer97s

RAM hızı CPU hızını bu gidişle geçecek gibi. Bu teknolojiye yetişmek zor.
    Ben kendi adıma sadece seyretmekle yetinmeye karar verdim.
  • Çiplerin üzerindeki kodların son iki basamağı genelde kaç nanosaniye olduğunu belli eder.

BC06 yoksa 0.6 ns mi? diye kendime soruyorum sonra hesaplıyorum 1666mhz(efektif 3333mhz) ediyor.Yuh diyorum

Acaba olabilir mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: solar_apex

Çiplerin üzerindeki kodların son iki basamağı genelde kaç nanosaniye olduğunu belli eder.

BC06 yoksa 0.6 ns mi? diye kendime soruyorum sonra hesaplıyorum 1666mhz(efektif 3333mhz) ediyor.Yuh diyorum

Acaba olabilir mi?

neden olmasın
  • bugünlerde ben mi kafayı yiyorum acaba daha ddr2 yi yeni aldık noluyo la bunlar senede bir bilgisayar aldıracaklar herhalde
  • Samsung bu çipleri ne zamandan beri üretiyor?Bana bir şirketi satın almışlar gibi geliyor yoksa önceden de samsung üretirmiydi ram çipi?

2.8Ghz gddr4 için çokda yüksek bir hız değil...3.5-3.8'e kadar yolu var bence tabi bunlar ilk ürünler zamanla artacaktır hızları...
  • quote:

Orjinalden alıntı: The_MAD

Samsung bu çipleri ne zamandan beri üretiyor?Bana bir şirketi satın almışlar gibi geliyor yoksa önceden de samsung üretirmiydi ram çipi?

2.8Ghz gddr4 için çokda yüksek bir hız değil...3.5-3.8'e kadar yolu var bence tabi bunlar ilk ürünler zamanla artacaktır hızları...

Elimde 95 model 8mb Samsung ram var. Türkiyede yok diye üretmiyor sanmayın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hsynbl

ekran kartlarında bir yıldır gdrr4 var.peki neden gddr3 ramler anakartlar için daha yeni yeni çıkıyo
    o ramler ile bu ramler farklı işlev görüyo
  • 2.8GHz i görünce Samsung işlemci mi yaptı dedim.
  • Bu ramlere şöyle sağlam bi 1200 gören gpu'lar lazım
  • 2.80GHz ha yuh be..
  • quote:

Orjinalden alıntı: tech_türk

CPU'mdan daha hızlı.

bence okadar üzülme. ekran kartı aynı tipte veri türlerini daha hızlı işleyebiliyor. İşlemci ise farklı tipteki veri türlerini GPU ya göre daha hızlı işleyebiliyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.