Şimdi Ara

Ryzen 7 4800H’ta stok sıkıntısı yaşanıyor: XMG Intel işlemci önerdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.667
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ryzen 7 4800H’ta stok sıkıntısı yaşanıyor: XMG Intel işlemci önerdi

Son dönemde masaüstü Ryzen işlemcili oyuncu dizüstüsüyle akıllarda yer edinmeyi başaran XMG Reddit’te yaptığı duyuruyla kullanıcıları bilgilendirdi.

Ryzen 7 4800H'ta stok sıkıntısı

Açılan konuda ODM’lerden yeni gelen duyuruya göre Ryzen 7 4800H stoklarında sıkıntı yaşanmaya başlandığı paylaşılmış. Bu durumda yeni verilecek ve son zamanlarda verilen siparişlerin eylül ayına kayabileceği düşünülüyor.

Durum AMD’nin Ryzen 7 4800H işlemcisinin piyasada gösterdiği başarıdan kaynaklanabileceği gibi içinde bulunduğumuz pandemi döneminden ve TSMC’nin üretim kapasitesinin siparişlere yetişememesinden de kaynaklanıyor olabilir.

Diğer taraftan yeni konsolların piyasaya sürülmesi öncesinde AMD TSMC’deki 7 nm silikon siparişlerini konsolların lehine yöneltmiş de olabilir.

Tüm bu ihtimallerin de ötesinde oyuncu dizüstüsü almak isteyen ciddi bir kullanıcı kitlesi duruyor. XMG bu konuda da tavsiye vermeyi ihmal etmemiş.

XMG: Intel işlemcilere yönelebilirsiniz

Üretici Ryzen 5 4600H işlemcisini ve farklı ODM’ler tarafından üretildiği için dizüstü bataryasında 62Wh yerine 46Wh seçeneğini önerirken Intel seçeneğini de göz önünde bulundurulabileceğini hatırlatmış. Core i7-10750H’lı notebookları işaret eden Almanya merkezli firma Intel işlemcilerin önemli üstünlüklerine de değinmiş.

Intel işlemci tercih etmek için haklı sebepler

Intel işlemcilerin daha iyi oyun performansı göstermesinin yanı sıra GPU için daha fazla PCIe kanalı sunduğunun altını çizen XMG AMD’nin yıllardır düzeltemediği driver konusuna da burada yer vermiş.

Ayrıca Bkz.Intel Tiger Lake-H işlemcilerini önümüzdeki yıl duyurabilir

Zira AMD modele özel yamalar yayınlamadığı gibi ana akım sürücülerinde de gerekli özelleştirmelere gitmiyor. Bunun yerine yongaları EOL tarihine ulaşıncaya kadar 6 ayda bir OEM sürücü yayınlayan kırmızı ekip bu konuda bir çok kullanıcının başını ağrıttı ve ağrıtmaya da devam ediyor.

Kaynak:https://www.reddit.com/r/XMG_gg/comments/i2vsu9/supply_bottleneck_on_amd_ryzen_in_xmg_core/

• ajasjsjajs :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi optimizatio3n12123 -- 4 Ağustos 2020; 22:25:8 >
  • 2020 diyi intel diyi kış geliyi diyi evi iyi ısıtır diyi

• İntel de satmamiz gerek

Uyarisi olmus.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ulan hangi bilgisayara taktınız, hangi bilgisayarı sattınızda bitti 4800h. Fellik fellik ryzen 4000 mobil serisi arıyoruz. Intel dizüstünde hangi kalitede ürün kullanıyorsunuz aynısını amd dizüstünde de istiyoruz. Kutusundan etiketinden kısan bile şerefsizdir! Parası neyse vericez yahu.

• 7Mhz kullanıcısına yanıt
    Hocam Amerika da cok satti. 700-1100$ arasında peynir ekmek gibi satılıyor. Ben 799$ a aldim hala USPS tracking number bile gondermediler. İptal etsinler diye bekliyorum. Tr de cok cok pahalı oraya bence kota bile az vermislerdir

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

Bize gelmiyor ki diğer ülkelerde talep yüksek. Bize gelse küfür ederiz bu nasıl fiyat diye.

• Daha önce baska bir haberde 10 Nesil intelde ve 4. Nesil mobil ryzen de 16 adet pcie hatti bulunduğunu ve Nvme ssd ile birlikte x16 da hicbie gpunun calisamayacagini yazmıştım. Ayrica bu haberi yabancı kaynakalrdan teyit etmeye çalıştım edemedim. Bir intel kullanicisiyim ama amd'nin karalanmaya çalıştığını düşünüyorum. Zira yine soruyorum x16 gpu çalıştıran intel notebook var mi

• Dolar 7 TL ! Stokta olsa nolur gelse nolur ! AKP Teknolojiye ambargo koydurdu bile alım gücü düştü milletin!

Yerli üretim de yerli üretim.. Milli üretim de milli üretim..

Ryzen işlemci stok yok ise double yolun asfaltını yemek düşer bize Ryzen 7 4800H’ta stok sıkıntısı yaşanıyor: XMG Intel işlemci önerdi 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RElS -- 5 Ağustos 2020; 2:35:18 >
  • RElS kullanıcısına yanıt
    21 yüzyıl da böyle yönetime denk gelmek

• RElS kullanıcısına yanıt
    asıl şikayet edilmesi gereken şey bu işlemcileri neden biz üretemiyoruz diye AKP istifa sesleri çıkması gerekir. ama bizde nasıl ses çıkıyor, Dolar 7 TL oldu, işlemci alamıyoruz şeklinde oluyor. hangi iktidar gelirse gelsin biz düzelmeyiz. çünkü tek derdimiz yurt dışından ucuz mal almak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CleanCoders -- 5 Ağustos 2020; 10:36:29 >
  • 10 küsür senedir AMD gpu kullanıyorum, şu driver sorununu bir ben yaşamadım herhalde.

• XMG Ceosu : "7. kattan düşmek istemiyorum"

demiş sanki

Tongfang üretimi bilgisayarlar var bu ara XMG’de. Tongfang, clevo gibi bir oem bilgisayar üreticisi, Monster da birkaç yıl önce tongfang’e geçiş yaptı. Ancak tahminimce nvidia ve intel ile yaptığı belli anlaşmalar dolayısı ile 4800h işlemcili bilgisayarlara geçemedi. Bu boşluktan faydalanacak bir girişim olmadığından ve amd kanatlarını çok açtığından Türkiyede çok kolay olmayacak amd işlemci almak. 4000 mobil serisinin en bol olduğu dönemi geçtik artık

• İntel iş başında üreticilere deligibi geri ödeme yapıyordur şimdi

• DH Misafiri D kullanıcısına yanıt

Sadece üreticilere olsa gam yemem sanki bir anda intel notebook ların fiyatları düşük gelmeye başladı, acaba banamı öyle görünüyor yoksa harbi belli olmasın diye eski notebook modellerinin yenisini çıkarıp düşüktenmi satıyorlar. O_O

• alihakki kullanıcısına yanıt

Hocam onun nedeni stokçuluk önce giriş yapıp öpüyorlar sonra piyasaya göre eldekileri gömüyorlar... Malumunuz ülkemizde ahlaklı iş yapanı bulmak çok zorlaştı. Stoktan fırsatçılık yapanı mı dersin, dolardan fırsatçılık mı dersin, pandemiden mi dersin; Allah bunların belasını versin mi dersin?!

Ne dersin :D

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.